Mozgalica - za dobre logičare

Ako nemate što raditi, sjetila sam se jedne mozgalice koja me je dosta okupirala kad sam je čula, i baš mi je fora. Priča ide ovako:

Nalazite se na raskršću s kojeg vode samo dva puta. Jedan vodi u život, a drugi u smrt. Ali vi ne znate koji vodi u život, a koji u smrt. Nema putokaza.

Na tom raskršću nalaze se i dva starca (dva brata). Jedan od njih uvijek govori istinu, a drugi uvijek laže. Ali vi ne znate koji govori istinu a koji laže.

Vi smijete samo jednog od njih (kojeg hoćete) pitati samo jedno pitanje (koje hoćete), a nakon dobivenog odgovora morate odlučiti kojom ćete stazom krenuti.
(Naravno, podrazumijeva se da želite živjeti.)

Koje ćete pitanje koga pitati i kako nakon toga odlučiti kojim putem krenuti?

Ako netko od prije zna odgovor, molim neka se suzdrži od odgovaranja dok se drugi malo ne namuče… :slight_smile:

Imate cijelu novogodišnju noć za mozganje… :-)))
a i više ako vam treba…
a može vam se i vaše novogodišnje društvo pridružiti u tome… :slight_smile:

1.Reket i loptica koštaju ukupno 110 kuna. Reket košta 100 kuna više od loptice. Koliko košta loptica?

2.Ako pet strojeva napravi pet igračaka za pet minuta, koliko će vremena trebati da 100 strojeva napravi 100 igračaka?

Nadam se da oba brata znaju pravi put. :slight_smile:

Pitanje mora obuhvatiti brata i pravi put.

Nešto u stilu: Kojim putem bi mi tvoj brat rekao da idem?

Jesam li barem blizu?

Navigacija i… boli me ona stvar za ta dva starca!

Pa ako jedan uvijek govori istinu, a drugi uvijek laže, samo treba jednoga od njih poslati da drugoga pita koji put vodi u život i krenuti suprotno, zar ne?

T AND F = F
F AND T = F

Znači uvijek će biti pogrešan odgovor.

5 minuta.

Pet?

Pet o’pet?

L+R=110
R=L+100
L + L + 100 = 110
L+L= 10
L = 5

Sjedni, izvrstan. :zub:

Imate li akvarij s ribicama?

Tebi je tvoj procurio ili imaš neke druge namjere?

To je pitanje iz logike i trebam odgovor. Bar jedan, a što više to bolje.

Ako nemaš onda si obična pederčina, a ako imaš onda si gay.

Ja ga nemam. :slight_smile:

[quote=“CreatifCode”]Ako nemaš onda si obična pederčina, a ako imaš onda si gay.

Ja ga nemam. :)[/quote]

E super onda sam ja gay :mini:

[quote=“CreatifCode”]Ako nemaš onda si obična pederčina, a ako imaš onda si gay.

Ja ga nemam. :)[/quote]

Nemam ga ali vidim da ga moram nabavit!

loptica je free ? :smiley:

isto ko riba i pol kunu i pol, kolko kosta 3 ribe :smiley: odg je 5min :smiley:

Davno sam ovo vidio u mnogim serijama. Čak je nešto slično bilo u Yu Gi Oh. :smiley:

E sad 2 brata jedan kaže istinu drugi laže. Jedan put vodi u smrt jedan u život.

Spoiler ispod. Ko hoće da čita nek označi tekst ispod.
[color=“White”]Mislim da rješenje ide na sljedeći način. Pitamo pitanje “Kojim bi me putem tvoj brat poslao u smrt?” . Onaj koji govori istinu pokaže na put života, a onaj koji laže pokazao bi opet na put života. Istinoljubivi brat na postavljeno pitanje pokaže put života jer bi me njegov brat na pitanje “Koji je put smrti?” poslao na put života. A lažljivi kaže laž jer bi me njegov brat na pitanje “Koji je put smrti?” poslao na put smrti. Tako da lažljivac slaže i pokaže put života. I onda idemo tim putem.
[/color]

:smiley: