Kupovina mobitela preko Ali-ja bez carine?

Poz svima!

Htio sam si kupiti mobitel preko ali expressa iz Kine u Hrvatsku. Naravno ako mi udare carinu i porez, izaći će me 500-600kn više. Jedno riješenje koje mi je i sam prodavač ponudio je da stave da je vrijednost paketa ispod 22€ pa onda carina neće vjerojatno otvarati. Ili hoće? Kako oni uopće gledaju te pakete, na temelju vrijednosti, težine ili ga provuku kroz rengen :smiley:
Drugo riješenje za koje sam čuo: Da se paket prepakira negdje u Europi pa da ispadne da se šalje unutar EU, da onda nema carine? Ako netko ima iskustva, molim da odgovori jer će vjerojatno pomoći i drugima. Hvala unaprijed,

Jure.

Carina ne otvara na osnovu cijene nego po osobnoj prosudbi. Nije carinik glupan koji će nasjesti na cijenu od 22€ a u paketu mobitel u vrijednosti 100+€

Ako će ga prepakirati u EU opet treba platiti neku carinu? Osim ako neke članice EU imaju sporazum o bezcarinskoj trgovini elektronikom/telefonijom ili šta već sa Kinom…

Kako ce znat ako je velicina kutije od mobitela otprilike ista kao za neki sat vrijednosti 20-30$ i ako napišem vrijednost npr 30$? Jel on onda otvori pa se uvjeri da je ta vrijednost koja sam napisao ili samo ocarini na temelju napisanog?

A to za prepakiravanje. Pa ako ja naručim u Hrv paket, on ne ide direktno nego ide npr preko Nizozemske. I onda ga tamo netko prepakira i samo prosljedi. Tako sam čuo negdje da se može. Tražim na googleu, ali nemam baš sreće puno.

Ja sam kupio “kineza” i oznacili su mi paket kao poklon (fazon do 25$).

I prošao je bez carine i poreza!

Ali najveći fazon je taj da je mobitel došao u nekom paketu za USB stick :joy:

Paket je ocito bio otvoren na nasoj carini, ali onaj koji ga je otvarao nije prepoznao mobitel… ili jeste

To mi je trenutno najveca misterija kupovine preko neta :slight_smile:

Ja sam mislio iPhone uzet, on je oko 250-300$

Pa kažem ti, neće otvarati jer vidi cijenu. Otvorit će ako mu se otvara ili neće, bez obzira šta piše na kutiji. Jer po toj logici, najlakše prokrijumčariš 300g heroina u kutiji od mobitela na kojoj piše 12$ .? Jeli tako?

Drugi slučaj, možda može kako sam ti napisao i prije. Samo se uvjeri da npr Nizozemska ne udara carinu na robu koja dolazi iz Kine. Ta roba u nekom trenutku ipak ulazi u EU zar ne?

da, u pravu si. Ne znam postoji li neka firma koja radi te stvari pa možda naplati manje nego šta bi bila carina

U principu sa tim stvarima nikada niste sigurni. Budite spremni na dodatni trošak carine i to je to.

Moj frend redovno naručuje robu iz Kine, i svaki put su mu otvarali paketiće vrijedne 20-30$ i naplatili taj pregled (nešto sitno + ležarinu paketa) da bi jednom naručio Xiaomi od 300$ za koji je već pripremio platiti carinu. Mobitel mu došao na vrata bez ikakvih dodatnih troškova…
Poanta - nikad ne znaš.

2 Likeova

Najbolje ti je ako mozes poruciti sa njihovog stocka u EU, onda ne bi trebalo biti carine. Inace, macak u vreci, ako otvore, mogu ti traziti dokaz, paypal ili “fkaturu” od prodavca koliko si platio, pa na osnovu toga pucaju dadzbine…opet i tose da popraviti, stavis zeljeni iznos u programu za obradu slika…

da to sam napravio jednom. Narucio 5 ray ban cvika mislio gotovo je idem u zatvor haha. I promjenio logo iz ray ban u neke sa ali expressa i sve proslo dobro :smiley:

1 Like

Mozes da narucis preko gearbest-a i da ti posalju iz magacina koji je u EU i onda nemas carine jer je HR u EU. Mozda ces morati da platis samo PDV.

hvala, pogledat cu :slight_smile:

Meni su otvarali i morao sam donjesti transakciju. Predmet je kostao cca 900kn i opalili me cca 200kn. Isto je na kutiji pisalo gift, a cuo sam da im je poklone najdraze otvarati. U biti sanse su 50 posto…

Paypal transakcije se daju prepraviti u roku 10 sekundi, aaaako si dovoljno vjest. :slight_smile:

Inace ovo ja nisam napisao, nemam pojma o cemu se radi hehe

1 Like

Pa onda nemas problema ja za to nisam znao…mislim mogao sam sve srediti u photoshopu…al opet onda i mogu isprintati 10kn pa otici kod šiptara na burek i nebude sigurno skuzio jer ima dobru bakljavu

a za kupnju preko kartice?

Pa opet imas neki izvod. Ako nista imas ebay transakciju, sve se to moze odraditi preko inspect elementa… Kazem, ja ovo nikada nisam radio, ali pouzdano znam da su neki i stvari vrijednosti do 5k e, uvozili u drzavu.

Ja sam svojevremeno narucio preko aliexpressa od lika koji je tvrdio da on ima covjeka u UK koji to prepakirava i salje iz UK dalje po Europi. Nakon sto sam procitao preko 1000 reviewa tog shopa i vidio da niko nije platio carinu,narucio sam mobitel od 170 dolara. Nisam platio carinu,ali je kvaka bila u tome da se morala uzeti DHL dostava od 7 eura.

1 Like

e tooo, o tome pričam! Ma neš ti platiti dostavu 10-20$ na cijenu od 200-300$. Samo kako pronaći takvu trgovinu?

Piše i na busu lasta pa ne leti, piše i na plotu *****…

Na carini ni ne gledaju vrijednost paketa, masu puta su otvarani mali paketići, vrijednosti od par centi do par dolara, sve samo proslijeđeno doma, ak im se paket učini sumnjiv ili da bi mogo biti vrijednosti veće od 160kn(koja je inače i granica plaćanja pdva) onda ga šalju na otvaranje, a sad kak oni razvrstavaju jel paket sumnjiv ili ne, ko bi to znao, najvjerojatnije ovisi o tom kakav je dan radniku… Čak se nagađalo da imaju rengen i da onda vide jel je kaj elektroničko u pakeru ili neš kaj bi moglo biti skuplje…
Uglavnom, par mobitela naručivano s aliexpressa, a i s to2c i coolicoola(koji je inače imao i osiguranje od pdva, platiš par dolara i ak ti naplate pdv, pošalješ im slike računa pa ti vrate kolko te ispal pdv, ne znam jel to još imaju), i većina mobitela je bila otvarana i naplaćen pdv i neki njihovi troškovi(50ak kuna), mislim da 1 ili 2 mobitela nisu bila otvarana, tak da najvjerojatnije “odokativno” gledaju pakete, veličinu, težinu…
A vidio sam na jednom našem forumu da su ljudi sa joybuy (tada jingdong ili kak se već piše) naručivali microsd za mobitele, vrijednost oko 10$, a paketi otvarani na carini, naravno bez plaćanja pdva i vjerojatno su se carinici smijali kad su vidjeli da je u kutijama veličine slične kutiji za neke cipele samo paketić sa microsd karticom i sd adapterom, da dobro ste pročitali, kutija za cipele, a unutra 1 memorijska i to je otvarano na carini, vjerojatno bilo sumnjivo da je velika kutija a jako mala masa paketa :smiley:

Jedino sigurno da će doći bez pdva je naručiti iz EU skladišta (vidio sam da se dosta ljudi žalilo na gearbest eu skladište da su ipak morali pdv platiti), ili sa “vat free” dostavom, goldway na aliexpressu ima dhl vat free dostavu, doplatiš 20$ i dođe za 10ak dana, bez stajanja na carini, bez plaćanja pdva… Još ima i HKTR store na aliexpressu, mislim da i oni imaju vat free dostavu

A kad naručite s običnog shopa i dođe vam za pdv, nemojte se igrati sa prepravljanjem računa u photoshopu, jer zbog par kuna uštede možete dobiti koju tisuću kuna kazne za krivotvorenje… Bilo je i takvih slučajeva da je lik išo prepravljat račun, poslao prepravljen i prolazili dani, nikakvog odgovora s carine ni niš, zvao on na carinu, oni mu prvo rekli da nema računa nikakvog, a onda mu neki carinik reko da nek pošalje pravi račun ili će mu poslat kaznu za krivotvorenje… Nisu carinici tolko glupi da nemaju pojma o ničem i da ne znaju provjeriti cijenu! Za ovo imam i vlastito iskustvo, poslao račun i prošlo 3 tjedna bez da sam dobio paket, kad mi je dopizdilo i zvao tamo, trebalo par poziva jer prvo “nemaju račun” pa zovi kolegicu, pa ona printa i nosi račun, nek zovem za pola sata, pa još nije stigla kolegica s računom, pa je došla kolegica s računom, ALI na računu nema tracking broja, kak da one znaju da je to za taj paket… Tek kad sam zatražil nadređenog, javil se neki muški(ne znam jel bio njihov nadređeni ili ne), ali uglavnom, on me pital da potvrdim model mobitela, malo je šutil i tipkal, rekel da vidi po netu da se cijena vrti ± par dolara i da mi bude proslijedil mob s obračunom pdva po napisanoj cijeni… Tak da ako mislite napisati nižu cijenu, sjetite se da oni znaju provjeriti cijenu po netu, usporediti s računom(nekad traže i link gdje je mob kupljen), a u konačnici mogu i tražiti ispis transakcije s kartice (nikad me nisu tražili jer im nije bila čudna cijena, ali kolko sam čitao po netu, znaju tražiti…

TLDR: Carinici najvjerojatnije šalju na otvaranje random sumnjive pakete, nema nekog određenog uzroka, nema veze ono kaj je napisano na paketu, ni gift ni “vrijednost”, pogotovo kad paket stiže iz kine znaju da je u 99% slučajeva to bezveze napisano i samim tim je rizik od otvaranja paketa dovoljno velik, a kad otvore paket i zatraže račun za tu stvar, vjerojatno provjere i cijenu na internetu, nisu glupi da ne znaju koristiti google…

E a sad, kolko vidim da @Jure1993 misli ajfon uzet, vidio sam i primjer da su poslali s carine da je krivotvorina i da ide na uništavanje, a mob htjeli sebi ostaviti, tak da iskreno nebi riskiral s kupovinom takvog mobitela… A za vat free dostavu ajfona, nisam još naišo na prodavača na aliexpressu koji prodaje ajfone ili samsunge sa vat free :smiley:

@drmrgood možda TopOne, HKTR ili goldway? Topone nažalost više ne radi :smiley: a i nijedan od njih nema ajfone u ponudi

2 Likeova