(ne)plaćanje rtv pristojbe

A da li je kod suca za prekršaje, kada on pita “tko je vlasnik prijemnika pronađenog u vašoj kući”, nužno odgovoriti na to pitanje ili se može odgovoriti nešto kao “pozivam se na šutnju”, “odbijam reći”, 5-ti amandman (šala) ili nešto treće …

Dakle kao što kaže vir2al, vjerojatno je najbolje ne komplicirati stvar i uvlačiti rođake iz Nigdjezemske u cijelu priču, ali kako onda izbjeći odgovor?

Pozdrav. Molila bih vas savjet u vezi pristojbe. Znam da gnjavim ali…muči me pa da pitam.

Ovako:
2009 negdi u ljeto bila sam sama doma,muž na terenu, beba stara mjesec dana kad bane inspekcija hrt-a na vrata.
Nisam iz zg-a, sva zbunjena malo sam se prepirala s njim, izvlačila se što ne napiše kaznu mom gazdi jer ovo je njegov stan i televizor,a ne moj.
U ovom stanu smo podstanari, neprijavljeni naravno, tv nije naš.
Inspektor je tražio moju osobnu (inače prijavljena sam u zg. na adresi moje rođakinje) i rekao da će na računima pisati moje ime ali uplatnice će dolaziti na ovu adresu di živim.
Da moram plaćati pristojbu bez obzira jel sam prijavljena tu ili ne.
Napiše mi kaznu od 350kn (kao malo mi progledali kroz prste pa umanjili kaznu) i nakon toga dolaze redovno uplatnice do 11mj.te godine.
Nakon toga ništa, ni uplatnice ni opomene ništa.

I sad je prošlo već 2 godine, a mene sve više hvata strah od pljenidbe ili čega već. Padalo mi je svašta na pamet, da zovem hrt i pitam di su uplatnice, a opet što ako su to bili oni lažni inkasatori a ja nasjela, pa si sad navučem pravu pretplatu na vrat.
Što da radim? Nebih htjela da mi se dug nagomila, a opet nebih baš ni platila to… Nisam ja kriva što oni nisu slali uplatnice :strumpf:. No možda me nisu našli, jer na sandućiću moje rodice nema mog prezimena već godinu dana, ali ostala pošta mi uredno dolazi tamo.
Nebi li on već poslali neki sudski poziv ili što? Ili mi sjeli na tekući, bilo što?

Znam zvučim :ludjak: ali trebam savjet

  1. Kakvu kaznu? Kaznu za što? Što piše na uplatnici kazne?

  2. Kako ti neki inkasator može napisati “manju kaznu”? Tko bi onda platio ostatak?

  3. Jesi ti njemu “kaznu” platila na ruke ili si dobila uplatnicu, sa žiro-računom HRT-a?

  4. Dolaze ti uplatnice - od HRT-a ili od nekog frajera iz Pučke Bistre?

Ako ti već godinu dana uplaćuješ lovu nekom muljatoru na njegov osobni tekući račun, onda ti nikakva ovrha neće doći.

A ako si prijavljena kao obveznik pretplate u HRT-u (imaš svoj broj, itd.) onda oni neće zaboraviti na tebe, bez brige.

[quote=“goga”]Što da radim? Nebih htjela da mi se dug nagomila, a opet nebih baš ni platila to…

Znam zvučim :ludjak: ali trebam savjet[/quote]

Ne mogu ti naplatiti račun unazad više od godine dana. Probati ću kasnije pronaći točnu stavku u zakonu ili pravilniku. Ovo sa muljanjem je moguće, što ti je točno pisalo na uplatnici?

[quote=“tsereg”]1. Kakvu kaznu? Kaznu za što? Što piše na uplatnici kazne?

  1. Kako ti neki inkasator može napisati “manju kaznu”? Tko bi onda platio ostatak?
    [/quote]

Ne bi vjerovao, ali na tu spiku očito dižu ljude. Mojima doma je bio sljedeći scenarij: blablabla gospodine, utvrđeno je kako niste podmirili pretplatu i imamo uređaj koji detektira televizor u stanu (:roflmao:), morate to platiti. (Tu valjda svi pomisle ajme moram im sad iskeširat za cijelu godinu ili cijeli dug)… Ali napravit ćemo ovako i kaznu smanjiti za plaćanje zadnjih 6 mjeseci samo. Te im da redovite uplatnice, nikakva kazna nije u pitanju i nekakvu priznanicu o uplaćenoj pretplati nakon što plate.

Inače pretplata se u sljedećoj godini povećava za dvije kune. Ne zvuči puno, no gledajući na cijelu Hrvatsku skupit će se fina svotica.

Ja sam prije nekoliko miseci ima razgovor s odjelom za pristojbu. Nazva san ih i reka da ne želin plaćati HDZ propagandu. Zapjenjeni odgovor - da< su oni TV kuća europskog nivoa a ne HDZ propaganda. Pali su mi napamet Hloverka i Kunić ali san ipak premuča. Pitan ima li kakve šanse da ne plaćam. Pitanje imam li Tv, radio, auto, kompjuter? Kažem da imam TV neukopčanu u struju i antenu, radio koje slušam, ali ne HR (iako priznajem vama da rijetko poslušam Kroniku dana kod zanimljivih događaja, samo da čujem šta će neprijatelj reći), imam TV karticu za kompo, auto nemam… Onda morate plaćati - bio je odgovor. Pitam imam li bar pravo na beneficije zbog invaliditeta? Pitanje - jesam li slijep ili na dijalizi. Ne hvala Bogu! Onda moram plaćati punu cjenu. I plaćam je uz veliko nezadovoljstvo. Protiv sam bilo kakvih pretplata i smatram da se može naplatiti samo konzumirano.

evo, prekopala sam ladice i našla, ovo su sve uplatnice koje su stigle i kazna koju sam platila odmah

http://imageshack.us/photo/my-images/585/slikkk.jpg/

i ovu karticu mi je dao

http://imageshack.us/photo/my-images/542/slika3y.jpg/

i? što mislite? Jesam nasjela na foru ili je ono bio pravi inkasator,inspektor ili štoveć?
Uplatnice su dolazile na ovu moju postanarsku adresu iako nemam prezime na p.sandučiću.

I zaboravih spomenuti da su ove godine neki slični tipovi hodali oko te moje rodice kod koje sam prijavljena (ona ne plaća pretplatu) ali nije nikom otvarala pa nezna jel su tražili mene ili provjeravali samo njen kvart. :hmmmmmm:

Žiro-račun je ispravan.

Ova glupost o plaćanju “kazne” je čisti lopovluk. Ali, ti si se očigledno složila da si (a) vlasnik televizora i (b) da je televizor u tvome vlasništvu od siječnja 2009. godine. Tako da tu ne možeš ništa.

Očigledno si pretplatnik i moraš plaćati pretplatu dok ne izvršiš tu famoznu “odjavu” o čemu imaš puno toga u ovoj temi, a i na <forum.hr>, a i na <legalis.hr>.

Zašto su ti uplatnice prestale dolaziti nije jasno, ali ako se nije dogodilo nekakvo čudo da si ispala iz sustava, naravno da će te potegnuti ovrhom. Naravno, ti se uvijek možeš nadati da si “nestala iz kompjutera”.

Ovo što je rekao kju o plaćanju stoji. Međutim, to ne znači da oni nemaju pravo potraživati taj novac - to samo znači da ti nisi dužna platiti ako dokažeš da je otišlu u “zastaru”. Drugim riječima, ako oni mogu ići na ovrhu i ako ti ne reagiraš i ne zaustaviš ovrhu, oni će naplatiti i za 5 godina (s kamatama i troškovima odvjetnika). Nakon što i zaustaviš ovrhu (a tko zna na koju će ti adresu biti poslana obavijest o ovrsi, možda na istu na koju ti idu uplatnice koje ne dobivaš), onda ide parnica, itd. Koju bi na kraju trebala dobiti, ali ćeš morati prvo uložiti novac u odvjetnika itd. Ako planiraš ići tim smjerom, svakako se moraš konzultirati s odvjetnikom, a nikako ne smiješ tražiti pravni savjet po forumima.

Smiješ ti otvoriti vrata kome hoćeš. On nema šta ulaziti u kuću. Ti nisi vlasnik niti televizora, niti radija, niti automobila, niti mobitela. Ne znaš tko je vlasnik. Hvala, do viđenja.

Čisto da ne bi razumjela krivo ovu diskusiju. Ja plaćam pretplatu. I ja ću rado plaćati još 10 kuna skuplju pretplatu, kako bi ti i tvoj muž mogli plakati kako ste siromašni. Jer ja serem lovu. To znaš po tome, jer plaćam pretplatu. Jer naravno da bih i ja bio lopina da mi je 80 kuna puno.

Slično tako i Gigolo gore spomenuti samo sere da nema love i da mu je puno za plaćati. I on je lopina koja ima obraza ne plaćati pretplatu, pošto ima budala koje će plaćati umjesto njega.

P.S. Naravno, ima i lopina koje imaju novaca za plaćati pretplatu, ali ne plaćaju “jer se ne slažu” s takvom vrstom pretplate. Jer misle da je “to glupo” ili “krivo” ili štogod. Za takve ću ja rado još i 20 kuna više plaćati.

[quote=“tsereg”]
Slično tako i Gigolo gore spomenuti samo sere da nema love i da mu je puno za plaćati. I on je lopina koja ima obraza ne plaćati pretplatu, pošto ima budala koje će plaćati umjesto njega.[/quote]Iman penziju 1920 kn misečno + bjedni invalidski dodatak. Pretplatu plaćam s zakašnjenjem i gorčinom. Toliko o sranju!

Tsereg, to im je modus operandi na koji hvataju naivnu raju, svima dođu s pričom da treba platiti kaznu pa se onda kao smiluju i umanje je na što većina ljudi reagira plaćanjem. To im je naputak za rad na terenu.

Jel ti tsereg misliš da smo mi penzioneri stvarno kurvini sinovi koji živu ko bubrig u loju i tražimo nešto šta nam ne pripada? Jel ti imaš umirovljene rodbine? Kako in je? Budi pošten i reci!!

hvala na odgovoru.
No meni nije jasno sad kako da saznam jesam li u njihovom sustavu ili ne?

Priznajem da sam bila nemarna što sam čekala ovoliko, odgađala, nadala se da su me “zaboravili”, osim toga ne živim u svom stanu i tv stvarno nije moj.

Htjela bih riješiti ovo jer me stvarno kopka, a opet nebih da me oderu.

[quote=“Gigolo”]Jel ti tsereg misliš da smo mi penzioneri stvarno kurvini sinovi koji živu ko bubrig u loju i tražimo nešto šta nam ne pripada?[/quote]Ja sam mislio da vi starine kužite sakrazam kada ga vidite. Jesam li ja to bio presuptilan ili ti stvarno misliš da dok ti sa svojih 1900 kn plaćaš 82 kn mjesečno HRT, dotle ovi što dolaze po savjete kako da eskiviraju plaćanje zaslužuju - osim da im ti plaćaš pretplatu - i besplatni pravni savjet kako da ne plaćaju ništa?

Jer ti i ja - lopine kakve jesmo - odmah bi eskivirali plaćanje pretplate da nam je preskupa. Pošto ipak plaćamo, znači da imamo para i živimo kao bubreg u loju.

Ili ti imaš neko drugo objašnjenje zašto plaćaš?


Šta je s vama Hrvatima? Do kada ćete tolerirati da budete budale? Diviti se čarugama dok plaćate duplo da oni ne bi morali ništa, pijance smatrati veseljacima dok vas gaze na zebrama? Plaćati kartu u autobusu i onda se razgovarati sa švercerima kao s poštovanim sugrađanima?

[quote=“tsereg”]Ja sam mislio da vi starine kužite sakrazam kada ga vidite. Jesam li ja to bio presuptilan ili ti stvarno misliš da dok ti sa svojih 1900 kn plaćaš 82 kn mjesečno HRT, dotle ovi što dolaze po savjete kako da eskiviraju plaćanje zaslužuju - osim da im ti plaćaš pretplatu - i besplatni pravni savjet kako da ne plaćaju ništa?

Jer ti i ja - lopine kakve jesmo - odmah bi eskivirali plaćanje pretplate da nam je preskupa. Pošto ipak plaćamo, znači da imamo para i živimo kao bubreg u loju.

Ili ti imaš neko drugo objašnjenje zašto plaćaš?


Šta je s vama Hrvatima? Do kada ćete tolerirati da budete budale? Diviti se čarugama dok plaćate duplo da oni ne bi morali ništa, pijance smatrati veseljacima dok vas gaze na zebrama? Plaćati kartu u autobusu i onda se razgovarati sa švercerima kao s poštovanim sugrađanima?[/quote]

Sorry tsereg, mislija san da kažeš ozbiljno.

[quote=“tsereg”]
…ovi što dolaze po savjete kako da eskiviraju plaćanje zaslužuju - osim da im ti plaćaš pretplatu - i besplatni pravni savjet kako da ne plaćaju ništa? [/quote]

Što je najgore, ne plaćaju toliko njihove dugove nego grijehe HRT-a. Dok njihovi voditelji i urednici rade preskupi nekvalitetni program sa povezanim privatnim studijima, te će uskoro dio vodećih kadrova biti vjerojatno optužen za korupciju jer je reketario kompanije, teško je opravdati toliki iznos pretplate. HRT je firma koja godišnje ima zagarantiran prihod od milijardu i dvjesto tisuća kn od pretplate. Realno gledajući, puno je više nepravde u cijeloj priči od moralno dvojbenih pojedinačnih slučajeva.

Ali “moralno dvojbeni pojedinačni slučajevi” ili tolerancija prema takvima je mentalni sklop naših ljudi - i upravo isti taj mentalitet samo sliježe ramenima i prihvaća ovu situaciju koju gore opisuješ. Tako da ona šačica što se glasno ljuti ispadaju čudaci.

Ljudi čuju “krađa”, “pljačka” i misle da je to problem nekih drugih ljudi, da na neki način to nema uticaja na njihovo osobno siromaštvo.

Ok, fino si me oprao, pročitao sve litanije, dobro lopina sam koja je tražila savjet jer ovu lopinu ovo kopka.
Ova lopina će platiti svoje zaostatke kad tad samo me zanimalo par stvari a ti bi mene odmah pred zid i bum. Krasno.
Moji roditelji plaćaju, muževi također, a mi smo podstanari i naravno nije mi palo na pamet prijaviti tv koji je u tuđem stanu i nije moj.
Tv je trebao prijaviti vlasnik stana i mi bi uredno plaćali kao što plaćamo pričuvu za njegov stan i sve ostale režije.

[quote=“tsereg”]Ali “moralno dvojbeni pojedinačni slučajevi” ili tolerancija prema takvima je mentalni sklop naših ljudi - i upravo isti taj mentalitet samo sliježe ramenima i prihvaća ovu situaciju koju gore opisuješ. Tako da ona šačica što se glasno ljuti ispadaju čudaci.

Ljudi čuju “krađa”, “pljačka” i misle da je to problem nekih drugih ljudi, da na neki način to nema uticaja na njihovo osobno siromaštvo.[/quote]

Ne proturječim ti glede toga, samo napominjem da riba smrdi od glave. Da vlast nije dopustila toliku razinu korupcije, nepotizma i manjkavih propisa ne bi ni imali krizu. Hrt je sjajan primjer, oko 3600 ljudi radi posao, za koji konkurentske tv kuće sa 350 ljudi (rtl) odnosno 276 (nova) imaju bolju gledanost. To je doslovno bacanje porezničkog novca koje gledamo svaki dan. Zato mi se rtv pretplata čini kao nepravedan namet, zato nemam ništa protiv ljudi koji se bune prema njoj. I država može pljačkati, znaš. Nadam se da će poslije izbora krenuti oblikovanje drugačijeg mentalnog sklopa, dovoljno je čvršće provoditi zakone. Meni samo plaćanje nije problem, jer je to uobičajen postupak i u drugim zemljama. Problem mi bude kad vidim što plaćam :ehm:

Ne može se uspoređivati HRT i Nova/RTL.

Uspoređuješ javnu televiziju sa komercijalnima. Neće ići.

Ono na čemu je HRT zakazao je definitivno informativni program. Gledanost Dnevnika je strašno pala što se nije smjelo dogoditi.

[quote=“goga”]Tv je trebao prijaviti vlasnik stana i mi bi uredno plaćali kao što plaćamo pričuvu za njegov stan i sve ostale režije.[/quote]Diskutabilno je tko je trebao prijaviti TV, jer vlasništvo TV-a je osnova za pretplatu, no privatne osobe plaćaju najviše jednu pretplatu po kućanstvu. U stanu koji nije nije u najmu postoji vlasnik TV-a, ali ne postoji kućanstvo.

Poanta priče je da iz situacije koju si opisala izgleda da vlasnik stana iznamljuje stan, vi ga unajmljujete, ali niste prijavljeni da stanujete tamo. Što znači da vlasnik nvj. niti ne plaća porez na najam - koji je ciljano niži, kako bi se potaknulo njegovo plaćanje i time povećala pravna sigurnost najmoprimaca i najmodavaca. Ova situacija s “pretplatom na zasjedu” koju provode inkasatori nije - u konačnici - drugo nego posljedica takvih ilegalnih odnosa u koje doborovoljno ulazite ne promišljajući kolika će stvarna šteta na kraju biti.

Dakle, imamo situaciju gdje se pola života naših građana odvija na crno. Pri čemu ste vi aktivno radili na tome da zakomplicirate pravnu i stvarnu situaciju živjeći na jednom mjestu, bivajući prijavljeni na drugom, ujedno lojalno idući na ruku najmodavcu čuvajući njegovu tajnu da zarađuje na crno.

I onda se pitaš gdje su nestale uplatnice? Živiš - de facto - ispod radara i pravo je čudo da su uopće stizale do tebe.

Možda je netko u HRT-u shvatio da šalju uplatnice nepostojećim građanima, na stan u kojem nitko ne živi, tko zna koja je pravna posljedica iz nekog suđenja nastala po njih zbog toga?

I koliko troškovi su nastali zbog svih radnih sati koje oni moraju ulagati da se snalaze u ovakvoj pijanoj situaciji u kojoj je tvoja samo kap u moru?

Istovremeno, siguran sam da niti ti, niti stotine drugih najmoprimaca uopće ne pomišljate na to da se udružite i počnete prijavljivati najmodavce koji odbijaju vršiti prijavu poreznoj upravi i drugim organima gonjenja. I to ponajviše zato što bi se osjećali kao da činite nešto bezobrazno, nemoralno, da nanosite nevolju “dobrim ljudima”, a što će Vam se još obiti i o glavu “jer znamo kakva je država”. Pa tko ju čini takvom?

Ali, kao što vidimo i iz ove kratke diskusije - na koncu svaki naš građanin nađe da je problem počeo i završava u državi, te s on - građanin - može uredno nastaviti ponašati neodgovorno prema sebi samome, jer država i zajednica će na kraju - ako je Boga i pravde - morati rukom ukloniti sve posljedice takvog neodgovornog ponašanja i neuređenih odnosa.

Pune su novine i forumi takvog razmišljanja. Evo ti primjer onog ČHiK-a iz druge teme: EU i država su mu krivi što mu se u 50 godina nije dalo otići na katastar i prijaviti česticu kao vinograd, a ne pašnjak.

Koliko je samo primjera gdje je kriva država, dok se zapravo radi o tome da naš ČHiK misli da država mora plaćati po najmanje dva policajca da paze i prate što on radi i da li vodi brigu o samome sebi?

Ispada da postoji nekakav tajni grad, tajno selo iz kojeg dolaze ti ljudi koji “rade u državi” i koji su ta glava koja smrdi, dok je “dobar i nevin narod” žrtva istih.

Ne smrdi ništa od glave. Smrdi od nogu. Jer ti koji sjede u glavi države i čine glavu države su isti i upravo ti naši sugrađani koji se na tu istu državu žale. Ne dolaze državni kadrovi niti iz koje rupe u zemlji.