Otvaranje firme

Ako ja imam neki websajt sa nekom nelosom posjecenosti,kada je meni vrijeme za otvoriti d.o.o? Jel mi se to isplati,kada se to otprilike radi

Ako imas dosta ovakvih razloga, onda otvaraj:

  1. Mozes prodati oglasni prostor hrvatskoj firmi ako izdajes racun
  2. Troskovi su veliki (npr. server) pa mozes “ubijati” dobiti i skidati PDV
  3. Tvoj sajt treba ozbiljnost u obliku neke firme jer ce tada surferi/kupci imat povjerenje

moje misljenje je da osim solidne posjete moras poceti okretati i neku lovu pa tek onda ulaziti u doo

Hvala na odgovoru
Na koliko otprilike mjesecne zarade da idem u d.o.o. vode? Zasto uopce da ulazim u porezni sustav? jel jedina stvarna isplativost to sto zapravo stices neku ozbiljnost?

[quote=“Antifreez”]Hvala na odgovoru
Na koliko otprilike mjesecne zarade da idem u d.o.o. vode? Zasto uopce da ulazim u porezni sustav? jel jedina stvarna isplativost to sto zapravo stices neku ozbiljnost?[/quote]

Prednosti su i ono što je bubac85 naveo pod brojevima 1 i 2.
Možeš izdavati važeće račune: ozbiljni oglašivači će radije raditi legalno, nego nekome plaćati “na crno”.
U sustav PDV-a ti se isplati ući ako imaš velike troškove.

Čemu firma? Jel ti baš treba, hoće li ti biti isplativo, možeš li se prošvercat bez da plačaš porez, imaš li oglašivače koji traže račune…
Jesi odgovorio prvo na ova pitanja?

Ja imam 70 sajtova i preko 100 000 posjeta dnevno pa nemam firmu, zašto državi davat pola novca ako ne moram.

Glup savjet.

Ne, rekao sam mu ako ima koristi da otovori firmu, al da prvo stavi na papir sve.
Ja mislim da nemi nije potrebna, barm mi do sada nije često trebala.

Kako god ti kažeš.
Ipak, da razmisliš i da zamoliš moderatora da obriše tvoj citirani navod

Za adsense i etarget ne treba firma koliko znam, neznam zašto bi se nekoga bojao. Ako si na to mislio

Ako netko ima 100.000 posjeta dnevno predpostavlja se da ima zaradu i to ne malu.
A sumnjam da se u hrvatskoj smije zarađivat bilo koju svotu bez bilo koje prijave bilo kakvog oblika “firme”.
Ne znam 100% što je sve moguće ali sumnjam iskreno.

Znaći da ako netko ima malu zaradu da njega treba pustit. Nisam čuo ni za jedan slučaj da je netko platio porez na adsense niti da je ikoga uhvartilo radi toga.
Ako ja budem prvi onda bi posli mene trebalo isto snaći pola članova ovog foruma.

[quote=“sime_zd”]Znaći da ako netko ima malu zaradu da njega treba pustit. Nisam čuo ni za jedan slučaj da je netko platio porez na adsense niti da je ikoga uhvartilo radi toga.
Ako ja budem prvi onda bi posli mene trebalo isto snaći pola članova ovog foruma.[/quote]

Ni meni nije, zna se da kod nas što šta ne šljaka kak treba a pogotovo ne državni organi.
Ali ipak oprez jer sve je ovisno o ukupnoj zaradi, ne možeš primati uplate od na primjer 10k Kuna mjesečno i ne plaćat porez na to, i nije uopće bitno da li je to adsense ili da igraš poluprofesionalno nogomet ili da si pjevač.
Sad koji oblik “firme” trebaš ili da je uopće potreban prijavit je druga priča, sigurno ima ovdje nekoga koji je kompetentan to objasnit ali svakako da prihod mora biti legaliziran ako je redovit.

Da, znam. Kako kaže poros nije se igrat, nikad neznaš kad će ‘pravna država profunkcionirat’ ;).

[quote=“sime_zd”]Čemu firma?
(…)
Ja imam 70 sajtova i preko 100 000 posjeta dnevno pa nemam firmu, zašto državi davat pola novca ako ne moram.[/quote]

To nije vrlo domoljubno od tebe.

Ako otvaraš d.o.o. moraš imati 20K kapitala za početak + troškovi otvaranja + svaki malo neki izdaci za HGK i slične agencije + živci koji ti odu zbog toga što smo najnekonkurentnije gospodarstvo razvijenoga svijeta + tu i tamo kojem službeniku u džep…

@sime_zd
Zato što koristiš javna dobra tipa bolnice, škole, autoceste itd. To da su porezi visoki, jesu, ali jebiga, izađi na referendum i ■■■■■■ sindikate kada budu htjeli svoje kolektivne ugovore. Ili se odseli kao sva normalna ekipa. Ili napravi vlastitu stranku, jer koliko god te HDZ dere na porezima i krade korupcijom, toliko će ti SDP dignuti poreze čim dođe na vlast (čuo si adlešićku, 60% poreza na sposobnost)…

Ugl, poanta je ova: ako ti se ne sviđa odi negdje drugdje. Recimo, SAD - porezi su niski, a nitko ti neće reć da si lopov jer znaš zaradit…

Evo, na mojnovac.net imaš topik o osnivanju offshore kompanije i na ovoj stranici neki lik spominje prodaju web stranica (ugl. virtualna dobra) pa mu ekipa daje informacije. Uzevši u obzir da te država dere na sto strana, ne bi škodilo osnovati kompaniju u nekoj offshore državi, makar to bila Švicarska, Crna Gora (da, da, nova europska offshore destinacija) ili Irska.

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=82&page=4

BTW: offshore kompanije su legalne, a to jesu li etične ovisi o tvojem načinu gledanja na svijet. S jedne strane ne plaćaš ništa društvu koje te je školovalo, liječilo i omogućuje ti dobra, a s druge strane, većina novca koje daješ ide na preveliku birokraciju (koja se ne želi kresati), u džepove ljudi na položajima, na socijalne transfere siromašnima (od kojih je dobar dio sposoban raditi) i na mirovine (čak trećina, a prosjek godina je 50, go figure)

Nisam rekao da se nije za igrat, smetala me tvoja bahata rečenica.
Valjda nam je svima cilj da pravna država profukcionira?
Što bi rekao na:

“Ja imam 5 brodica i prevezem 1 000 turista dnevno pa nemam firmu, zašto državi davat pola novca ako ne moram”

Pa da zašto. Zar bi trebao biti jedini u hr koji će plaćati taj porez.

Zato što uvijek postoji rizik…

…pogotovo sad kad postoji OIB

http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00251/_uker_251080S1.jpg

[quote=“Antifreez”]Ako ja imam neki websajt sa nekom nelosom posjecenosti,kada je meni vrijeme za otvoriti d.o.o? Jel mi se to isplati,kada se to otprilike radi[/quote]U ovoj priči je ključno pitanje kako misliš zarađivati s tim d.o.o.-om.

Ako imaš ideju kako, onda ima smisla.
Npr, ako ćeš (ili netko u tvoje ime) kontaktirati tvrtke radi prodaje oglasnog prostora, ili prodavati nešto preko web shopa, itd… onda ima smisla (uz uvjet da će to biti obavljano dobro i da će biti nekih prihoda).

Ako nemaš nikakvu ideju, nego bi otvorio d.o.o. i ne znaš što nakon toga, onda baš i nema puno smisla :slight_smile: