Niche website - pitanja početnika

Lijep pozdrav.

Odlučio sam krenuti s izradom web stranice. Našao sam područje koje me zanima i o kojem nešto znam, a o kojem bi također htio i više naučiti. Prilikom odabira to mi je bio glavni kriterij. Tema je dosta široka pa pretpostavljam da će u njoj ima termina s većom i manjom konkurencijom u pretraživanju.

Podignuo sam novu temu u kojoj bi vas s vremena na vrijeme volio pitati i zamoliti za pomoć ako negdje zapnem.

Moje prvo pitanje je: ako je niša široka (recimo da je san), ima li razlike ako krenem sa stranicom dio po dio pa ju kroz vrijeme širim. Npr. počnem s jednom uskom temom i napravim recimo 10 članaka o njoj, pa zatim krenem na drugu i tako širim site… Recimo da želim imati 3-4 glavna silosa u meniju, ima li razlike ako krenem s jednim pa s vremenom uvodim ostale ili bi bilo bolje označiti discourage search engines from indexing this site sve dok stranica ne bude uredno popunjena sa svim silosima.

Nastavno na to pitanje, ako je u redu krenuti područje po područje, znači li to da nakon svakog novog uvedenog novog područja moram googleu slati site map?

Recimo, napravim silos 1 (tema je san), npr. Madraci, i u njemu u podmeniju imam obrađene 4 teme, i ako tu pošaljem site map, da li kada otvorim 5. temu moram ponovo slati site map i da li ga moram slati kada otvorim silos 2 npr jastuci?

Hvala.

Ja bih isao dio po dio i polako sirio te sve odmah drzao indeksirano i ne bih trosio vrijeme na taj dio. Cak i ako je nesto plitko napisano ostavim pa unaprijedim kasnije.

Licno Sitemap saljem za sve sto imam na sajtu, a da hocu da bude indeksirano i korisno je korisnicima. Stavis neki plugin za sitemap i zaboravis na taj dio.

Ako koristis Wordpress Yoast ti automatski pravi sitemap, a mozes iskoristiti i neki poseban plugin za to.

Mislim da neces imati neku stetu od Gugla ako ti sajt raste organski, malo po malo. Sa sitemap se ne bih zamlacivala. Yoast radi to za tebe

ok, hvala i tebi na odgovoru. tak će sigurno i biti. nema druge nego da sadržaj dodajem kako nastaje i tako proširujem sajt. za sad još nisam krenuo uređivati stranicu jer sam trenutno okrenut pisanju tekstova. ideja mi je da imam barem 2-3 članaka iz 3 glavne rubrike pa ću onda krenut s uređivanjem.

nego, imam novo pitanje. budući da nisam predugo u ovome, ne znam kako najbolje odraditi pripremu za pisanje članaka. dosta toolova koji se provlače kroz tutorijale se naplaćuju, pa sam krenuo koristiti samo one besplatne. zanima me da li je dovoljna priprema za pisanje članaka to što odem na uber suggest od neil patela i tamo kucam ključne riječi dok ne dobijem neki pojam koji ima recimo >800 mjesečnih pretraživanja, a da ima seo difficulty što manji. pokušavam se ne zamarati sa domain scoreom jer gotovo sve top stranice to imaju relativno visoko.

jel to ok način za odluku o čemu bi pisao tekstove ili se može taj proces još nečim naopuniti?

hvala.

To je onda keyword research, a ne priprema za pisanje clanaka.

Ja recimo za keyword research koristim Keywords Everywhere, zatim to njegovo provjerim u Google Keyword Planneru (KE koristi KP brojke ali ne bas azurne i ima dosta rupa, nema brojki za kljucnu rijec, a ona ima pretrage) i Google Trendsu (sezonske promjene upratis, plus mozes ocijeniti i traffic ako imas neku poznatu frazu za koju znas da ima saobracaja). Koristio sam nekad i Semrush i Ahrefs od kojih su oba korisni pogotovu kad trebas neki sajt koji ti je konkurencija istraziti i vidjeti sta mu rangira odakle dolazi posjeta i slicno. Medjutim oba alata nisu jeftina pa ih ne uzimam na duze. Imas onih grupnih kupovina za kupiti jeftinije.

Kod svakog je taj proces malo drugaciji i varira. Npr jedan od laksih nacina je da kad naletis na uspjesan sajt, a ne bas dobar, da njega analiziras i napravis slicno ali bolje. Znam lika koji to sve po osjecaju radi i vrlo rijetko ofula.

Sto se tice pripreme planiranja clanaka, tu moras upoznati dobro temu o kojoj se pise i staviti se u ulogu posjetioca i sta on trazi, jos bolje ako si licno povezan sa temom znaci interesantna ti… Po mogucnosti napisati sam jedan ili vise clanaka sa cijim formatom, podnaslovima i sekcijama ces biti zadovoljan. Onda kad unajmljujes novinara ako su svi clanci na sajtu na taj fazon to mu dajes kao uzorak po kojem treba da pise.

