Linkovanje

Zelim napisati sajt sa vise tisuca stranica. Zelio bih da se na svakoj stranici vide baneri. Problem je u tome sto neznam kako linkovati te slikovne banere na jednoj stranici. Ako dodje do promene banera nebih zeleo da menjam banere i linkove tih banera na vise tisuca stranica. Da li moze to nekako u css-u da se uradi ?

Misliš raditi stranicu samo u css-u? Ako ne, kako je misliš raditi?

Vec sam uradio nekoliko stranica u html-u. Ako treba dodati css moracu i to. Jel postoji neki nacin?

Treba ti include.
Jednu datoteku includaš u sve tisuće stranica, i kad izmijeniš tu jednu datoteku, izmijeni se na svim tisućama stranica.
Nemoj ni pomišljati raditi sajt sa tisućama stranica bez includanja.

E sad, postoje različiti načini includanja… od PHP-a, preko SSI-a do JavaScripta.

Puno hvala. Auuuuu . Prvi put cujem za to. Moze li neko objasnjenje, ili neki mali primer, neki kod ili gde bih mogao da procitam o tome. Hvala.

Uzmi neki lightweight CMS i oderi po njemu. Radi tisuću HTML stranica je ludost sama po sebi, a da ne govorim o ostalim peripetijama koje doalze uz to.

Evo jedan takav: Home | CouchCMS - A simple and free CMS for web designers

Hvala. Preuzecu program i prouciti ga. Samo bih molio za malo “okvirno” objasnjenje. Da li moram prvo uraditi sve stranice pa tek onda sa ovim programom obraditi ili ???

NE sve radiš u njemu, od početka do kraja. Iako da budem iskren nisam najupoznatiji s tim programom. Možda bi ti bilo bolje da proučiš još neke cmsove pa se odlučiš za onaj koji će ti biti najjednostavniji, probaj pogledati ovdje: Open Source CMS Demos & Information - OpenSourceCMS pa ćeš vidjeti što ti najviše odgovara.

Hvala puno. Onaj prvi sam preuzeo, Raspakovao ga ali jos nisam nasao fajl za instalaciju. Krecem u istrazivanje. Jos jednom hvala. Nadam se da ce to ici nekako. Znam da je ludost. Dosada sam napisao nekoliko stranica, napisao sam program u Exelu da mogu menjati samo sadrzaj a html ostaje isti(manje,vise).

Što se tiče učenja ja bi ti preporučio ovo, koliko se sjećam ja sam ovdje isto prve korake napravio. php.com.hr - Vodič - Tutorijali - Manual
Definitivno nauči PHP, vidim da već razumiješ neke stvari i logiku, ovdje ti je jedan mali primjer samo s PHP-om. PHP include and require
A na linku iznad imaš i kratki uvod za rad s bazama podataka (MySQL), definitivno nećeš pogriješiti sa učenjem istih. :slight_smile:

Hvala Susjed. Nadam se da ce mi to pomoci da resim problem sa linkovima mada bih volio neko krace objesnjenje. Na primjer:trebas taj i taj kod ubaciti tamo i tamo.

Pa sve fajlove preimenuj u .php, i tamo gdje hoćeš baner i ubaciti dodaj include “baner.php” i taj link banera. Upravo to ti je na tom drugom linku. Odvoji si vremena i prouči linkove koje smo ti poslali, u budućnosti ćeš uštediti jako puno vremena. Ovako kako ti sad radiš jednostavno nema smisla.

Treba ti XAMPP ili Wamp preporuka XAMPP :slight_smile:

Hvala belmo 996. Mozes li mi malo pojasniti. Prvi put to cujem.

Kada koristiš PHP na svom računalu on neće raditi, već radi samo na serveru koji podržava php. Da bi to izbjegao trebaš instalirati XAMPP (googlaj) i koristiti ga da se otvore php fajlovi. Ukoliko imaš server na kojem možeš raditi, ovo nije potrebno.

Hvala za brz odgovor. Uh znaci da sam uleteo u veliki problem. Treba to sve savladati da bih mogao linkovati banere. Zar nepostoji neki jednostavniji i brzi nacin???

postoji a zove se:$$$$

Neki članovi su ti predložili php include i to je najjednostavniji način za tvoj nivo znanja. Najjednostavniji način koji mi pada na pamet jest, da napraviš .php fajl i u svakom svom html dokumentu includaš taj fajl na dio sajta na koji želiš, to na početku neće raditi jer su svi fajlovi html, ali ćeš moći pregledavati stranicu. Nakon što su svi fajlovi završeni, možeš koristiti neki program za masovno preimenovanje fajlova i napraviti da svi budu php.
Ali najbolje je da jednostavno cijeli sajt od pocetka radis u php sa includom te u include dodas ne samo taj banner nego i svaki dio stranice koji bi se u budućnosti mogao masovno mijenjati.

Hvala puno. Zahvaljujem se svima na pomoci. Koliko vidim… Bice potrebno dosta vremena za ucenje + dosta vremena da odradim stranice sajta kojih treba odraditi vise tisuca komada(30000).

Znaš što mene zanima? Ti znaš da želiš cca. 30000 stranica, ali što u stvari želiš s njima. Na takav megalomanski projekt ne odlučuje se sam tak, bez veze. Ljudi su se ovdje potrudili da ti objasne elementarne pojmove, a ti na kraju kažeš da ne znaš za XAMP, WAMP ili nedajbože LAMP. Nekako imam dojam da ti i ekipa umirete od smjeha dok se ljudi trude u objašnjavanju. Ajde reci nam što u stvari želiš? Ne tražim konkretno pojedinosti o projektu već nešto okvirno. Možda imamo neko rješenje za tvoj problem bez da ubiješ godinu u učenju php-a i mysql-a