Odlična aplikacija...Njuškalo ju zabranio, ima li pravo?

Pozdrav, s obzirom na okolnosti bit ću malo tajnovit …ali bitne detalje i problematiku ću valjda uspjet iznest.
Radi se o jednoj aplikaciji (web stranici) koja pomaže korisnicima Njuškala…meni je osobno trebala više puta ta pomoć pa sam tako došao i na ideju.

Uvijek sam si bio lijen napraviti taj web…ali kako mi je trebao iznova i iznova kad god bi nešto kupovao…ovog puta me puklo da i to konačno napravim. Što točno aplikacija radi nebum otkrio (možda bude i očigledno, tko zna)…ali njen rad se temelji na dohvaćanju page-sourca Njuškalovih određenih podstranica.

Kad sam si ju napravio…to je bio pravi melem. Puno korisnija se pokazala nego sam i zamišljao. Totalno me zanimalo dali će i drugima korisnicima Njuškala dobro doći, pa sam malo zaspamao Njuškalo sa par lažnih oglasa. Tko god bi mi se javio na oglas, ja bi mu sugerirao aplikaciju. (Ockej, ovo nije fer igra, ali nisam pretjerivao…stavio sam nekih 5-6 oglasa čisto da testiram zainteresiranost drugih ljudi, a ne da na ovaj način postižem željene brojke korisnika)

Ono što me ugodno iznenadilo…prvih 5 ljudi koji su se javili, svi su momentalno počeli koristiti tu aplikaciju. I to ne onako testno…nego u punom smislu su si posložili profil na aplikaciji…što je ukazalo da dobro kuže kako će im aplikacija pomoći.

Tu mi vrag nije dao mira, pa sam ubacio odmah i par oglasa na Njuškalo na kojima sam direktno napisao mogućnosti mog weba i da se za link obrate meni na email. (Opet to nije bilo puno oglasa, više znatiželja koliki bude ovako odziv u ovisnosti pregleda oglasa…a zanimalo me kako će i Njuškalova ekipa reagirati)
…oni su se svakako upecali i već ujutro me čeka poruka mog servera da uklonim taj web po zahtjevu Njuškala jer koristim njihovu ikonu onog cucka. Cucak je tamo naravno samo sporedna stvar, tako da sam ga odmah uklonio i pitao jel sad sve ocke?

Zatim se Njuškalo i dalje tužio mom serveru (ne meni) …da web mora biti maknut jer spada pod kategoriju phishing stranica. (A ovaj web nema nikakve veze sa phishingom!!!)
Žali li su se također da bi zbog brzog rasta aplikacije njihovi serveri mogli doći u krizu zbog prevelikog broja upita.

Uglavnom, meni server tu ukida taj web…a Njuškalova ekipa je blockala IP mog servera, kako više nebi mogao pristupiti njihovim podacima.
No da vam pravo kažem, ja sam njih sve zajebao xd, web i dalje radi …samo sam ukinuo sve korisnike sa weba i ostavio samo sebe :smiley: (Zbog te potrebe je i nastao xd)

E sad, nakon ove uvodne pričice…što mene točno zanima:
Dali je ilegalno cuclanje javno dostupnih podataka sa weba?? Mislim, to radi Google, to rade gro servisa. Nabava.net je nastala na tom principu. Ima hrpa onih web stranica koje spajaju sve popuste na jedno mjesto…itd.
Što kaže zakon, jel zna tko?

A što se tiče same aplikacije…mislim da se iza svega krije velika para. Nekako mi se čini da bi ljudi rado i plaćali 5-10 kn za mogućnost korištenja iste. Čak se po načinu korištenja aplikacije vidi koliko je kome potrebna…jer se ista može koristiti i “više” i “manje”. Onaj tko ima potrebu da je koristi “više”, njemu bi se komotno moglo i naplatiti više…jer je njemu full i korisnija…
Tako da ako je sve legalno, dobro naštelana adWords kampanja bi mogla biti čisti profit.
A ako se sve pokaže legalno…tražim nekoga zainteresiranog sa firmom tko može pravno podržati ovakav projekt…jer ljubav između mene i birokracije se zove “mržnja” :slight_smile:

1 Like

Ovako, prevedeno, tvoj post izgleda nama smrtnicima koji nemamo pojma o čemu se radi, a nemamo sreću da smo vidoviti Milan:

Ima jedno plavo vozilo koje mi se jako sviđa, razmišljam da ga kupim. Šta mislite jel to dobar odabir?

Neznam koliko si upućen u sve, ali ista stvar ti se javila kada su studenti napravili ZET-ovu aplikaciju, nakon čega su zamoljeni da je uklone. Aplikacija je kroz prvih tjedan dana skinuta nekoliko tisuća puta, ali nakon što su zatražili povlaćenje za istu se nije ni čulo.

Ako sažmem cijelu priču, onda je pitanje ovo:

Malo sam razmišljao o “uvjetima korištenja” i što ti uvjeti predstavljaju.
Neka logika mi kaže da se uvjeti korištenja odnose samo na osobe koje su pristale na te uvjete…a to znači da su stavili kvačicu prije registracije.
Jer da nije tako…ja bi mogao napraviti web i staviti pod uvjete korištenja: “Tko otvori ovaj web, dužan je prema mojim uvjetima korištenja meni platiti 1000kn” …a to naravno nema smisla.

Tako da vlasnici stranica ne mogu postavljati generalne uvjete korištenja interneta…samo uvjete koje će netko prihvatiti pod određenim okolnostima. U ovom slučaju, dužan si prihvatiti uvjete korištenja da bi bio korisnik neke stranice.

No to mi dalje govori da postoji samo generalno pravilo, jel dopušteno ili nije dopušteno koristiti javne podatke koji postoje na internetu. No to generalno pravilo vjerovatno ima neke svoje stavke…

Jel to ona aplikacija koja je javljaja gdje se nalazi kontrola?
To sam i ja htio raditi…pa vidio da već postoji xd.

no ta aplikacija je sumnjivog karaktera, jer pomaže ljudima da krše, tj. da izbjegavaju zakon…

Ne, aplikacija ti govori točnije vrijeme odlaska / polaska tramvaja i autobusa na određenu stanicu. Više informacija imaš ovdje: http://www.vecernji.hr/zg-vijesti/smetali-su-studenti-morali-ugasiti-zetcheck-aplikaciju-tocniju-od-zet-a-935804 .

Razlog gašenja je također naveden na linku, ali i evo ga ovdje: “Iz ZET-a, naime, kažu da su autori aplikacije neovlašteno koristili izvor informacija od tvrtke koja im održava sustav i tako narušavali njihov rad.”

Web scraping, uvek igra na granici. Postoji dosta NIKE botova, botova koji klikcu na razne aukcije i konkurse i mnogo drugih i slicnih aplikacija, koje nisu zlonamerne, ali su nelegalne po uslovima koriscenja datih sajtova. Ako mislis da je dobra ideja, bolje je prebaci ili na lokalni server kod sebe kuci, ili napravi desktop aplikaciju .

pročitao…ali koliko vidim u ovom slučaju se ZET pobrinuo da zaštiti podatke.

– Mi smo im se javili jer smo htjeli surađivati, ali rekli su nam “ne”. Postavili su šifru na server i podaci više nisu javni – komentirao je autor aplikacije Ivan Jurin te dodao kako je svjestan da je ZETcheck djelomično remetio rad servera zbog velikog broja korisnika, ali smatra, kaže, da to ne bi bio problem ako ZET nabavi jači server.

Znači nikakav zakon nije zabranio aplikaciju, nego je ZET jednostavno zaštitio šifrom svoje javne podatke.

Ne znam da li ti ovo moze biti od pomoci.

Vjerovatno si cuo za Instagram aplikaciju.Postoji dosta aplikacija koje uzimaju slike sa instagrama i prikazuju ih na svojim stranicama.Jedna od tih je i websta.me

Evo i moj profil gdje se vidi da su sve fotografije uzete http://websta.me/n/belmo1

Ma ovdje nema nikakvog kliktanja. Samo se dohvaća određeni content i obrađuje na način da korisnicima olakša život. No to se sve onda dalje dešava neovisno o Njuškalu.
I to i jeste destkop aplikacija …a sad koji će ju server vrtiti, to je i nebitno za priču o zakonu.

ali su nelegalne po uslovima koriscenja datih sajtova

To sam već napisao, da mi neka logika nalaže da nema neki web-site pravo mijenjati uvjete korištenja interneta generalno. Može ti samo dati određene uvjete na koje pristaješ ako ih prihvatiš.
Što da ja stavim na svoj site neke abnormalne uvjete korištenja…ti dođeš na site i samim dolaskom si prekšrio recimo 564 moja uvjeta.
Nemam ja,a niti itko pravo na to.
Mislim, ako se smije to…recite samo, odmah radim stranicu koja će svojim uvjetima korištenja bankrotirati sve ljude ovog svijeta :slight_smile:

Staviš u iframe i miran si :slight_smile:

To i jeste moj point. Krenuvši od Google-a, ne moram niti nabrajati koliko drugih servisa se koristi javno dostupnim podacima.

Google je ovdje čak dobar primjer…jer su i njega stisnuli za jednu stvar. On je popusio onu tuzbu zakona o zaštiti privatnosti.
Znaci Google i dalje legalno uzima javne podatke…al ne smije s njima dalje raditi nelegalne stvari…u ovom slučaju je prekršio zakon o zaštiti privatnosti i svatko je dobio pravo da traži od Googlea da bude uklonjen iz tražilice.

Nemaš niš od iframe-a. Tako možeš samo prikazati udaljeni sadržaj…ali ne i baratati s podacima iz tog sadržaja.
A ovdje se radi samo o baratanju s podacima…ništa se niti ne prikazuje. (Skoro pa ništa )

Znam koja je aplikacija. Ali je problem sto ti tu aplikaciju iams na webu kakos am skuzio, naravno da se njuskalo buni.

Ja sam napravio desktop aplikacije za slicne servise ali za strance, craiglist, backpage, ebay, amazon… etc etc…

Ali to su desktop aplikacije i njima se nemoze uci u trag jer se ponasaju kao korisnik a ne aplikacija.

Nađi drugi host gdje ti neće ugasiti stranicu kad Njuškalo to zatraži. Možeš li reći gdje si imao hostanu stranicu, baš me zanima?

Njuškalo pravno mislim da ti ne može ništa jer ti te podatke možeš prikupljati isto tako na način da ih ručno prepisuješ s njihovih stranica.
Ono što mogu napraviti je blokirati ti IP adresu, postaviti neke captcha zaštite za korištenje njihovih stranica kad primijete sumnjive radnje (poput tvojih) etc.

Apsolutno potpisujem…to je ono što mi zdrav razum govori. …dok god se prikupljeni podaci ne koriste u ilegalne svrhe.
Jer recimo čak i da ručno prepisujem podatke, mogu s podacima dalje raditi ilegalne radnje…što je kažnjivo.

Host je infoNET, ponijeli su se nefer…ali ih nebi nešto krivio. Ja se niti nisam previše trudio prikazati im realnu sliku…više sam bio promatrač i zanimao me prvenstveno spontani ishod.
Ali opet, svim zahtjevima Njuškala sam reagirao unutar 15min iako sam dobio rok od 24h.
No zanimljivo da je Njuškalo s tom prvom primjedbom očekivao zapravo gašenje weba…i nakon što sam ja promjenio sve na što su se odnosile te prve kritike, on je i dalje od hosta inzistirao da se stranica ugasi. Tu je čak i slagao neke stvari, tipa optužio me da je stranica phishing namjene. Ili ne razumiju što je phishing ili su svjesno lagali.

Lako je za drugi host i to…ionako sam trenutno doskočio problemu. Čisto bi volio imati jasnu sliku o zakonu, ako bi se odlučio recimo ozbiljnije baviti ovom aplikacijom za koju vjerujem da ima dosta potencijala.

Sad kad vidis za 2 tjedna na njihovoj naslovnoj veliki banner o istoj stvari koju si ti napravio^^

1 Like

Njuskalo spy aplikacija koja radi na nacin da ti salje sve nove objave periodicki na email kada se novi item pojavi u kategoriji na njuskalu :slight_smile: :smiley:

Definitivno ce oni to uvesti kroz dogledno vrijeme … ako vec i nisu poceli raditi na tome.

Znas zasto je to zabranjeno? Upravo zato jer ti “crawlas” njihov sadrzaj i sve oglase, spremas ih i obradjujes. Nebino za koju je namjenu to radjeno … al isto tako na taj nacin bi ti mogao “krasti” njihove oglase i postavljati ih iz bilo kojeg razloga na neki drugi portal koji se bavi oglasima.

Imao sam slican primjer, odnosno slucaj dok sam za vrijeme rada u jednoj firmi prije 5-6 godina razvio crawler za automatizirano “kupljenje” svih zivotopisa posloprimaca. 48h nakon sto smo im prekopirali bazu sa svim podacima su ugradili sigurnosni mehanizam da prijavljeni korisnik moze najvise pogledati 100 zivotopisa u 24h :slight_smile:

Imamo cinkaroša :stuck_out_tongue: …al nebitno, nema se tu što previše niti skrivati. U mene uvijek ima skrivenih opcija, tako da je ovdje zapravo prava skrivena opcija bila ta dali će itko intuitivno uspjeti znati o čemu se radi. Zato i napisah boldano:

Što točno aplikacija radi nebum otkrio (možda bude i očigledno, tko zna)

Tako je, radi se o aplikaciji koja pomaže korisniku da pravovremeno sazna za novi oglas u rubrici koju želi pratiti. To je mene osobno mučilo hrpu puta kad nešto kupujem…pa moram stalno otvarat njuškalo da vidim jel netko stavio novi oglas…a sad kupujem mob i fino samo dobijem mail kad netko preda oglas za mobitel kakav tražim i u cijenovnom rangu koji tražim. Olakšalo mi život puno više nego sam očekivao. Pretplatio sam se i na motore…i ovakvim načinom praćenja se lakše kužiti i u cijene. Jer sad vidim kakvi oglasi dolaze i odlaze…a prije dok bi posjetio Njuškalo, samo sam mogao vidjeti ono što nije prodano. …i nitko mi nije mogao niti reći da se pojavljuju određeni motori u tom i tom cijenovnom rangu…ma uber je stvar :slight_smile:

Znas zasto je to zabranjeno? Upravo zato jer ti “crawlas” njihov sadrzaj i sve oglase, spremas ih i obradjujes. Nebino za koju je namjenu to radjeno … al isto tako na taj nacin bi ti mogao “krasti” njihove oglase i postavljati ih iz bilo kojeg razloga na neki drugi portal koji se bavi oglasima.

Zakon mora biti jasan i jednak za sve…to je sve što tražim ovdje. Google također crawla…pa se nitko ne buni jer ide svima u korist. Još mole google da dodje što prije da pokupi nove linkove…
Nabava.net je nastala crawlanjem…a sad im trgovine još plaćaju da ih što više crawlaju i tako promoviraju na svom portalu nabava.net.
S primjerima možemo u beskonačnost.
A ja u ovom slučaju nudim uslugu korisnicima, idem umjesto njih u “shoping” na Njuškalo. Dok ta radnja nije ilegalna…i dok “shoping” na Njuškalu nije ilegalan…ne vidim zašto bi zbroj te dvije radnje bio ilegalan.

1 Like

Oni će se svim silama boriti protiv tvoje aplikacije, jer ona skreće promet i sve što uz to ide na samo korisnikov email, dakle nemaju nikakve koristi. Eventualno što će korisnik otvoriti direktno oglas koji ih zanima. Ali isto tako razumijem zašto je ova aplikacija odlična jer i sam puno trgujem na navedenom sajtu.

Jedan prijedlog za aplikaciju, kada se na njuškalu traži, traženi oglasi se ne mogu filtrirati po županiji, to mi isto fali. Dakle, traženi pojam + određena cijena + županija, = čim dobijem email zovem i kupujem. :slight_smile:

BTW, ako budeš trebao app testera javi se!