Odlazak na rad u drugi kraj

[quote=“dmitrecic”]Pa napravi jednom baš ono što želiš! Daj si oduška, potroši na sebe i za svoj gušt. Uživaj u životu dok si mlad :slight_smile:
Jednom sam propustio priliku “jer je to bilo pametno”. To je bila najgluplja odluka u mom životu. Nakon toga radim baš ono što želim, ne propuštam prilike i ne žalim ako i propadne jer znam da sam pokušao. Da, zvuči kao iz jeftinih filmova, ali tako je, i to je jedini ispravni stav.
Imaš priliku i mogućnosti otić na barem dio turneje Depechovaca? Idi i nek ti nije žao novaca niti vremena - ideš za svoj gušt.[/quote]
Skupljam hrabrost, turneja kreće od Nice a dao si veliki plus da budem tamo:)

Sjetio sam se jednog frenda on je tako otišao, godinu dana je izdržao.
Nije želio pričati što je bila samo se jednog dana vratio, onda kasnije “priznao” da je par tjedna bio na psihijatriji završio.
Niti pio alkohol, dolazi iz situirane familije, novac nije problem, nije se drogirao, bavio se sportom, imao komade, one koje vole dubljeg đepa su se ljepile na njega kao muhe.

Danas ima ženu, djecu, živi sa starcima, nesmije raditi posao koji zahtjeva odgovornost ili pritisak.

A bio si nametnuo sam sebi visoki kriterije za uspijeh i izgorio. Od onda nesmije više sam sebi nametnuti ciljeve, to sada radi samo u rekreativnom sportu. Tu opet naravno pretjeruje ali to nije negativna stvar.

Možda je na neki način sve to povezano sa poslom. Danas da napravim sve što mi je na rasporedu 12h full koncetriranog rada nebi to mogao napraviti. 7g. radim u PHP, to je za nekog sa 2g, minimalno dva tjedna, to je meni jedan dan.
A tako već radim godinu danu. Nacionalne blagdane nemam, za božić sam dobio slobodna dva nevjerovatna dana.
To su mi bili zadnji blagdani.
Subote i nedelje radim ono što nisam uspio napraviti u tjednu.
Prema klijentima sam se totalno krivo postavio, 24/7 sam im na raspolaganju.
I tako već godinu dana.
Možda to nije uzrok ali je sigurno ulje na vatru.
I onda sve izašlo van kad sam se odselio.

Pritisak svakako radi probleme. Na svakoga drugačije “udari”. Netko postane agresivan, netko se povuče u sebe, netko se propije i propadne, neki se postanu narkomani, neki izvrše samoubojstvo. Upravo zato se ide kod doktora da se to ne desi.

Sa poslom (pogotovo ako vodiš svoj posao) moraš biti discipliniran. Ne samo što se rada tiče, nego što se tiče i slobodnog vremena. Ja sam u startu (prvih par mjeseci) radio kao što ti radiš godinu dana - 12h pa i više na dan, svaki dan. Znao sam raditi od 8 do 4 ujutro, prebaciti se samo u krevet, ujutro se probudit, utić u kuhinju, napravit kavu, vratit se nazad u radnu sobu, i radit dalje. Jeo sam sa računalom, pio sam za računalom, spavao za računalom.
Vikenda nisam imao, slobodnog vremena nisam imao.
I onda sam osjećao kako sam izgubio sebe. Iako volim svoj posao (također PHP), volim učiti nove stvari i znam da imam još toliko toga za naučit i to me veseli ali ponekad i užasava, morao sam stat na kočnicu i odredit si radno vrijeme.
I sad je stvar ovakva: radno vrijeme pon-pet od 9 do 18:00, subota od 10 do 15:00. Niti za prijatelje, niti za klijente, niti za sebe ne radim nakon 18 sati. Jednostavno se maknem od računala i gledam TV ili odem van. Ako sam za računalom, ne palim niti jedan editor, ne gledam stranice koje radim, i ne pričam o poslu. Znali su me poznanici zafrkavat (kad im treba nešto podesit na stranicama “na brzinu”, većina ih ima svoje tvrtke) kada sam im rekao da ne radim nakon 18 sati i da ne radim nedjeljom, da sam velika firma kad se mogu tako ponašat. Upravo zato jer nisam “velika firma” moram imati vremena za odmor i pauzu. Ne znam jesi li čuo, međutim programeri imaju “vijek trajanja”. Izgore. Počne im nedostajat entuzijazma, mašte i volje za rad. A to se desi kad pretjeraš (a meni se čini kako definitivno pretjeruješ).
Napravi si radno vrijeme. Nabavi si još jedan broj telefona (mobitel ili fiksni) koji će ti biti privatni i njega nedaj nikome osim svojim prijateljima. Ne daj ga nikome vezano uz posao. I na njega se javljaj vikednima i slobodnim vremenom. Ovaj prvi neka ti bude poslovni, i na njega se javlja u radno vrijeme. Obavijesti poslovne partnere o radnom vremenu. Mailom ili im reci telefonom za ubuduće. Možda ti se čini nezgodno, ali vjeruj mi, nije. Druga stvar koju to radno vrijeme će ti napravit je ozbiljnost. Kada poslovni partneri vide da imaš radno vrijeme i da se njega držiš, počneš dodatno dobivati na ozbiljnosti. Naime, koju si ozbiljnu firmu vidio da radi “od jutra do sutra”?

I ponavljam ti - disciplina ne znači samo rad. Disciplina znači držanje zadanoga. Zadaj si radno vrijeme i slobodno vrijeme, i ne miješaj ih (ne idi na kavu sa prijateljima kad ti je radno vrijeme, i ne radi posao u svoje slobodno vrijeme).

[quote=“dmitrecic”]Pritisak svakako radi probleme. Na svakoga drugačije “udari”. Netko postane agresivan, netko se povuče u sebe, netko se propije i propadne, neki se postanu narkomani, neki izvrše samoubojstvo. Upravo zato se ide kod doktora da se to ne desi.

Sa poslom (pogotovo ako vodiš svoj posao) moraš biti discipliniran. Ne samo što se rada tiče, nego što se tiče i slobodnog vremena. Ja sam u startu (prvih par mjeseci) radio kao što ti radiš godinu dana - 12h pa i više na dan, svaki dan. Znao sam raditi od 8 do 4 ujutro, prebaciti se samo u krevet, ujutro se probudit, utić u kuhinju, napravit kavu, vratit se nazad u radnu sobu, i radit dalje. Jeo sam sa računalom, pio sam za računalom, spavao za računalom. [/quote]

Napravio sam mali test da vidim što me ždere. Fino si organizirao vrijeme i sve bilo OK sa klijentima.
Napravio sam određen response time. Znaći nema više poruke i ja skočim ko pas za time, čekaj barem 8h.
Nisam dva-tri dana konzumirao niti jednu legalnu drogu (alkohol, cigarete, kofein).

I počnem onda ja sa čajevima, počelo mi se spavati malo nakon dva sata. Popijem 5 čajeva poslje toga (zeleni).
Zatim nisam više imao čajeva i onda udario još jednu veliku kavu…
I nakon koji pola sata počne sranje. Ništa ne stignem, nemam vremena, moram nešto učiniti, moram otići po cigarete (nisam ih koristio tih 3 dana) da se smirim.
Otišao na web da pogledam što je taj bezopasni kofein.
U prevelikim količinama izaziva tjeskobu.
U prevelikim količinama izaziva nesanicu, što dovodi do pada koncentracije. Tu opet gubiš vrijeme jer ti se život okrenuo naglavačke, ideš na spavanje u 6h ujutro, dižeš se u 16:00h.

A što radim sa kofeinom. Inače ga uzimam od čajeva (crni, zeleni, žuti). Zatim kad me taj više nemože udariti onda se bacim na red bull. To sranje se nesmije previše popiti onda se prebacim na coca-colu. I tako ukrug.

A ono što je najgore meni paket zelenog čaja traje do tri dana, stime da uzimam uz to još kavu ili neku drugu vrsta čaja, redbull ili colu.

Mislim dan mi je do 10 čajeva + dvije kave i da se smirim moram ubiti kutiju cigareta.

Mogao sam popiti i 6 piva, recimo u petak navečer a ne maknuti se od računala i raditi do jutra i biti koncentriran.
A onda od jedamput popijem pivu i nemogu više ništa (ipak sam imao 105kg).
I sad kad izvrtim film počelo sa kofeinom.

Mislim da zajebavanje sa tim drogama pa makar i bile legalne nije baš toliko bezopasno.

A sve počelo kad otišao raditi od kuće full time u HR, i još ktome bio freelancao. Poslje 8h, udario još 5h rada a držao se sa kofeinom i tu pokupio naviku.

aaaaaaaa frajeru, stani na kočnicu jer izgorjet ćeš sam tak. I to za ozbiljno, A jednom kad izgoriš, sto sranja i to na duže vrijeme. Polako, take your time - život je jedan. :wink:

Pa jer te interesira sta u zivotu osim posla i DM? Pecanje, setnje, putovanja, bilo sta sta nema veze sa sjedenjem u kuci. Odi mukte pa pomazi u Karitasu ili slicno samo da oslobodis glavu. Kod tebe nije lova problem nego tvoja glava. Zamisli zdrav decko u tvojim godinama, pa se zatupljuje glupostima. Nece ti ni jedan psihijatar pomoci, to moras rijesiti sam. Moj savijet jos jednom, uzmi si slobodno vrijeme, radi bio sta sta te nece podsjecati na posao i ocisti glavu.
Evo ja volim kuhat i radit kobase, suseno meso u slobodno vrijeme i to mi oslobodi glavu za posao.

tom971 je pogodio “u sridu”.
To je ono što ti treba, radit nešto što voliš (hobi?) a nema veze sa računalima. Za to ja imam auto pa ga lickam i čeprkam po njemu (čistim prašinu sa motora, čeprkam po unutrašnjosti, nekad čak znam i krpu zavuč u auspuh da ga očistim :slight_smile: ) upravo da si maknem glavu sa posla. Jedan dan u tjednu to ti je neophodno, MORAŠ imati odmor i čistu glavu od posla. Jedino tako možeš ostati zdrav i raditi na duge staze. Nikakve količine kofeina na duži period neće ti pomoć niti ti išta dobrog donijet.
Nađi si neki hobi koji nema ama baš nikakve veze sa poslom kojeg radiš. Nađi nešto što te opušta a na što se moraš skoncetrirati dok to radiš. Slikaj, crtaj, kopaj, kuhaj, makni se od računala i zajebi jedan dan u tjednu ikakav doticaj sa računalom. Pokušaj, vidjet ćeš kako ćeš drugi dan bit bolji.

Kažeš da si u ZG.
Možda te zanima stolni tenis? Mene su navukli prošle godine u SOKAZ (SOKAZ online). Igra se ekipno.

Solo možeš igrati pingić ne Velesajmu, srijedom i subotom. SINNI (sinni)
U 2 dolaska upoznaš pola ekipe, uvijek ima dovoljno suigrača.

SINNI ima i neke druge aktivnosti (bridž, šah,??), nisam pažljivo gledao jer me nije zanimalo.

Možda je krajnje vrijeme da organiziramo druženje webmajstora? :zub:

Recimo da sam u ZG rado bi se pridruzio EKo Ekipa Precko
To je odmor za dusu.

Gledam epizodu CSI Miami, i pita Horatio, jeli vaša žena imala kakvih neprijatelja u životu.
Lik odgovori, moja žena je bila radoholičar, znate što je to.
Horatio i ona extrema plavuša se pogledaju u oči…:slight_smile:

Mislim da je kofein ključan čimbenik u igri, jer probao sam i alkohol bez kofeina, druga priča…
Više se ne igram sa kofeinom.
Pročitao na webu da postoji određeni tip ljudi na koje kofein udara puno jače.
Mene sve udara, ali bogme bez prevelike doze kofeina mi je bolje…
Kad me uhvati nekakva gripa recimo, samo sam se nakljukao sa kofeinom i ništa…
5 zelenih čaja, i kakva gripa, i to začiniti sa par crnih čajeva.
Mislim tko je čuo za gripu:)
Ako to tako mi ubije gripu što tek radi kad sam 99.99% zdrav.

A da i druženje, danas morao nešto obaviti u centru, i sama ta vožnja do centra i natrag je bila nešto, gje je tek nekakav ping pong i njegov učinak za dušu:)

Evo samo da ti pokažem čime (još) smirujem živce. Upravo sam ga završio, pa se sjetih da postam ovdje :slight_smile:
Sve iz komada kartona od kalendara, bez nacrta i gluposti, samo škare, ljepilo i malo mašte. Skroz opuštajuće, ne zamaraš se ničim, a kad završiš tako si sretan jer je lijepo ispao :slight_smile:
Prava terapija za živce, um i dušu.

[attachment=1]Fotografija0031.jpg[/attachment]