Odlazak u inozemstvo

Da li je tko s ovog foruma otišao iz balkanskih zemalja raditi, živjeti?

I ako je otišao kako je otišao :smiley:

1 Like

Ima li tko da je otišao u Austriju (okolica Zell am See - Salzburg)?

Upravo legla dupla, cuuuus :smiley:

Ima li tko na forumu da je otišao u Irsku?

Ima li iko na forumu da zna kako do posla na naftnim platformama ili bušotinama? Kažu da je minimalac na takvim poslovima 4000€, ali da je teško dobiti poso ako nemaš jaku preporuku?

Ako si inženjer naftnog rudarstva ne bi trebalo biti problema :smiley:

1 Like

Nisam inžinjer al radio bih fizčke poslove za 4000€ :grin:

Na pravom brodu provedi 4-5god i eto ti 4000 € :stuck_out_tongue:

1 Like

Ljudi ne shvataju da i da jeste inzinjer, radices kao pomocnik ovde jer ta mesta su rezervisana za svabe. Prvo sto te pita kada odes na razgovor za posao ovde jeste ciji si drzavljanin. Naravno, ako imas njihovo drzavljansto drugacije te gledaju. Svi misle da vas svabe ovde cekaju na tanjiru, no u praksi to nije tako. Najbolje placan posao koji nas covek BALKANAC moze da radi ovde jeste Baustela odnosno gradjevina gde ti je plata 1900 eura, Ponedeljak-Petak, Subota (150e) i nedeljom kada radis imas 200 eura. Tako da ako se potrefi mesec da radis sa subotom i nedeljom mozes izaci oko 2500 eura i to da pevas tri livade. A tih 4000 eura ni u snu. :slight_smile:

2 Likeova

Nema riječi istine u tvom postu. Znam dosta primjera i sa bauštele, ali i IT sektora. Plaće i položaj ovisi o tvom znanju i vještinama sa kojima apliciraš. Za tebe pretpostavljam (tako izvlačim iz konteksta) nema boljeg radnog mjesta od bauštele, ali da sastaviš aplikaciju i napišeš koje si tehnologije administrirao, koliko iskustva imaš i reference koje će to potkrijepiti, itekako možeš upasti u dobru kompaniju. Tu ti čak ni Njemački ne igra ulogu jer su to mahom world wide kompanije i njihove podružnice u Njemačkoj za Europu.

4 Likeova

Apsolutno je točno kako Komentar kaže. :blush:

Niža i neškolovana radna snaga po baušteli će proći kako prođe, a ja mogu potvrditi recimo da naši (hrvatski) pomorski kapetani imaju na stranim brodovima (gore su spominjani) i oko 15 tisuća :heavy_dollar_sign: mjesečno. :blush:

Naravno, ako nemate školu ni iskustva nećete ići za kapetana, ali bi’ćete plaćeni kako treba i pošteno. :o:

2 Likeova

Bruto ili Neto?
(ostalih 20 characters)

Ljudi ne shvataju da i da jeste inzinjer, radices kao pomocnik

U ovoliko malo rijeci, tolika koncentracija gluposti.

ps. Inženjer*

Ide cifra i preko 20k $ naravno na pravim kompanijama i brodovima. Ali danas boli koga ona stvar hoce li biti kapetan ili nece, svi bi najradije ostali sekondo, da se ne zahebavaju za cifa s papirima u luci i brizi oko posade i broda, a barba oko svega. Zelite zaraditi idite za mornara u nekoj kompaniji gdje ce te reci da zelite napredovati s vremenom (prava kompanija, ne neka lijeva) pa onda za kormilara i onda za terca (mislim da moraju prihvatiti toliko navigacije kao kadeturu nisam siguran). Znam covjeka koji kuha, a ima preko 3800€ platu. Naravno izbjegavati nase firme i ici na stranca iako stvarno treba pogoditi pravu kompaniju, ali cak i ako ste pogodili ispada na kraju nista zbog ljudi na brodu, pogoditi dobru kompaniju i ljude na brodu nema bolje kombinacije, uz ovakvo zanimanje odricete se puno toga, doslovno 8 mjeseci godisnje kao terco na brodu ako je ugovor 6-4 ili sekondo 4-4 pa je prosjek 6 mjeseci na brodu u godinu dana (opet…ovisi o kompaniji i vrsti broda).

Oba termina se koriste. Inzenjer se vise koristi za civilstvo, a inzinjer za vojsku.

Kazu mi ljudi koji nemaju sat radnog staza u Nemackoj ili Austriji. Ja vam kazem kako jeste, da bi bili to sto vi pricate trebate znati perfektno njihov jezik, imati diplome za sve sto ste naveli, imati firmu koja ce hteti da vasu guzicu stavi umesto svapske u njihovoj firmi, a posto se ovde prica o tome kako dobiti papire za rad u EU, govorimo o ljudima koji nemaju papire a kamoli da znaju perfekt nemacki. Moja uza rodbina ima Hrvatsko drzavljanstvo pa ne mogu da ih ubacim u obicnu putz firmu jer Hrvatska jos nije punopravna clanica EU pa mi traze sto posebnih dozvola i komplikacija, a naravno vi o tome nemate pojma jer znate samo ono cula-kazala. A ja sam isao od vrata do vrata firmi da pitam da ih prime. Tako isto i za ove cifre koje kazete da se zaradjuju, cula-kazala. Ali dobro, nasi ljudi su oduvek znali da pametuju, zatu su tu i gde jesu a svabe su ovde gde i jesu. :slight_smile: Ivane, pricam o netto zaradi. :slight_smile:

pisete

2 Likeova

Austrija, slovenija i nizozemska su zadrzale ogranicenje za hr drzavljane.

Nizozemska , ako se ne varam 01.07.2018 ukida ogranicenje.

Za jedan dio It firmi u njemackoj uopce ne treba njemacki jezik.

Pocetne place u njemackoj za IT su od 35000-45000 eura brutto godisnje. Ovo je za junior pozicije.1900-2400 netto.

Problem su stanovi, jer stana ispod 700-800 eura nema.

Trazenje stana ide preko agenta i mora se imati 3 stanarine unaprijed za polog minimalno + tekuca stanarina + provizija agentu.

Ako vec trazite izazove, a strucni ste u IT-u bolje opcije su češka ili vijetnam recimo.

U vijetnamu senior inženjer može dobiti između $1500 i $2500 netto, a život jeftin.

Radnička plaća 1200 kn kao u hr početkom 90’.