Održavanje foruma - prijedlog

Slazem se sa tim da treba nadogradjivati forume ali mnogo uticaja ima tema i za mene licno su forumi realniji od drustvenih mreza,jer na forumu mogu da procitam korisne stvari od clanova koji su vec provereni,dok na drustvenim mrezama nikad ne verujem kada nesto pisu pa makar bilo i najtacnije,jer na drustvenim mrezama ima mnogo prevara.
Na ovom forumu je vazno da se i dalje pise tacno i da se kontrolisu i uklanjaju prevaranti koji ce npr pisati da je zaradio milion evra i da se nesto odradi da bi se zaradilo…

1 Like

Da, samo mi je nekako tanka suštinska razlika između nekog podforuma sa forum.hr i nekog specijaliziranog foruma. To bi na neki način trebalo biti isto.

Nekako je glavna razlika u vlasništvu, dok svaki specijalizirani forum ima svog vlasnika…podforumi sa forum.hr svi spadaju pod istog vlasnika. (Ne i pod iste moderatore)

Da li uopće postoje forumi dostupni na način da postoji master forum kao servis pod kojim se može otvoriti specijalizirani forum. Onda onaj koji otvara forum bi zapravo kreirao samo “podforum” tog master foruma, iako bi se taj podforum u potpunosti ponašao kao zasebna cjelina, tj. kao zasebni forum.
Njegov podforum bi spadao pod njegovo vlasništvo i on bi ga konfigurirao kroz parametre po svojim preferencijama. No taj forum bi se pokretao na serverima tog master forum servisa ?

Na taj način bi forumi postali možda malo pristupačniji za postaviti, jer vjerujem ne zna svaka “šuša” instalirati ovakav forum na svoj server. Možda griješim, možda je lako postaviti ovakvu skriptu …al opet, pola ljudi koji bi pokrenuli forum vjerovatno niti ne znaju što su termini “server/host/domena”…pa je takvima sigurno problem sve što nije po principu “Sign up -> and go”

Na specijaliziranim forumima je razlika što većina ljudi bude barem površno upućena u tematiku ili žele naučiti nešto o tome dok na forumima tipa forum.hr stalno uletaju nekakvi padobranci u teme o kojima ne znaju ništa i koji pišu samo da nešto napišu.

Nisam se susreo s takvim servisom, ali da imam domenu forum.com ili forums.com vjerojatno bi išao s tako nekakvom idejom :slight_smile:

1 Like

Nije neobičan servis.
Sret’o sam se s tim još prije desetak godina (ne znam da l’ s linkovanim il’ nekim drugim).
Ne kažem da je zaživjelo k’o takvo.

Ima takvih servisa mnogo kao na ucoz.net sto se moze napraviti i sajt i forum i blog odjednom.Samo ne vidim razlog sto bi se to radilo i svako bi pravio svoj forum.bolje 3 dobra balkanska foruma nego 50 losih.Za mene je Forum lakse instalirati i napraviti nego sajt.
Eto ko zeli ja mu mogu napraviti forum kao forum.hr ali koliko ce to biti za onoga kome bi napravio isplativo to je vec pitanje.

Zapravo većina takvih servisa prije ili kasnije krene silaznom putanjom… primjerice hrvatski blog.hr ili strani blogger.com ili wordpress.com, dobro ova zadnja dva su se malo prilagodila i dopustila dodavanje vlastitih domena ali sjetite se koliko je prije bilo blogova na poddomenama blogspot.com-a pa ih sad više nigdje nema jer svi su prešli na vlastite.

Mislim da forum uopce nema problem s moderiranjem sadrzaja niti su potrebni ikakvi suvisli pluginovi koji moderiranje sadrzaja prebacuju na community, s obzirom da sadrzaja u velikoj kolicini ionako vec godinama nema.

Smatram da je glavni problem foruma kronican nedostatak kvalitetnog sadrzaja i ljudi vec godinama, a ne u nacinu vodjenja foruma.

Kako je doslo do toga da toliko nedostaje kvalitetnog sadrzaja i clanova ne znam, ali jedan od glavnih razloga zasto ja osobno vise ne posjecujem forum svakodnevno je taj da dostupni sadrzaj me ne zanima nesto pretjerano ili smatram da nisam dovoljno relevantan da sudjelujem u dostupnim discussionima (citaj: dosao na Webmajstori forum a vidim nula tehnickih tema, a ako i bude onda je to Wordpress)

hajde nemojte zezat … evo već druga tema gdje se žalite kako propada … šta se žalite na sadržaj, raspravlja se o youtubeu, amazonu, seo, programiranju … s vremena na vrijeme zalomi se neka diskusija i u birtiji … prošlo je vrijeme kilometarskih tutorijala, ljudi uče po youtubeu, način učenja je promijenjen … na forumima se samo raspravlja o sitnicima i o generalnim temama

1 Like

Slažem se, vremena su se promijenila i sada se na Google i Youtube traže odgovori na probleme koji su se prije pitali na forumima. Forumi danas više služe za razmjenu iskustava i rasprave o aktualnim temama.

1 Like

Samo nema dosta kvalitetnih tema na forumu.:cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

I tu se slažem ali to možemo samo svi zajedno promijeniti :slight_smile:

1 Like

Zasto ne pokrenes neku, ako vec smatras da je tako ?

Pokrenuti novu temu je opcija koja je dostupna svim clanovima :slight_smile:

2 Likeova

Nije to problem i onda se dobije 0-3 odgovora i sve stane, sto stručnije to tužnije.:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

Mozda sama tema nije kvalitetna i zanimljiva :man_shrugging:

Probaj to pitanje postavit sebi, a ne smatrati da je tema top.

Izmedju ostalog ako dobijes odgovor brzo, nema se tu sta razglabati u 100 postova.

Za ovo mi onda ne treba forum.:cowboy_hat_face::cowboy_hat_face::cowboy_hat_face:

Jedan od razloga zašto nedostaje tema je i taj što se mnogi boje podijeliti svoje znanje jer misle da tako prave sebi konkurenciju. Ipak smo malo tržište. Ali treba ići za onim da se dobro dobrim vraća… :slight_smile:

1 Like

Ima udemy, youtube, hrpa tutoriala, pa opet ne mogu svi sve nauciti, jer svaki covjek je limitiran za odredjeno znanje. Ionako nedostaje ljudi.

Kada bi IT uslugu smio isporučit klijentima samo u zemlji iz koje dolaziš i kada nebi smio raditi za niti jednog drugog stranog klijenta vjerujem da bi tržište bilo malo.

Jer sve ove velike poslove gdje je veća dobit bi odradile ovih par gigantiskih kompanije, a za ove ostale poslove bi bilo daj što daš.

Evo prijedlog, da se uvedu ocjene za svaki post, a time i svaki forumas dobiva bodove. Kao sto ima stackowerflow forum. Bodovi od -10 do 10.

Moze svatko glasati na temi za svaki post.
Ako se uvede, mogucnost glasanja, samo za nove teme i nove postove.

Ja sam na forumu nesto manje od godinu dana. Prije sam citala iskljucivo na njemackom i engleskom , reko, hajd da izguglam ima li nesto o seo i amazon affiliate na nekom od domacih jezika. I tako dospjela ovdje, jer je ocito forum za te kljucne rijeci u vrhu SERP. Postoji btw. jedan jedini topik na tu temu, i uistinu je najaktivniji. Par clanova tu, cini mi se, uziva da razmjenjuje informacije. To je osnova za neki sadrzaj na forumu - potreba za komunikacijom.

A vas žal za starim vremenima, cijenjeni programeri, kad su bile “strucne teme”, se cini nekako kao neki ustajali stari brak. Uvenulo sve, djeca otisla ni ne javljauju se, a njih dvoje nemaju jedno drugom sta vise reci :smiley:

Vascijeli forum pored tog jednog topika stoji na izvol’te. Pa napravite “kvalitetan sadrzaj”. Ne mislim da bi komunikacija na strucnom nivou procvjetala ako se ostale trenutno aktivne teme ugase.