1 Like

Hvala na odgovoru. I mislio sam bio na keyword research, samo sam to krivo nazvao, iako mi je to na neki način priprema za pisanje članaka kad o tome ovisi o čemu ću pisati.

Kolko vidim i Keyowords Everywhere i Keyword Planner su paid tools. S obzirom da trenutno krećem u cijeli taj svijet, mislio sam se neko vrijeme zadržavati na free toolsima, također još barem 50-60 postova sam mislio sam radit jer tako istražujem temu i sviđa mi se učit uz o predmetu uz izradu stranice.

KE je toliko jeftin da se isplati ga uzeti. Za 10$ dobijes 100 000 kredita. Jedan keyword je jedan kredit.

Onda odes u opcije KE-a i iskljucis ga svugdje osim na:

  • Google Search
  • Related Widget
  • Pasf widget
  • Google Trends
  • Google Keyword Planner

Problematično je ako ga ostaviš uključenog na Google Webmaster Toolsu i često ga provjeravaš. Tad ti stuče začas kredite.

U tom slučaju će ti 100k trajati ko zna koliko možda po godine godinu.

1 Like

Instaliras ga na Mozili i palis je samo za istrazivanje i nema da brigas za kredit.

Tko ne zeli placati Keywords Everywhere ima SurferSEO besplatno i istu stvar radi kao KE.

3 Likeova

Pozdrav, evo novog pitanja :slight_smile:

recimo da bi na stranici htio raditi amazon affiliate. Zanima me u kojem trenu početi sa izradom članaka s ciljem usmjeravanja na amazon proizvode? Imam desetak članaka od kojih nijedan nije nikakav review proizvoda. Da li da prvo čekam promet na stranici pa tek tada dodajem affiliate članke? Mislim da sam negdje pročitao da amazon gasi račune ako nemaju ni jednu prodaju u nekom vremenskom periodu pa mi se glupo čini raditi takve članke sad kada još nemam prometa.

Mislim da nema potrebe cekat s linkovima, mogu se odmah stavit. Amazon zatvara ako se nakon pola godine nista ne proda(ako se ne varam), medjutim u tom slucaju ponovno se posalje zahtjev i nastavi se normalno. Nije problem.

2 Likeova

hvala na odgovoru :slight_smile:

1 Like

Pozdrav.

kako to da kad sajt analiziram sa MOZ keyword explorerom ili recimo SEO Analyzerom od Neil Patela, dobijem podatak da imam 0 organic keywordsa. Na stranici imam 10ak originalnih članaka sa 1500-2500 riječi na engleskom. Kak je moguće da imam 0 organic keywordsa? inače sam preko ubersuggesta od Neil Patela proučavao koje keywordse da korisitim i što koje da ubacujem kroz tekst. nije mi jasno.

Za analizu svog sajta koristi Google Search Console (Google Master Tools) . Ubersuggest koristi za analizu tudjih KW.
Ides u GMT na “performance” pa na “query”, i to su ti KW tvoji.

1 Like

Da li bi to trebalo biti ovdje?

jbg, i dalje je no data.

Da li negdje falim? Malo searcham keywordse, napišem članak i provjerim sa yoastom dok ne mi se ne upale obje lampice zeleno. Ne znam koliko je to bitno, ali eto, poradim na tome.

Ti bas za cijelu web stranicu nemas nikakve impresije, ni klikove? Tu nesto ne stima? Ili nisi pravilno ubacio stranicu u WMT (pod “add property” u gornjem lijevom uglu, ali mozes naci na YouTube kako se to radi), ili ti stranice nisu uopste indeksirane.
Treba da fetchujes strane i da vidis uopste da li su indeksovane. Ubacis ovdje link i lupis “enter”

Evo ti ispod ovaj kratak video kako se radi. Imas oppsirnije tutorijale za WMT koje bi mogao pogledati, ali kratko sam bacila oko na ovaj i odradice ti posao sto se tice ovog koraka:

Hej, hvala ti kaj se baviš sa mnom :slight_smile:

sve stranice su mi indexsirane bile. Mislim, stranicu sam kreirao prije manje od mjesec dana pa zbog toga možda nema nikakvih impresija još. Ali mi je čudno zašto nemam niti jedan keyword.

mislim da sam i dobro potvrdio domenu na 2 razine, preko meta taga i preko fajla.

izvinjavam se što ovdje pitam, ne bih da otvaram novi topic

radi li iko domaći sajt a da je niša politika … kontam da bi to dobro prolazilo, moglo bi se dovući ljudi sa fejsbuka, tamo su uglavnom stariji ljudi koji se svađaju i koje zanima politika … radi li to neko na forumu?

ja bih pisao bombastične vijesti, da ljudi raspale po komentarima

Pa jedino ako imas jake fb page.

1 Like

Zamisli sta treba da pises da bi raspalio penzionere da se svadjaju. Ako hoces da obuhvatis cijeli region, onda jasno moras nacionalisticki. Sta ti to treba? Bolje posten adult.
A ako odustanes od metode “ljeba bez motike”, pisi nesto ozbiljno za stranu publiku. :wink: