(ne)plaćanje rtv pristojbe

[quote=“trnac”]Ne može se uspoređivati HRT i Nova/RTL.

Uspoređuješ javnu televiziju sa komercijalnima. Neće ići.

Ono na čemu je HRT zakazao je definitivno informativni program. Gledanost Dnevnika je strašno pala što se nije smjelo dogoditi.[/quote]

Zašto se ne bi mogle uspoređivati kad nastupaju na istom tržištu. Jasna mi je programska razlika, ali poanta je da imaju više od 10x ljudi prema uvjetno rečeno konkurenciji, zagarantirane prihode od preko milijardu kn godišnje, a cijelo to vrijeme informativni, dokumentarni, znanstveni program su nigdje. Sportski još kako tako ide (mada su izgubili prava na formulu jedan od skupine lokalnih televizija). Zar milijarda može kupiti tek toliko kvalitetnog programa… :hmmmmmm:

Prilično sam siguran kad bi išli usporediti druge javne tv kuće sa recimo brojem stanovnika da bi naša bila u vrhu. Tu je popis, ja sam izguglao dio i ima svega. Od irske koja ima 80 zaposlenih koji surađuju sa 350 privatnika, do bbc-a koji ima 24000 zaposlenih, pa njemačkog arda i francuske televizije koji imaju ni pola od tog. Crna gora recimo ima 800 zaposlenih i u sljedećoj godini planira smanjiti na 450. Italija (RAI) krije broj zaposlenih ko zmija noge.

[quote=“tsereg”]Ali, kao što vidimo i iz ove kratke diskusije - na koncu svaki naš građanin nađe da je problem počeo i završava u državi, te s on - građanin - može uredno nastaviti ponašati neodgovorno prema sebi samome, jer država i zajednica će na kraju - ako je Boga i pravde - morati rukom ukloniti sve posljedice takvog neodgovornog ponašanja i neuređenih odnosa.

Pune su novine i forumi takvog razmišljanja. Evo ti primjer onog ČHiK-a iz druge teme: EU i država su mu krivi što mu se u 50 godina nije dalo otići na katastar i prijaviti česticu kao vinograd, a ne pašnjak.

Koliko je samo primjera gdje je kriva država, dok se zapravo radi o tome da naš ČHiK misli da država mora plaćati po najmanje dva policajca da paze i prate što on radi i da li vodi brigu o samome sebi?[/quote]

Kaže se da država ima vlast kakvu zaslužuje. Primjer sa ČHiK-om je vrlo realan, al treba imati na umu da u državi već postoji netko plaćen da nadzire Čhika. U Njemačkoj taj radi svoj posao bez kompromisa, kod nas ne. Mi imamo dobre zakone, država je zadužena za njihovo provođenje. Građanska odgovornost igra ulogu, ali kod svih mediteranskih naroda je to manje izraženo (dovoljno je pogledati koje su zemlje prve nastradale u krizi). U Njemačkoj bi Čhik-u drugi dan došao policajac ako to zakon propisuje. Kod nas ne.

Ne može mentalitet biti kriv za sve, ljudi slijede primjere vođa, kopiraju obrasce ponašanja vladajućih. “Ako on može krast, zašto ne bi i ja” i “tko je jamio jamio” logika je dosad vladala. Drugi dan nakon izbora procesi za najočitije primjere korupcije ušli u puni zamah (HNS i slučaj sa Čuljakicom).

Slučajnost? Ne bi rekao. Logika se polako mijenja. Uskoro će biti “tko je jamio ić će u zatvor”. Ali treba vremena. Mogao bi još objašnjavati na desetak primjera, al me već jednom presjeklo kod pisanja posta i ovo je sasvim dovoljno za istaknut poantu. Ma razumijemo se mi, samo se ne slažemo oko uzroka i posljedice stanja :smiley:

[quote=“kju385”]Zašto se ne bi mogle uspoređivati kad nastupaju na istom tržištu. Jasna mi je programska razlika, ali poanta je da imaju više od 10x ljudi prema uvjetno rečeno konkurenciji, zagarantirane prihode od preko milijardu kn godišnje, a cijelo to vrijeme informativni, dokumentarni, znanstveni program su nigdje. Sportski još kako tako ide (mada su izgubili prava na formulu jedan od skupine lokalnih televizija). Zar milijarda može kupiti tek toliko kvalitetnog programa… :hmmmmmm:

[/quote]

O ovome sam napisao vec tone materijala.Neki su primjecujem (uz moju radost) ponesto i usvojili a neki mozda nisu imali prilike ili si dali dovoljno truda.
Dakle, ne mogu se usporedjivati samo zbog toga sto se zakon ne naziva Zakon o Novoj TV ili Zakon o RTL-u vec se naziva Zakon o Hrt-u.
Samim time su ovi zadnji u povlastenom polozaju.
Forula 1, trziste,istrazivanja gledanosti …i atko dalje - s tim nemaju nikakve dodirne tocke.
jedini koji s tim imaju “nekakve” veze s u politicke strukture (ove ili one,prosle,sadasnje ili buduce - sasvim svejedno)
kako god se (stariji clanosvi s emozda sjecaju) nekad gledalo Milku Planinc kako presjeca vrpce tako se gledalo i druge babe( i dedeke .danebiispao sovinista) kako presjecaju slicne "vrpce.
One koje je Milka prije par desetljeca presjecala u mjedjuvremenu su propali ( kao npr Đakovština i sl…) …

To ja nazalost ta tuzna hrvatska stvarnost .

to je to…

[quote=“vir2al”]O ovome sam napisao vec tone materijala.Neki su primjecujem (uz moju radost) ponesto i usvojili a neki mozda nisu imali prilike ili si dali dovoljno truda.
Dakle, ne mogu se usporedjivati samo zbog toga sto se zakon ne naziva Zakon o Novoj TV ili Zakon o RTL-u vec se naziva Zakon o Hrt-u.
Samim time su ovi zadnji u povlastenom polozaju.
Forula 1, trziste,istrazivanja gledanosti …i atko dalje - s tim nemaju nikakve dodirne tocke.
jedini koji s tim imaju “nekakve” veze s u politicke strukture (ove ili one,prosle,sadasnje ili buduce - sasvim svejedno)
kako god se (stariji clanosvi s emozda sjecaju) nekad gledalo Milku Planinc kako presjeca vrpce tako se gledalo i druge babe( i dedeke .danebiispao sovinista) kako presjecaju slicne "vrpce.
One koje je Milka prije par desetljeca presjecala u mjedjuvremenu su propali ( kao npr Đakovština i sl…) …

To ja nazalost ta tuzna hrvatska stvarnost .[/quote]