(ne)plaćanje rtv pristojbe

da li je moguće izbjeći plaćanje rtv pristojbe tako što mi npr. brat koji živi na drugoj adresi plaća pristojbu, a ja koji živim na drugoj ne plaćam jer je televizija koja je kod mene također u njegovom vlasništvu? jer sam se preselio i sada mi žele naplatiti pristojbu a ne želim je platiti jer koristim npr samo internet televiziju,ali imam uređaj koji ima mogućnost primanja i stalanja rtv signala.

RTV pristojba se ne plaća, to ti je još netko u sabornici rekao.

RTV pristojba je u stvari mjesečni porez na TV (radio) prijemnik.
Možeš prijaviti da nemaš TV (radio) prijemnik. Kako ide dalje, nemam pojma. :slight_smile:

Vjerojatno na teren izlazi neki inspektor koji radi zapisnik i to je to. Vjerojatno ti taj isti inspektor može banuti usred tekme nogometnog prvenstva provjeriti imaš li TV. :slight_smile:

Zakon o Hrvatskoj radioteleviziji[quote=""]IX. PRISTOJBA I DRUGI PRIHODI

Članak 53.

(1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.

(2) Vlasnik prijamnika dužan je HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika, a promjenu adrese, mjesta stanovanja ili sjedišta, vlasnik je dužan prijaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana promjene.

(3) Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi.

(4) Visina pristojbe iznosi 1,5 % prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu.

(5) Kućanstva koja u vlasništvu imaju dva ili više radijskih i televizijskih prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu u stavku 4. ovoga članka kao da imaju jedan radijski ili televizijski prijamnik.[/quote]Očigledno se spominje da je vlasnik prijamnika dužan plaćati pristojbu. Međutim, vlasnik je dužan plaćati pristojbu za svaki prijamnik koji posjeduje, uz u stavku 5 danu iznimku da PO KUĆANSTVU ne treba plaćati više od jedne pristojbe. Da su ta dva TV-a smještena u istom kućanstvu, onda ne bi trebalo plaćati dvije pristojbe, ali kako su smješteni u različitim kućanstvima, iznimka koju propisuje stavak 5 se ne odnosi preko svih televizora.

Alternativno, možeš odjaviti taj televizor u svom stanu, ali ga onda ne smiješ koristiti. Oni su imali foru “pečačenja” prijamnika prije, što je bila neka plomba na antenskom ulazu, pa su ljudi to koristiti kada idu na more. Ako to postoji još uvijek (možda više ne, jer teško da je zakonito), a antenski ulaz stvarno ne koristiš, možeš to dati “zapečatiti”.

[quote=“trnac”]Vjerojatno ti taj isti inspektor može banuti usred tekme nogometnog prvenstva provjeriti imaš li TV. :)[/quote]Da može, ali ga ne pustiš u stan. Ali imali su dobre fore u Splitu nedavno sa prijavama tipa “čuli smo kroz vrata” i drugo.

Ta fora s pretplatom je nevjerojatan izvor pravnih nadmudrivanja, fascinantno nešto. Sjećam se da sam neko vrijeme to čitao, baš kao šah je to.

Inače, pretplata na javnu TV se plaća i u Njemačkoj (recimo, iako njemački ARD onda nema reklama) i utemeljena je u tome što bi javna TV trebala financirati projekte koji su kulturno bitni, a koji zbog ovih ili onih okolnosti (npr. Hollywood) ne bi opstali u tržišnim uvjetima (slično kao što ima onaj školski primjer poreza kojima se - između ostalog - financiraju svjetionici jer su bitni, ali neisplativi).

U Americi se ne plaća pretplata na javnu televiziju, već ona živi od milodara, doslovno, a opet njihov PBS ima fascinantan znanstveno-dokumentarni program (Nova na PBS-u, googlajte).

Novi zakon o HRT-u će možda propisati da HRT mora voditi posebno knjigovodstvo za našu pretplatu kako bi se znalo koji se novac troši na što.

a jel ima njihov inspektor pravo ući u moj stan ako ga ne pustim?i što se događa nakon toga što ga ne pustim?

jebe ti kevu na hodniku :smiley: ništa ti ne može, e sad dal je moguće da nabavi nalog da uđe svakako u kuću to ne znam…

Nitko, pa niti policija nema pravo ući u tvoj stan protivno tvojoj volji. Samo i jedino u tvoj stan smije protivno tvojoj volji ući onaj tko ima od suda izdan nalog da uđe u tvoj stan - takav nalog se izdaje policiji kada je potrebno. To je kao i u filmovima što gledaš. Kada bi i ušli bez dopuštenja, štogod da nađu je nezakonito pribavljen dokaz (dakle, ne trebaš se tući s njima). HRT-ovi inkasatori to JAKO DOBRO znaju i igraju na kartu da ljudi to ne znaju - vole te zabljesnuti s onim svoji penzionerskim iskaznicama kada “dođu u kontrolu” da vide je li se “stanje promijenilo” (makar ja mislim da to penzići pokušavaju iskamčiti koju kunu).

Kako izgleda nakon toga, ne znam - možeš prošvrljati malo po forum.hr-u, sigurno ima hrpa tema o tome:

http://www.google.com/search?q=hrt+pretplata+site%3Aforum.hr

http://www.google.com/search?q=hrt+pretplata+site%3Alegalis.hr

Ja pretpostavljam (dakle, to je samo moje nagađanje) da inkasator koji sumnja da nisi prijavio ili da koristiš odjavljeni prijemnik o tome obaviještava HRT, ovaj podiže prekršajnu prijavu, ti i inkasator kao svjedok izlazite pred suca, gdje bi HRT trebao dokazati svoje tvrdnje - valjda pomoću svjedočanstva inkasatora. Ti bi tu valjda imao mogućnost pokazati da je inkasatarova tvrdnja nevjerodostojna, pa čak i pružiti dokaze da ne posjeduješ neprijavljeni i da ne koristiš odjavljeni prijemnik.

Uoči: prijemnik moraš prijaviti (čak i ako ga ne koristiš), a onda - ako ga ne koristiš - možeš ga odjaviti. Proizlazi iz formulacije u zakonu:

[quote=""]XI. KAZNENA ODREDBA

Članak 59.

(1) Novčanom kaznom u visini od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička ili pravna osoba koja ne prijavi prijamnik (članak 53. stavak 2.) ili koristi odjavljeni prijamnik (članak 53. stavak 3.).[/quote]

pa kako će on dokazati da ja imam tv ako nije ni ušao u stan(jer ga nisam pustio)?

Pa kao svjedok. To sam čitao nešto da je bila dobra fora u Splitu. Išli su valjda u paru po stubištu i osluškivali ispred stanova. Gdje bi čuli kroz vrata da se sluša HRT-ov program (npr. Dnevnik), to bi prijavili i poslije tako posvjedočili pred sudom.

Nema se razloga ne vjerovati ljudima koji svjedoče pred sudom ne u jednom, već u velikom broju slučajeva, gdje je lažno svjedočenje ozbiljno kazneno djelo, to gore ako se sistematski ponavlja. Pretpostavljam da je takvo svjedočenje dovoljno snažno, da bi se očekivalo od tebe da, ako je i došlo do zabune, zamjene ili čak namjernog laganja od svjedoka, da naprosto pokažeš sucu da nemaš telku.

Ali to ti je već pitanje za odvjetnika ili nekoga tko razumije sudski postupak i praksu.

Uglavnom, zato je bilo zgodno ono plombiranje što sam spomenuo - frajer ti stavi plombu i to ti je dobar dokaz.

Nikako…

“znam covjeka koji zna covjeka” :hmm: koji nije platio bullshiTV pristojbu 4 godine… nakon prve godine neplacanja su mü poslali utjerivaca na vrata koji je vidio tv ali mu je receno da TV ne radi.

Prvu godinu stanovanja na toj adresi su stizali racuni za TV ali ih nitko nije placao, nakon sto je bio utjerivac stanje se popravilo i nije mu stigao racun za pristojbu, evo vec 4-5 godina…

Sad bila je fora, neznam jel je jos uvije na znazi da ako neplacas TV pretplatu moras placati radio pretplatu koja je bila nekih 30kn, ali kazem neznam jel to jos uvijek vrijedi.

Ali evo sad price koja je bila u mojem kucanstvu:
Nismo placali pretplatu nekih 4 godine, a oni su uredno slali opomene, dok jednog dana nije dosao poziv za sud. Sud je poslao svoje ljude u plijenidbu i mi smo ima dali neka zaplijene TV uredjaj, na koji su oni nalijepili naljepnicu da je on u vlasnistvu suda sad i taj uredjaj je ostao dalje nama na koristenje. (namjerno smo dali TV da zaplijene jer nismo htjeli placati pretplatu, a ovako smo imali izgovor da neplacamo jer nije nas TV).
Nakon oko godinu dana doslo je rjesenje sa suda da smo dobili parnicu, jer ovi nisu platili, mislim 150kn, sudu za izlazak u plijenidbu. Pola godine nakon toga unajmili su neki odvjetnicki ured koji je onda radio tuzbe i opet su nas tuzili ali je sud odmah automatski odbacio tuzbu jer su vec izgubili. Nakon toga prestali su nam slati uplatnice za pretplatu.

ma joj kakvo pečačenje :banana:
to se je prije radilo i sumljam da danas to rade.
ovako, ako si prijavljen, a želiš se odjaviti onda
to možeš obaviti pismenim putem. to znači da ti zoveš
hrt da ti oni pošalju ugovor koji moraš ispuniti i ovjeriti kod javnog bilježnika
i kasnije taj ugovor šalješ nazad njima. i to je to. a dali će oni možda doći
provjeriti to nitko nezna. a osim toga ti se možeš praviti da te nema doma

došao čovjek koji valjda radi kao inspektor(nije pokazao nikakve dokumente) i rekao sam mu da nije dobrodošao i da nemam ništa za platiti…nakon malo prepirke rekao je kao u stilu vidimo se na sudu…mislim da nitko od nas nije kriv dok se ne dokaže da je kriv…a tv-a sada možda i ima u stanu…ali ga kroz par mjeseci neće biti dok dođe tužba(ako dođe) pa ne vidim razloga kako bi mogao platiti kaznu…a moja riječ i riječ mog kolega valjda jednako vrijedi kao i riječ inkasatora ili inspektora što je već bio?

Čekaj zašto su ti zaplijenili TV? Pa i ako dođu doma i nađu televizor, ne moraš ti gledati HRT? Mislim plačamo HRT pristojbu, a ako oni nađu televizor nas odmah mogu zezat? Pa ne gledam HRT i gotovo, ne bi li tako trebalo biti? Ili se odmah smatramo krivima, nešto tipa ZAMP?

Pristojba se plaća na posjedovanje prijamnika koji može primati TV signal.
Za što ga ti koristiš, potpuno je nebitno.

@Kečko - u temi ti je citiran zakon. Pročitaj.

RTV pristojba služi za financiranje javne televizje kao društvenog dobra na POTPUNO ISTI način na koji se plaća svaka druga naknada.

RTV pristojba se plaća izravno HRT-u, a ne državnom proračunu, u principu kao instrument osiguranja neovisnosti iste od vlasti, tj. vlada je ne može ucjenjivati proračunom.

Hrpa zemalja ima javnu televiziju, niti smo mi jedini, niti je to čudno. Samo što je naša televizija postala javna tek pod pritiskom Europske unije kao uvjet pridruživanja, a vlada - nažalost - traži načina kako da je opet učini državnom televizijom.

Drugi su problemi HRT-a koje treba rješavati, tj. izbaciti kriminalce i klanovske lopine koje po njoj pale, pljačkaju i kradu kako i gdje stignu. Ali to je već problem nadzora i kontrole koje balkanski narodi općenito ne mogu intelektualno obuhvatiti.

Ne bi li ovaj zakon trebao pasti jer krši ustav? točnije članak 28?

Ne mogu oni mene teretiti da gledam HRT jer imam televizor.
To je isto ko da te neko tereti u naprijed za ubojstvo koje ćeš napraviti jer imaš pištolj…

@kecko:
ne placas gledanje programa kao sto je vec receno vec placas posjedovanje prijemnika. Nista ti tu ne mozes. Sve je to lijepo zakonom regulirano.
Ako kojim slucajem dodje do suda onda ces morati platiti glavnicu, kamate i troskove sudskog postupka.

ako nemas tv prijemnik onda placas radio prijemnik (sjecam se kad je mom frendu dosao inkasator i kaze on njemu znam da nemate tv prijemnik ali imate radio morat ce te platiti) …radio o kojem je inkasator govorio je stara budilica sa radiom u sebi. Nakon toga frend uzme radio te ga baci na pod i razbije ga u milion komada.
frend mu kaze e sad nemam vise ni radio, mi puknemo od smijeha, inkasator se okrene i ode.

[quote=“Kečko”]Ne mogu oni mene teretiti da gledam HRT jer imam televizor.
[/quote]

RTV pretplata, pristojba ili kako se gdje zove, se plaća u svim europskim zemljama, pa čak i tamo gdje nema HRT signala. Jedino se razlikuje model plaćanja.
Evo recimo u Češkoj je predložen zakon, nisam siguran je li prihvaćen, da RTV pristojbu plaća svatko tko u kući ima priključak struje*. Zato jer i onaj tko u kući nema ni televizor ni radio, uvijek može pratiti radio ili TV program npr. po kafićima. Naglasak je na MOŽE, a nije bitno HOĆE li pratiti radio ili TV program.
Istina, prosječna plaća u Češkoj je 25% veća od prosjećne plaće u Hrvatskoj, a RTV pristojba u Češkoj je tri puta manja nego u Hrvatskoj, ali to se može i očekivati…

  • svatko ima priključak struje, osim beskućnika i najteže sirotinje koji su ovime oslobođeni plaćanja RTV pristojbe