Otvaranje firme u BiH: Prodaja preko interneta i UVOZ

Prije svega pozdrav za sve webmastere imam nekoliko pitanja te u koliko imate bilo kakvog iskustva oko otvaranja firme u BiH (online trgovine) te uvoza robe (kupovina na raznim webovima) …
Već par dana razmišljam o tom poslu kupovine sa neta i prodavanja na netu tj na balkanu…
Za početak prodaja bi se obavljala na teritoriju BiH a posle naravno i šire( Srbija, Hrvatska, Crna Gora…)
Ono što me muči jeste carina!
Ne bježim od carinjenja robe i plaćanja poreza, nego interesuje me procedura!!!
Ne govorim od dropshipingu nego pravio bi’ lager kod sebe svu robu koju bi’ okačio na web bila bi’ kod mene i nakon narudzbe 24h euroexpressom slao na adresu kupca.
Kao što vidite interesuje me SVE koja mi je papirologija potrebna, početni kapital.
Da li moram imati d.o.o. za uvoz ili moze obrtničko preduzeće…

1 Like

Ja sto znam sigurno je da ti treba d.o.o. za uvoz.

Carinu ne moraš odmah platiti, već kada prodaš, ja mislim.

Nije tako i jeste… Carina i pdv se plaćaju naravno prilikom postupka uvoza. Ako imaš svoje carinsko skladište ili imaš novca da plaćaš nekom tko ima onda se roba carini prilikom izlaska iz skladišta

Ne razumijem, ne radim ja na veliko to bi bilo sitno, do 1000e robe mjesecno…
Ako je i tako kako ti reče za to bih mogao naci nekog sa doo da mi narucuje robu…

Mozes ti i preko obrta angazujes speditera i preko njih uvozis i kupujes ali to su dodatni troskovi i na tako male iznose definitivno se ne isplati…

pa šta ti mislis :smiley:
Dokle cu moci narucivati na svoje ime i ime rodbine D:

Pa naravno da će špeditera da angažira. Kako će uvoziti? Imati svoju špediciju uz trgovinu ili što?

Vidi druze, mene interesuje mogu li ja sad naruciti 100artikala na svoje ime i prezime, Naravno da ce odmah skontati da to prodajem, iiii sta je dalja procedura, otvaram obrtnicko preduzece i tjt ?

Naravno da će skužiti, a kako će postupiti to ovisi od carinika i kako je spavao noć prije.
Ako otvaraš shop ti registriraš što li već. Onda, ako misliš uvoziti to isto poduzeće registriraš u bazu UINO. Dobiješ carinski broj po kojem će te kasnije špedicija raditi. Troškovi jedne pošiljke su nekih 40-50KM. Ne možeš sam raditi uvoz jer u jednom trenutku na deklaraciji treba pečat špeditera.
Detalje ti ne znam jer mnogo stvari ovisi i od kantona i županije i čega li već u našoj državi je mali milijun pravila i ustanova koje ih tumače.
Još nešto. Pogledaj što bi uvozio. Ako netko ima ekskluzivno pravo na uvoz neke robe onda ti ne možeš uvoziti nego kupiti u bih pa prodati.

Ti si izvrsno upućen u materiju, bravo bravo, skoro kao veliki Del Boy. :blush:

  • Što kaže Komentar, to je tako. :smile:

Ne izvlači iz konteksta. Lijepo sam napisao zbog čega ne mogu o detaljima. Ako sam skužio dobro, kolega je ili iz Sa ili Tuzle. Kao da je u drugoj državi…

Oprosri kolega, nisi me razumio, mislio sam te samo pohvaliti da to što govoriš činiš sa znanjem i razumijevanjem, sigiurno si se susretao s tim… ništa loše, dapače. :sunny:
Dakle, pohvala. :blush:

Mislio sam na dodatnu uslugu na koju ce spediter uvesti na sebe robu i prodati njemu za obrt naravno uz dodatnu naknadu.

Ako ces raditi sa fizickim licima vjerovatno moras imati i fiskalnu kasu i izdavati racune, ako si doo ,oras imati sjediste firme, racunovodja…

Zdravo, vidim da je ova tema objavljena prije 3 godine ali trenutno imam isti probelm pa bi mi bilo od pomoći ako bih mogao dobiti par informacija od tebe da li si riješio ovaj problem i ako jesi kako? Hvala unaprijed

Čitam temu i ne vidim problem? Što te točno zanima?

Ne treba. Preduzetnici i društva su ravnopravni u spoljnotrgovinskom poslovanju.

http://kpsoftbn.com/?strana=DOOiliSP

Edit: sad vidim da je neko digao temu iz naftalina, jebiga, ali ako nista koristan je link.

Kanite se firme društva i slični sranja ako mjesečno ne možete imati PROFIT (dakle ne prihod) veći od 200€ jer vam tolko ode na lijepu našu BiH i ostala davanja…
(iz iskustva)

Najbolje ti je za pocetak potpisati ugovor sa kimtec i cometrade. Od njih kupis po xy cijeni a prodajes po xyz. Kad razradis poso onda razmisljaj o uvozu stvari.
Vjerujem mi da cometrade ima bolje cijene nego aliexpress. Naravno, neces dobiti ogromnu marzu na jednom proizvodu