Nesto o sajtu realitica.com

Jel zna neko nesto o ovom sajtu: realitica.com?
Vidim da im je poseta solidna, stari je dizajn, nemaju banere (ne zele da ih postavljaju), imaju malo google reklama, imamu dugme za donaciju, a mislim da imaju opciju za isticanje oglasa smsom.
Stari je sajt, pa vidim da se dobro i pozicionira za neke kljucne reci koje mene zanimaju, a verujem i za dobar broj drugih kljucnih reci.

Preozbiljan sajt. Koristim ga za iznajmiljvanje smještaja, i imam više gosti preko njega, nego preko bookinga. Ozbiljan novac zarađuju od istaknutih oglasa, koje i sam koristim.

1 Like

Nesumnjivo je da ga dosta ljudi koristi, ali me buni ono sto nije po “seo google” pravilima.
Linkovi mu nisu bas user friendly, konkretno za link do nekog smestaja “realitica.com/hr/listing/1253082”, zatim nije responsive, zatim, sad po novom, nema https i verovatno ima jos necega, ali eto, dobro se drzi u pretrazivacima.

Ima mobilnu verziju, a što se tiče linkova, pa ne znam baš… npr. realitica.com/apatmani/dubrovnik,.

Imaju suradnje sa ovim agencijama, npr ja sam platio oglas na apartmaniji i onda su oni dodali na realitica pa promet preusmjeravaju na apartmaniju što im oni naravno plaćaju. Vjerojatno ima više agencija koje im tako plaćaju za slanje prometa i vjerujem da zarađuju dobre pare ali ni blizu koliko bi mogli da uzimaju proviziju za neku prodanu nekretninu.
Zamisli samo da uspiju prodati jednu nekretninu godišnje i uzeti 10% od te cijene, to bi bilo više od svega što dobiju od oglašavanja.

Inače jako teška niša, nešto ovako je nemoguće danas probiti, ali tada su uspjeli, prije 10 godina se moglo probiti dosta toga što se danas ne može više.

Ali meni i dalje nije jasno zasto nisu bar malo popravili dizajn…

Da, to se prvo uocava. Pretpostavljam da se plase da ne izgube pozicije, ili “zasto bi menjali dizajn kad i ovako dobro funkcionise, navikli se ljudi na ovo”.

1 Like

Da, sad je kasno za veće promijene dizajna, može se mijenjati css, slike i to, ali ne previše html.

Ovo nisam znao, jer izgleda da nisam otvarao, koristio sajt, skoro uopste. Na osnovu njihovog nacina rada, slanje prometa, postojanje linkova (verovatno u vecem broju) ka apartmaniji i/ili ka nekim drugim sajtovima, tj postojanje eksternih linkova, ne remeti previse pozicije kod sajtova koji dugo i stabilno postoje.

Generalno, za nase trziste (za SR nesto lakse, za HR nesto teze), ne mislim da je preterano teska nisa. Moze i novi sajt da se probije relativno brzo uz podosta ulozenog truda, dobrog sadrzaja i dobrih linkova, a nesto i placenih reklama, a i sam sajt treba da se svidi Googlu, njegova konstrukcija, raspored linkova. Ono sto je bitno, treba da se ima jasan koncept i cilj u poslovanju za ostvarenje profita, potrebno je min dve osobe, jedna za pregovaracke, a druga za tehnicke stvari. Takodje, da vuce korisnike da se vracaju, bilo nekim novinama na sajtu, ili kvalitetnim sadrzajem koji je prosto podosta trazen.

Jel imate jos neke primere nekih sajtova koji “kao nisu nesto bas”, ali ih narod voli, postoje vec dugo, ili primere nekih sajtova koji su relativno brzo (za godinu) podigli i postigli solidan uspeh?

Pa na to sam i mislio, malo samo da uljepsaju ovo vec postojece i to je to, niti veliki trosak, niti posao. Ispravite vi mene ako ja grijesim, nemam ja znanja u ovome, ali mi je nekako ocigledno.

Mislim da ne može u ovoj niši. Prošao je taj vlak prije par godina kada se još donekle moglo, u samo zadnjih godinu - dvije se napravilo tisuće sajtova. Sada kada napraviš sajt, ubaciš u title apartmani, nekretnine itd, ne gine ti jedno godina najmanje 0 na Googlu jer si sa tim pojmovima upalio neke lampice. Znam sam najbolje jer imam isti sličan sajt na kojem već 2 godina bez prestanka svakodnevno radi dvoje ljudi, i treći zadnja 3 mjeseca a linkove sam nabavio jake.

Nije samo moj sajt primjer, uspio sam dobiti screen Analyticsa od 4-5 sajtova koji su mi konkurencija a rade godinama, i vjeruj mi da je sve to slično, radi se i jako malim posjetama sa Googla, nitko od njih nema 1000 posjeta dnevno, pa skoro ni u sezoni, osim naravno ovih par jakih koji imaju puno više.

To bi bilo kao da craigslist.com mjenja dizajn :slight_smile:

Kako su npr oglasi s R sajta dospeli ovde:
yellow.place/en/rent-a-stan-podgorica-rent-a-flat-podgorica-podgorica-montenegro
ili ovde
afto-su.ru/njemacka-u.php
A vidim da ima jos dosta sajtova (gledam u ahrefs.com)

Nije baš tako… gledaj, Srbiju godišnje posjeti oko milijun stranih turista i ima 3500 objekata na bookingu… kod vas je turizam praktički u začecima… s druge strane Hrvatsku posjeti 14 milijuna stranih turista, i ima 70 000 objekata na bookingu… konkurencija kod nas je BRUTALNA.

Ne kazem da je lako, ali nije nemoguce, ako se da fokus na jedan sajt, jedan projekat i na tome radi.
Kao sto sam napisao, HR trziste je teze za realizaciju turistickih (za smestaje) sajtova.
Bugi ce kad tad da uspe, samo da ubode s necim, s nekom novinom na sajtu, slucajno ili namerno, te na taj nacin zaintrigira vlasnike smestaja da se trgnu i pokazu vece interesovanje.
Zamislite da trebate da pokrenete sajt koji treba da se bori na globalnom trzistu u toj oblasti, ili nekoj slicnoj, to je tek tezina.
Afilateri to rade, samo sto njima nije potrebna prevelika poseta i imaju jasan fokus na odredjeni predmet, ili nekoliko njih, jer i sa mnogo manjom, 100inak dnevno, mogu da zarade nesto.

mi u bosni ne znamo ni koliko turista dođe ni koliko je objekata na bookingu … ništa ne prijavljuju jer neće da plaćaju porez na sobe

BiH ima 2500 objekata na bookingu, Slovenija 3200, Makedonija 1000.

ima još toliko neprijavljenih sigurno :smiley: ahh ti gospe haha

Ne znam kako je u Hr i Sr, ali u BiH se upravo donio zakon za privatne iznajmljivace. Placa se 20%, samo ne znam kako ce uci u trag izdavacima. Cak i ako izdajete mjesecno, npr 200e placate 40e poreza.

U HR se porez plaća paušalno, a cifra je mizerna, toliko mala da moraš bit blesav da ne bi prijavio gosta i smještaj, jer u suprotnom su kazne astronomske…

20% je ogroman porez :frowning: