Morski psi u Jadranu, ima li ih i grizu li? 🦈

Previše da bi itko imao pravo reći da opasnost ne postoji.

To je svima govorio i Slovenac, kako sam kaže. Danas je doživotni invalid. Zanimljivo, ostao bez noge uz po tebi “nikakvu” šansu da ga napadne morski pas u Jadranu.

Naravno da morski psi ne napadaju svakog tko uđe u more, ali itekako postoji opasnost. Mala, ali postoji.

U konteksti brojki, imaš ikakav osjećaj?
Kada bi te brojke uporedio sa opasnošću prelaska preko zebre, misliš da je to uopće isti red veličine?

Ima li smisla odlučit prestat prelazit preko zebre jer postoji mala šansa od nezgode? Koja u ovom slučaju uopće nije mala ako je poređujemo sa opasnosti napada od morskog psa…

Po mom nekom osjećaju, rekao bih da je zebra ne duplo opasnija ili 5 puta opasnija. (To bi bio isti red veličine)
Da li je zebra 10, 20 puta opasnija? (Dodao sam nulu i time podiga za jedan red veličine…već ovdje usporedba gubi smisao)

Ali zebra je vjerovatno 1000 puta opasnija! (Možda 2000 ili 3000 …skroz nebitno unutar ovog reda veličine koliko je to tisuća puta opasnija)

A nebi se uopće začudio da je taj red veličine negdje sa po još nekoliko nula veći.

Da li možeš znati koliko je točno zebra opasnija…vrlo teško. Ali red veličine nebi trebalo biti teško izračunat aproksimacijama ostalih brojki u njihov red veličine.

Stoga stavi goste jadrana u njihov red veličine…stavi napade u njihov red veličine. Isto napraviti sa zebrom…redovi veličine se daju lako i pogoditi kada ima dosta nepoznanica.
…i onda dođi do brojke o kakvoj smijuriji pišeš.

Samo nemoj nakon računice odustat prelazit preko zebre. :slight_smile:

I ostavljam šansu da sam ja neupućen u brojku napada morskih pasa kod nas…al čisto sumnjam da su ti napadi neopaženi od javnosti…jer mediji vjerovatno o svakom izvjeste.
Dok o stradalim na zebri nećeš čitati o svakoj nezgodi…ali siguran sam da se vode promjetni izvještaji i da je ta brojka poprilično velika u tim statistikama.

1 Like

Imam. Hebe mi se za matematiku. Ako zađem na teren jednih od dokazano najvećih grabežljivaca na planeti koji svake godine povremeno napadaju ljude i ako imaju prednost da ih ne mogu uočiti najčešće dok ne bude prekasno onda je to za mene realna opasnost od napada.

Nije sve matematika i vjerojatnost. Koliko je danas bio koeficijent na pobjedu Tunisa? Koliko je ljudi odigralo loto par puta u životu, a ipak su dobitnici sedmice? Koliko je ljudi dobilo sedmicu 2 ili više puta u životu? Kolika je bila vjerojatnost za to?

Ti si povezan sa svemirom pa možda znaš da baš ti nećeš biti taj kojeg će napasti morski pas uz tako malu vjerojatnost. Ja u to ne mogu biti siguran i zato ne podcijenjujem tu mogućnost. Nekih matematički i statistički vjerojatnijih stvari se ne bojim, ali se napada morskog psa bojim, jebiga.

Dalje…2008. je taj Slovenac jedva preživio. To je bilo prije 11 godina. U tih 11 godina je u našem dijelu Jadrana bilo najviše 500 milijuna ljudi, a možda i manje. Od tih napuhanih 500 milijuna, najmanje 2/3 nije išlo dalje od par metara od obale. Taj napad možda nije bio jedini u tih 11 godina, ali ajde da je. Znači 1:500000000 (brojeći i djecu i slabe plivače koji se nisu maknuli od plićaka i koji čine većinu). To je mala vjerojatnost, ali nije nikakva kako si ti gore napisao. Ako ćemo globalno, u godinu dana ima desetke napada (vjerojatno i stotine), a u more/ocean u tih godinu dana uđe maksimalno 2-3 milijarde ljudi (od kojih većina ne ide dalje od par metara od obale), ako i toliko. Morski psi prevaljuju ogromne udaljenosti i onaj koji je agresivan i nekoga je već napao kod J. Afrike može lako završiti u Jadranskom moru. Sad se vrati na matematiku pa izračunaj kolika je zapravo vjerojatnost napada za one koji se udaljuju od obale. Ta brojka više nije baš tako zanemariva i smijurija je govoriti da opasnost ne postoji.

Ja neću prestat ulazit u more i plivat dalje od obale, ali neću biti niti naivac koji misli da nema šanse da doživim neko negativno iskustvo s morskim psom dok sam, zamisli, na njegovom terenu i dok mu, zamisli, moja silueta na površini vjerojatno djeluje kao prirodan plijen. Ako si na terenu grabežljivca, nezaštićen i nemaš mogućnost vidjet ga, a može te lako zamijeniti za prirodan plijen, smijurija je mislit da nije realno da si potencijalna žrtva. Hebe mi se da li je šansa 1:100 ili 1:100000000. Niti jedno niti drugo nije nula.

1 Like

Evo ga opet…

U tekstu se kaže da je bila “samo” jedna smrt u 400 godina. Je, je, oni znaju da baš nikog od tisuća ljudi koje more godišnje proguta i koje nikad ne pronađu nije napao morski pas.

Ovi rade vijesti od snimljene ribe u moru, kao da nije poznato da je Jadran dom 30-ak vrsta riba ovog tipa. Valjda se ne vole snimat, ali sigurno vole jest :slight_smile:

1 Like

@mitok , ne budi p**** :rofl: (u prijateljskom tonu, sa smiješkom na licu)

Sve što ti govoriš ima smisla, ali nema nikakve potrebe razmišljati uopće o tom, samo sam sebi ubijaš gušt mora.
Popij pivu (dvi, tri…) i čuvaj se pedalina :joy:

Veca tu je sansa da te na pesackom prelazu zgazi auto ili da te neko ubije na ulici :slight_smile:

Kad bih birao idealnu smrt voleo bi da me pojede morski pas iskreno.

1 Like

Evo nešto na dnevnih.hr

Citiram:

Iako postoje zabilježeni slučajevi napada na čovjeka od strane ove vrste, oni su iznimno rijetki te ih je u posljednjih 120 godina zabilježeno tek 10 u cijelom svijetu .

Stavi si sad to u kontekst nekih brojki.
Znači u 120 godina je samo bilo 10 napada.

Znaš li koliko se putničkih zrakoplova srušilo u posljednih 120 godina?
Ja neznam, ali bogme sam siguran da je više od 10. Al kad se sruši, avion…pogine 50-ak ljudi, a ne jedan ko od cucka.

A nije se čak niti avionom opasno voziti…statistički gledano se ruši 1 avion na 2 000 000 letova. I trenutno se to broji najsigurnijim načinom prijevoza.

Tako da su nebrojivo manje šanse da nadrapaš od cucka, nego kad sjedneš u auto.

P.S. valja nadodati da je tih 10 ljudi nastradalo od tih cucaka u cijelom svijetu…a ne samo u HR.
Doduše i ta statistika je za samo tu vrstu cucka.

Bogme jest…jedan jako čvrst i solidan temelj svemu ostalom što opažamo.
A nešto sasvim drugo je nerazumjevanje matematike i kriva interpretacija viđenog kao što ti radiš unutar ove teme, pa i sa ovim:

Veliki koeficijent u nogometu ne znači da se nešto neće nikada desiti…nego samo da će se rijetko desiti. I još tu imaš puno ljudskog faktora koji te koeficijente donosi…tako da nemam nikakvog pojma kako sa tako nečim misliš pobiti matematiku.

To je razumljvio…svi mi imamo strahove. Ali postoje zato kategorija koja se zove “fobija”. To su uglavnom strahovi koji nemaju racionalnu podlogu. Ok je da priznaš da imaš fobiju…nebi bio ni prvi ni zadnji sa nekom fobijom. Ali tvrditi da racionalno opravdavaš svoj strah je smijurija. (sorry, ali tako je)

Nisam napisao nikakava, nego “zanemarivo-nikakve”. A u matematici i fizici je velika razlika između teorestke nule i praktične nule.
Teoretska nula tako reći vjerovatno niti ne postoji…a praktičnu nulu koristimo svakodnevno.

I to što pišeš uistinu jeste gotovo nikakav opasnost…i u praksi se može poistovjetiti sa nulom.

No nije to ni bitno…bitno je da taj iznos te opasnosti usporediš sa nekom drugom opasnošću kojoj se izlažeš svakodnenvo…i da onda iz toga odnosa vidiš koliko je to mala opasnost.

Kao što sam već zaključio, matematički ispada da su veće šanse da ćeš nadrapati dok se voziš pokretnim stubama, nego dok plivaš (u našem moru) i da te napadne cucak.

Al da se držimo realnih stvari…na moru si izložen stvarno koječemu opasnijem od cucka:

  • da se posklizneš na nekakve ljigave alge i opališ glavom po molu
  • da te skupi nekakva brodica
  • da te zdrma herc zbog hladne vode
  • da te okrene zbog pive na vrućem suncu
  • da te generalno okrene zbog vrućine
  • da ti pozli dok plivaš sam (ili čak i sa nekim neiskusnim da ti pomogne)

…i koliko god nam se gornje stavke i ne čine toliko strašnima, sve one su nebrojivo veća opasnost od te koju ti spominješ.

Čak statistički su puno veće šanse da će te grom opaliti na moru, nego da ćeš imati ikakvih problema sa cuckom. Jer bilo je relativno dosta slučajeva sa gromovima. (relativno u usporedbi sa cuckima)

Tj. tvoja opasnost u poređenju sa gornjima se može doslovice zanemarit i poistvojetit sa nulom.

1 Like

po ovim finim ljetnim danima vi raspravljate koje su šanse da vas ajkula ujede … stvarno mi niste jasni, vi ste fenomeni

idite na neku vodu, bazene, rijeku, more, safatajte kakve guzove, pogledajte samo ove curice u šorcićima … jebao vas morski pas da vas jebao

4 Likeova

vjerovatno su vece sanse da izgines dok dodjes do plaze autom, nego da te ajkula napane u samom moru :smiley:

2 Likeova

I to nemjerljivo veće.

Sve i jedan (prije 1903. nisu nešto ni letjeli)?

Nemrem si pomoć, kad god uđem u more na pameti su mi morski psi :slight_smile:
Isto i sa zmijama kada god hodam po nekim puteljcima gdje znam da bi ih moglo biti.

To oni kažu. Baš me zanima kako su sigurni da nikog od tisuće ljude koje proguta more godišnje i koje nikad ne pronađu nije napao morski pas. Ne mislim da je za većinu nestanaka tih osoba kriv morski pas, ali ne bih dao ruku u vatru da nije za određen dio.

Tu pretpostavljam spada i statistika napada. Statistika je majka zajeba. Ako pratiš nogomet onda znaš koliko često ekipa A ima 20 udaraca na gol i od toga 15 u okvir, a ekipa B 1 udarac na gol koji je bio u okvir. Previše puta je ta ekipa B pobijedila sa 1:0 da bih se oslanjao na statistiku.

Veliki koeficijent u nogometu ne znači da se nešto neće nikada desiti…nego samo da će se rijetko desiti.
[/quote]

Isto tako mala vjerojatnost napada morskog psa ne znači da se nikada neće desiti, da je nikakva šansa da se desi itd., nego da se rijetko dešava. Ja samo to govorim. Znam da morski pas neće napasti većinu ljudi koji su bili u moru/oceanu.

[quote=“bozoou, post:28, topic:50344”]

Da, imam fobiju od morskih pasa. Tj. ne znam jel to fobija jer ne mislim da je iracionalan strah pošto nije uopće nemoguće da se desi.

U praksi imaš hrpu ljudi koje je ubio ili “samo” napao morski pas i to se dešava svake godine. Znači niti u praksi nije nula, kako god da nazivaš tu nulu.

Kad su ti brojke toliko važne, uzmi broj godišnjih napada, dodaj i one neprijavljene, i onda broj ljudi koji su plivali/ronili/surfali dalje od obale. Takvi su u manjini jer većina ostaje u plićaku ili na par metara od obale. Doći ćeš do toga da šansa za napad više nije jedan naprema milijardu nego prije 1 naprema parsto tisuća. To je i dalje jako mala šansa i nije razlog za paničarenje, ali je daleko od te nule koju spominješ.

To je istina, ali ne pričamo o najvećoj opasnosti na moru niti sam ja rekao da je kod odlaska na more najveći rizik morski pas :wink:

Previše smo se udubili u raspravu. Očito se ne slažemo. Ja se ne sramim priznat da imam fobiju od morskih pasa, ali to ne znači da neću opet i uvijek plivat daleko od obale. Isto tako neću za to vrijeme niti mislit da je šansa da me napadne morski pas nula jer nije. Čovječe, kad si na terenu jednog od najvećih predatora na planeti, kad mu izgledaš kao prirodan plijen i kad imaš jako malu šansu da ga uočiš na vrijeme onda se to zove realna šansa napada. Uopće me nije briga koliko često stvarno dođe do tih napada, pogotovo jer znam da je stvarno stanje puno ozbiljnije nego što se prikazuje, pogotovo u slučaju mojeg boravka u moru (znači kad nisi samo dedek koji pliva najviše 10 metara dalje od plićaka).

Usput, mene je hobotnica ugrizla za ruku kad sam je ulovio, iako sam pazio na njen zub. Nije bila baš ni velika, ali probila mi je kožu i imao sam mjesecima ožiljak. Do tad su me svi uvjeravali da je nemoguće da me ugrize. Da baš, ima zub, ali nemoguće je da ugrize :smiley:

1 Like

Ako nije niti jedan letio, nije se niti jedan srušio. To ti je prvi zaeb.

A drugi ti je zaeb ako misliš da mi teorija ne valja iz razloga što avioni nisu letili prije :slight_smile:

Iracionalno je ako se toga bojiš više od nečega što je cca 1.000.000.000 veća šansa da se desi…a što je svakodnevno oko tebe. A po tvom pisanju zvučiš upravo tako.

S ovim se slažem…za točniju statistiku bi trebalo promatrat samo skupinu koja se više izlaže. A svakako da je izloženija skupina koja ima običaj odplivat dalje od obale.
No i kad bi se to stavilo u brojke, opet dođe do zanemarive opasnosti za naše more.
Ali nešto još bitnije u tom slučaju…ako već promatramo skupinu ljudi koja voli odplivati dalje od obale, onda:

  1. ta skupina jeste izložena većoj opasnosti od cucka
  2. ALI ta skupina se time dodatno izložila sa toliko drugih opasnosti…da je opet nebitno pričati o cuckima. (Opet zbog potpuno različitih redova veličine opasnosti)

Da probam slikovito objasniti te redove veličine…koje toliko napominjem.
Situacija A.
Zamisli da ideš rezati dasku sa super modernom preciznom pilom…koja reže precizno u desetinku milimetra. Znači greške se mjere u stotinkama milimetra. (Primjeti, stotinka mm je niži red veličine od desetinke milimetra)
I sad kada se zna da se greške dešavaju na razini stotinke milimetra, postoje neke tehnike kako da se iste nešto smanje…Recimo ako se ispolira nož, greška će biti cca 2 stotinke milimetra umjesto 5 stotinki milimetra.
I zašto ne…ispolirat će se nož da se greška nešto smanji.

