Odbijanje 95% ponuda koje šaljete, što sad?

Zdravo,

znači javljamo se firmama koje imaju lošu web stranicu i nudimo svoje usluge, da izradimo novu, marketing itd. Zatraže ponudu, damo fer cijenu, napravimo čak neki brzi preview kako bi mogla web stranica izgledat i tu staje. Ili se više ne jave ili ne žele. Šta mislite u čemu je sve problem?

j.d.o.o.?
adresa tvrtke? (Ako nije iz poznatijeg mjesta, ne valja)
slabo opisana ponuda?
cijena?
slaba prezentacija ponude?

EDIT: Tvrtke dobro stoje, A bonitetna ocjena.

Ako im s postojećom stranicom dobro ide, zašto bi je mijenjali?

Probaj http://www.hitna-pc-sluzba.hr ponuditi redizaj i dobit ćeš 10 razloga zašto mu ne treba nova stranica…

Bas sam neki dan o tome razmisljao kako ce i taj posao otici kvragu. jer prvo ce tvrtke sve teze poslovat s obzirom na stanje u drzavi i rezat gdje mogu, a masa tih tvrtki ima web tek toliko sto ga imaju, nekima vise smeta nego koristi.

Primjetio sam u korelaciji da su te iste tvrtke prilicno aktivne na Facebooku i da im tamo ide bolje…

Ljudima koji imaju firme treba objasniti što im tvoja usluga donosi i treba im nuditi kompletnu uslugu. Većina ljudi nema pojma o tom i ne vide zašto bi web stranicu uopće platili.

Okupi tim, nudi marketing, vođenje društvenih mreža i bilježi napredak poslovanja firme za koju radiš.
Kada napraviš 5 takvih projekata u kojima su zabilježeni rezultati, dobijanje novog posla ne bi smio biti problem.

Web stranica kao takva je samo jedan faktor u cijelom postupku koji sam po sebi često zna biti potpuno nebitan većini malih firmi.

4 Likeova

Nemam sad vremena, zanimljiva tema …

Cold selling i imas 5% konverziju, to je dobar postotak.

Tesko je znati koji dio je problematican, kako im se javljate, kako, sto i kome prodajete. Ja bi savjetovao da nadete dobrog prodavaca ili detaljnije opisi proces vase prodaje pa ce se nesto pametno moci reci/savjetovati.

1 Like

Jednostavno jer takve poruke dobiju na tjednoj bazi :slight_smile:

Jel ih kontaktirate telefonski ili preko emaila?

@dottnick, evo mene zanima upravo sto se nudi, ne smeta mi jdoo, adresa, pa da vidimo gdje bi moglo zapeti. Javim se na pvt.

Radim u firmi iz USA koja nudi usluge digitalnog marketinga (većinom radimo SEO i Social) i stranice naših klijenata(advokati, doktori) su po mom mišljenju srednja žalost, može to još bolje ali da li kliejnti to žele, mislim da ne.

Procjeni da li firme kojima nudiš zaista treba unapređenje stranice. Neki od njih kao što su građevinarstvo, autopraonice, mehaničari, popravak mobitela i slično bolje posluju offline nego online. Čak u toj mjeri da im web stranica uopšte ne treba. Već su poznati u lokalnom/regionalnom području zbog JAKOG marketing - word-of-mouth, radova, stručnosti. Već su izgradili sebe, brand i povjerenje među ljudima.

I ono što znam jeste da ukoliko firma ima nekog “web development” partnera male su šanse da će neko “nepoznat” odraditi posao za njih. Na kraju sve se svodi na izgradnji brenda i povjerenja između kompanija.

Meni kad dodu takvi mailovi odmah u spam saljem. Ako mi sto zatreba tada cu ja doci do toga. Mislim da tako vecina razmislja. Umjesto spamanja nije lose uplatiti i G kampanju. Izgleda prirodnije, a ovako ispada da zicas posao.

8 Likeova

@dottnick
Sada sam vidio da sam kontaktirao s Hanom iz tvoje firme i da mi je stigla ponuda.
Baci pogled na ponudu 0132-2018 :slight_smile:

Naši ljudi su škrti i nisu ni svjesni šta znači imati dobru web stranicu u današnje vrijeme, pogotovo ako se firma bazira na izvozu. Ja u firmi u kojoj radim besplatno pravim stranicu. Jučer me pita sin vlasnika otkud tebi [email protected], a slučajno prezime ima veze sa jednom jakom firmom u BiH, zašto kaže ne prodaš njima domenu. Rekoh zato što su mi ponudili 50€, kaže on bi li da je x10, rekoh možda bih da je x100.

1 Like

ko da gledam da si iz orašja hahahaha antunović? niđe veze šalim se

1 Like

Nije nije, nije nije :D.

Ako se netko javi da je zainteresiran trazi ponudu, probaj dogovoriti sastanak na kavi, pod objasnjenjem da je be obaveza, a zelis da ti isprica vise o poslovanju da mozes napraviti kvalitetnije rjesenje, a ne samo kalup.

I tamo objasni sto moze dobiti. Cuj stvari koje su bitne tvrtci. Usmjeri posao na ROI. Objasni, nađi nacin kako ce tvoj posao njemu vratiti ulozena stredstva i pomoci u poslovanju.

Ne moras definirati na prvom sastanku ponudu. To bi bila dobra praksa vjerujem.

mislim da je generalno zarada od izrade web stranica davno prošla … ljudi ne cijene izradu, hoće što manje da plate a plus sad svaki drugi zna napraviti stranicu u wordpressu

ono što bih ja uradio, da imam neki tim, fokusirao bih se na plasman proizvoda … pogledajte reklame na instagramu, instagram storijima, fejsbuku … pogledajte kako idu majice, patike, šorcevi itd. … ugovorite sa nekom delivery firmom dostavu po cijeloj državi … ja recimo da ne radim ovo što sad radim i da nemam nekih planova koje planiram do nove godine pokrenuti, povezao bih se sa ljudima koji drže lokalne butike i ponudio im promovisanje po fejsbuku i instagramu … uzimajte procenat od svake prodaje, naravno da morate uložiti na početku da bi pokazali čovjeku da to sve funkcioniše

mali butik iz mog grada šalje po cijeloj državi krpice, ovo ispada prejednostavno :smiley:

a znam i čovjeka koji takođe drži butik i koji samo promoviše stvari na fejsbuku, ne prodaje preko interneta već samo reklamira … i svaki dan mu navrate ljudi koji su vidjeli butik na fejsbuku, svaki nek ostavi 50 km njemu se od jedne mušterije isplati cijela kampanja, targetira samo moj grad

Moramo priznati da je Facebook genijalno smišljena platforma koja pruža izuzetne mogućnosti; tako sam npr. nedavno tražio i našao majstora za rolete; :blush: izuzetno povoljnog, ali i kvalitetnog, sve u par klikova preko FB-a. :blush:
Kao što kaže Dadaas iznad:

Ovo ne mora značiti da će Dottnick staviti ključ u bravu, naravno, samo to da je njegova ciljna grupa drugog profila ili na drugom mjestu. :o:

Istina, plus sto ga facebook nece krasti na reach-u jer nema linka. Ali to bih radio sam sa svojim proizvodima, ne bih nikad promovisao neciji artikal na procenat, jer ti prosto nemas uvid u prodaju. On ti moze reci nije bilo prodaje i slicno… Meni se desilo kad sam na instagramu reklamirao tudje artikle, da sam imao dosta upita na svoj profil za te artikle, a sam vlasnik nakon kampanje mi se zalio da nije bilo prodaje. Tako da ne bih imao povjernje u te %, osim da ide prodaja samo preko tebe. Oni tebi poruce, ti vlasniku naruci i tako.

Ali generalno to prodavanje bilo cega je super stvar, vidjeli ste svi sigurno one alate i slicne stvari po facebook-u…Ti za 5$ boost-a slike mozes dostici ogroman doseg, a samim time i hrpu prodaje. Tu je jedini problem u sputavanju kod mnogih pocetni kapital…

Sto se tice ponude autora teme @dottnick i ja na dnevnoj bazi dobijem takvih 20+ mailova, prosto svi idu u spam kao sto rece neko iznad da trebam sam bih pronasao. Pokusaj kontaktiranjem na telefon, mailove su ubili indijci gdje cim kupis domen dobijes minimum 20 ponuda.

1 Like

Stvar je vrlo jednostavna.

Idi na Upwork, nadji par ozbiljnih klijenata i radi s njima.

Na nasim prostorima najvece dostignuce informatike je Microsoft Office paket.

6 Likeova