Odlična aplikacija...Njuškalo ju zabranio, ima li pravo?

Obicno u ovakvim slucajevima kad su u pitanju podaci i intelektualno vlasnistvo, prvo dobijes opomenu, odnosno onaj koji se nasao povrijedenim te kontaktira. Ako se oglusis na to i ne nadjete kompromis onda postoje 2 opcije.

a) Ako je taj koga si povrijedio bas 100% siguran da je u pravu i da te zeli sankcionirati a ako postoji kakva kaznena odgovornost … onda taj moze podnjeti na MUP kaznenu prijavu za nesto sto se moze kazneno gonit a spada pod ovaj tvoj prekrsaj. Mup te poziva na razgovor, radi zapisnik i slucaj prosljedjuje DORH-u. Nakon tog oni odlucuju dali postoji kaznena odgovornost. . ako da, onda ti se sudi … ako ne, onda se odbacuje kaznena prijava.

Ovaj slucaj a) je i biti i najbolji jer onaj tko pokrece ne snosi nikakve financijski troskove, buduci da policija i DORH to gone po sluzbenoj duznosti.

b) Ako se ne nadje kompromis i ti se oglusis, onda te moze kontaktirati odvjetnik koji zastupa ostecenog … i vodis prepiske s njime i pokusavate naci kompromis na taj nacin. Ako se ne nadje, onda te njihov odvjetnik goni na sud i trazi ili fin. odstetu ili neku kaznu po nekom xx clanku nekog zakona.

Prema praksi u HR … ako se ne nagodis … a zavrsis na sudu … mozes dobiti najvise opomenu odnosno uvjetnu. Cak i ako dobijes zatvorsku kaznu (u sto cisto sumnjam), ako je manja od 8 mjeseci mozes je zamjeniti za rad za opce dobro. (Primjer Cobankovica u kuhinji = guljenje krompira) :smiley:

Sve u svemu … za ovakve stvari … nema tu neke kazne … po mom mislju mozes dobiti samo opomenu, ako i to … buduci da nema aktualne stete koja je nastala za korisnika.

Sve je to isto…
ali ako ne vidiš vezu…ajmo ovako:

Dali ja smijem svojoj mami otići pogledati ponudu na Njuškalo pošto ona ne zna sama?
Dali ja smijem i svojoj baki otići pogledati ponudu na Njuškalo pošto ona zna još manje?
Dali ja smijem svim svojim ukućanima pogledati ponudu na Njuškalu, pošto su svi informatički nesposobni?

Sad kad mi je teško da gledam ponudu za deset različitih osoba, dali smijem staviti mehaničkog robota koji će tipkat po tipkovnici da mi olakša rad?

Dali nebi bilo jednostavnije umjesto mehaničkog robota da to odradi softwearski robot umjesto mene?

Gdje je onda ta linija do koje ja smijem nešto raditi za druge…a iza koje nesmijem? …da se smijem koristiti određenim pomagalima a određenim ne smijem?

E, o toj liniji se treba pobrinuti gazda…bilo virtualne trgovine ili fizičke trgovine…nebitno. O toj liniji brinu i gazde tih gazda…a to su državna tijela koja uređuju liniju postavljanjem zakona…
Dok ja imam prostor da nešto napravim sebi ili drugima…napravit ću to linijom najmanjeg otpora. Tom linijom najmanjeg otpora teče struja, voda…evolucija…cijeli svemir se ravna jedino po tom kriteriju.

I vjerujem da bi mnogi zakoni o zaštiti baza podataka pali na djelu gdje zaključujemo da ja uzete podatke nisam djelio javno, nego sam ih poslao privatnom poštom svojim korisnicima.

Krivo govoris :slight_smile: Vrlo je bitna razlika dali podatke samo gledas ili ih automatski obrađujes, spremas i reproduciras. Zasto to govorim? Zato jer kao sto sam vec rekao te podatke mozes upotrijebiti na sasvim drugaciji nacin od onog za sto ih upotrebljavas.

Od pravnog dijela samo ću navesti da mora da se pokaže namjera.
Da li ti imaš namjeru praviti štetu Njuškalu? Iz svega pročitanog vidim da ti Njuškalu donosiš korist.

Sad onaj filozofski.
Ne kontam ove iz Nj šta im to smeta jer im ti donosiš korist, tj. dovodiš posjetioce koji će da dođu nja njihov sajt. Praviš uslugu korisnicima. Zbog takvih stvari su nastali API jer ne možeš srediti sve detalje pa ostaviš drugima. Da sam na njihvom mjestu pomno bih pratio tvoj rad pa ili otkupio tvoj servis ili razvio identičan oficjalni ako ima stvarne potrebe za tim.

Tako gledano Google Alerts je ista stvar.

Pik.ba je odavno uveo takvu opciju, ali me je smarala za sve pretrage.

1 Like

To je tesko pitanje, da li je web scraping legalan ili ne… Naci ces milion tema na netu o tome i opet nista pametno neces saznati. Vidim da stalno pominjes nekakav google, batali to, ti ako ne platis porez drzavi ides u cuzu a miskovic duguje milijarde itd…

Ja da sam na tvom mestu preselio bih to na neki server koji ti nece suspendovati i terao po svome. Ako je html dostupan besplatno (kao besplatne novine na autobuskoj stanici), ne vidim zasto ti ne smes da koristis tu besplatnu informaciju (zasto ne smes da obrises dupe sa tim novinama)?

1 Like

Stvar je jako jednostavna, ako gazda stranice kaze mozes, onda mozes. Ako kaze ne mozes, onda ne mozes i kraj price :smiley: nema nikakve filozofije. On dopustenje moze dat svakom na sajt, a isto tako moze i oduzet dopustenje (blokirat ti IP itd).

Pazi ovo…recimo ja sam vlasnik neke x stranice…ti dodjes na tu x stranicu, a ja kao gazda kažem:

“Ne smiješ otići sa stranice dok mi ne platiš 100kn il te bum tužil …jer ja kao gazda imam pravo postaljat pravila na svojoj stranici!!”

Kaj bumo sad? Očito da prava i prohtjevi gazde nisu neograničeni…nego moraju biti sa nečim u skladu.

Možemo istu stvar prenesti i na fizičko dvorište. Imam li ja pravo bilo što zahtjevati ili bilo što zabraniti ljudima koji se nađu u mom dvorištu?

Zamisli dođeš u nečije dvorište, a gazda te ima pravo tužiti na sudu samo zato što si mu kročio u dvorište i zato što je on eto tako odlučio da ti to zabrani …a ti si se tamo našao, ajmo reći da si tamo poslan poslovno od nekoga…

Očito naše dvorište nije naše “apsolutno” vlasništvo, nego postoje neka generalna dogovorena pravila unutar kojih bi se trebali ponašati.
U slučaju dvorišta, generalni zakon dopušta gazdi da zaključa svoje dvorište…a provaljivanje brave se na zakonu tereti kao teško krivično djelo. Tako bi i na webu pravila trebala biti jasnija…ali ak ne budemo iskorištavali rupe i propuste, nebu se niti zakoni izgradili :slight_smile:

Da, i ne samo to. Imaš pravo zabraniti svakome da kroči u tvoje dvorište pa čak i službenoj osobi ukoliko ta osoba nema pravno valjani nalog, jer to dvorište je tvoja neotuđiva i neprovediva imovina kojiojm imaš pravo raspolagati na način na koji ti želiš ukoliko je u skldau sa uzancama koje su propisane od strane države. Ista stvar je i sa web stranicom.

Teoretski ti možeš zabraniti bilo kome ulaz na tvoju stranicu ili korištenje tvoje uslge ako prethodno nije platio ili uplatio xy novaca. I to je pravovaljano samo u slučaju da si korisnika prije toga na to upozorio, To ti je isto kao i sa onim Zakonom o kplačićima i korisnik ukoliko ne dopušta kolačiće ne može koristiti stranicu.

Ako ne želiš da ti google crawla stranicu imaš jednostavnu mogućnost to zabraniti, samo koje korsiti od toga. Isto je tako i sa njuškalom ne dopuštati da koristiš sadržaj kojeg su kreirali korisnici tog servisa jer su prethodno upoznati sa time da taj sdržaj neće biti u mogućnosti prikupljati, obrađivati i širiti treće strane. Kada bi ti to dopustili prekšili bi uvjete korištenja i mogli bi biti tuženi od strane jednog ili grpe korisnika.

  1. Korisnici svojim zahtjevom za objavom oglasa neopozivo ovlašćuju Njuskalo.hr da taj sadržaj koristi, kopira, objavljuje te distribuira i u drugim medijima. Njuskalo.hr u drugim medijima neće objaviti korisnikove osobne podatke, nego samo sadržaj oglasa i link na stranicu Njuskalo.hr.
    23. Nije dopušteno kopiranje i uporaba bilo kojeg dijela stranice Njuskalo.hr, uključivo sa svim podacima koje daju korisnici, bez prethodnog pismenog dopuštenja Njuškala d.o.o.

Pomiri se s time. Nemaš pravo koristiti taj sadržaj na bilo koji način osim posjetom na tu stranicu.

1 Like

…to je i ono što govorim. Gazda može imati samo prohtjeve u skladu sa nadređenim pravilima

Tako je. I ti isto tako možeš imati prohtjeve, a u ovom slučaju tvoji prohtjevi nisu u skladu sa zakonskim propisima niti su u skladu sa prohtjevima gazde koji su zakonski poduprti.

Ne mogu biti tuženi od jednog ili više korisnika ako se objavljuje samo oglas i to bez imena i prezimena jer taj oglas nije osobni podatak. Tako da možete eventualno biti tuženi od vlasnika portala jer je on vlasnik te zbirke/baze podataka. Sad da li je legalno te podatke koristiti i organizirano obrađivati od treće strane trebao bi doći neki pravnik i reći po kojemu zakonu i po kojemu članku je to ta zbirka nečije vlasništo i po kojem članku je to zabranjeno jer kako su zakoni pisani vjerojatno u vrijeme dok je web počeo postojati moguće je da u zakonu nema članka da zbirka podataka može biti nečije vlasništvo. Što god piše u uvjetima korištenja njuškala, a nije podržano nekim zakonom ne vrijedi ništa izvan portala(znači na sudu.) najviše što se može za takve točke je da vas vlasnik portala bana i zabrani vam posjetu na portal i ništa izvan toga…

@bozoou ti ocito kao mali nisi odgajan batinama, pa da znas kad je dosta :smiley:

Pošto vidim da sve ova rasprava odužila reći ću ti da ti njuškalo sudski nemože tužit dok ne koristiš njihove resurse i informacije u komercijalne svrhe, drugim riječima dok ne zgrćeš lovu na njihov račun. Na njima je sad da odluče da li ćete pustit da radiš to kaj radiš ili pak neće.

1 Like

Sta si povilenio ti? Decko je lepo otvorio temu da vidi sta mu je ciniti, a ti ga vredjas u 5 postova.

Ne vrijedjam, iznosim svoj stav kako bi postupio da sam ja gazda stranice. Ako se neko ne slaze sa nekim, nemora znacit da se vrijedja :slight_smile: :*

Pa logično je da ne smiješ uzimati podatke s druge stranice i od toga profitirat. Da se to smije onda bi (primjer) netko uzeo hosting na kubi, panami itd i kopirao postove s geekhr mreze :stuck_out_tongue:

Jedina stvar ovde koja je ocigledna je da moze da radi sta hoce. Moze da nastavi da tera inat, a i ne mora. Sada nekome je logicno da ne sme da scrape-uje kod sa druge stranice, a opet na internetu ima miljardu primera scrapeovanja, deeplikovanja, crawlanja pa nikome ne otpada glava sa ramena. Ja da sam na tvom mestu, terao bih inat samo zato sto doticni baja vlasnik stranice ne zna lepo da ti posalje mail i objasni stvari, nego se pravi pametan pa resava stvari tezim putem i kontaktira tvog hosting provajdera, sto je jadan potez po meni. Evo ja ti nudim svoj server da hostujes aplikaciju, pa moze da me tuzi medjunarodnom sudu u Strazburu…

Koliko samo ima dodataka za Amazon, Ebay koji ljudima olaksavaju posao, pa nikome glava nije pala s ramena, a vi pravite ovolike pravne probleme na usranom Balkanu.

Dovoljan je i u Amsterdamu :smiley:

Velika tema, skuzajte ako sam propustio sta, ali ja osobno znam za 4 nevezana programera koji su vec napravili istu stvar; preko njuskala, ili svih hr oglasnika. Bilo je tu i puno mastovitijih rjesenja od samog crawlanja oglasa na njuskalu. Prvo bi zakljucio da tu i nema neke velike love.

Drugo, naravno da nije legalno crawlat i kupit tuđi sadrzaj. OP, cesto spominjes google, ali google je:

  1. ostavio vlasnicima mogucnost da zabranje crawlanje
  2. nudi samo snippet + link do sadrzaja, ne i sam sadrzaj
  3. kad je krenio nudit sadrzaj direktno na pretrazivacu, google je bio tuzen i izgubio parnicu
  4. ti nisi google nazalost

Krenes li u monetizaciju ovoga, Njuskalo ce prvo pokrenit tuzbu, a nakon toga ce aktivno sprjecavat crawlanje svog weba. Ne postoji okvir u kojem ti imas dovoljno hitova prema njuskalu da ti se poslovni model isplati, cak i ako se tuzba izgubi u ladici nekakvog linog suca. Pa da na moj server radis nekoliko tisuca upita dnevno, ja bi te aktivno lovio, bana, i tuzio za DOS napade, prije nego smo uopce i dosli do teme vlasnistva sadrzaja.

Samo je vjerovatno stvar što to oni misle da bi trebali napraviti a opet neda im se pa blokiraju tebe.

Što se legalnosti tiče koliko ima samo 3rd party pluginova po webovima koji koriste podatke fejsbuka i ostalih socijalnih mreža i kombiniraju ih npr u social stream, to je opet aplikacija koja koristi tuđe stranice i profitira na tome i legalno je i dalje.