Situacija B
Istu tu dasku ideš rezati sa ručnom pilom…s kojom si siguran da ćeš u centimetar odrezat točno…znači greške se broje u milimetrima.
I sad ti znaš foru da se sa poliranjem noža pile umanjuje greške rezanja na razini par stotinki milimetra.
I sad bi netko kao ti rekao: “Hajde da ispoliramo nož, ići će glađe kroz drvo i neutralizirat će se te mikro greške od par stotinki milimetra”
A koga briga to što će onom tko reže…malo se ruka zatresti…pa će fulati po koji milimetar??

Kužiš, nema smisla gurati različite redove veličine u isti koš. Ako griješiš na razini milimetra…ne pomaže ti baš ništa što razmišljaš o greškama koje se dešavaju na stotinki milimetra.

Isto tako i ovdje, ako se izlažeš opasnostima koje su nekoliko redova veličine iznad opasnosti od cucka…onda nema baš nikakvog smisla razmišljati o toj opasnosti najnižeg reda.

Dobro dečki, nema više rasprave, moj tata je najjači :grin:

Nije ti baš dobar omjer, pogotovo ako misliš na prelaske zebre itd. (barem dok znaš da se prije stupanja na zebru gleda lijevo i desno).

Nemamo isti pojam termina “zanemarivo” u ovom slučaju. I u Jadranu vjerujem da bi šansa napada pala samo na jedan naprema parsto tisuća, što meni nije velika šansa, ali nikako nije niti nula. Ljudi igraju loto sa punom manjom šansom dobitka pa vjeruju da će dobiti, a ja ispadam iracionalan što ne odbacujem mogućnost napada koji ima veću vjerojatnost od dobitka na lotu :wink:

Ovo je tema o morskim psima, a ne o srčanom infarktu, Horvatinčićima na moru i slično.

Sve 5. Ti budi uvjeren da nema nikakve šanse da te morski pas napadne na njegovom prirodnom terenu kad mu se učiniš kao prirorodan plijen, a ja ću ostati pri uvjerenju da postoji šansa i da je daleko od nule.
Isto kao što sjedam u auto svaki dan, pušim cigarete i riskiram na još milijardu drugih načina, tako ću riskirati i plivanjem u moru udaljen od obale, čak i dok je Horvatinčić na slobodi i dok nisu izumrli svi morski psi.

Da, otišlo je predaleko :slight_smile:

Evo za kraj slika jedne ljupke ribice koje je pun Jadran, ali koja je potpuno bezopasna kad joj se nađeš na terenu i za koju je šansa nula da napadne, iako joj ne bi bilo prvi put :slight_smile:

Slabo ti ide anticipacija večeras (ne primjećuješ da opaska ide u prilog tvojoj tezi u polemici):

Pružam ti hint u formi pitanja da sve i jedan avionski udes se desio u manje od 120 godina.

Skužio sam ja dobro da mi ide u prilog…zato te i čekam na tankom ledu, jer sam mislio da me ti hoćeš pobiti sa svojom opaskom. :slight_smile:

Ali da, ako bi avioni recimo letili samo zadnjih 5 godina …to znači da svi koji su se srušili su se srušili u tih zadnjih 5 godina. Što ih čini još opasnijim spram cucaka u tom slučaju.

Prema tome, sve ono što nisu letili u zadnjih 120 godina ide u prilog tome da su opasniji od cucaka.
A svejedno su i dalje najsigurniji način prijevoza.

Ili kako sam već nacrt’o - avioni lete posljednjih 116 godina i svi udesi (a za polemiku bitno udesi putničkih letova) su se definitivno desili u zadnjih 120 godina.


QED

A gle…kad tebe vidim, znam da si mi došao nešto sr*t. Pa moram prvo mislit na najgore što si mi naumio xd.

Ali ako se mi složimo u ovoj temi, a rijetko se složimo…e onda se stvarno mitoku crno piše za njegove teorije…

Jedino ga @jorgovan lajka, taj nikad neće na zelenu granu :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: