Otvaranje jdoo za web

U dogovoru s knjigovođom ćeš određeni postotak pojedinih kućnih režija bilježiti kao materijalni trošak firme. Ako ćeš se zaposliti, onda neke stvari poput mobitela, vozila i sl. možeš vaditi s firme uz odgovarajuće knjigovodstveno pokriće u obliku računa (za auto postoje dva modela, jedan je u kojem točno vodiš kilometre, a drugi je u kojem paušal u postotku vrijednosti auta vodiš kao dohodak isplaćen zaposleniku, pa sve bilježiš na firmu). Također ćeš s vlasnikom kuće sklopiti ugovor o najmu, a vlasnik će to prijaviti kao svoj dohodak od najma (vrlo povoljan porez) – ako sklopiš na premali iznos, porezna će vlasniku odrezati neki realan porez, bez obzira (pretpostavljam da bi vlasnik kuće mogao sklopiti s tobom i ugovor koji bi uključivao i režije, pa bi najam bio nešto veći – najbolje je sve to raditi u dogovoru s knjigovođom). Što se tiče zaštite na radu to je možda najzahebanije područje općenito (od najmanjih do najvećih poduzeća), a lako možeš dobiti informacije koje te bace u veliki i nepotreban trošak, kako se čini – bila je jedna tema u kojoj je to nešto iscrpnije prikazano kroz praksu.

Hvala na odgovoru.
Plan mi je u početku svesti troškove poslovanja na minimum tako bi bilo najbolje da sve to navedeno (auto, mobitel, trošak struje) ni ne stavljam na firmu. Zanimalo me ako mislim obavljati djelatnost u vlastitom stanu (u kojem sam ja vlasnik) da li je potrebno ipak imati odvojeno brojilo za struju, odvojeni Internet i telefon , prikupiti suglasnosti stanara i sl. – u biti da li ima ikakvih dodatnih procedura?

Slična pitanja sam ja imao dok sam otvarao tvrtku, ima tu troškova dosta i moj savijet ti je da ne otvaraš firmu ako nemaš barem 10K-20K . Za samo otvaranje firme nemaš puno troškova, dosta su pojednostavili pričam o j.d.o.o. ne o d.o.o. , no tu dolaze dosta troškova koje nitko ne spominje, a to je rađenje žigova, natpisa na zgradi, naljepnica, fiskalizacija, knjigovođa, printeri , boje , ma sto malih sitnica koje su po 100-500 kuna a na kraju brzo dodje do 10 000. Moraš i biti siguran da češ imati svaki mjesec za plaću + doprinose, pogotovo ako uzmeš poticaje za samozapošljavanje.

Poticaje za samozapošljavanje nečeš dobiti u komadu tako da ne računaš da češ dobiti 29 000 ili 36 000 kuna u komadu pa si mislis dobro to mi je za plaču prvih 4-5 mjeseci pa će firma već tad proraditi i bit će lakše.
Poticaje ćeš dobiti svakih 3 mjeseca po 7900 kn što ti nije dovoljno niti za 2 plaće.

Tako da budi oprezan pogotovo ako uzimaš poticaje jel moraš potpisati zadužnicu na 50 000 kuna prema državi. Država sebe uvijek osigura :wink: .

Ako imaš pitanja pitaj voljan sam ti pomoći jel svakom je na pocetku bilo tesko i imao je 1001 pitanje :slight_smile: .

Poz …

1 Like

@beep Ništa od toga što pitaš nije potrebno. Nećeš korisititi industrijsku struju, niti paliti tokarilice. Moraš imati propisnu tablu s radnim vremenom istaknutu na pročelju, što može zahtijevati odobrenje grada (ako da, onda uređeno gradskom uredbom za koju nitko ne zna). Mislim da ti je ključno vidjeti što je za zaštitom na radu – to je jedini segmet iz kojeg bi mogli izaći neki zahtjevi. Bojim se da je tu dosta dubioza.

[quote=“beep”]Hvala na odgovoru.
Plan mi je u početku svesti troškove poslovanja na minimum tako bi bilo najbolje da sve to navedeno (auto, mobitel, trošak struje) ni ne stavljam na firmu. Zanimalo me ako mislim obavljati djelatnost u vlastitom stanu (u kojem sam ja vlasnik) da li je potrebno ipak imati odvojeno brojilo za struju, odvojeni Internet i telefon , prikupiti suglasnosti stanara i sl. – u biti da li ima ikakvih dodatnih procedura?[/quote]

Netrebaš odvajati, moraš samo napraviti ugovor o najmu kod bilježnik i odnjet ga poreznoj upravi. Sugalnost stanara ti treba da ti daju da staviš ploču odnosno tablu na zgradu, ulaz illi neko vidljivo mjesto to po zakonu moraš tako kaže porezna uprava :slight_smile: .

Što se tiče troškova svesti na minimum, tu si moraš kalkulirati jel ti uvijek možeš napraviti pozajmnicu tvrtki i možeš tako platiti račune ili bilo što ti treba na firmu, a ako firma nema posudis joj ti ko fizička osoba :stuck_out_tongue: .

1 Like

Odakle ti ova informacija molim te lijepo. Ako ti je netko to rekao, onda nema pojma o čemu priča.

Nisam to znao, baš ću pitati knjigovođu. Ja svaku kunu pravdam.

Ako uzmeš poticaje od burze, moraš se prijaviti na oko 3200 kuna, mislim da je tocno 3140, tako da ti bruto 2 bude 4800 kn.
Računaj da ce ti burza dati tocno skoro u lipu da imaš svaki mjesec sebi platiti na tu plaću doprinose, a svoju plaću mislim na neto plaću si moraš zaraditi sam i tako godinu dana, a poslje sve sam :slight_smile: .

[quote=“vfranges”]Ako uzmeš poticaje od burze, moraš se prijaviti na oko 3200 kuna, mislim da je tocno 3140, tako da ti bruto 2 bude 4800 kn.
[/quote]

Da, ukoliko nije VSS. Ako je VSS minimalna plaća je oko 4.500 kn (Zakonom propisana).

Provjeriti ću to na HZZ, trebam vidjeti da li se stručna sprema (VSS) uzima u obzir prilikom davanja tih poticaja.
A što se tiče table s nazivom i radnim vremenom - da li ju je potrebno postaviti na pročelje zgrade ili na ulazu u stan? Koliko sam vidio većina tvrtki to postavljaju na ulazu u stan.
BTW. Kako ste vi koji ste u ovom poslu riješili to s procjenu opasnosti pri radu s računalima?

Pa, ako ti dođe inspektor u kontrolu – kako će znati da je došao na pravu adresu? Trebaš imati na pročelju, zajedno s radnim vremenom i preciznom adresom (kat i broj stana ili sl.).

[quote=“beep”]Provjeriti ću to na HZZ, trebam vidjeti da li se stručna sprema (VSS) uzima u obzir prilikom davanja tih poticaja.
A što se tiče table s nazivom i radnim vremenom - da li ju je potrebno postaviti na pročelje zgrade ili na ulazu u stan? Koliko sam vidio većina tvrtki to postavljaju na ulazu u stan.
BTW. Kako ste vi koji ste u ovom poslu riješili to s procjenu opasnosti pri radu s računalima?[/quote]

beep, ti sam tražiš poticaje za koju stručnu spremu hoćeš, ako je SSS onda je oko 29 000 poticaja i moras imati placu 4818,50 bruto2 , ako je vss i dobis od burze poticaje u iznosu od oko 36 000 onda moras imati veću plaću, a bruto 2 si onda sam izracunaj na RRIFU ili negdje gdje ima neto u bruto kalkulator.

Što se tiče table trebala bi biti na zgradi, ako je zgrada velika i ima puno stanova, onda ju trebaaš staviit negdje kod ulaza u zgradu da bude vidljiva.

Ok hvala vam na pomoći…znam da jdoo mora odvajati 25% dobiti u rezerve pa me zanima me što se događa kada jdoo dosegne dobit od 20 000 kn, da li postaje automatski doo silom zakona ili o tom odlučuje vlasnik tvrtke? Da li postoji neki vremenski period u kojem jdoo mora doći do tih 20 000 kn dobiti?

Vremenski period koliko sam upoznat ne postoji, a postaje doo po sili zakona s tim da nisam siguran, niti ja niti mij knjigovođa, jel treba u tom slučaju raditi reviziju.

Meni se nikakvih 25 % ne odvaja, imas racun na njemu imas love i kad tvrtka dodje do 20 000 ti možeš tražiti reviziju i postajes d.o.o. revizija kosta oko 4500.

Niko ti vremenski ne uvjetuje koliko ti mozes ili zelis biti j.d.o.o.

[quote=“vfranges”]Meni se nikakvih 25 % ne odvaja, imas racun na njemu imas love i kad tvrtka dodje do 20 000 ti možeš tražiti reviziju i postajes d.o.o. revizija kosta oko 4500.

Niko ti vremenski ne uvjetuje koliko ti mozes ili zelis biti j.d.o.o.[/quote]
Onda posluješ bez dobiti, ili ti se ne odvaja jer još ne posluješ niti godinu dana, a budi siguran da će ti se odvajati na kraju obračunske godine, kada se bude radio završni račun i kada se bude vidjelo dali imaš dobiti.

Mozda na kraju godine, no ovako i onako je cilj svakom j.d.o.o.-u da postane d.o.o. tako da odvajanje ili ne odvajanje , do kraja godine ću ovako i onako postati d.o.o. i platiti tu reviziju.

Ne mora.

Vidim da je tema zahrđala, al da ne otvaram drugu napisat ću ovdje :wink:

Zanima me kakva su iskustva onih koji imaju jdoo? Jel sve funkcionira po planu? Ima se posla? Jel netko zatvorio to u međuvremenu? :smiley:


Imam već neko vrijeme u planu, a sada sam odlučio realizirati ideju osnivanja svoje tvrtke. Dakle, planiram otvoriti jdoo, pa me zanima šte me čeka u narednim tjednima te imam nekoliko pitanja:

Postupak otvaranja jdoo mi je donekle poznat, barem što se tiče uputstava koja se mogu naći na internetu. Ono što me zanima jest:

  • koje sve djelatnosti mogu odabrati i gdje se može naći popis tih djelatnosti? osnovna djelatnost bi bila dizajn i programiranje te fotkanje. Kako mogu znati koja djelatnost uz sebe ima određene uvjete, tj. da li neka od odabranih djelatnosti iziskuje izdavanje neke potvrde (npr. treba skladište ili tako nešto)?
  • kod izrade žiga, da li mogu na njega staviti svoj logo? šta sve od podataka treba biti na žigu (dal i ono: jdoo za promocije (tj šta već :P))
  • kako ostati van sustava pdv-a? dal se to treba negdje napomenuti (kod bilježnika)? s obzirom da sam trenutno nezaposlen, dal je preporuka da se zaposlim u svojoj tvrtki ili da način rada funkcionira nekako drugačije (npr. isplata putem autorskog ugovora)?
  • dal će me troškovi otvaranje tvrtke na kraju ipak izaći oko 800 kuna + računovođa ili će se to penjati daleko više?
  • mogu li prvih nekoliko mjeseci ne isplaćivati si plaću ukoliko se posao ne zahukta prema planovima?
  • ukoliko bi jedna od usluga bila i slikanje maldenaca u tom bi sluačju trebao izdavati račun za što mi treba fiskalizacija… kakvi su troškovi toga?
  • kakva je procedura kod poslovanja sa inozemnim tvrtkama? ima li kakvih zavrzlama? računi, plačanje, porez? :smiley:

S obzirom da je trenutno aktualan onaj državni poticaj od 4000 kuna za web i 4k za opremu, zanima me da li ja na to imam pravo.

Pretpostvka je da mogu od države dobiti 4000 kuna za novo računalo. Kako se to može iskoristiti? Da li se prvo prijavim na to pa dobijem neki vaučer ili nakon što kupim računalo šaljem račun na neku državnu adresu? Da li prije tražiti taj poticaj ili prije otvoriti tvrtku?

Da li mogu nekako iskoristiti 4000 kuna koje država daje za izradu web stranice. Recimo da je trenutno nemam web stranice, a moja djelatnost je web dizajn. Ukoliko zahtjevam taj vaučer za izradu web strancie i sam napravim web stranicu te taj vaučer uplatim svojoj novo osnovanoj tvrtki, dal je to ok? Smije li se nešto takvo i kako to izvesti?

PS. U međuvremenu sam uvidio da je ovaj natječaj već zatvoren :smiley: Zanima me onda da li ima kakav drugi natječaj di bi kao novo osnovana tvrtka mogao dić neku lovu za kupnju opreme?

Zahvaljujem svima na odgovorima :wink:

Koliko ja znam svake godine država dodijeljuje:
1.) Bespovratna sredstva do 100 000 kn za poduzetnike početnike na osnovi poslovnog plana
2.) Kredite sa simboličnim kamatama i HBOR-om kao jamcem