Novi CMS sistem

Eh ovako,
u planu mi je da napravim svoj CMS sistem preko kojeg bih svojim klijentima pravio admin panel za stranice itd. (znate na sta mislim). Eh sada, da li bi to bilo isplatno uraditi, i ako bi, sta biste vi dodali na ovo postojece CMS-ove (Joomla, WP) itd?

Unaprijed hvala:zbunj:

Pa koliko vidim u tvojoj temi gde si se predstavio kazes da imas 16 godina…

Zar ne mislis da si se malo zaleteo…?

Mislim hoces da pravis CMS koji ce da konkurise Wp i Joomli, sto je po meni osudjeno na propast, razlog finasije, znanje, rasprostranjenost to jest ovi CMS-ovi imaju sve to u skoro neogranicenim kolicinama…

Samim tim nema smisla ni pokusavati tako nesto bolje se njima prilagoditi ako vec imas mogucnosti primer: premium teme, pluginsi, skripte itd…

Sve razumijem, da sam mlad i to, ali iza sebe imam sistem elektronskog dnevnika, koji, priznaces, nije lagano napraviti.

Dosta toga znam bez obzira na godine i mogu uraditi. Ne, ne… sistem nece konkurisati wp-u i joomli-, ali on ce sluziti kao neki moj sistem koji bih ja kupcima stavljao na stranicu ako razumijes…

Ako vec imas zelju napisati CMS, predlazem ti da probas napraviti neki mali wysiwyg CMS. Znaci CMS, bez admin panela, koji mogu jednostavno koristiti ljudi koji nisu toliko vični informatičkim tehnologijama. Tipa Zimplit.

Ja sam krenuo nesto tako raditi pred dvije godine… CMS je ostao u nekoj beta fazi, ali put me odveo u drugom smjeru, mozda se vratim jednog dana…

Lipo je imati vlastiti cms ali mislim da je to pre ambiciozno i gubljenje vremena, dok ga zavrsis mozes prodati tisuce sajtova i koristiti wp ili joomla koi su isto jako jednostavni za koristenje i za ljude koi se prvi put susrecu s web svijetom.
Ako bas hoces onda kreni lagano pa jednog dana mozda zavrsis cijelu pricu.
Puno srece!!
Inace na razvoju wp-a i joomle radi ogroman broj ljudi jos ka uzmemo pluginove i sve ostalo…

Po meni bi isplativije bilo da radiš nekakav plugin za wordpress (jer njega iskreno bolje poznajem).
Odnosno, napraviš svoje varijantu wordpressovog admin panela.
Recimo, napraviš sebi jedan super admin account, a njima jedan admin koji je malo drukčiji.
I može biti potpuno drugačiji, možeš napraviti što god želiš od njega, čak do te mjere da se ne prepozna da je wordpress.

Inače, razvijanje svog CMS-a je, mislim, prezahtjevno, razvijaš od nule neke stvari koje ćeš teško sam napraviti u nekom pristojnom roku, ma koji framework koristio.
Puno je znanja koja moraš imati i puno je posla za napraviti.

Cuj ovog hejtera…
Pa i ja imam 16 godina, tko kaze da mi sto nemam 50 da manje znamo od vas? Pa mi vise visimo na netu i pratimo trendove dok se vi bakcete sa SEOom.

Moj prijedlog je radi svoj CMS, originalnije, nema bespotrebnih funkcija nego one koje ti trebaju i sam si krojis design i admin panel :slight_smile:

[quote=“Stol3x”]Cuj ovog hejtera…
Pa i ja imam 16 godina, tko kaze da mi sto nemam 50 da manje znamo od vas? Pa mi vise visimo na netu i pratimo trendove dok se vi bakcete sa SEOom.

Moj prijedlog je radi svoj CMS, originalnije, nema bespotrebnih funkcija nego one koje ti trebaju i sam si krojis design i admin panel :)[/quote]

Upravo tako. :slight_smile:

Moja preporuka, napravi specijalizirani CMS za neku određenu nišu. Postojeći CMSovi (poput wordpressa i joomle) su univerzalni i svemogući, pa na kraju korisnici sa manje znanja imaju problem kada žele podesiti CMS za njihove potrebe. Na primjer, CMS specijaliziran za autokuće i autosalone, ili CMS specijaliziran za pizzerije i druge dostavljače hrane, ili CMS specijaliziran za trgovine… Napraviš CMS koji u sebi ima sve što je potrebno kako bi stranice mogle odmah profunkcionirati bez potrebe za ugrađivanjem dodatnih modula specifičnih za tu djelatnost.
Meni je uspjelo, odabrao sam nišu, napravio CMS za to i naplaćujem ga, a sad sam u fazi izrade “modernizirane” verzije upravo kao što je Lutalica napisao - WYSIWYG CMS, sa drag and drop-om i izmjenom sadržaja “na template-u” a ne kroz admin panel.
Uglavnom, moj ti je savjet - napravi si CMS, ali upravo zbog joomle i wordpressa, specijaliziraj ga ili ako želiš da bude univerzalan - napravi ga da bude zaista jednostavniji i intuitivniji za korištenje od ova dva.

[quote=“dmitrecic”]Moja preporuka, napravi specijalizirani CMS za neku određenu nišu. Postojeći CMSovi (poput wordpressa i joomle) su univerzalni i svemogući, pa na kraju korisnici sa manje znanja imaju problem kada žele podesiti CMS za njihove potrebe. Na primjer, CMS specijaliziran za autokuće i autosalone, ili CMS specijaliziran za pizzerije i druge dostavljače hrane, ili CMS specijaliziran za trgovine… Napraviš CMS koji u sebi ima sve što je potrebno kako bi stranice mogle odmah profunkcionirati bez potrebe za ugrađivanjem dodatnih modula specifičnih za tu djelatnost.
Meni je uspjelo, odabrao sam nišu, napravio CMS za to i naplaćujem ga, a sad sam u fazi izrade “modernizirane” verzije upravo kao što je Lutalica napisao - WYSIWYG CMS, sa drag and drop-om i izmjenom sadržaja “na template-u” a ne kroz admin panel.
Uglavnom, moj ti je savjet - napravi si CMS, ali upravo zbog joomle i wordpressa, specijaliziraj ga ili ako želiš da bude univerzalan - napravi ga da bude zaista jednostavniji i intuitivniji za korištenje od ova dva.[/quote]

Pa tako sam nesto i mislio… :slight_smile:

Onda napravi, meni se isplatilo (financijski) nakon nepunih mjesec dana. Posao oko izrade sam naplatio, sad mi stiže čista zarada. Napravi si CMS, dorađuj ga, uređuj i naplaćuj. Ali mora biti bolji barem u jednom segmentu od ova dva besplatna kako bi ga mogao naplatiti.

Prvu stvar koju moraš znati: ljudi su lijeni i sve žele odmah. Dakle, nemoj se izgubit u “mogućnostima za druge mogućnosti”, nego specijaliziraj kako bi ovi “koji sve žele odmah za svoj posao”, to mogli i dobit, a zato što su lijeni - da ne moraju puno lutat i tražit gdje se šta podešava.

Samo naprijed :wink:

[quote=“dmitrecic”]Onda napravi, meni se isplatilo (financijski) nakon nepunih mjesec dana. Posao oko izrade sam naplatio, sad mi stiže čista zarada. Napravi si CMS, dorađuj ga, uređuj i naplaćuj. Ali mora biti bolji barem u jednom segmentu od ova dva besplatna kako bi ga mogao naplatiti.

Prvu stvar koju moraš znati: ljudi su lijeni i sve žele odmah. Dakle, nemoj se izgubit u “mogućnostima za druge mogućnosti”, nego specijaliziraj kako bi ovi “koji sve žele odmah za svoj posao”, to mogli i dobit, a zato što su lijeni - da ne moraju puno lutat i tražit gdje se šta podešava.

Samo naprijed ;)[/quote]

Sve to stoji, ali jedini problem je, recimo, naci kupca za taj CMS.

Recimo,ja volju nikada necu izgubiti jer nekako bih to smatrao neuspjehom - sve sto krenem zavrsicu :slight_smile:

[quote=“harisb2012”]Sve to stoji, ali jedini problem je, recimo, naci kupca za taj CMS.

Recimo,ja volju nikada necu izgubiti jer nekako bih to smatrao neuspjehom - sve sto krenem zavrsicu :)[/quote]

Prvo napravi CMS. Kad CMS bude gotov, napravi si stranicu gdje ćeš predstaviti taj CMS. Promoviraj tu stranicu po forumima, na facebooku, nađi zastarjele stranice na webu i šalji mailove da im nudiš povoljni redizajn sa CMSom da mogu sami uređivati si sadržaj… Kad ti legne prva uplata nemoj je zapit, plati reklamu na Googlu (AdWords). U prvo vrijeme odvajaj barem 50% zarade u reklamu. Kad krene, daj 30% za reklamu.

Promocija i kvalitetna reklama ciljanoj skupini, pa čak ako je proizvod i osrednji, uvijek daje pozitivan rezultat :wink:

I da, nemoj mislit da si uhvatio Boga za jaja kad prodaš prvi CMS, tek onda se moraš uhvatit u razvoj. Nemoj prodavat pamet o porgramiranju - uči i dalje. Postaneš li bahat, sve će ti se srušit jer nećeš prihvaćat dobronamjerne savjete koje ti mogu pružiti čak i oni koji CMS ne znaju niti koristit (a ti su ti najbitniji kako bi učinio CMS boljim i jednostavnijim za korištenje).

Nemoj se plašit - imaj muda, napravi i izleti van sa tim CMSom, isplatit će se. Samo koristi zdrav razum.

nitko vas ne omalovazava, vec su vam iznesene neke cinjenice, to sto imate 16 godina ne znaci da nemate znanja ali sigurno nemate niti love niti iskustva niti poznanstva, da takav neki CMS mozete plasirati na trziste i lijepo zaraditi. Morate imati velika ulaganja u oglasavanje, ili nekog poznanika da ce vam pomoc u takvo necemu u smislu da to otkupi ili da oglasava za vas ili iskustvo da znate to dobro zapakirati i prodati…

Od svega što si naveo, bitno je (kada nemaš lova za marketing) jedino dobro zapakirati (napraviti stranicu na kojoj se nalazi prezentacija CMS-a) i prodati. Nakon toga (kao što rekoh, koristeći zdrav razum), profit uglavnom ulažeš u promociju dok ne krene kao što je planirano. Veliki novci i “Investitor” su ti potrebni samo ako želiš odmah velik novac.

mislim da treba zaboraviti one price ako je ideja dobra da ce biti profita…nece, danas je marketing mast hev ako pogotovo kreces iz nule bez iskustva i poznanstva, tipa da mozes reci e on je dobar u tome to je super i tako dalje…mnogi u danasnje vrijeme krecu u tak neke projekte koji su dobri ali nemaju financijsku podrsku…

moj savjet ti je da prvo rade pocnes zaradivati s nekim internet zaradama adsense ili clickbank skupi neka sredstva, a onda pocni razmisljati o nekim vecim projektima

Oh, edo, ti si pak zašao na totalno krivu stranu.

Ako dečko zna programirati, neka složi CMS.
Istina, dogodit će mu se neki sql injection, ili će otkriti da nije najbolje dizajnirao relacioni model baze podataka, ali neka, kao prvo, ako ne proba neće naučiti, kao drugo, i takvi se proizvodi prodaju.

A ovo sa adsense-om je totalni promašaj u ovom kontekstu.

u poptpunosti se salzm…to i napisah u prvom svom postu da mu nitko to ne osporava ako zna programirati da to i napravi, ali da od toga ne moze ocekivati neku zaradu bez prethodnih ulaganja to je prakticki pa ne moguce…sam je i napisao da ima volju i da ju nece izgubiti ali problem mu je di ce naci kupca :smiley:

[quote=“Stol3x”]Cuj ovog hejtera…
Pa i ja imam 16 godina, tko kaze da mi sto nemam 50 da manje znamo od vas? Pa mi vise visimo na netu i pratimo trendove dok se vi bakcete sa SEOom.

Moj prijedlog je radi svoj CMS, originalnije, nema bespotrebnih funkcija nego one koje ti trebaju i sam si krojis design i admin panel :)[/quote]

Prvo izraz hejter je prilicno “detinjast” u ovom slucaju posebno zato sto sam u prvom posto naveo razloge zasto mislim da nece uspeti i ma sta ti i ostali govorili drzim se toga…

Drugo dok vi pratite trendove ne znaci da nemate nikakvo znanje al ruku na srce ne znaci ni da imate neko previse napredno u odnosu na ove “matorce” koji su godinama u ovome i kojima je ovo postao osnovni izvor prihoda ( a reko bih da ih ovde ima prilicno ) a sam izraz:

“Pa mi vise visimo na netu i pratimo trendove dok se vi bakcete sa SEOom” je po meni reko sve :wink:

Sto se osnivaca teme tice jos stojim iza onoga sto sam reko da pocne sa premium temama, pluginsima itd…

Nije bitno koliko je CMS dobar, originalan, lep itd bez ozbiljne finansijske podrske ( pri cemu ne mislim na cifre od ccc 1000e vec malo jace ) jednostavno nece moci da konkurise na podrucju gde god da se pogleda, koji god clanak da se procita svi govore Wp i joomla, Wp i joomla prakticno samo njih forsiraju logicno da ce se onak ko pocinje nesto odluciti za njih koji stalno napreduju, more pluginsa, podrska vrhunska, o resursima da ne pricam…

Isti slucaj bilo je par njih bas ovde na forumu koji “znaju” pa hoce ljudi da prave drustvenu mrezu i na kraju prekopirali Fb od A do S i cude se sto ne ide ( samo banalan primer ) :slight_smile:

Tako da ako hoces da zaradis onda se bar za sada posveti nekima laksima i realnijim idejama a jednoga dana mozda uspes i da finansiras ovako nesto… :slight_smile:

Samo što dizajniranje baze nema veze s programiranjem :wink: