Novi google analytics GA4

Ja lično ne verujem ništa ovom novom GA4! I sad za sad pratim analitiku preko starog GA kad ga ugase koristiću alternativu (trenutno) WP statistic plugin a kasnije videću nešto profi

je je, svi kažu nevalja, ovo ono, a svi pitaju ima li još :rofl:

e da, još nešto meni bitno…
kako pratiti live posjetu, koji linkovi se i koliko trenutno čitaju… ima ovaj dio za “stvarno vrijeme” ali je munjen, ne pokaziva uopće cijeli popis… šta treba kliknuti da dođem do cijelog popisa?

GA4 je munjen i toootalno zbunjen :joy: ma sve je to raštimano ja se nisam mogao snaći u šta da gledam i gde da klikćem .Treba da budeš mega giga expert da bi znao da čitaš analitiku ko da vodiš berzu

Savjetovao bih da poslušate Roberta Petkovića ako netko ima pristup videima s Konverzija konferencije, objasnio je dosta detaljno sve oko GA4 i kako ga pratiti itd. :slight_smile:
Možda bi nekome bilo od koristi.

Ima i 30.6.2023 seminar:

Zar to nebi sve trebalo biti intuitivno, a ne doktor znanosti.

I dalje stojim kod ovoga… na kraju cu se vratiti na https://statcounter.com/ koji sam koristio jos u srednjoj skoli :smiley:

Još radi UA?

Kao primjer za prošli mjesec i broj korisnika:

July perfomrnace on Google Search: 15.5K web kclicks
GA4: 9.15 K active users

Jel to po njihovim objašnjenima normalno? U GA4 gledam active users
Kašnjenje podataka je stvarno nevjerovatno. Osnovna stvar na webu je brzina reakcije i sada se to nema. Nekako sam se nadao da će prebaciti servere sa UA na GA4 i ubrzati obradu.

Znate šta? Ja mislim da će , ajd sad…možda grešim i lupetam :rofl: al da će na kraju ostaviti stari GA kao neka “pomoćna opcija” (ne nađoh trenutno pravu reč)

1 Like

I dalje mi radi GA3. Tek toliko da vam javim.

Valjda skuzili da masa ljudi ne prelazi na cetvorku pa su ostavili jos neko vrijeme. Ja sam se nakon evo sad skoro 2 godine napokon navikao na cetvorku al sam lijen sve sajtove prebacivati pa mi i dalje trica aktivna na vecini. Mozda da postoji neki nacin da se u bulku sve prebaci…

Moj GA3 je ugašen al ode da proverim možda je proradio :joy: .Ovaj novi GA4 iskreno ja se ne snalazim uopšte!

meni ne radi od nekidan, a rekli da gase u junu lol

Ne znam reakcije u IT svetu na ovaj novi GA4 , pretpostavljam da su kritike negativne. Mislim da će mnogi ga odbaciti ili su ga počeli odbacivati ovaj novi GA4 .

Pitanje je samo zašto su morali da kvare tako dobar proizvofd kao što je bio stari GA ? I zašto google nije ostavio na izbor korisnicima/webmasterima pa sami da biraju hoće novi GA4 ili stari GA.

Mislim da ce svi jednostavno prihvatiti cinjenicu i prilagoditi se novom GA4. Sumnjam da ce biti masovnog prelaska na druge takve servise.

Novi GA je kompliciraniji i nepregledniji al ima masu novih funkcija primjerice za advanced conversion tracking i slicno, sto je recimo mnogim web shopovima korisno, dok nama s manjim blogovima nepotrebno i zbunjujuce. Tako da dok se neki od nas bune, drugi hvale nove funkcije.

1 Like

Nije li se UA prestao/prestaje koristiti zbog pravila o privatnosti?

Zato od početka godine za AdSense treba imati

Starting January 16, 2024, in addition to our EU user consent policy, AdSense publishers must use a Consent Management Platform (CMP) that has been certified by Google and has integrated with the [IAB’s Transparency and Consent Framework] (TCF) when serving ads to users in the European Economic Area (EEA) or the UK.

To mi je stiglo al nemam pojma sto treba tocno napraviti, jel se moze to upaliti unutar Adsensa kad ionako koristim njihov cookie pop-up ili moram nesto dodatno na sajtove postavljati.

Birokratska sranja da boli glava. Sve ih je vise.

1 Like

Novi GA4 je propast, a što se ovoga za adsense tiče, mislim da samo treba prihvatiti neku od 3 opcija u podešavanju naloga, ma upropastili sve, kao da ih je Microsoft kupio :grin:

Jeste malo offtopic…
Ne znam dal koristiš adsense ili Ad manager na svojim sajtovima obe platforme imaju da se naprave GDPR baner obavesti ; na adsense ti je u delu taba na hr. : “Upravljanje privatnošću i porukama o privatnosti” tu možeš da podesiš GDPR baner I odma ga uključiš

Dok je u ad manageru u tabu " privacy and messaging"

Imaš i da izabereš sa liste njihovih ovlaštenih partnera za postavljanje banera

Vidim danas kad sam ušao na adsense nalog odmah mi je iskočila obavesti da moram da uključim njihov GDPR ili da odustane (ako odustanem od GDPR banera adsense odnosno google 16.1. 2024 neće mi se prikazivatu reklame/oglasi) .

Sad za sad držim WP plugin videću za kasnije ,verovatno ću morati implementirati njihov kod

1 Like

Ja vec imam objavljenj njihov ovaj adsens GDPR i opet mi trazi. Napravio sam odavno za sajtove taj njihov što nude i glupo mi da do sad nije prepoznalo da ima na sajtu.