Opomene hrv web stranicama zbog krađe Getty images fotografija

A što bi bilo kada bi se napravio acc na nekom blogu postavio sve te slike na taj blog i rekao na sudu ja sam skinuo te slike s bloga ?

[quote=“tsereg”]Ah, kužim.

Ali opet – dovoljno je da na web-stranicama s kojih si pokupio sliku piše “copyright”. Ja i ispod slike stavim autora i link na site gdje sam je kupio. I u uvjetima napišem da site sadrži i autorska djela trećih. Tako da se nitko ne može izvlačiti na mene.

No, ipak se ne treba praviti grbav i “ripati” slike sa stranica glumeći “nisam znao”.

Mislim da sud opet neće samo tako prihvatiti “ja sam to skinuo sa stranice X, ne sjećam se više koje, mislio sam da smijem”. Ja se barem ne bih u to pouzdao.[/quote]

Da ali najveci je problem kada ti imas trece osobe koje dodaju slike i sadrzaj a ti si vlasnik stranice. A jos gori je kada imas image upload. Sad sam ceskao po svom image upload siteu sa 10 000 slika i neki magarci su mi dodali slike s getty images watermarkom. Zamisli ti to.

[quote=“mestro67”]A što bi bilo kada bi se napravio acc na nekom blogu postavio sve te slike na taj blog i rekao na sudu ja sam skinuo te slike s bloga ?[/quote]A što ako su u šumi? :slight_smile:

Tko zna? Vlasniku blog-servisa bi došao sudski nalog da isporuči sve podatke i IP adrese preko kojih si se spajao, telco-operatorima da identificiraju osobu koja je potpisnik ugovora…?[quote=“dadaas”]Da ali najveci je problem kada ti imas trece osobe koje dodaju slike i sadrzaj a ti si vlasnik stranice.[/quote]Pa ista gabula kao i web-hoster. Dobro bi bilo surađivati s policijom i poštivati sudske privremene mjere i naloge.

postoje igraonice,internet caffe-i i sl.

Ne bi bilo loše napomenuti…

Kod Amerikanaca Copyright oznaka nije potrebna od 1988. Vidi

[quote=""]The United States only provided copyright protection for a fixed, renewable term, and required that in order for a work to be copyrighted it must contain a copyright notice and be registered at the Copyright Office. The Berne Convention, on the other hand, provided for copyright protection for a single term based on the life of the author, and did not require registration or the inclusion of a copyright notice for copyright to exist.

Eventually the United States became willing to participate in the Berne convention, and change its national copyright law as required. In 1989 it became a party to the Berne Convention as a result of the Berne Convention Implementation Act of 1988.[/quote]

U ostalim članicama Bernske konvencije


nije bilo potrebno ni prije.

Ukratko: svako djelo za koje nije jasno navedeno da se smije slobodno i besplatno kopirati - zaštićeno je autorskim pravom.

Uvijek sam se pitao da li veliki portali placaju licencu za korištenje fotografija, a eto i odgovora.

[quote=“gambo”]Ne bi bilo loše napomenuti…[/quote]Eh, ne sasvim. Imali smo dugačku raspravu ovdje na forumu svojedobno gdje sam ja zaključio isto to.

Međutim, pokazalo se (vir2al, 108.d i Šljaker) da zapravo stoji ovo što je napisao dadaas.

Ovdje je tema u kojoj je to konačno pojašnjeno:

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=21127

Sasvim je točno da je autorsko djelo zaštićeno samim činom njegovog nastanka i da naznaka “copyright” nije potrebna za početak te zaštite.

Međutim, ukoliko netko drugi tko nema prava na to, ipak iskorištava to autorsko djelo, onda autor, ukoliko drugi nije znao niti je mogao znati se radi o djelu za koje je potrebno prethodno ishodovati dozvolu autora, ima pravo zahtijevati da taj drugi njegovo djelo prestane iskorištavati, ali neće moći tražiti da mu se preda eventualna zarada koju je taj drugi ostvario iskorištavanjem njegovog djela do tog trenutka. Ne zbog toga što taj drugi ne bi poznavao zakon, već naprosto zato što ne možeš odgovarati za nešto za što nisi znao niti mogao znati - u ovom slučaju ne možeš za svaku sličicu koju vidiš na Internetu ići istraživati da li negdje netko u svijetu polaže kakva prava (samo “autorstvo” je čisto moralno pravo, iz njega ne izlazi nužno i da postoje bilo kakve restrikcije u pogledu iskorištavanja djela). Dužnost je autora (odn. od njega ovlaštenih osoba) da to objavljuju svijetu.

Iz tog razloga se uvijek na podlogama autorskih djela ističe nekakva izjava tipa “Copyright” ili “sva prava zadržana” ili sl. kako bi se svakoga tko dođe u doticaj s djelom obavijestilo o nužnosti ishodovanja dozvola. Iskoristi li ovaj drugi sada to djelo, pošto je znao ili barem mogao znati, morat će zaradu od iskorištavanja djela predati autoru.

[quote=“Petarcro”]Jos malo ce i netko zakupit prava na koristenje slova i boja. Maknite slike i gg.[/quote]Mislim da si ti sasvim fulao poatnu autorskog prava. Znači, nije nitko ništa ovdje zakupio. Čovjek koji šalje te opomene je ovlašten od autora (izravno ili neizravno) raditi na zaštiti njegovih - autorovih - prava.

Ako ti nacrtaš neku sliku, onda nisi zakupio ništa. To je nešto što si ti napravio i tvoje je da radiš s time što hoćeš. Kada bi svi drugi smjeli tvoju sliku štampati na majice i te majice prodavati kao lude jer se ljudima sviđa tvoja slika, a ti da ne dobiješ ništa od toga, jer “još ćeš htjeti pravo na korištenje slova i boja”, onda bi brzo odustao od slikanja.

[quote=“iggysick”]Trolanje do jaja. Uspoređivanje plajčkanja kladionice i upotrebe slike na sajtu a tu sliku si mogao pobrati na recimo flickeru se nemre nazvati ništa drugo do trolanjem.
Ne kužim tu potrebu lupetanje uzduž i poprijeko e samo da bi izrazio suprotno mišljenje![/quote]

bez vrijeđanja, molim. ne trolam niti lupetam da bi izrazio suprotno mišljenje.

upzoravam ljude pa pripaze kod davanja savjeta koji bi mogli nekoga navesti na krivi zaključak, pa i finacijski oštetiti.
isto tako savjetujem oprez onima koji slušaju savjete samoprozvanih odvjetnika.
usporedba je preuveličana, ali na mjestu.

[quote=“Homer”]bez vrijeđanja, molim. ne trolam niti lupetam da bi izrazio suprotno mišljenje.

upzoravam ljude pa pripaze kod davanja savjeta koji bi mogli nekoga navesti na krivi zaključak, pa i finacijski oštetiti.
isto tako savjetujem oprez onima koji slušaju savjete samoprozvanih odvjetnika.
usporedba je preuveličana, ali na mjestu.[/quote]

Trolaš i dalje. Ovo je forum di se raspravlja i svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje no nekako izgleda da si jedini ti u pravu i da je tvoje mišljenje ono ispravno pa zato iznoš usporedbe da boli glava. I nisam vidio da se itko tu proglasio odvjetnikom i ne vidim zašto bi netko trebao biti odvjetnik da iznese svoje mišljenje o ovom slučaju.

I nisam vidio nikoga da je došao ovdje sa konkretnim slučaje i tražio savjet te stoga i smatram tvoje postove trolanjem. A ti meni pokaže gdje je tko tražio savjet i gdje se samoprozvani odvjetnig oglasio savjetima.

[quote=“iggysick”]Trolaš i dalje. Ovo je forum di se raspravlja i svatko ima pravo iznijeti svoje mišljenje no nekako izgleda da si jedini ti u pravu i da je tvoje mišljenje ono ispravno pa zato iznoš usporedbe da boli glava. I nisam vidio da se itko tu proglasio odvjetnikom i ne vidim zašto bi netko trebao biti odvjetnik da iznese svoje mišljenje o ovom slučaju.

I nisam vidio nikoga da je došao ovdje sa konkretnim slučaje i tražio savjet te stoga i smatram tvoje postove trolanjem. A ti meni pokaže gdje je tko tražio savjet i gdje se samoprozvani odvjetnig oglasio savjetima.[/quote]

ne shvaćam razlog tvoje neljubaznosti prema meni, ako se ne slažeš sa nekim mojim stavovima iznijetim u drugim temama, ne bi trabao svoj prijezir pokazivati u ovoj temi.
da, ovo je forum, i svako iznosi svoje mišljenje, pa ne shvaćam zašto ti moje mišljenje nazivaš trolanjem. :zbogom:

[quote=“Homer”]ne shvaćam razlog tvoje neljubaznosti prema meni, ako se ne slažeš sa nekim mojim stavovima iznijetim u drugim temama, ne bi trabao svoj prijezir pokazivati u ovoj temi.
da, ovo je forum, i svako iznosi svoje mišljenje, pa ne shvaćam zašto ti moje mišljenje nazivaš trolanjem. :zbogom:[/quote]

Kakve sad druge teme?!?
Ajme trola! :kalashnik

[quote=“Homer”]ne shvaćam razlog tvoje neljubaznosti prema meni, ako se ne slažeš sa nekim mojim stavovima iznijetim u drugim temama, ne bi trabao svoj prijezir pokazivati u ovoj temi.
da, ovo je forum, i svako iznosi svoje mišljenje, pa ne shvaćam zašto ti moje mišljenje nazivaš trolanjem. :zbogom:[/quote]

Gle procitaj svoje poruke u ovom topiku i procitaj moje. Ja sam htio pomoci ljudima, dao sam im linkove ka stranicama gdje mogu naci potrebne informacije. A ti si samo napadao mene da sam ja samoprozvani odvjetnik i sta ja imam tu djeliti savjete.
Pa najbolje bi bilo da zatvore forum pa nitko nece davat savjete i svoja iskustva.

Moja namjera u topicu je samo da pomognem ljudima koji su dobili opomenu da ne salju novac bezveze nego procitaju malo iskustva drugih ljudi. Dok je tvoja namjera u topicu promasena jer si se ti orijentirao na mene, a ne na temu… dakle trolanje.

[quote=“dadaas”]Gle procitaj svoje poruke u ovom topiku i procitaj moje. Ja sam htio pomoci ljudima, dao sam im linkove ka stranicama gdje mogu naci potrebne informacije. A ti si samo napadao mene da sam ja samoprozvani odvjetnik i sta ja imam tu djeliti savjete.
Pa najbolje bi bilo da zatvore forum pa nitko nece davat savjete i svoja iskustva.

Moja namjera u topicu je samo da pomognem ljudima koji su dobili opomenu da ne salju novac bezveze nego procitaju malo iskustva drugih ljudi. Dok je tvoja namjera u topicu promasena jer si se ti orijentirao na mene, a ne na temu… dakle trolanje.[/quote]

moja namjera je također bila da pomognem ljudima, nisam te napao, nego sam samo savjetovao da naglasiš da je to samo tvoje mišeljenje. da poslije ne bi imao na duši ljude koji su ušli u skupu pravnu bitku. evo ispričavam ti se ako misliš da sam te napao.

[quote=“iggysick”]Kakve sad druge teme?!?
Ajme trola! :kalashnik[/quote]

ja trol, ti majmun. :cmok::vipme:

Da. Hajde da se sada vratimo na temu.

Komentar dovoljno govori. Case closed.

Da ajmo se vraqtiti na temu:
Ja sam maknuo sve slike koje su Royalti Free i Rights Managed i gotovo sve CC.

E sad CC slike se mogu koristiti, ali mnoge od njih ne u comercialne svrhe. Sto to znaci?
Dali ja mogu koristiti tu sliku na svom blogu?

Jel se to odnosi i na istockphoto slike?

Što se odnosi na istockphoto slike?