Online mjesto za oglašavanje [potreban savjet]

Pozdrav :smile:

Dobio sam zadatak da odradim skriptu za oglašavanje usluga (princip rada kao olx) pa me sada zanima dali da radim aplikaciju od 0 ili da koristim neku platformu (da napravim WP plugin ili uzmem platformu za shop), šta vi mislite, šta da odaberem?

Drugo pitanje je koliko bi mogao naplatiti izradu aplikacije pošto do sada nisam nikad naplaćivao izradu aplikacije jer sam u svim projektima koje sam radio bio dio staff team-a (koliko vi naplaćujete web aplikacije)?

Custom, jer ćeš u svakom trenutku znati šta si uradio. WP nek updatuje skriptu, ili nešto izmijeni, tvoj plugin može biti outdated, te će ti se žaliti sigurno da nisi dobro odradio posao. Isto tako ćeš više zaraditi na custom rješenju. I uvijek sam za custom rješenje kada je riječ o većim projektima tipa olx, jer tu optimizacija mora biti savršena vezano za sve. Koliko to wordpress može postići, nisam siguran. I uopšteno ne da mi se čitati tuđi kod da bi vidio kako radi, dosta bespotrebnog posla. (Mislim na sve tuđe CMSove i kako je neko nešto zamislio.

Otprilike izračunaj koliko će ti vremena biti potrebno, i procijeni da li ćeš više zaraditi ako je 1h tvog vremena 20e ili da se nagodiš za neku cijenu primjera 1000-1500e.

Moj savjet:

  1. Custom rješenje
  2. Odredi koliko vrijedi tvoj sat vremena rada (U to nemoj otprilike, već koliko cijeniš ono što znaš, to i naplati).

Uzmi neki framework poput Laravela i raspali.

Slažem se, sve custom ic radit svarno nema smisla, ljepo uzmes laravel i udri, uštedit ces jako puno vremena.

WP za takav projekat stvarno nema smisla uzeti kao niti jednu gotovu skriptu jer onda ovisis o njoj…

1 Like

WP ima smisla za bilo koji projekt, sve ovisi o tome koliko dobro barataš njime.

Nebi se uopce slozio s tobom…

WP kao sustav je zastario, danas su u trendu MVC standardni i potpuno objektno progamiranje, a 80% ljudi sta rade u WP u ne rade objektno nego proceduralno, i sta se desi kad WP promjeni npr. query funckiju a tebi ga klijent updata?WP je dobar za male ništa više.Naravno ti u WP u mozes napravit sve sto pozelis to ne ne giram ali nema smisla ic velike projekte radit u WP u.

To je ko da vidis Njuškalo,Coolinariku,Crno Jaja,Apartmaniju itd. napravljenu u wordpressu…
Šta misliš zasto nisu? Jer autori toga neznaju WP?

WP kao sustav uopće nije zastario, baš naprotiv, tek sada doživljava najveću ekspanziju.

U wordpress-u možeš koristiti metode koje izvršavaju neki query, dakle ne zanimaju te promjene queryja. Isto tako možeš pisati sam querije i opet te ne zanimaju izmjene njihovih qurija.

Postoji puno više projekata, puno jačih projekata na WP-u od tvojih nevedenih.

Dovoljno je reći da u TOP 1 000 000 webova (po posjećenosti), 20% ih je na WP-u. Odnosno od svih webova na svijetu, WP vrti 4,5% cijelog interneta…

Takve rezultate nemaju webovi izgrađeni sa Symfony, Laverel i Codeigniterom zajedno…

A održavanje webova, ne bih htio ni spominjati…

Evo ga jos jedan WP fanboy.

1 Like

Kada čovjek dođe na forum mislim da se on usere od wordpressa, joomle itd itd koliko kakite o custom cmsu.

Ja jesam pristalica WordPressa i volim raditi s njim, ali ljudi to je CMS.

Ne treba mijesati kruske i jabuke.Zna se sta je framework, sta je CMS.I kada/zasto se koristiti jedan, a kada drugi.

E bas to bravo @belmin !

Od 100 ljudi ovdje na forumu njih 10 zna razliku, a ostalima je isti ■■■■■ jel CMS, framework, WordPress, Joomla, MVC, JavaScript, Java itd. itd. itd.

Da, zašto onda uzimati framework da bi opet izgradio neki CMS iz nule. Gubitak vremena, osim ako nemaš neki jaki argument za to.

Mozda zato sto njemu ne treba CMS ?

Web aplikacija bez CMS-a, to mora biti ■■■■■■ :smile: Pretpostavljam da kroz phpmyadmin dodaje i uređuje sadržaj, stranice i korisnike ili ih pak hardcodirate ? strava…

Necu reci da valjas gluposti, ostati cu suzdrazan.Nadam se da ce se javiti neko da ti malo pojasni neke stvari, jer ja nemam volje.

Ugodan dan.

Polako, covek tek uci. Kada bude imao iole ozbiljan projekat, pa ga bude uradio u WP, shvatice :slight_smile:

Ti znas sta je CMS, a sta web aplikacija, i znas razliku istih? Reci mi da znas, molim te.

Mislim da ipak ne zna, ali ipak je shvatio da je izvalio glupost epskih razmjera pa se vise od sramote ne javlja u temu.Sto je na neki nacin i razumljivo.

Content Management System (CMS) je web aplikacija ili dio web aplikacije namjenjena izmjeni sadržaja web stranice ili web aplikacije.

Zapravo, ne razumijem zašto uopće ulazim u raspravu sa početnicima u svijetu IT-a poput vas, ali vrag mi nije dao mira, kad vidim nekog noob-a kako objašnjava čemu služi wp. Prijatelji moji, vi ne znate gdje ste šuplji dok se ne popipate. Lagano prođite doumentaciju WP-a, pa onda možemo komunicirati o takvim temama.

I kad već niste naveli, najveća prednost aplikacije napravljenu sa nekim od frameworka su performanse i skalabilnost. Međutim, i jedno i drugo je u WP-u moguće popraviti.

Radio sam više godina u hrvatskim tvrtkama gdje smo pisali svoje frameworke za aplikacije, što danas nema smisla.

Ali zašto WP ? Jednostavno zato, što npr. creatifcode i belamin mogu zajedno pisati nekakvu aplikaciju od 0, a wp prosječnom wp developeru će trebati barem 3-4 puta manje vremena da napravi isti posao kao i oni. Hoće li biti razlike ? Hoće, aplikacija na wp-u će biti kvalitetnija i sigurnija, ukoliko je pisana po wp standardima. Hoće li se njihova aplikacija brže loadati ? možda… (pri manjem opterećenju, sigurno ne).