Kupovina mobitela preko Ali-ja bez carine?

A jel se prepakira paket tamo? To da piše NL post ili kaj već apsolutno niš ne znači, nekad će proći, nekad neće, jer se vidi da dolazi iz kine… Znači jedino kad piše china post small packet, onda naplate dodatnih 4.5 kn :smiley:

1 Like

Rekao sam da sam vec imao dosta porudzbina, i varirale su od 1$ do 250$ i nikada nista dodatno nisam plato.
A to mi je i malo cudno, zato sto sam par puta video da je neki paket bio otvaran ali oni mi ni to nisu naplatili. A po drugim forumima citam da to u vecini slucajeva naplacuju.

na bug forumu ima ljudi koji su naručili s gearbest “eu warehouse” pa su morali platiti pdv jer su paketi poslani iz neke bezcarinske zone (mislim da iz mađarske)… Samo to da je paket otvaran ti je znak da znaju da je paket poslan izvan eu, pakete unutar eu ne šalju na otvaranje na carinu, a izgleda da mogu i oni krivo procijeniti, ili ih je samo zanimalo kaj je u paketu :smiley: Napisal sam par postova iznad da su otvarali “kutije od cipela” (takva veličina), koje su bile jako lagane jer je unutra bila sd kartica :smiley:

Ja sam bio narucio sa gearbest iz EU skladista pa sam platio carinu jer su ga ipak poslali iz Kine,mada je na sajtu pisalo da ide iz EU skladista.

Ako primaš preko DHL-a onda jadna ti majka, moram reć da su gamad, naj veća i da deru nenormalno… Dobio sam iz Kine projektor vrijednosti $200 dolara, oderali su me 700 i nešto kuna, apsurd! Sada svima koji mi šalju unaprijed napominjem, NE slati putem DHL-a.
Dok sa Hrvatskom poštom su bolja iskustva, ne dave, ne traže račun, dovoljan je samo screenshoot artikla sa weba, s time, da tko je slobodan, da makne jednu znamenku od npr. tri u cijeni proizvoda, u photoshopu, prolazi uredno bez problema sa manjim davanjima… :wink::sunglasses:

A kaj si očekival? Zna se da će dhl oderati, da se osim pdva plaćaju i njima troškovi… A i projektor nije baš tak lagan ko mob, samim tim su i troškovi odmah veći…

Ne traže račun? Daj me nemoj zaje**vat, 3 tjedna je bil paket na carini, da bi rekli prvo kak nisu dobili račun, pa onda da nije bilo trackinga na računu pa nisu znali jel to taj paket…

I ovo da makneš jednu znamenku u cijeni proizvoda… samo se igraj s tim, nemoj se dolazit žalit ovdje kad ti oderu kaznu za krivotvorenje… Sigurno će vjerovat da je projektor koštal 20$ a ne 200… čak i da ostaviš da je bil 200, provjeravat će na netu jel stvarno tolko koštal…

DHL radi i špediciju pa je moguće da je tvoja pošiljka prošla normalnu špeditersku proceduru.

Ja sam jednom naručio iz D jedan dio za Passata u vrijednosti od 120€ i platio ga ali mi prodavač poslao poruku da ga neće moći poslati običnom poštom nego DHL. Pristao sam, ali je i cijena bila 50€ veća. Naravno, znao sam da će biti veća cijena, i imao sam opciju da mi vrati lovu. Uzeo sam jer me opet izašlo povoljnije nego ovdje.

Ah šta si u strahu, krivotvorenje… To je bio moj savjet onima koji imaju muda, za ostale je redovan put… Ako posumnjaju šalju obavjest za ponovno slanje dokumentacije, DHL, a što se na pošti nikada nije dogodilo… I ne, nejdeš u zatvor, nebudi smješan… A stižu mi barem dva, tri uređaja mjesečno iz Kine.
Što se tiče projektora, to je bio mini projektor, na bazi androida, veličine šest inčnog mobitela u kutiji koju nemaš šta vidjeti, dakle mobitel s lampom praktički, ali su ono odlučili da to spada u drugu kategoriju uređaja, (skuplju) od npr. mobitela što je skoro pa duplo. Ono što sam htio reći je da izbjegavate DHL, kod njih su troškovi obrade i carinjenja 400kn a u pošti 270kn za istu stvar.

Pod prvo nisi napisal da je to samo za “hrabre” pa ispada da je 100% sigurno… pod drugo, jedan lik je isto tak poslal krivotvoren račun pa je prvo bilo da pošalje račun, pa je opet isti poslal i kad je zval kaj nevalja i zaš mu paket nije proslijeđen, carinik mu je reko da nek pošalje pravi račun ili će dobiti prijavu za krivotvorenje, tak neš… ne znam točno od riječi do riječi priču, ali carinici ti znaju provjeriti po netu cijene i usporediti s računom, pa lako vide da nije prava cijena…

A jel zatvor kazna za krivotvorenje isprava, to ne znam…

Evo ti citat jednog posta iz 2013… a mislim da su u 4 godine se još malo opametili
"Frend je nedavno naručio tablet za kojih 50$ i na carinu im donio račun od 20$ mislim. Samo su ga poslali po pravi račun. Valjda je imao sreće pa nije bilo kazne za krivotvorenje kao u postu iznad." I link koji je drugi korisnik dal http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/60105-Krivotvorenje-dokumenata

Zna se da dhl naplaćuje nekih 100-125kn za vođenje carinskog postupka…

Kakva druga kategorija uređaja? od kud ti to? Kolko znam, carine nema za elektroniku, pdv je 25%, jedino po masi računaju svoje troškove kolko znam… A sudeći po tom kaj si napisal da je veličine mobitela, nema šanse da je teži od mobitela i da je zato skuplje… Znači jedino moguće da su ti na pravu cijenu naplatili pdv :wink:

Da sad nejdem u detalje, tri tjedna su me usporavali, tražili pro-voice dokument da je projektor, poklon sa plaćenom poštarinom i da će mi onda priznati da je poklon, kad sam to nabavio, opet su zavlačili i nisu htjeli priznati, dakle suprotno onome što su na početku tvrdili i tražili, u osobnom razgovoru sa osobom, (guskom) koja je obrađivala moj slučaj, je rekla tu stvar o “kategoriji uređaja” i da to nije isto kao i mobitel koji sam primio preko njih prošli tjedan… Nevjerojatno al istinito, inače pdv je uvjek uračunat, na računu… I nisam jedini s takvim slučajem, ima nas još…ljudi su mi se javljali sa sličnim problemima, nakon što sam ih popljuvao na facebooku… DHL rade kao kauboji po zakonu divljeg zapada…

Nema veze jel poklon ili nije, kad na normalnu kupnju plaćaš pdv ako je iznad 160kn, a na poklon plaćaš ako je 300kn ili tak neš… a sad u kaj je ona svrstala projektor ako nije u elektroniku… to samo bog zna, a nekad se treba očito i svađat i navlačit s njima da bi oni skužili da nisu u pravu…

Po čemu DHL radi ko kauboji? iz kine ti dođe paket za manje od tjedan dana, tolko HPu treba od zagreba do karlovca :smiley: normalno da će naplatit više nego pošta… nigdje nije pisalo da će koštat isto ko i pošta, na kojem god forumu nađeš temu o carini i pošti (bug, forum.hr…) u prvih par postova se nađe da dhl naplaćuje dodatne troškove

Manje od tjedan dana, hahah…gle dobivam pakete iz Kine svaki drugi tjedan i putuju cca. dva tjedna i više, do Hrvatske, tako valjda nešto znam o tome… Pa tri tjedna je stajao, samo u Zagrebu u DHL-u, dok nisam popizdio i to nije prvi paket koji je stajao kod njih, stoje mi po 7-10 dana…
A i pro voice je dokument, ako nisi znao, kojim ti dokazuješ ako dobivaš recimo na recenziju od neke firme uređaj iz treće zemlje, u kojem je navedeno, da su svi troškovi, put, plaćeni i da si ti kao primatelj oslobođen davanja, osim onih 120 kn troškova obrade.
Ali vidiš, jedan tjedan to je tako i to se primjenjuje, drugi tjedan je drugačije…u DHL-u. Eto zato su kauboji…
Ako jedan mjesec dobiješ uređaj u vrijednosti od 180€ i platiš troškove oko 250kn a drugi mjesec u istom cjenovnom razredu 180€ i sad moraš platiti preko 400kn. I oni nemaju objašnjenja za to kada ih kontaktiraš, oni su zatrpani poslom i doslovno su izgubljeni…
I primoran si platiti taj iznos jel druga strana koja šalje čeka da objaviš recenziju i nemaš vremena se natezati i dokazivati da si u pravu…
Neznam koliko si ti primio paketa od njih, nešto mi govori ne baš previše…
Uostalom, braniš ih kao da ti hrane i oblače doma familiju, zaista mi nije jasno što si se digao na stražnje noge i zauzeo toliko za tu firmu… Valjda si njihov djelatnik…?!

Ili placaj ili promijeni kurira, simply as that, ali svi su isti.

Na aliexpressu ima sellera koji preko DHLa iz Kine salju pakete bez carine jer oni rijese davanja i to kosta cca 25$ za neki mobitel. Raspitaj se o tome.

PS - ako imas taj dokument, zbog cega on ne dolazi sa robom? Ja sam jedno vrijeme iz Japana narucivao jedan artikl koji sam tad dobivao po jako dobroj cijeni, slali su mi ga sa EMSom, u paketu je uvijek bio racun i posta je (posto su zastupnici za ems kod nas) su bez ikakvog pitanja o cijeni i sl. sama rijesila papire i doma sa paketom isporucila racun koji sam placao postaru. Dostava iz Japana do mojih vrata sa carinskim postupkom je trajala 4-5 dana, 2 puta je stiglo za 3 dana.

