Kupovina backlinkova – iskustvo i savjeti

Ne znam je li traffic sa guest postova ali znam da stalno udara guest postove…

hahah e to je točno takav sajt. Hvala ti :slight_smile: Mijenjam taktiku

Ja lično do njega bi disavow-o backlink. 99% beklinkova koje on ima prema svom sajtu su spammy (uskoro) tj free backlinkovi sa foruma, opisa profila direktorija itd…

2 Likeova

Ne vrijedi nista link tu. Btw. evo ti dzabni instant do-follow link barem malo digne dr.

Ekipa evo ako se mogu pohvaliti, putem HARO-a sam dobio link na svoju stranicu sa baš authority sajta. Možda sam napisao 10-tak pitcheva. Ako bude “konverzija” 10%, to je više nego savršeno… Odmah sam dobio poticaj da se malo više angažiram oko toga

8 Likeova

Bravo! Ajd napisi nesto vise o HARO, ako moze u par tacaka. Razmisljam se da sinu uvalim da tamo nesto pise i iscupa link za mene. Engleski mu je super. Raspust, igrao bi igrice, a ja ne dam…pa bi ovo mogao biti dobar kompromis. Placam ga po linku, od zarade sebi kupi novi tablet, ovaj mu “riknuo” :grin:

2 Likeova

Moze, ajde nadam se da ću sutra uhvatiti malo viška vremena pa napisati otprilike kako radim. Ne mogu reći da znam jer mi je ovo prvi uspjeh (zapravo već 2. ali prvi će ići u neke novine, a ne online), ali mogu podijeliti iskustvo.

3 Likeova

mislim da je najgore probiti led i doći do nekih kontakata od tih novinara

ja evo pokušao nekoliko dana pa nije išlo i odustao…

treba vjerojatno više vremena posvetiti ili angažirati VA koji ima neko predznanje

1 Like

J**iga, nisam stigao ranije. Evo ukratko. Svaki dan dobijem 3 maila od HARO-a (vikendima ne), i uvijek ih pregledam je li ima što za moju nišu. Za moju nišu ih nema puno, pa često uzaludno gledam, ali nađe se uvijek nešto. Koliko sam vidio, za financije, gardening, zdravlje, lifestyle i putovavnja baš ima dosta zahtijeva. Uglavnom, povezao sam si e-mail sa Outlookom na kompu da mi je lakše. Svaki puta kada stigne mail od HARO-a otvorim ga, i kliknem F4 da pretražim mail po nekim ključnim riječima. Vidim da dosta ljudi preporuča da se ide i van svoje niše, ali ja tražim samo nešto što bi moglo biti relevantno sa mojim sajtom jer mi je lakše odgovoriti.

E sad, evo u nekoliko točaka što je važno (koliko sam do sada uspio shvatiti iz tutorijala i iz nekoliko poruka):

  • Kada dođe mail, što prije odgovorite, to bolje - logično, veća je šansa da vas uzmu
  • Kada pišete mail, nemojte samo odgovorotiti na pitanje, već lijepo pozdravite, napravite kao neki mali uvod zašto ste odgovorili na mail
  • Odgovorite na pitanje - stvarno ne treba odgovarati pre opširno, par puta sam opširnije odgovorio i nema ništa od toga. Njima trebaju većinom 1-2 rečenice koju će staviti na svoj sajt kao vaš citat ili slično. Naravno, nekad će očekivati baš vaše mišljenje o temi, ali većinom traže nekakve konstantacije stručnjaka u tom području, koje onda mogu staviti kao citat. Znači, vaš odgovor može biti duži, ali neka tamo bude više rečenica koje oni mogu iskoristiti za citat. JA bi rekao - straight to the point.
  • Na kraju maila naravno outro tipa “nadam se da će vam ovo pomoći, slobodno pitajte ukoliko vam treba još informacija bla bla”

Eto, nema zapravo ništa previše, samo treba biti redovan. Stvarno ne oduzima puno vremena ako ćete odgovarati na pitcheve koji su vezani za vašu nišu i za koje ne morate bog zna koliko istraživati na internetu.

Ovo što sam označio žuto je iskoristila u članku.

A ono što je najbolje, kada sam dobio odgovor, dobio sam ga direkt sa njenog maila - i naravno, odma spremanje kontakta hahaha…

Ono što me ubijalo u početku je što sam napisao 6-7 pitcheva, nitko nije odgovorio i onda se razočaraš. Tako da ne mogu reći da sam bio redovan, ali od sada ću sigurno biti puno odgovorniji i ažurniji sa pisanjem pitcheva. To je ca. 5-10 minuta na dan.

Kasnije me zamolila da stavim na svom sajtu link do tog članka kako bi ga vidjelo što više ljudi - e sad, stavio sam ga, valjda neće biti kazne zbog recipročnih linkova (ne bi trebalo jer ih nemam puno). Ali stavio sam ga baš di je skroz relevantno, pa eto…

6 Likeova

smisleno napisano i dobro da je prošlo.

Međutim vjerujem da treba dosta sreće da te pogodi baš netko komu treba što si napisao, da mu se svidi što si napisao i kako si napisao.

Možda neki budu htjeli bar nekoliko rečenica o tome da mogu ubaciti ili čak dosta teksta.

Dobro je da si dobio bar neki rezultat da ne odustaneš jer vjerujem da dosta nas nikada ne dobije odgovor i link pa se odustane od svega jer nema rezultata.

2 Likeova

good point. Bravo. Super ideja, jednostavno i efikasno.

A usput dobivaš kontakt za buduće suradnje

Danas sam vidio da sam dobio još jedan link, iako mi nisu odgovorili na HARO da su prihvatili pitch pa sam mislio da ništa od toga… Uglavnom, link je nofollow na moj about me page, ali opet mislim da nije loše.

Šaljem dosta mailova za guestpost sniper outreach metodom i rijetko tko odgovori, kako mi se čini isplativije se pozabaaviti HARO-om.

4 Likeova

Bravo! Nike slucajno, cimje vec dva puta. Izgleda da to dobro radis.

A gdje ti odgovaraju da su prihvatili pitch? Ja sam ih poslala par. I to tako sto s mog mejla saljem direkt na one mejlove koji dolaze na listama. Nikakav odgovor od HARO nisam dobijala. Samo kad se ologujem, vidim pod “my ptiches” sta sam slala. Jel to to?

A doduše sad gledam u pravu si, ja sam onaj puta dobio e-mail sa privatnog maila autora. Izgleda da ipak ne šalju potvrde.

Sad čak vidim da sam dobio jedan palac dolje za neku temu što sam pisao, ne znam što to znači haah… Ovo my pitches sam sada i ja provjerio i dalje mi status stoji ?, iako sam dobio backlink. Očito autori ne ažuriraju… Ostaje Ahrefs ili slično kao jedini izvor gdje možeš provjeriti najnovije linkove.

3 Likeova

Neki seronja ocito, da prostis :poop:

1 Like

Ekipa, koliko je vremena trebalo da se vide rezultati linkbuildinga?

Evo u zadnjih 1,5-2 mjeseca sam se malo aktivnije bacio u link building. Nisam ništa ekstra radio niti plaćao linkove, već sam onih par linkova skupio iz HARO-a što sam spominjao, te nekoliko iz broken link buildinga, plus možda 2-3 guest posta.

Kako god, uspio sam podići DR sa 10 na 19 (po Ahrefsu).

Sad me zanima kad se to otprilike počne vidjeti (ako uopće počne jer me sj… ovaj G update)

Iz mog iskustva građenja backlinkova (ručno i kupnja), tek se osjeti neki pozitivan odskok nakon nekih 6-9 mjeseci, ako hoćeš stabilan DR, gradi isključivo natural backlinkove na svoje seo članke (podstranice) a ne na landing (početnu), nju linkaš tek u ključnim riječima u člancima, najbolje prolaze guest članci, ne zabacuj se u PBN mreže, ciljaj svoju nišu, i tako ćeš nabiti si veći i stabilniji DR sa vremenom, jer bolje je imati 30 kvalitetni backlinkova na 5 različitih članaka, nego 500 kojakvih spammy broken linkova koji vode na početnu…

2 Likeova

Ja iskreno ne vidim kod linkova odmah direktan uzrok i posljedicu. Dakle treba da prodje vremena, pa to onda ide malo gore, malo dole, vise gore nego dole…sveukupno sajt raste, ali nije to bas tako kao na tacni. Znam da drugi izvjestavaju kako se to odmah vidi (pogotovo ako ti prodaju link, hehe), kod mene nije bio taj slucaj.
Moze ti se desiti da zbog dobrih linkova neke buduce clanke brze indeksira i imas bolji rejting. Ti to uzrocno posljedicno neces na prvu uociti, ali ispod crte isplatilo se - picis novi sadrzaj i bice, samo strplivo :coffee:

6 Likeova

Upravo to :smiley:
Na najnovijem sajtu kojeg sam pokrenia prije nekih 20ak dana clanci su se poceli indexirati unutar 24 sata sto je jako rijetko (barem u mom iskustvu) za sajt na friskoj domeni. Kupia sam sve skupa 6 linkova na njemu za sad, od kojih su samo 3 vidljiva na Ahrefsu

2 Likeova

@Kosana @Mentolinho @rijo hvala puno na odgovorima :slight_smile: Super, tako sam nekako i mislio… ALi ovo za nove članke ste svakako u pravu :smiley:

2 Likeova

Guglo updejta algoritam jednom dnevno, rezultat vidim obicno odmah sljedeci dan ako dobijem/nabavim/kupim kvalitetan link

1 Like