Mythbuster 2016 - EMD vs. Brand domain - Case Study

Prava istina je da je 99% stranica toliko loše napravljeno, optimizirano i linkano (o sadržaju niti neću :p) da osim EMD-a google niti ne zna za njih. Kad imaš brend (IMDB) čak i za više desetaka tisuća KW-a si #1 jer jer imaš ovo sa početka mog posta.

PS
Kome i dalje nije jasno nek ukuca “kladionica” u HR google, kraj milijardi spamerskih EMD sajtova o klađenju na SERP1 su samo brendovi…

ja isto ne kuzim taj EMD kako god da googlam i sta god da googlam u 99.9% slucajeva u mojim rezultatima nema tih EMDa.

To je zato jer ljudi kupe EMD domenu i stave nešto na web i misle da su sve napravili.

Bit je da treba radit na webu, od dizajna, funkcionalnosti samog weba, backlinkinga, pisanja relevantnog sadržaja, SEO optimizacije, podrške putem društvenih mreža i još sto drugih stvari.

Ime domene je samo jedna varijabla u Google formuli.
Ako je web dobar u 99 drugih varijabli ime domene i ne igra tako veliku ulogu.

U tome je stvar.

A ako cijeli web baziramo samo na imenu domene, onda možemo uspjet samo ako nitko drugi ne radi dobro posao u toj niši.

Upravo tako, iako sam bio ljubitelj EMD-a, vidim samo da ih nigde ne vidim :grinning:
Jedino ih vidim u gaming nisi, a sto se tice tech, Amazon, Clickbank i ostalim nisama, najcesca je varijacija
keyword plus neki dodatak pre ili posle keyworda.
Takodje, dosta EM domena su na Sedo, Afternic i Go Daddy aukcijama, gde se prodaju od 500 do 5000 dolara, verovatno vlasnici misle da ce pre da je prodaju nego da naprave neki sajt i da ga rangiraju.

Evo i prvih rezultata za jedan EMD. org i jedan BD.com domen, mogu reci da sam malo iznenadjen, ali su sajtovi jos u Google dance fazi.

Uz isti link building, EMD je dosao na 4.mesto, a BD je na 5.mestu. Uz jos malo gradnje linkova sa EMD, EMD je trenutno na 7.mestu, dok je BD na 4.mestu bez dodatne gradnje linkova. Videcemo za 2-3 nedelje kada se Google dance malo smiri.

E da, ovaj case study sam pokrenuo ne da bih dao konacni odgovor o rangiranju sajtova, vec da se malo zabavimo, i da konkretno pomognem nekom da li uzeti EMD ili BD. Moja preporuka je uzeti kljucnu rec + dodatak.com.

I jos nesto - ako imate EMD, ne treba kljucnu rec dodati i u title i u description, to je vec over-optimization. Znaci ili u title i u meta description.

Kad ne googlaš “igre auta”, “igre vlakića” :slight_smile:

Ovom studijom slučaja ćeš dokazati točno ništa jer je toliko varijabli u igri da bilo kakav rezultat koji dobiješ nije relevantan.

p.s.

toliko o brendu

Brandable domena nema nikakve šanse pred EMD. Točka

To što su za neke pojmove brandovi ispred EMD samo znači da se vlasnik EMD-a nije potrudio niti 20-30% koliko se potrudio vlasnik branda, jer da jest (samo 20-30%), onda bi EMD bio ispred branda.

Primjer “oglasnik”. Oni koji su iz Hrvatske neka u private browsing upišu “oglasnik” u Google i vidjeti će da je brand Njuškalo (navodno naš najjači oglasnik) na trećem mjestu, a na drugom su Index oglasi. Na prvom je naravno Oglasnik.hr !!!

Index je neusporedivo jači web od Oglasnik.hr-a, ali nije EMD za “oglasnik”, a Oglasnik.hr je solidno SEO odrađen web i zato je uvjerljivo prvi.

Njuškalo je potrošio milijune na promociju, ima jače bitne SEO faktore od Oglasnik.hr-a, ali sve mu je to džabe jer nema EMD i zato ne može biti ispred Oglasnik.hr-a koji je solidno SEO odrađen, ali ipak lošije od Njuškala.

Ja sam davno zaključio da sama EMD neće dovesti web na prvo mjesto, ali ako se misliš ozbiljno posvetiti webu PUNOOOOOOO lakše i jeftinije je doći na prvo mjesto sa EMD nego sa brandom. Točka.

Oglasnik.hr i Njuskalo.hr su vrlo usporedivi webovi, i zato je to jako dobar primjer za shvaćanje vrijednosti EMD-a. Kome se da, neka provjeri PA, DA, CF, TF, backlinkove, bounce rate, zadržavanje, page views itd da se uvjeri da je EMD jači od svega toga jer je sve nabrojano na strani Njuškala koji gleda u leđa EMD-u Oglasnik.hr :wink:

Cutts i ostali seratori iz Googlea zajedno sa svim SEO “stručnjacima” mogu trabunjat što god žele. EMD je i dalje kralj za rangiranje!

1 Like

mitok, sve si rekao, u potpunosti dijelim tvoje misljenje, jer su stvari upravo takve. Ljudi sa EMD se ne trude dovoljno, upravo zato jer misle da imaju EMD pa eto, to je dovoljno. E nije.

Tako je. EMD više nije dovoljan sam po sebi, ali pokazuje svoju moć kada netko uzme EMD i nastavi raditi kvalitetno. Tada je EMD nepobjediv.

Ako gledamo ovo samo iz perspektive rangiranja, onda je logično da će se EMD uvijek bolje rangirati, ali pitanje je koliko bolje i da li se isplati riskirati mogućnost brandinga za bolje rangiranje za 1 keyword (?). Konkretno, kada želim nešto kupiti ili prodati, ja guglam “njuškalo” a ne “oglasnik”, tako da prvo mjesto za keyword oglasnik baš i ne pomaže. Ako baš uspoređuješ Oglasnik i Njuškalo, očito je tko je profitabilniji.
Moj zaključak je, iz SERP perspektive definitivno EMD, ali iz šire perspektive odabir EMD vs. brand ovisi o mnogo faktora, pogotovo u današnje vrijeme kada Google više nije jedini izvor posjeta, već imamo i društvene mreže itd.

Ne zelim da ti kontriram, posto si ekspert za domene, ali daj mi neki primer koji potvrdjuje ovu izjavu. Pricam o sajtovima na engleskom, I naravno, nije isto kada je rec o 3-word domenama i 1-word domenama, narocito ne geo-domenama.

Evo bas sam malo istrazujem, zasto watchwinder.com nije prvi za “watch winder” keyword?

I taj primjer treba uzeti s velikom zadrškom.

  1. Oglasnik ima duplo stariju domenu od Njuškala 17 godina u odnosu na 8 godina.
  2. U ovom slučaju oglasnik je generala riječ koja je ujedno i ime branda
  3. Teško da KW “njuškalo” može biti sinonim za oglasnik, bar kod google, kod većine ljudi odavno to je.

1 Like

Avorian a ko kaze da EMD ne moze konkurirat i za druge keyworde osim onog kojeg ima u nazivu domene ?

Naravno da EMD može konkurirati i za druge keyworde, ali najviše utjecaja ima baš na onaj keyword koji se nalazi u domeni, pa zato i ima naziv “EXACT MATCH domain”. Primjeti da sam napisao upitnik u zagradama (?) gore u postu baš zato jer je utjecaj EMDa na ostale keyworde puno manji nego na exact match keyword.

Potpisujem, još bi i dodao ovo: LINK

Tu se vidi da njuskalo ima 40x veći promet od oglasnika, KW “oglasnik” je useless KW jer ne znači apsolutno ništa, dok recimo “BMW 3” pokazuje pravu sliku pretrage i onoga što je njuškalo.

EMD znači nešto ali više znači dobar tag, i to je to, u ovom trenu je na njuškalu 8.5k usera live, oglasnik tolko nema ni u najluđim spajkovima :slight_smile:

Ok,ja se slazem s tim da je brand domain super stvar, ali je potrebno puno vise truda i novaca da bi se stvorio brand. Njuskalo je odlican primjer,jer tako se radi stvaranje branda. Isto je i sa crno jaje. Sjetite se reklama koje su se danima vrtile na TV-u za crno jaje a nitko nije imao pojma sta je to. Takodjer su iskakale svuda po netu.I odjednom bum,crno jaje je tu.

Znaci, mozemo da zakljucimo da EMD i dalje ima dosta uticaja na rangiranje, za brand domain treba vise vremena i vise truda, bitno je samo da i EMD i BD budu kvalitetni i da pruzaju ono sto korisnici hoce da vide.

1 Like

Možeš to zaključit ali sa 2 opaske:
1 - pomaže samo za EMD keyword i niti jedan drugi, često sajtovima treba 3-4 KW-a
2 - svi relevantni EMD su davno zauzeti

:wink:

Krivo.
1 - ti se mozes rangirat sa kojim oces keywordom ako odradis dobar SEO, jer po toj logici brand domain onda ne bi mogla biti rangirana za nista.
2 - ima novih dobrih domena, recimo .club domena se pokazala odlicna. Ali uvijek se moze ubacit poneka varijacija na temu, znaci recimo dodas prefiks ili sufiks online, best ili nesto slicno.

Krivo, naravno. :slight_smile:
Čak bih rekao dapače; EMD domena će se bolje rangirati i za cijelu gomilu sličnih fraza imenu domene, jasno, kada se zadovolji ovo što (cijenjeni dr) Mrgood kaže. :smile:

1 Like