Negative SEO spam linkovi

Nisu svi vlasnici foruma, jbg…

Nije mi forum ni ostale milijune organskih traffica mjesečno nitko poklonio. Tako da moja teza stoji, iako nisam u tom smjeru mislio komunicirati. A forum i ne donosi neke značajne pare, tako da ne znam zašto si baš njega spomenuo.

3 Likeova

Mrgude, ti si meni najinteresantniji fenomen na ovom forumu. Iskren da budem, ti meni nikada nisi delovao kao neki SEO stručnjak na ovom forumu, iako te mnogi poštuju ovde. Jednostavno se ne slažem sa tobom po pitanju nekih SEO stavova koje zastupaš, a isto tako mislim da tvoji dosadašnji rezultati nisu vanserijski i da ti svakako ne daju neki veliki kredibilitet da sebe nazivaš ekspertom.

Ovo je samo moje mišljenje koje ne mora ništa da znači. Ne možeš da budeš u fazonu “15 godina iskustva u SEO-u” “Sertifikovani stručnjak” , a da izjaviš ovako nešto:

Pa valjda posle 15 godina iskustva u nekom poslu si u stanju da ti taj posao bude primaran izvor prihoda, a samim tim ni sredstva za ulaganje ne bi trebala biti upitna.

Haj dobro je…Ostavite @drmrgood na miru, mora neko biti i mrgud.

Stos mene tice, svako ko se prijavio da ucestvuje, ima plus. Inace bi challenge propao. Jos kad onaj ko se prijavio zbilja i doprinosti time sto pise i dijeli svoja iskustva, dobija tri plusa. (od mene licno @petarvu ima jos pluscinu na kvadrat da sa malom bebom sve to sam radi).

A ko se nije prijavio, al ima bas zelju da zapapri, posoli, pljune u corbu, imace prilike da to uradi.

Naime citajuci post koji je gore @rijo napisao (btw. rijo, kako ti znas o challengu kad nemas pristup podforumu? jesam li nesto propustila?) dodjoh na genijalnu ideju :bulb: :grin: , mogli bi organizovati challenge koji traje dva mjeseca. Da na nekom postojecem sajtu (imam ja nekih na koje se ne ulogovah dvije tri godine) svako napise samo tri clanka, optimizira, pa da vidimo koji ce do posjeta :wink: Eto svi da rade pod istim uslovima. Za detalje se mozemo dogovoriti. Pa da vidimo kome ce slava, a meni ostaju posjete.

3 Likeova

Meni taj posao nikada nije bio primarni izvor prihoda. Nebitno je cime sam se ja bavio ali pisao sam o SEO i optimizaciji na svojoj prvoj web stranici kada vecina vas nije niti znala sta je to. Zadnjih godinu dana radim kao SEO u jednoj digitalnoj agenciji i moglo bi se reci da mi je SEO tek pred godinu dana postao primarni izvor prihoda.
Inace sam se bavio svacime u zivotu: 10tak godina sam bio profesionalni bravar i izradjivao kovane ograde, nakon toga sam 5 godina bio serviser racunala i tek odnedavno mi je SEO postao profesija.

3 Likeova

Svaki topic vezan za SEO pretvori se u raspravu oko toga tko ima većeg pišu (ovaj put i uz moju pomoć), očito danas u IT svijetu više nije cool biti programer ili dizajner, već samo SEO stručnjak. Tako i ovaj topic odoše u offtopic…

2 Likeova

mi članke da radimo, sin pinterest ili šta već za novi tablet…šta sve nećeš smislit samo da uštediš koji dinar :slight_smile: možda i da vidimo na tvom sajtu ko uspješnije radi haro beklinkove? šalim se, nije loša ideja ali ja neću učestvovat jer me mrzi. prvenstveno me mrzi da tražim pisce, a onda i da radim za slavu :slight_smile: ipak ću se onom ko pobjedi zavazda obraćat sa dubokim poštovanjem

najbolje se radi dok je beba mala. em je tebe strah ko čoeka oćeš li obezbjedit para dovoljno za život pa te pritisak nagoni da radiš više. em kad je beba mala ona većinu vremena spava i statična je i ne zna reći tata iljadu puta. a ko čoek ti oko bebe nemaš puno toga da činiš ako je beba zdrava. mazit je, uspavljivat, brisat je, okupat, ako treba zgrijat štagođ i nešta malo interakcije. ostalo je vrijeme za rad i tad ga ima dosta više no kad kad beba poraste i kad već nije statična i ima više interakcije. čisto da ne budem pun podrške i razumjevanja i da isprepadam petra da će bit teže.

ma nije ni bitno u suštini i da se nisi bavio nikako oko SEO i da imaš mišljenje. meni je par puta onako upalo u oči tvoja isključivost kod nekih tvrdnji a baš je teško bit isključiv i tačan kad je SEO u pitanju jer je masu varijabli vazda uključeno + faktor vrijeme. no opet bezveze je sa moje strane da ja neku prozivku pravim tako da se iskreno izvinjavam za započinjanje nadjebavanja.

pa mora otić u raspravu priča o seo jer većina stvari je nedokaziva. jedini realni dokaz su pare, ali onda opet imaš i kolko je uloženo i kolko je vremena za rad potrošeno, kolko đece imaš, bole li te leđa… kako da ne ode u raspravu? meni je jedino žao što božou se ne interesuje za SEO

Rasprave pa čak i svađe su ok, al da se drže teme, a zadnjih valjda 15-ak postova nema ni govora o negativnim SEO spam linkovima što je baš zanimljiva i konkretna tema. I sad bi ja kao dobar moderator trebao razdvojiti neke postove u zasebnu temu ili ih pobrisati, al ne znam gdje bi počeo s rezanjem.

1 Like

meni lično je milo kad je labavija veza tema priča a i prilično je nezgodno ograničavat priču samo na temu pogotovo kad krene priča da se razvija, ko i sa vodom, eventualno se može vrnut je na pravi tok sa konkretnom pričom na temu tipa

koliko ti je vremena trebalo da disovowuješ sve te domene? da li se išta promjenilo nakon disavowa?

kad sam prodavao posljednji sajt i oglasio ga na investorst club oni naprave neku analizu sajta i na listing postave tu svoju analizu da bi vjerovatno olakšali kupcima i dali im neku korisnu informaciju. i tako je za moj sajt stavljeno da sam napravio neke spam beklinkve sa pw i in domena i koje bi trebalo disavowat. sad naravno meni je to zasmetalo prvo jer nijedan beklink ja nisam napravio i drugo jer te iste beklinkove imaju skoro svi sajtovi koji rangiraju i za šta jer su u pitanju skraping sajtovi. tad je još andreit bio u investors club i u ta doba je govorio na njihovoj fb grupi za prodaju da je član income school kursa. i ajde ne baš opšte ali poznato je da bar onima koji ih iole prate da oni ne rade beklinkove i oni su bukvalno imali beklinkove sa istih pw i in domena i naravno da im nije smetalo da rangiraju. i ne samo njima već i ostalim sajtovima. uglavnom poslije priče sa njima sa investor kluba su sklonili informaciju sa listinga da ti beklinkovi negativno utiču (moguće i čisto da me skinu s ■■■■■, a ne da sam ih ubjedio u neku novu istinu). meni ta informacija da pw i in domene negativno utiču čini se kao analiza nekog SEO tula koji izbaci tako neke informacije i onda se to počne uzimati zdravo za gotovo. zar nije jednostavnije tj ne jednostavnije no tačnije pogledat koji sve sajtovi imaju te beklinkove, od kad ih imaju, imaju li ti sajtovi kakve padove zbog toga.

1 Like

Opa, to mi nije ni palo na pamet. Al moglo bi. Mozete isprobati i negativne linkove na tudji clanak da vidimo radi li negativan SEO na nivou clanka ili domene, ili nikako :grin:

Ne boj se, nece ni drugi. Samo navodim primjer da bi moglo i drugacije kome je do ravnopravnog challenge za slavu.

Ovaj topik je 3 godine bio u prasini, a vidjeh kratko da je i tad bilo nekog ceputanja za kose. Samo se akteri promijenili. Nista novo.

Ima li neko konkretne skrinshotove pa da izvijesti o konkretnom slucaju ima li promjene nakon disavowa?

Ako nema, ostaje samo rekla kazala. A eto mozda neko ipak i nesto pametno doda, kad je topik vec na vrhu.

U dva klika s Ahrefsom jer ima opcija da sve selektiraš u bulku i exportaš u format za Google Disavow alat. Nisam vidio nikakve promjene jer sam relativno brzo čim sam primjetio spam to napravio pa nije bilo ni vremena da mi našteti sajtu.

