Kupovina mobitela preko Ali-ja bez carine?

Ovo je stara tema ali, sa nekim varijacijama na temu i ideju ja bih je otvorila opet. Doslovno sam se zbog toga registrirala. Zanima me ima li tko iskustva sa slanjem tehničkih stvari (npr. mobitela) u privatnim pošiljkama!

I ja bih željela kupiti mobitel preko Alieexpressa, posebno sad traje neki period velikog popusta a cijene su nevjerojatne… Stvarno kod nas isti mobiteli kostaju i dvostruko, mogla bih uštedjeti toliko novca, ionako nije da ga imam, ali treba mi novi mobitel… Samo kad bih uspjela izbjeći carinu. Najgori problem je rendgen naravno, cijena se lako dogovori s prodavačem odmah na Aliju, kupovala sam već neke stvari tako ali ne elektroniku.

Ali! Imam jednu ideju, možda i druge može inspirirati na isto ako imate kakvu rodbinu ili prijatelje vani u nekoj drugoj državi. Ja imam prijatelje u Sankt Peterburgu, a Kinezi imaju abnormalne pogodnosti za Rusiju jer su Rusi njihovi veliki kupci online. Većinom mogu birati da se roba ne naručuje iz Kine nego iz Moskve direktno a shippinga nema gotovo nikad. Tako su ti moji prijatelji već kupovali nekoliko mobitela u prošlih par godina preko Alija, i to im se isplatilo. Također, došlo bi im za dva dana. I sad, tako smo pričali o ovome za naše carine. Pa se tako pojavila ideja da ja kupim i platim mobitel a stavim njihovu adresu u St. Peterburgu. Potom za dva dana oni dobivaju mobitel i standarno otvaraju uz snimanje videa da se vidi kao dokaz ako nešto nije u redu. Ja također dobijem i pogledam taj video. Potom prepakiraju mobitel u svoj paket i stave još nekih svojih sitnica, poklona, neku čokoladu i onog bubblewrapa i napišu kemijskom olovkom moju adresu i šalju kao privatni paket “beznačajne vrijednosti”. Ovo bi bilo još idealnije za one koji imaju nekog iz EU, (a nekad na Aliju možete birati zemlju iz koje se šalje i nekad je navedena Njemačka, Španjolska, Estonija… za elektroniku.) Ali kako tretiraju pošiljke iz Rusije, ja ne znam, samo znam da bi išlo avionskom poštom.

I ? Bi li to moglo upaliti?! Ako na carini stave privatni paket pod rendgen i otvore, ideja je da unutra bude pismo u kojem piše (na hrvatskom) nešto u stilu “evo ti ovaj moj stari mobitel, nadam se da ćeš ga dobiti cijelog” a nova naljepnica sa ekrana da je već skinuta pa se ionako ne može znati je li stari ili novi. Ili i tad naplaćuju carinu jer je vrijednost paketa ipak iznad 160 kn… ?? Ustvari, plaćaml li ikad carinu za privatne pakete? Na stranici pošte piše da postoje dva slučaja, u jednom da, u jednom ne, ali ne pišu detalji kada i zašto.

Molim vas ljudi, još 6 dana traje akcija i mogu dobiti super mobitel po smiješnoj cijeni, ne bih te takve mogla priuštiti u našim trgovinama, a ja se ne usuđujem. Što mislite?!!!

Hvala unaprijed

Pisi propalo. Ako na carini otvore paket i vide mob unutra, a nemas racun, samo ce procijeniti vrijednost i lupiti davanja, uglavnom veca nego bi to inace bilo. Pod privatni paket moze ici roba ne komercijalne vrijednosti, a mob to sigurno nije. Ako si iz HR mozes naruciti od par trgovaca koji salju bez ikakvih dodatnih davanja.

Ja sam narucivao sa Mi global store i HK Goldway, vjerojatno ih ika jos.

Loše…

Što podrazumijevaš pod dodatna davanja - shipping / nema poreza ako vide mobitel?

Cemu ovo? Na Aliexpressu postoje selleri koji uz DHL dostavu paket salju u UK,tamo se prepakirava i za hrvatsku carinu je kao da dolazi iz UK,prema tome ne placas PDV. Dostava za recimo Redmi Note 6 Pro kojeg sam narucio pred cca mjesec dana bila je oko 25 eura.

Ovako, provjerila sam trgovine i Mi Global Store doslovno ima na reklamnim slikama mobitela “VAT/ customs paid for EU, delivery over DHL for 5-8 days”. Za shipping piše 0.59 kn - Seller’s shipping method.
Ovo bi bilo cool ali znamo da dhl oderava.
Drmrgood, sve je to cool ali 25 eura iliti 200 kuna se može uložiti i u nešto drugo a ne u dostavu. Do sad sam znala izbjeći shipping u svakoj varijanti, pa pokušajmo i sad. Ne treba se zezat, nikad nd znaš koliko će ispast. Nije da sam cicija, al možda i jesam. :face_with_monocle:
Za Hong Kong Goldway ne piše ništa, osim da je Standard Shipping - najgori shipping, ali je besplatan. Hvala NeedHelp za preporuku!!.. <3
Poslala sam pitanje trgovini za carinu… imaju iste artikle na različitim oglasima, sa različitim uvjetima pa ćemo vidjeti hoće li što reći… Uglavnom za sad sam sretna bar što sam u Goldwayu našla ruske cijene, dakle za min 100 kn niže nego tipične na Aliju. Bar koliko za sad vidim…

Ne mozes ne platiti ni dostavu ni carinu. Mislim,probaj pa ces vidit ata ce se desit… Seller preko kojega sam narucivao garantira(a to potvrdjuje i preko 1000 reviewa) da se sa DHL dostavom ne placa custom duty iliti PDV

Hm. Jednom sam tako dobila neki paket sa Alija, puno manja cijena je pisala nego što jest, rekla sam selleru hoću da izbjegnem carinu, on je napisao neku minimalnu cijenu. Pošiljka došla iz Estonije sa imena neke Kineskinje, naravno ostalo standard kao sa Alija inače. Platila 4.5 kn poštaru zbog pravila plaćanja za pakete na kojima piše “Small Packet” (koje još ne razumijem). Na paketu (koji uopće nije bio “small” (!)…) nalijepljena jarko žuta upadljiva naljepnica na kojoj boldanim slovima piše “This purchase (ili je pisalo order ili nešto) is not in alignment with articles no# (neki broj ne sjecam se) and no#(ibidem), on law about functioning of EU.” :joy::joy::joy:
I nikom ništa lol. Dostavili bez obzira. Šta sam ja sad, kriminalac što sam oštetila uniju za beloved porez ili carinu? I ništa nitko mi kasnije nije rekao ili me “prekorio”, ni poštar ni pošta… Hm, čudno ali pozitivno iskustvo.

Eh, ali to nije bila elektronika…

Nisi jedina kojoj je palo na pamet zaobici carinu. :slight_smile: Uglavnom, ako otvore paket, platiti ces porez i 70ak kn postanskih davanja, ako ne otvore, nikom nista, ali ta vjerojatnost je svakim danom sve manja. Ne znam koliko kosta mob, ali bolje dati 20-25$ za dostavu, nego 500+ kn za porez. Cak i da je isto, radije bi dao lovu Kinezu nego nasim politicarima jer znam da nece potrositi na nista pametno.

3 Likeova

Znači dhl poštarina 25€ = 200 kuna… S obzirom da u zadnje vrijeme sve više mobitela završi na carini i da se plaća pdv 25% + carinski troškovi oko 70kn, da bi ti se isplatilo plaćati pdv i čekati mobitel mjesec dana, trebao bi ti iznos pdva biti manji od 130kn, odnosno ispod 20$ pdva… Znači do iznosa od 80$ bi prošla jeftinije s plaćanjem pdva nego s plaćanjem 200kn poštarine.

A s obzirom da nisi napisala koji mobitel namjeravaš kupiti, sama si izračunaj koliko će te ispasti skuplje u slučaju da završi na carini…

Možda sam već ovdje napisao, ali da opet napišem. Na jednom drugom forumu je lik kupio s joybuy (jingdong) microsd karticu. Oni su tad pakirali većinu paketa u kutije veličine kutije od cipela, a s obzirom na masu kartice pošiljka je bila sumnjiva ovima na carini i naravno da su ju otvarali… Možete misliti lice carinika kad je vidio što je u kutiji…