Morski psi u Jadranu, ima li ih i grizu li? 🦈

Šta mislite da li je ovo istina, ako da koliko je više sigurno plivati daleko od obale?

ajkula se zajebala hahahahahha

Zašto bi plivao daleko od obale? :thinking:
Mnogo je veća opasnost da će na tebe tada :swimming_man: naletjeti neki brod ili neodgovorni vozač glisera, a morski pas će u tu priču ući samo teoretski. :blush:
I onaj pas iz videa je najvjerojatnije bezopasan, pročitajte taj članak iz Indexa, i…
Everybody cool. :beach_umbrella: :o:

6 Likeova

U posljednjih 146 godina velika bijela psina posjetila je Jadransko more 63 puta. U samo dva slučaja je usmrtila čovjeka.

Imaš ovdje zanimljiv članak na tu temu

Ma dosadno (nema adrenalina) gdje su svi, a pošto mogu plivati po par sati gore dole, u pličaku mi je nigdje veze.

Baš sam htio otvorit ovu temu prije par dana :slight_smile:

Ja ne razumijem zašto neki ignoriraju opasnost. Šansa da te napadne morski pas u Jadranu nije vjerojatno velika, ali postoji i realna je. Najbolji su mi oni koji govore da ih nema u Jadranu. Opće je poznato da u Jadranu živi 30-ak vrsta morskih pasa od kojih su barem 3-4 opasne za ljude. Čak je i velikoj bijeloj psini Jadransko more jedno od prirodnih staništa. Modrulj je domaći u Jadranskom moru, a on je potencijalno opasan.

Vidio sam hrpu puta manje morske pse u mrežama DOMAĆIH ribara. Ja, koji ne živim na moru, sam se osobno uvjerio da nije nikakva rijetkost da ribari uhvate morskog psa. Ima ih, i to koliko hoćeš. Izgleda da su pitomi :slight_smile: , ali pitomi su i psi koje ljudi drže doma pa svako malo neki ugrize nekoga.

To da ljudi nisu prirodna hrana morskim psima, da im nismo fini itd. mi nije nikakva utjeha. Dovoljno je da se zabuni pa ti samo probnim grizom otkine pola pluća ili nogu. I onaj Slovenac koji je danas doživotni invalid sam kaže da je uvjeravao ljude da u Jadranu nema opasnosti da te napadne morski pas.

Meni je ritual ulaska u more obavezno zaplivat kraul u dubinu. Baš svaki put mi morski pas padne napamet :slight_smile:

Ja idem vec godinama u Egipat na ronjenje, ronim iskljucivo na lokacijama gde ima dosta ajkula npr daedalus reef to je oko 7 sati brodom od kopna izmedju Saudijske Arabije i Egipta na sred otvorenog mora talasi su npr u normalnom periodu oko metar ipo.

Ronio sam i sa cekicarama i sa tigar ajkulama i sa bik ajkulama u prirodnom stanistu a video sam i kit ajkulu doduse manju bila je oko 5 metara one su tek bezopasne, mada ajkule kao ajkule su bezopasne osim ako se ne isprovociraju sa trulom ubudjalom krvlju od krave ili tako nesto, poslednje godine sam se cak isekao na koral i nastavio sam zaron i nisam imao nikakvih problema, godisnje od ajkula strada dvoje do troje ljudi i to je vrlo redak slucaj tako da je Holivud od ajkula napravio cudovista inace ajkule su kao zmije ne skaces joj u usta i ne diraju te.

Isao sam i na nocne zarone na dedalus reefu i nisam imao nikakvih problema nit iko iz grupe bitno je samo ne skakati sa broda u vodu jer tad su radoznale pa hoce da dodju da provere sta je kao i somovi al opet retki su slucajevi da gricnu.

Velika bela ajkula je jedino opasna ali u Jadranskom moru jer u Jadranskom moru ima mnogo malo ribe sve je osiromaseno pogotovu u Cg tako da je tu sansa napad veca jer su gladne dok je u Egiptu zabranjen ribolov pa imaju hrane na pretek.

3 Likeova

Mene bi bilo manje strah ronit uz njih dok ih imam na oku nego ovako dok plivam udaljen od obale i pojma nemam što je ispod mene :slight_smile:

Ma pusti ti to da su bezopasni. Odkud da ja znam što njega može isprovocirat. Neću mu sigurno pod morem vikat da mu hebem mater :smiley: ili se opasat mrtvim tunama koje krvare. Možda njega isprovocira moja silueta na provršini mora, ili kap krvi na mjestu gdje me upikao komarac pa sam se izgrebao do krvi dok sam se ćohao :wink:

Nije točno. Samo u SAD-u godišnje ima 16 napada u prosjeku. Dodaj još Australiju, Južnu Afiku i još neka područja gdje ih je jako puno pa će brojka biti puno veća. Govorim o napadima na ljude, a nije mi ništa lakše što nisu svi napadi smrtonosni jer ja volim i svoje ruke i noge.

Sve je to ok dok vidiš na vrijeme zmiju ili morskog psa. Nije uvijek tako.

1 Like

Baš sam jučer gledao ovo :D:

Najgore je to što ja ne mogu da gledam pod vodom, džaba i da ponesem čakijicu :D. Jadran je toliko mutan da ne vidiš par metara ispred sebe svakako.

Da se nekupaš možda u Dravi umjesto u Jadranu?

E tu nisi u pravu :slight_smile: Da ne nabrajam…evo samo ću iz iskustva reći da su obje strane Sredozemnog mora neusporedivo prljavije od Jadrana. Jadran je zapravo jedno od čišćih mora na svijetu. Ako nisi baš odabrao loše mjesto, Jadran je obično kristalno bistar.

A što se tiče gledanja pod morem, ja ne mogu ronit sa zatvorenim očima :wink: Problem je što svejedno bez maske i bez konstantnog gledanja svuda oko sebe nemaš vremena uočit morska psa ako se on zaleti iz dubine na tebe.

Ne vjerujem da je veća šansa da te kod nas pojede morski pas od toga da te netko ubije pedalinom…

Šanse su zanemarive, pa im se ne predaje važnost.

2 Likeova

Volim plivati, ali daleko od obale ne volim. Prije par ljeta su se jedrilice nakenjale na moju “rutu” i išao sam ih obići sa vanjske strane. Šta reći, skoro me pokupio lik s brodom (+20m). Razmišljam o nabavci narančaste plivačke plutače.

Cucke respektiram, uvijek postoji mogućnost. Isto kao kad sjedaš u auto, uvijek postoji mogućnost prometne.

BTW, više me ljute meduze jer moram paziti kada plivam :slight_smile: Sreća da su samo jedno ljeto radile probleme.

Ne slažem se. U Jadranu ima i pedalina i morskih pasa. Pedalina se uopće ne bojim. Em ih vidim sa sto metara i po valovima, em vjerojatno mogu plivat brže nego što ide ide pedalina :slight_smile: Morao bih biti dobrano pijan i zaspat plutajući da me udari pedalina. Morski pas mi je puno veća i realnija opasnost dok sam u moru.

Da, hvala Bogu nema puno zabilježenih napada, ali se ipak povremeno događaju i ja ne želim biti dio zabilježene ili ne zabilježene statistike.

Mislim da je veća šansa da te napadne morski pas nego da dobiješ sedmicu na lotu. Nisam računao vjerojatnost nego ovako napamet govorim. Mislim na ljude koji su svaki dan u moru udaljeni od obale i na one koji svaki dan ganjaju sedmicu.

Ima puno njih koji usprkos minimalnoj šansi redovno igraju loto i vjeruju da će pogodit sedmicu kad-tad. Valjda stvarno to vjeruju jer su inače budale koje svjesno bacaju novac u vjetar. Ali ako ih pitaš koliko vjeruju da će ih napast morski pas, vjerojatno bi rekli da uopće ne vjeruju u to.

Poanta…morske pse i njihove napade se podcijenjuje. Neki bi rekli…jako je opasno uvjeravat druge da nema opasnosti :wink: Danas je zakonski zabranjeno dati nekom financijski savjet ako nisi licencirani financijski savjetnik, ali nikom ništa ako netko uvjerava čovjeka da ga ne može napasti morski pas u moru iako to nije istina.

Lol, ako kroz Klek protiće onda da :D.

Možda ja očekujem bistru vodu kao na videu gore gdje lik vidi dosta duboko. Također iz razloga što sam po bazenima dosta bio pa sam navikao na tu čistinu. Ali nekako mi se čini da ne mogu vidjeti dalje od 5m, pitanje je da li i toliko. Možda su za to razlog alge koje čine vodu nešto mutnijom, ne znam.

Pošto sam i ove godine u Kleku, brine me blizina Pelješkog mosta, i kineskih brodova koji mogu sa sobom dovesti ajkule. Prije neku godinu je obični mali turistički brodić za sobom doveo delfina, ljudi su svi pobjegli na plažu jer nisu bili sigurni šta je jer delfin nije išao gore dole nego pravo, pa dok se nije približio niko nije mogao vidjeti ništa osim onog što viđamo na filmovima :D.

Mislim da su opasniji oni van Jadrana :slight_smile:

Mi smo ko klinci u Ninskom zaljevu lovili cucke, al one mini. Morao si paziti da te ne grizne kad bi ga skidao sa udice. Nisu bili fini, debela im koza. A svaki dan bi nam dosla sredozemna medvjedica i toliko smo se zblizili snjome da imam filing da nas je poznavala. Svakim danom prilazila je sve blize nasem camcu, hranili je, pamtit cemo to cijeli zivot :slight_smile:

3 Likeova

Javim ti iz Duboke ako kojeg vidim :smiley: haha

Koliko ljudi godišnje se okupa u našem jadranu?
Koliko ih je bilo napadnuto od morskog psa?

Zbroji 1 i 1 i vidit ćeš da su šanse da budeš napadnut kod nas, zanemarive…nikakve.

Sve drugo su dječje projekcije…

…vidio sam danas dijete od nekih 6 godina kako se boji stati na pokretne stube u arena centru.
Gledano matematički, ono je imalo vjerovatno opravdaniji strah nego ti ovdje.

1 Like