@Kosana Hvala, ali evo Bogu hvala kao što @anja1 kaže za sada se ne mogu žaliti. Plače 99% samo kad je gladna, jedino što kuham, perem, trčim po trgovinama, itd… dok se žena ne regenerira haha, ali evo i ona je bolje zadnjih dana…

Nije meni ništa teže nego svima vama ostalima, ja imam bebu, netko ima nešto drugo, tako da ne treba se izvlačiti ni na što…

4 Likeova

Znači, isplatnije je sada uzeti spamy backlinkova i ubit konkurentski sajt tako, nego odvojit 3x veću sumu novca za “white hat” postupke. Kome se to isplati, i dal google to primjeti putem svojih algoritmusa, ili moraš non stop ručno negativne linkove disavowat?

Nije isplativije jer pitanje je koliko konkurentskih sajtova bi trebao zaspammati, a i oni imaju mogućnost spriječiti napad ili kasnije sanirati njegove posljedice. A da ne govorim o karmi i ostalim životnim filozofijama zbog čega smatram da to ne treba raditi…

3 Likeova

Upravo sam srozao autoritet ovih gore jer su dobili nerelevantan link, još jedan, u nizu milijuna “nerelevantnih” linkova koje imaju sa razno raznih mjesta na webu.

To je moje mišljenje o negative SEO-u :wink:

Niti je Google “pametan” kako se misli, niti su baš toliko glupi autori algoritma da se sve ove godine ne bi sjetili da nerelevantan link može doći prirodno i da se to ne treba kažnjavati automatski.

Ok, protuargument je da nije isto ovo što spominjem i kada se pojavi milijun novih linkova u istom danu. Ok, ali i to se prirodno dešava svaki dan. Nešto se dogodi, CNN objavi i stavi link, a onda se taj link isti dan shera po tisućama foruma i portala diljem svijeta, uključujući i nerelevantne i one koji nemaju nikakav autoritet.

Prije će to pomoći nego odmoći linkanom sajtu. Ne govorim o prvom linku sa CNN-a nego o naknadnim, tipa član webmajstori foruma postavio link na vijest da je u Uzbekistanu mačka okotila tigra, a link vodi ka sajtu koji se zove “Amazing animals” i cilja “animal related” keyworde. Hoće li zbog toga “Amazing animals” nestati sa Google pretrage? Neće. Ako nitko neće uopće klikati te nove linkove, to je nešto drugo. U tom konekstu može postojati neka blaža verzija “negative SEO-a” od onog na što se obično misli pod tim terminom, ali to nije isto.

To nema veze s negativnim SEO-om, to su prirodni linkovi.

Ovako nekako izgledaju spam backlinkovi, koji u velikim količinima itekako ruše sajtove sa slabim autoritetom. Jedan CNN ne bi srušili ali neki manji sajt bi.

1 Like

Stvarno, gdje si našao CNN? :slight_smile:
Da imam web te klase, negativni SEO mi sigurno ne bi bio na popisu stvari o čemu trebam voditi brigu.

To znamo ti i ja. Nekima je Google algoritam savršenstvo, ja imam drugačije mišljenje. Ovo kinesko je naravno spam, ali to isto znamo ti i ja. Ako je algoritmu spam, velika je šansa da bude spam i kada Kinezi prenose neku vijest linkovima, što je prirodno. Hrpa njih ima ozbiljne sajtove na domenama koje nama izgledaju spamerski. Od brojeva u domeni pa nadalje.

Ima veze i odakle dolaze linkovi, ali velim, znaju prirodno dolazit i sa jakih sajtova i sa spamerskih sajtova.

Ima i sajtova koji samo linkaju van. Jel to negativno? Ne nužno. Puno manjih foruma puno linka van, pa ih Google ne penalizira.

Precijenjena je inteligencija algoritma. To je moje mišljenje.

Google zna kineski, za razliku od nas dvoje tako da mislim da je dovoljno pametan da razlikuje spam link od linka koji je prenesen prirodnim putem, bez obzira dal se radi o linku s kineskog ili engleskog sajta.

Ne da je negativno, nego je za SEO pozeljno linkati van prema authority sajtovima kada je to prikladno. Google sam to preporuča.

Takodjer linkovi s foruma su obično nofollow ili UGC.

2 Likeova