Moje prvo i osnovno pitanje znalcima

Poslije prvog posta u predstavljanju evo odmah pitanje .
Naime locetnik sam koji bi htio raditi stranice sa svojom vizijom,znaci kako se kaze od nule.Promatrajuci po netu ima zanimljivih primjeraka pa ni ova na forumu nije losa. Dakle zelja mi je ono sto zamislim vizualno pretociti u stvarnost. Kao i uvijek bilo to kupovina bicia ili sad ovo puno zelim citajuci se informirati. Tako da sam do sad nesto materijala po pitanju web dizajna procitao ali nisam nasao pravi smijer kako i kojim putem krenuti. Namece mi se pitanje HTML ili program. Logika mi govori posto zivimo u svijetu tehnike da je program brzi i mozda laksi ali puno sam puta naletio na savijet HTML je majka i kao jedino pravo i profi. Pitam ovdje ljude od zanata ponovno da li je to zaista tako i zasto. Zar danasnji programi ne daju umjetnicku slobodu i da li je zaista samo opisni jezik taj koji sve moze tj moze se njime dublje i vise toga dotaci. Oprostite ako ima pravopisnih gresaka jer oisem na mobu. Hvala.

Nisam baš razumio tvoje pitanje, ali pokušat ću ti odgovoriti onako kako sam ja shvatio ono što si pitao.

Znači ukoliko se želiš baviti web dizajnom nekako je logičan slijed da prvo cijeli projekt (web stranicu) nacrtaš u photoshop-u ili nekom sličnom programu te kasnije taj dizajn pretvoriš u HTML+CSS odnosno napišeš kod za ono što si nacrtao.

Ukoliko si pitanje postavio u smislu da li je bolje pisati svoj kod (HTML+CSS) ili koristiti npr. Dreamweaver za generiranje koda, u svakom slučaju je bolje pisati svoj kod. U krajnjem slučaju tako ćeš biti primoran učiti HTML, a i lakše se snalaziti u vlastitome kodu negoli u generiranom.

Da dobro si shvatio pitanje.
Znaci po tvojem je bolje nauciti HTML i CSS nego prouciti recimo Dremweaver i recimo Fireworks?!
Neznam meni kao pocetniku se cini da bi prije savladao rad sa programom nekako sam naucen na rad u programima,nego HTML koji mi izgleda dosta opsiran.Gledao sam koliko simbola ima na W3Shools :)pa mi se cini da ce mi trebati podosta vremena na taj nacin napraviti prvu stranicu.
Citao sam da ima i vise programa po netu u kojima je dosta lako napraviti stranicu posto ima ponudjeno oglednih primjera,ali necu poceti tako jer mi se cini da je to krivi pocetak.
Na dalje vec sam se predbiljezio na tecej web dizajnera u Algebri -dosta je skupo 6100kn a vidim da ima more toga po netu a i knjiga za kupiti sa popratnim video materijalom za vjezbati.Sad sam i tu u nedoumici da li da dajem tolike novce ili da se sam ucim iz knjiga i ovim putem preko foruma i tako to …!!!
Hebat ga puno pitanja na pocetku jer sam malo zbunjen svim tim informacijama po netu !
Ne bi htio gubiti vrijeme, htio bih krenuti poravim putem, dakle programi ili pisanje taga rucno ??!Imam misljenje da oboje ne treba znati ili jedno ili drugo-jesam li tu u pravu ili…
Dombo ti si mi odgovorio i hvala ti na tome, a htio bih cuti jos koje misljenje ljudi koji su svojedibno prosli slican put.
Kako je najispravnije krenuti ??

30 Days to Learn HTML & CSS - Free Tuts+ Premium Course

To je sve što ti je potrebno da kvalitetno naučiš HTML i CSS i još je free :slight_smile:

[quote=“tihi05”]
Na dalje vec sam se predbiljezio na tecej web dizajnera u Algebri -dosta je skupo 6100kn a vidim da ima more toga po netu a i knjiga za kupiti sa popratnim video materijalom za vjezbati.[/quote]

Sory što ću te razočarati ali na tom tečaju ne možeš naučiti ni 10% onoga što možeš sam a jako je skupo.

Tako nekako … bolje bi mi bilo potraziti nekog da mi lomogne na pocetku i platit to nego ova pre skupa skola a certifikat i upis u radnu knjigu mi i nije bitan.

Ako imaš para, volje i vremena odi na tečaj. Ja sam učio po njihovim knjigama i dosta toga sam polovio samostalno. Znači, da mi je još netko objašnjavao puno bi više naučio, ali volja prije svega. Ženska koja je to upisala nije ništa naučila jer se predala dok su je zatrpali gradivom i samo je mislila na seks, a ja sam iz njezinih knjiga u roku 3 mjeseca dosta toga polovio čak sam zabrijao i na flash…i onda sam se regao na ovaj forum pod nickom webjumfer i učio od drugih i nakon nekog vremena me tsereg prekrstio u zgubijumf pa si ti misli :zub:

[quote=“tihi05”]
Na dalje vec sam se predbiljezio na tecej web dizajnera u Algebri -dosta je skupo 6100kn a vidim da ima more toga po netu a i knjiga za kupiti sa popratnim video materijalom za vjezbati …
Kako je najispravnije krenuti ??[/quote]

Moj savjet bi ti bio da otkazes tecaj ako si u mogucnosti (ako vec nisi uplatio) te da radije taj novac potrosis na online tecajeve na tutsplusu, lyndi, threehousu itd. ili ulozis u kakvu hardwearsku opremu (a i nemoras… vecina toga se da nabaviti i bez placanja - na tecajeve mislim jel), naravno ukoliko si dobar sa eng. jezikom… ukoliko nisi, mislim da nemas sta radit (nhf) u ovom svijetu jer vecina onih dobrih / bitnih stvari (bilo po pitanju novih alata, korisnih blogova, etc.) je ugl. na eng. jeziku …

Ja sam prosao u infokaterdi tecaj prije kojih par godina, doduse nisam dao ni kune za njega (a i vec sam znao nesto prije toga), htio sam samo papir pokupiti reda radi da ga imam… vecina svega sto danas znam i koristim sam naucio sam preko neta (adobe photoshop, indesign, illustrator, html, css i nesto kusur js-a te sebi za dushu mayu i zbrush) …

[quote=“belmo996”]30 Days to Learn HTML & CSS - Free Tuts+ Premium Course

To je sve što ti je potrebno da kvalitetno naučiš HTML i CSS i još je free :)[/quote]

Hvala!

Nemam kaj mislit-sve mi je jasno. Tako treba. Jbga a junf ode i tako prije ili kasnije:-)

Orca hvala i tebi.Otkazat mogu i hocu jer prije koji tjedan sam mislio da je samo tako oguce nauciti materiju. Sad uvidjam da nije tako. No nisi me bas utjesio sa engleskim.Znam ga povrsno ali to mi nece bitirazlog odustajanja.Mkzda i to usavrsim :slight_smile:

A gle… neznam ga ni ja da mogu sada tecno ga govoriti ili pisati gramaticki ispravno… bitno je razumijevanje … a ono mi je vec godinama silnog citanja po netu, igrica, filmova i koje cega postalo ko materinje, sam polako i udari po tutorialima preko neta, iznenadit ces se koliko si u stanju nauciti u samo mjesec dana… kada bih pretvarao koliko bi love mi trebalo da poplacam sve te tecajeve u stvarnosti (a od kojih vecina ih niti nema ovdje za upisati) …nakupilo bi se … dosta :smiley:

Ok.Do sad sam definirao da ne platim tih 6000kn.Ipak su to danas dosta veliki novci za mene a i vecinu ljudi.
Druga stvar sve sam blizi onome sto mi je bilo sekundarno a to je pisanje i ucenje HTML koda.
Ovaj tutorial HTML Tutorial - Lekcija 1 (Osnove) - YouTube mi je isto malo priblizio tu tematiku:)
Mislim da savladavanjem HTML-a i CSS udaram u sam bit stvari a sve drugo su stramputice i okolisanja !
jesam li u pravu ??

Ne znam o čemu je bilo riječ prije u temi, ali ja bih ti rekao ovako, HTML i CSS su abeceda ovog posla.

Ne možeš učiti pluskvamperfekt i aorist ako još ne znaš niti abecedu.

Ako se misliš ozbiljno “baviti webom”, HTML i CSS, hoćeš nećeš, moraš znati.
Čak i ako se baviš samo dizajnom, odnosno “nikakvo kodiranje, samo crtanje”, kako je to CreatifCode naveo ovdje:
http://www.webmajstori.net/forum/40614-granica#post290851
i imaš uz sebe ekipu koja se bavi frontend, backend i popratnim poslovima, opet moraš znati bar osnove HTML-a.

Jedini način da izbjegneš HTML je da instaliraš Wordpress (ili nešto slično) i koristiš samo ono što su drugi napravili - teme, pluginove i slično.
To bi značilo da moraš danima isprobavati različite pluginove dok ne nađeš onaj koji radi ono što želiš, a istu stvar možeš postići jednom linijom HTML koda.

Ekipo hvala na odgovorima Tako cu pocet od danas samo notpade+ i tipkovnica. Ako ima slucajno ovdje netko iz Koprivnice bilo bi mi drago da se upoznamo.

Evo poceo sam uciti HTML u notpade+ i sad bi htio to pogledati u pretrazivacu,a ne znam kako :slight_smile:
Druga stvar na koji nacin sejvati dokument u notpade(save as type)?

Hehe ovo su bas pravi poceci :)))
Nadam se da necu odustati :slight_smile: za sad mi je zanimljivo :slight_smile:

  1. index.html otvoriš u browseru

  2. index.html otvoriš u Notepadu++

  3. u Notepadu++ napraviš neku izmjenu u index.html

  4. sa Ctrl+S snimiš index.html

  5. sa Alt+Tab prebaciš se na browser

  6. sa F5 osvježiš prikaz u browseru (ako ne radi, onda Ctrl+F5)

  7. diviš se svom djelu ili šokirano opsuješ

  8. sa Alt+Tab vratiš se u Notepad++ i nastaviš od točke 3

[quote=“gambo”]1) index.html otvoriš u browseru

  1. index.html otvoriš u Notepadu++

  2. u Notepadu++ napraviš neku izmjenu u index.html

  3. sa Ctrl+S snimiš index.html

  4. sa Alt+Tab prebaciš se na browser

  5. sa F5 osvježiš prikaz u browseru (ako ne radi, onda Ctrl+F5)

  6. diviš se svom djelu ili šokirano opsuješ

  7. sa Alt+Tab vratiš se u Notepad++ i nastaviš od točke 3[/quote]

Ovo pod tockom 5 mi je trebalo.,a na tocku 7 sam se nasmijao :slight_smile:

hvala probat cu odmah :slight_smile:

[quote=“tihi05”]Ovo pod tockom 5 mi je trebalo.,a na tocku 7 sam se nasmijao :slight_smile:

hvala probat cu odmah :)[/quote]

nesto ne radim dobro-spremio sam podatke u notpade kao index.html .tekst.Ovo" tekst "mi je postavio sam notpade a u padajucem nizu ne znam sta odabrati:(
Dok sa alt+tab otvorim google chrome meni se otvori samo chrome a ne i strtanica koju pisem.Evo kako sam krenuo :slight_smile:

<1docktipe html>

prvi naslov

drugi naslov

treci naslov

cetvrti naslov

paragraf

link

ajooooj sta me jos sve ceka :slight_smile: ne znam ni pokrenuti da vidim sta radim :frowning: