Mediji kontrolišu emocije masama

Pa ne moze kad je pet puta veci hahah Nego, jel tad dijaspora nije nikad dolazila nazad i trosila, il su to tek odnedavno poceli? :smiley:

Ajde od ovih sto sam nabrojao. Ko je napravio rafineriju nafte u brodu? Kad je osnovan Kras? Kad je osnovano Lasko pivo? Ko je prvi punio Sarajevski kiseljak? Cisto da vidim sta sam tu slagao kad sam rekao da ovi nisu nastali tokom Jugoslavije.

ma jok, u pravu si bdp nije ama bas nikakav pokazatelj

Nego, zaboravio sam, a htjeo sam da procitam, koji je to francuz javno ubijen na trgu u parizu tamo osamdesetih? Ako se ne varam ti si nesto pisao o tome ranije

1 Like

Nekad se jahao konj, pa bili dizelasi, pa evo sad elektro. Bice da su ovi koji su jahali konje strasno lose zivjeli

Ne razumijem? Kako to nije imao prilike svako studirati?

Danas u Africi ima kompjutera na djubristu, deponija svjetska. Bice da im je puno bolje

Ciscenje cisto zenski posao, a?

Elem, raspravljate se dal’ je bila bolja Juga ili ova tuga. I po samim stavovima ucesnika na ovoj diskusiji je ocito da je to subjektivni dozivljaj.
Ekonomski je Sloveniji mozda bolje (da mozda, jer 100 evra u socijalizmu 80-tih i kapitalizmu 2019-te nije uopste uporedivo), ali ekonomski aspekt je samo jedan parametar, tako da ove brojke gore mozete, po mom subjektivnom dozivljaju, okaciti macku o rep.

Poslije rata na prostorima bivse Juge, neki su se iselili (i masovno iseljenje traje jos uvijek, ali to nije samo fenomen bivse Juge, nego je globalan fenomen) zato sto su morali, neki zbog novaca, ali mnogi zato sto im se smucilo svo to krvoprolice, medjunacionalna mrznja, polusvijet i polupismeni na kljucnim funkcijama.

Onima koji su odlucili da i dalje zive na svojoj rodnoj grudi- mnogima je losije, a neki su tek poslije rata procvjetali.

Po mom misljenju, o tome sta je lijep zivot i kakvo je drustvo u kom zivis, najvise govori odgovor na pitanje- vidis li tu svijetlu buducnost svojoj djeci.

4 Likeova

Jel se ne nudi logican zakljucak da ovi kojima su plugove vukli konji zivjeli nesto gore od ovih sto imaju traktore?

Vjerovatno Jorgovan misli na cinjenicu da je Jugoslavija imala slican broj stanovnika 1960. kao danas, a broj studenata je bio- 35.300. Usporedbe radi, danas je broj studenata blizu 270k, znaci oko 8 puta veci.

2 Likeova

Kubancima je jako dobro u Kubi. Baš kako je bilo u bivšoj nam YUgi.

2 Likeova

Ne vrijedi više raspravljati.

Znam kako smo živjeli u jugi, a kako sad živimo.

Ne razumijem i dalje. Dakle priliku da studira je u Jugoslaviji imao bas svako. Skolstvo je u Jugoslaviji bilo besplatno, i nema potrebe izvrtati i obrtati tu cinjenicu. Stavise, upravo u doba Jugoslavije ruralno stanovnistvo masovno primoravano da pohadja skole. Logicno, studirati ne mozes s cetvorogodisnjom zavrsenom skolom. Tek od 1958., upravo za vrijeme Jugoslavije, je zakonski bila uvedeno osmogodišnje školovanje za za svu djecu od 7 do 15 godina na području Hrvatske.

Što se tiče porasta broja studenata, on je manje porastao nego npr. u Njemačkoj i sigurno nije uslovljen raspadom Juge. Rastao bi i ovako i onako.

Zanimala bi me statistika o broju studenata u bivsoj Jugoslaviji po polu, U Njemačkoj tih 60-tih žene su sačinjavale manje od četvrtine ukupnog broja studenata.

Da, ljudi danas nisu izlozeni teskim fizickim poslovima za komad hljeba, izmisljen je točak, plug, traktor, struja, world wide web… Nego, ovo gore je bio moj komentar na izjavu "Kakvi auti su se vozili nekad, a kakvi se voze sada? ", kao jedan od argumenata za to da je drzava sad bolja tj. da se ljepse zivi nego u bivsoj. Apsurdno. Zamisli da je jos rekao, kakvi su se mobilni nosali tada a kakvi sad :smiley:
Tehnoloski napredak je neovisan o raspadu Jugoslavije, prosto se desava, i svuda se voze bolji auti nego 80-tih.
Al eto, ako vec pravis poredjenje i za sve one koji ne vide auto kao prevozno sredstvo nego kao statusni simbol mjerilo “dobrog života”- i sad, kao i tada, se voze auta za tri klase losija nego u Njemačkoj. Isto stanje, isto rastojanje.

Inače na cijeloj diskusiji se iznose nekakvi brojevi o materijalnom stanju tad i sad. Ovo o studiranju (što je netačno) je jedini pokušaj da se spomene obrazovanje i kultura kao neki aspekt. Za vrijeme te bivše Juge je ulagano u kulturu i obrazovanje više nego ikad. Svako prkno je imalo kulturni dom, danas je za narodno dobro podignut umjesto toga po jedan Lidl.

U to ime jedan Baltazar Zlatka Grgića i Zagrebačke škole crtanog filma - Posao je Posao :slight_smile:

2 Likeova

Zapravo i ne…ako uspoređuješ dva različita tehnološka doba. Doba bez traktora i sa njima.

Jer tom logikom onda nekada davno je bilo “beskonačno” teško živjeti …isto kao što bi jednog dana moglo onda biti “beskonačno” dobro živjeti.

Koristim riječ beskonačno, samo da ukažem kuda bi u tom slučaju na grafu težila funkcija osjećaja ugode življenja.

Ali to naravno u praksi nije tako, dopamin, koji je zaslužan za osjećaj ugode, se automatski balansira prema mogućnosti čovjeka u kojima se nalazi. Tako da su se jednako dobro osjećali ljudi i koji su orali konjima i koji su orali traktorima…i koji su klesali kamene sjekire.

Dopamin nije tu da kazni one koje su orali konjima, nego je tu da ih motivira da napreduju i da jednog dana izmisle traktore i prebace se na “lakši” način rada.
Lakši je pod navodnicima, ne zato jer to nije lakši način rada…nego zato jer kad ljudi jednom počmu orati traktorima…dopamin će to opet izbalansirati kao neutralno stanje…i ugoda života će biti jednako dobra kao nekada kada se oralo konjima. Stoga je osjećaj ugode konstanta (Sa nekoliko svojih stanja: dopamin će signalizirati biću tri stanja: nazaduješ, neutralno, napreduješ. Nisu baš ta stanja 1 ili 0…nego imaju svoj raspon unutar kojeg se kreću, ali ne idu izvan toga raspona…a kamoli da bi težila u beskonačnost) …dok je produktivnost/sposobnost bića ono koje se mijenja sa vremenskom osi…i ono nije ničim limitirano, tj. na vremenskoj osi teži u beskonačnost. Mogli bi reći to je evolucija bića…gdje ono nije bilo više/manje sretno u bilo kojoj fazi svoje evolucije…ili fazi svog tehnološkog napretka.

1 Like

Idemo još jedanput.

Za vrijeme Juge (70-89):

Juga – za prosječnu plaću se vozio kakav auto? Označit ćemo sa x kao prosjek, na zapadu je prosjek bio 50x.

Danas – za prosječnu plaću voziš auto od 15 k eura što ćemo označiti opet sa x, prosjek na zapadu, 3x.
U ovaj izračun ne ulaze luksuzni automobili.

Ono što je bitno jest omjer, što je postojalo tada i što si je osoba mogla priuštiti, a da je bilo u to vrijeme dostupno i recimo potrebno, a da nije bio luksuz.

Koliko ljudi je moglo svojoj djeci priuštiti računalo u jugi, a koliko na zapadu?

Svi koji su 70’, 80’ dolazili iz njemačke, austrije, dolazili su sa dobrim automobilima, kod nas domet yugo koral 45 ili eventualno golf 2 krajem 80’, u njemačkoj opel, mercedes, audi u to vrijeme.

@c3po – da li smijem ubaciti youtube link, znaš koji? :smile::smile::smile:

Prva tablica , juga porast bdpa po glavi stanovnika od 50-87, 7x, ostale države u tablici minimalno 10 x. Drugi su minimalno narasli 50% više.

Vozila, na 20 ljudi jeda kola, 71’. Njemačka, DR na 10 stanovnika, jedno vozilo, Njemačka SR, na 4 stanovnika 1 vozilo.

Tvornice radile punom parom, jeste, što to vrijedi kad nisu znali naplatiti robu, a bdp sve govori.

Tada je bio $ 2500( 87’), danas je $ 12500 u hr.

Sad uzmite države u kojoj je bdp $2500 i recite mi kako se živi u tim državama.

1 Like

1988 pred rat sam isao u nemacku sa poznanikom on je imao rodbinu pa d ane ide sma kolim a idemo 7 dana kod njegovih,sve u svemu lep grad :stuck_out_tongue: BON sve oki
kazu ostani plata 1000do 1500 maraka pomocemo ti u svemu ,ja sam imao 1000 maraka na velikom kombinatu i 2 do 3 svadbe mesecno ,ni u ludilu ne bi otisao za skoro istu platu 2000 km od kuce,tako da nemoj lupti o 50 x necega nemas ti blage veze sa zivotom,opet kazem svako ko je mrdnuo guzicom imalo ziveo je kao u raju u vreme TITA a polako je sve otislo u K<<<<<K kada je on umro,tako da bolje ne pises nista jer to je isto neko posle tita pisao propagandu,

1 Like

Samo sto dopamin nema nikakve veze sa standardom zivota. Standard bi na engleskom bio " the degree of wealth and material comfort available to a person or community." znaci upravo onako kako je receno, onaj ko ima traktor automatski ima veci standard od onog ko ima konja (pod pretpostavkom da je sve ostalo isto.

Da se samo malo nadodam na to post si fino napisao.
Po nekim podacima koje ja mogu vidjeti, prosjecna plata se kretala oko 500 maraka drugom polovinom sedamdesetih. Ko zeli moze ove cijene dole pretvorit u market pa vidjet sta se za jednu platu moglo kupit.

hmmm kako tko… moji baka i djed nisu bili ni u partiji, ni u jednoj stranci ali su i oni i ujak imali ovakva 2 nova u dvorištu(Mercedes-Benz SL-Class (R129)
) , stari vozio novi audi a80, zimovanja,ljetovanja čak sam nedavno saznao da mi je djed u nekoj kafani stavio 15 000 DM u (.)(.) i oko struka (volio je više onu stvar nego išta :smiley: nešto kao @brane333 ) a kasnije su došle i Mercedes prerade (AMG) ali se radilo imali su farme, poljoprivredu, stari imao svoju tvrtku. Neznam koliko vas je tu ikad bilo u Slavoniji ili ima doticaja s njome ali slavonija je opustošena skroz tako da nemojte pričati ako niste odavdje (mislim na ljude iz HR)

Pogledajte samo kuće u Slavoniji koje su izgradene prije 50 godine (katnice od 250m2) a na moru to zovu vile, ljudi iz Dalmacije su dolazili trbuhom za kruhom u Slavoniju i Vojvodinu, zlata i dukata je bilo na sve strane. (samo kad sam se rodio sam dobio xx xxx u dukatima ) ali se radilo. Došao je rat, pojavio se Todorić,Rimac,Mesić,Šimara i još xy malih koji su krali na svakom ćošku.

Nezko je spomenuo prosjek od 6k kn; da toliki je možda u ZG ali ne i u Slavoniji gdje Boso i takvi drže stotine radnike za manje od minimalca i ako ima nešto zafali u trgovini to njima odbija od plaće.

to ću se nadovezati da mi punac rođenjem u ono vrijeme imao njemačke papire i mogao otići kad je htio ali nije jer je kao majstor imao veća primanja u Slavoniji. Pored svog posla još xxxx DM mjesečno. U ono vrijeme je čovjeku radio posao na kući za 14 000DM koji su mi bile isplaćene isti dan kad je završio s poslom.

Kažem nemojte mješati Slavoniju s ostatkom jer neznate kakva je situacija ljudima ovdje. Trenutno sam poslovno u Slavoniji već 2 tjedna i jedva čekam da odem odavdje da negledam tu tugu i kuknjavu ovdje gdje penzioneri traže boce, ljudi prose okolo itd…

Sa svima koji sam pricao (vecina djelova hr) su rekli da je u jugi bilo jako dobro. Nitko od mojih nije bio u partiji i bilo im je super. Djed radio sa drvom, baba bila cistacica, kupili 500m2 zemlje i sagradili kucu, 2 djece na fakultet itd. Ajde sada sa ova 2 posla da kupis 500m2 zemlje i sagradi kucu, mozes, ali u pm gdje nema zive duse.

2 Likeova

Kao i svaki prosli,sadasnji,budući sustav normalno da je imao grešaka.
Ako ćemo realno ovo danas je samo moderno ropstvo i pri tome mislim da se nije puno promjenilo u odnosu na rimsko doba.

2 Likeova

i onda se ovde neko pita zasto je TITO oduzeo feudalcima i polukapitalistima izmedju dva rata sve ,fabrike zemlju imanja,jer sve to se zasnivalo na DERANJU KOZE OBICNOG MALOG COVEKA NADNICARA i to je MILIJUN PUTA 100 % tako…
radis kao rob da bi gazda kupio jos 5 lanaca zemlje i on posle ima 150 lanaca a ti imas krivu kicmu ,danas je potpuno isto crkni za 300 400 eura a gazda najnoviji Q7 ,jahtu ,pet kuca ,a pre 10 godina nije imao kuce za sta da ga ugrize ,tako da ako hocete pricati o bilo cemu RAZMISLITE i MALO PROCITAJTE i pokusajte sa svojom glavom posloziti kockice a ne sta ima na tv i u novinama, NIKAKVA FABRIKA NITI BOGASTVO SE NE MOZE NAPRAVITI ako nije ostecen radnik ili drzava,
dakle bogati tajkuni u SSSR su prisvojili naftu sumu drva ugalj rudnike i tako postali tajkuni nisu radili za to ,isto je i ovde jebena privatizacija u privatne dzepove sto su dvve generacije stvarale,

2 Likeova

slavonija, semberija i vojvodina su bile žitnice jugoslavije a gdje su sad? gdje je sad narod po slavoniji i vojvodini? šta je sa sela?

ovaj sistem danas je gori od robovlasničkog … u robovlasničkom sistemu robovlasnik je robu morao dati smještaj, obući ga i nahraniti a u ovom sistemu ti gazda da 250 € i ti se za 250 € moraš nahraniti, obući i platiti stan (da ne govorim o duhovnom uzdizanju, za to se nema vremena)

2 Likeova

Stari sa jednom platom (koja je nerijetko kasnila) napravio kucu od 200+ kvadrata, prosirio dvorisnu kucu, kupio dobar traktor, balirku, berac za kuruz (sve masine koje kostaju kao jedno dobro auto), platio eksukrziju u spaniju, davao mjesecno 350km za faks (ja odradjivao ostalo). Uglavnom, kad se pogleda ne izgleda nimalo gadno koliko ti predstavljas :smiley:

EDIT: Zaboravih dodati, bio je u potpunosti resetovan na fabricka podesavanja, jer je vojska spalila sve sto je imao.

1 Like

Sa 1 platom? Ajde reci istinu, jeli ta plata 20 000+ mjesecno? Koje mjesto? Jesi li 100% siguran da je samo sa 1 platom to sve uradio?

Uzmi 1 platu od recimo 5000kn ili “takozvanu” neku prosjecnu hrvatsku platu i da taj covjek sa obitelji zivi kod svojih staraca (odvojeno) i ako izracunas mjesecnu potrosnju svega sto covjek placa od komunalija, struje, vode, bonova/pretplata, gorivo, za pojest, popit, higijenska cuda itd itd koliko tome covjeku ostane love? A ako je podstanar gotov je, ali doslovno! Jedino mu preostaje zivit u jeftinom cijelu hr i raditi na moru sto jako puno ljudi i radi.

Taj covjek mora imati dobar financijski plan, i sve sto ustedi ce potrosit jer uvijek ce biti kvar na autu, sr4nja po kuci itd itd.

Jedno pitanje ,koji posao i da li je spavao popodne i isao uvece po kafanama,??

priznaj da ti stari radi na carini, priznaj :smiley: pet kamiona na jedne papire prođe :smiley:

2 Likeova