Odlična aplikacija...Njuškalo ju zabranio, ima li pravo?

Tako je…its the point !!

S druge strane, iz istog razloga ne vjerujem da je i njima osobno interes napraviti ovakvu značajku integriranu u servis.

Imaju jedino interes ako naplate korištenje takve opcije. Onda dobiju i više od tog korisnika, nego što bi dobili da se on gubi klikčući po stranicama…

Ali isto tako razumijem zašto je ova aplikacija odlična jer i sam puno trgujem na navedenom sajtu.

:thumbsup:

kada se na njuškalu traži, traženi oglasi se ne mogu filtrirati po županiji, to mi isto fali.

vidiš, to nisam primjetio. Prvo sam zbunjeno gledao o čem pričaš…a zatim tek skužio. Hoćeš reći da nema mogućnosti filtriranja po županiji kad se pretraga radi preko ključnih riječi?? …jer ukoliko se pretraga radi preko njuškalovih kategorija, onda je filter županija naravno dostupan.

Inače, aplikacija je u ovoj prvoj fazi full full jednostavna. Svi filteri i sve se postavi prvotno na njuškalu…i zatim tako dobiveni link kopira u aplikaciju. Tako da se na razini aplikacije ne mora razmišljati o filterima (iako bi moglo, u svrhu optmiziranja i spajanja više linkova u jedan)

Uglavnom, aplikacija samo posjećuje dobiveni link i javlja korisniku na email kad vidi novi oglas na dobivenom linku.
Znači korisnik je davanjem samog linka već odredio filtar županija, cijene…kategorije (ili ključnih riječi…)

@bozoou check pm …

Ja da sam owner oglasne stranice, blokirao bi i tebe i aplikaciju tvoju. Nema pravo niko da sa mog vlanistva crawla i pravi aplikacije za moje vlaništvo. Ako bi pravio app, bila bi svima dostupna direktno preko domene moje stranice, externe developere i aplikacije ne prihvatam pa makar i korisnike bile. Sav traffic mora ostat na mojoj stranici. Ne mozes ti tek tako da “beres kajmak” sa tudje slave.

Kad malo bolje razmisliš, cijeli svijet se temelji na ovome.
Kad bilo što radiš, bilo čime se baviš…koristiš alate, znanje koju je netko drugi stekao i razvio. I cijeli razvoj uvijek se nastavlja iz neke točke razvoja prema razvijenijim oblicima…

Pa Google je onda svoj kajmak sazidao od svih ostalih što imaju svoje webove? Što ćemo s njime?

Ja ako bakici učinim uslugu, odem umjesto nje u shoping u Konzum i naplatim joj tu uslugu …može li Konzum reći da se ja bogatim na njegovom kajmaku?

Ja upravo to nudim svojim korisnicima, odlazak u shoping na Njuškalo umjesto njih…

imaš pm…

1 Like

Da li tko zna koji zakon se odnosi na one uvjete korištenja na web stranicama i da li se to uopće može koristiti za tužbu i na sudu? Ako su malo pametni oni mogu zaustaviti tvoj crawl tako da ti blokiraju ip, ali i ako bi ti mijenjao ip adresu mogu opet staviti capchu koja bi se prikazilava ako je previše zahtjeva.

Da, to, u kategoriji je lako, ali ako tražiš nešto specifično za što nema kategorije onda je to problem.

Znam da je sličan problem bio i sa stranicama koje bi objavljivale sve popuste od stranica tipa crno jaje, kolektiva i sl. Neznam kakav je zaključak tad bio ali znam da se kolektiva bunila i da onda kolektiva nije bila na tom agregatoru.

Ostvarena uspjesna hosting suradnja s korisnikom @bozoou :slight_smile:

Ja sam kao klinac odgovarao na sudu jer me tužilo komunalno redarstvo…zbog ljepljenja plakata na tramvajske stanice.
Ja se nisam osjećao niti malo kriv jer nisam bio uhvaćen na djelu…neka logika kaže da je to mogao lijepiti bilo tko i stavljati moj broj mobitela. Tako reć…imam neprijatelja…keljim plakate s njegovim brojem a on može popušiti kaznu za to…i to je bilo 100kuna po plakatu.

Ja tako samouvjeren na sudu da nemrem biti kriv (imao nekih 19 god) …došao u nekoj jadnoj majici xd, a ova u komunalnom se pojavljuje u odijelu. I sad, da skratim priču…ova iz komunalnog kaže da sam kriv po xx članku komunalnog reda (pazi, to su njihovi uvjeti korištenja…uvjeti komunalnog) …i taj članak kaže: “Nije kriva osoba koja lijepi plakate, nego ona koja se oglašava putem plakata”.

Ja nisam znao tad da je to njihov “izmišljeni” članak…nego kao da mi čita zakon. Prvo sam se usrao kako zakon može biti tako glup i pokunjio glavu…reko sam sebi: "naebo si ovog puta"
Pita mene sutkinja kao što imam reći na to. Ja onako…nisam si više vjerovao, ali da kažem to svoje mišljenje i pitam tu iz komunalnog: "Gospođo, recimo da ja imam nekog neprijatelja i lijepim plakate s njegovim brojem…vi bi po tom članku imali pravo njega kazniti"
Glupa kokoš odgovara kao papiga: “Da, članak xx govori da ga smijemo kazniti zato jer nije kriva osoba koja lijepi plakate nego koja se oglašava”

Sutkinja ju prekida: “Gospođo, vaši članci su vrlo besmisleni i pod hitno ih morate mijenjati !!!”

Meni osmjeh od uha do uha…nisam ga mogao sakriti…sutkinja me odmah na licu mjesta oslobodila potpuno krivice.

Eto…tako da u meni postoji nada da ipak iza zakona postoji logika i razumjevanje nekog logičkog suda…a ne mrtvo slovo na papiru (birokracija), koja se može naći u bug-u i grdno fulati ponekad.

3 Likeova

Da, to je poznato da zivimo kako prijatelj Cvetojević kaze u APSURDISTANU. Masu besmislenih zakona, odredbi i propisa.

Tako i ovdje…bojim se da stvari nisu definirane baš…pa se možemo osloniti samo na neku logiku.
Meni tu logika kaže da nemožeš nekome nametnuti svoje uvjete korištenja…da bi uvjeti bili valjani, netko mora prvo pristati na njih. Zato postoji onaj postupak stavljanja kvačice na uvjete korištenja. …time tebe neki servis prihvaća kao korisnika ako ti prihvaćaš njegova pravila ponašanja.

No postaviti uvjete korištenja … i zaključiti da moram pristati na njih samo zato što sam kročio na stranicu, je smiješno. …to je ukidanje prava slobodnog kretanja webom xd. I to bi tek bilo beskonačno polje za zamke i prijevare. Nitko nebi znao u što se upušta samim otvaranjem neke stranice…

Nisam citao uvjete koristenja njuskala, no ako pise da su svi oglasi i sadrzaj oglasa njihovo vlasnistvo te da se zabranjuje bilo kakvo objavljivanje, reprodukcija na drugim portalima bez njihove suglasnosti … onda se bojim da su oni u pravu … sto se tice zabrane njuskalo spy servisa. Ali opet … gledajuci sto facebook radi putem like/share opcije … to je kontradiktorno.

Samo je fazon što će ti neko dati da bereš kajmak, a neko ne :slight_smile: kao npr što ja ne bi dao.

I to je sve ocke. Konzum ima pravo zabraniti kupcima u Lidlovim majicama da ulaze u njihovu trgovinu. …ali Konzum u borbi protiv kupaca sa Lidlovim majicama se ne smije koristiti ne zakonitim radnjama.

Nema pravo reći tipa: “U svojoj trgovini ja smijem ubijati kupce koji nosi Lidlove majice” xd

Sve pet…imamo primjer ZET-a koji je zaštitio podatke koje nije htio djeliti s javnosti… …svatko ima pravo staviti ključ i bravu na svoju trgovinu.

Offtopic, ali ZET-ovci su idioti (uostalom kao i vecina gradskih/drzavnih firmi). Umjesto da daju API, odnosno mogucnost sheranja informacija o lokacijama, realtime voznom redu tramvaja i autobusa … oni to skrivaju ko zmija noge. Navedeno bi automatski znacilo povecavanje barem za 10-15% voznje tramvajima i busovima, buduci da bi ljudi imali real-time informacije i mogli bi si planirati a ne trositi recimo za taxi ukoliko moraju negdje brze stici i na vrijeme.

1 Like

Ne možeš reći da ide preko logike, mene su te pravne stvari oko web-ova uvijek zanimale samo još nisam sreo nikoga na forumu ili uživa da se kuži u to. Uzmimo za primjer uvjete korištenja od jednog oglasnika:
http://www.saz.hr/uvjeti-koristenja
Evo recimo ako piše “6. Zabranjeno je naručivanje i objavljivanje sadržaja koji su nezakoniti, štetni, prijeteći, koji zlostavljaju, uznemiravaju, kleveću ili su na bilo koji način štetni malodobnim osobama…” to znam da tako i piše u nekom zakonu i da bi na sudu odgovarao prema tom i tom zakonu.
Recimo točke “11. Liste proizvoda nisu dopuštene. U jedan oglas dopušteno je upisati samo jedan predmet prodaje. 12. Oglas mora sadržajno pripadati u primjerenu rubriku.” to ne ide prema niti jednome zakonu i znači da se ne može koristiti na sudu nego je može samo poslužiti kao dogovor tebe i vlasnika sajta da te on može banati ili brisati tvoje oglase ako se ne pridržavaš.
Sada dolazimo na zadnje najbitnije što i tebe zanima. Ova točka “23. Nije dopušteno kopiranje i uporaba bilo kojeg dijela stranice saz.hr, uključivo sa svim podacima koje daju korisnici, bez prethodnog pismenog dopuštenja Perfectus media d.o.o.”. Znači oni tvoje osobne podatke ne smiju davati nikome prema http://www.zakon.hr/z/220/Zakon-o-zaštiti-osobnih-podataka a i moraju ih čuvati na određen način prema zakonu. Što se tiče samih oglasa oni ne spadaju u osobne podatke. Sad pitanje je u koji zakon bi spadalo to korištenje nečijih oglasa bez dopuštanja vlasnika oglasa i vlasnika portala gdje su oglasi. Mogu oni napisati što hoće u uvjete korištenja, ali očito je da to nije bitno ako se ne poklapa sa nekim zakonom. Ako bi u uvjetima korištenja pisalo da se stranica ne smije crawlati i koristiti njihovi oglasi na drugim izvorima to se može upotrijebiti samo tako da ti blokiraju ip ili nešto slično, ali se u svakom slučaju ne može koristiti na sudu ako ne spada u neki zakon.

1 Like

Uglavnom mislim da je ovaj zakon tu bitan: http://www.zakon.hr/z/106/Zakon-o-autorskom-pravu-i-srodnim-pravima točnije njegov dio o bazama podataka. E sad ovaj zakon je vjerojatno zastario i pisan kada je web tek počeo postojati tako da se svašta iz njega može zaključiti, a vjerojatno postoje nelogičnosti i kontradiktornosti, a na kraju svega opet je pitanje kakva će je sudska praksa za te slučajeve.

Sto se tice osobnih podatka, to spada u zakon o zastitiu osobnih podataka. A ovaj dio koji govori o podacima oglasa i materijalima … neznam dali su napisali u kakvom clanku, no svi postovi koji se postaju na neki servis (u ovom slucaju oglasnika) su vlasnistvo oglasnika buduci da oglasnik nudi free servis objave. Zasto bi se onda mogli kopirati i distibuirati podaci bez prethodnog odobrenja?

To je itekako kaznjivo i da se utužiti. Mislim da HR nema bas prakse s time … buduci da je tuženje i suđenje skup postupak … pa se ako je navedenog i bilo … rjesilo upozorenjem i dogovorom.

Muka je čitati to…ti zakoni su izgubili vezu s čitljivim rečenicama. Problem je u tome što se rječima teško može jednoznačno izraziti neki logički obrazac. (Pošto je sama misao beskonačna) …i onda se jadni ljudi trude logiku pretočiti u rečenice…uviđam sad da je cijeli pravosudni sustav na totalno promašenim temeljima izgrađen. I hvala Bogu da nisam upisao pravo, pa da sam još morao učiti se izražavati takvim rečenicama.

No…ajmo promotriti samo vanjske gabarite ovog problema. Sve da sam kriv po nekom zakonu kojeg tumači xy osoba (jer očito različite osobe mogu različito tumačiti isti zakon) …koliko sam kriv? :slight_smile: …koji rizik prihvaćam?
Sve mi se čini kad vidim kakva zlodjela prolaze s godinom dvije zatvora …da bi za ovo mogao dobiti eventualno upozorenje: “Nemoj više sinko…”

BTW. njuškalo također javno dijeli podatke koji su zapisani u nečijim bazama podataka.

Mi pricamo o web stranicama a ne o “fizickim” trgovinama.

Ako vlasnik neda nesto, napominjem VLASNIK (BOG OTAC SVETAC) kaze da ne moze, onda ne moze i ne pokusaji.

Pomiri se sa tim kad nesto nema, onda nema. Olaksas i sebi i njima.

Ako ti neces odustat sa svojom aplikacijom, onda nece ni VLASNIK i njegov tim odustat od namjere da te ugase. Samo bezveze probleme sebi navlacis.

Njihov server, njihovo vlasnistvo. Ako nedaju da crawlas, onda prestani crawlat.