PPS - Ako ti stize kao poklon ne komercijalne vrijednosti, ti za njega moras platiti davanja ako je skuplji od 45 eur, osim ako je posiljatelj unaprijed platio porez/carinu. Tako salju neki ebay selleri iz USA. Prilikom kupnje odmah ti uracunaju uvozne troskove artikla i posiljka ti stize drito na vrata bez prolaska kroz DHLovu spediciju.

Ne branim ja dhl, nego pišem kak je… Iz španjolske naočale od hawkersa došle treći dan… prvi dan navečer naručeno i plaćeno, drugi dan bio u zagrebu, treći dan paket na adresi…

Iz kine, paket u UK, pa iz UK u HR u manje od 2 tjedna, nekoliko puta… Nijednom više od 2 tjedna, a čovjek koji je preuzimal i prosljeđival pakete u UK je itekak imal gužvu…

Kaj ti je čudno? Jednom su ti progledali kroz prste, kaj bi svaki put trebali? Nek ti šalju drugom službom, pa javi kolko je brže od dhla.
Dobiješ na recenziju, jel plaćen pdv na to? Ili jel vraćaš tu stvar nazad u kinu kad završiš? Čak i na igre na stranicama poput steama plaćaš pdv 25%, kaj očekuješ da će dostavne službe džabe radit? Ne brini se, ne radim u dhlu, ni nigdje slično tomu…
A što ti to govori da nisam primio paketa od njih, to da nisu negativna iskustva? Očito onda samo imam je*ene sreće, jer se svi žale na tele2 kak su loši i imaju slab signal, a ja u 90% mjesta gdje dođem imam 4g :smiley: Znaš onu, bolje se rodit bez kite nego bez sreće, ak imaš sreće narast će…

Ili npr overseas kod nas… tele2 mi je poslal novu karticu, mjesec dana sam se s overseasom natezal kad da mi dostave, ja stavim poslije 16h, na stranici piše dostava od 13 do 16h(iako je bilo od radnika u overseasu rečeno da će biti izričito poslije 16h), dostavljač me zove u 12 da je prošo mjesto dostave mojeg paketa… i tak svaki put dok nisam slučajno jednom bio doma dok je došo, da nisam, još sad bi se lovio s njima… A overseas kao napravljen za one koji ne mogu podizati paket u fiksno vrijeme, nego možeš birat kad da dostave…

Sve pet… :pensive:
Samo sam želio sam naglasiti cjene u uslugama kao što su DHL i npr Pošta. Tu je debela razlika i točka. Svi naplate svoju uslugu obrade po prikazanoj cijeni uređaja i sukladno tome odrede koliko je za platiti naravno da je u to uvijek uključen i pdv. Usluga se mjenja kada na se radi o mobitelima, sve ostale stvari koje se šalju-primaju idu super i bez problema…
U ovoj temi su bili spominjani mobiteli, a sa njima dolaze i problemi dostave i naplate… Činjenica je da DHL nije dosljedan u svojoj politici obrade pa šta je bilo jedan tjedan drugi ne važi, jedan tjedan je cijena jedna drugi dvijesto pedeset kuna veća, za istu stvar, bez objašnjenja, i to su činjenice…
Nitko i ne kaže da bi netko nešto ne platio ili bi to htio badava…
I da, mobitele koje dobijem na recenziju ostaju naravno meni… A tu je i poanta… da bi čovjek nešto i zaradio (sa strane).

I opet ti kažem, 100-150kn razlike između pošte i dhla nije tak ogromna razlika, s obzirom da oni rješavaju carinski postupak za tebe… Kolko znam, carine nema na elektroniku, a pdv je 25% i nema nekih trećih troškova na elektroniku osim troškova vođenja carinskog postupka…

Znači mobiteli ostaju tebi, mobiteli su ti onda “poklonjeni” a na poklone se ne plaća pdv ako im je vrijednost do 45 € ili kolko već… a ja sam svaki put dobil račun i moglo se vidjeti kaj je kolko koštalo, ili tebi ne daju račun?

I pošta i DHL rješavaju, carinski postupak za tebe, kod svih je to isto, ali zašto platiti više ako se to može izbjeći…
Na mobitele jednostavno ne prolazi opcija “poklon” a i cjene su im preko $100 pa na gore… Ide naravno uz to i dokument, račun iz Kine na kojem može pisati bilo šta, naši to ne priznaju, traži se screenshot sa stranice gdje je kupljeno i paypal transakciju kupnje, ako je imaš…

Samo kaj je dhl u pravilu brži od pošte… nisam baš čuo da često ljudi čekaju paket od dhla 20 dana nakon slanja računa…

Naravno da ne prolazi “poklon” kad se zna da su mobiteli iznad 45€… Prolaze dummy mobiteli jedino…

Svaki put u pošti priznali paypal račun, osim jednom(dosta postova iznad piše o tomu) i na kraju očito sami provjere cijenu po netu… Probaj nać neki mob od 40ak €, koji bi trebao proći granicu za “poklon” pa javi jel prošo bez pdva :wink:

probao, mogu potvrditi, iako me bilo malo strah to radit haha (samo prvi put) :smiley:

1 Like

Drago mi je da si probao, provjereno funkcionira… :wink: