Otvaranje jdoo za web

Jdoo kao doo, jefitnije ti je knjigovdstvo, ali percepcija je lošija.
Kao da su svi jdoo neozbiljna posla.

Da okotisuću i kusur sve skupa te ispadne.
SVIMA naglasi da ne želiš u sustav ili ŽELIŠ: Ovisno što prodaješ kakvi su ti planovi.

Poticaj ako misliš startco, da dobniješ, ali moraš prvo sve platiti svojim novcima, tako dapoticaj vrijedi, ali prvo plati a onda dobiješ. trebaju ti računi da si to i kupio, i ako je oprema u ptianju, pročitaj klauzule, jer teorija kaže da ti inspekcija može doći unutar 2 godine provjeriti gdje je tah hardver. Ali muljati se može ako baš želiš.
Iskreno ako nije nužda i nisi siguran nemoj se zaletiti jer poticaji su po meni najčešće dvosjekli mač.

Ako radiš negdje drugdje ne moraš se prijaviti u novootvorenu firmu.

AKO ne radiš onda se moraš prijaviti u svoju firmu i plaćati si doprinose.
Plaću bi trebao do 30 u mjesecu, da te zaposlenik (TI) ne tuži :smile:
Ali imaš i opciju ako šparaš troškove, i ne znaš koliko prometa budeš imao, da se prijaviš na 4 sata ili čak 2 sata dnevno.
Prema tome plaćaš pola minimalne plaće i pola doprinosa, ili čak četvrt.

S minimalcem 2500,00kn računaj na troškove PLAĆA+DOPRINOSI+KNJIGOVOĐA kao minimalne troškove cca 4000 do 4500,00 kuna.

Ako želiš imam ti knjigovodstvo koje nudi prva tri mjeseca za novootvorene firme 50% popusta, pa ti izađe cca 250,00 kn + PDV mjesečno. Ekipa je fantastična, ja prezadovoljan!

Tako da ccifra ti je negdje s minimalcem 4200,00 kuna.

To je minimum.

No ako se prijaviš tipa na pola radnog vremena prepoloviš taj BRUTO od 3850,00 na pola. + knjigovodstvo.

DJELATNOSTI:
prijavi sve čime se misliš baviti i još malo pored toga.
Jer proces poslije kod bilježnika ti je novčano skoro isti kao da nanovo otvaraš.
Napravi popis čime se misliš baviti te pošalji bilježniku da ti složi koje su to djelatnosti. ILi soliraš na NKD (guglaj)

Ako račun izdaješ za usluge, mislim da ti nije bitna fiskalna blagajna. Ako nisi u sustavu PDV-a.
Taj dio nisam siguran. Za web ne trebaš.

Sta god hoces i koliko hoces, najbolje kod javnog biljeznika i s njim vidjeti jel ti za neku od usluga trebaju specijalni uvjeti.

Koliko znam, na zigu mora pod obavezno biti Ime tvrtke i OIB, a sve ostalo po volji.

Zasto bi ostao van sustava PDV-a?
Ukoliko zelis ostati van sustava PDVa to ces rijesiti s knjigovodjom. Ako si ne zaposlen i ne zaposlis se u svojoj tvrtci morace placati doprinose po osnovici za placu direktora, a mislim da te to mjesecno izadje negdje oko 4k kuna, tako da s ti je pametnije privajviti se na minimalac u svojoj tvrtci. Ne znam da li mozes ono na pola radnog vremena sto ti je napisao @webmajstor007, nisam bas siguran. Place si moras isplacivati, a doprinose tako i tako oko toga nema diskusije.

Ne. Troskovi otvaranja sa zigom i svim ostalim potrebnim papirima dodju negdje oko 1000-1100 Kuna, zavisi od javnog biljeznika koliko ce te maznuti. Mislim da je mene izaslo 990.

Ne. Placu moras isplatiti isto kao i doprinise uplatiti. Tu nema duskusije i nema razgovora oko toga.

Koliko znam ne kosta te nista. Moras samo vidjeti s knjigovodjom kako je onda najbolje rijesiti tu fiskalizaciju racuna.

Nema nikakvih zavrzlama, odnosno ima jedna. Moras otici u poreznu i izvaditi PDV Identifikacijski broj, to ti je u biti OIB firme sa HR ispred OIBa. Ali da bi to dobio moras postati mjesecni obveznik PDVa, a samim time i uci u sustav PDVa.

Sto se tice ovih natjecaja i poticaja, iz vlastitog iskustva ti ovo govorim, ostavi se toga ako nemas dostatne mjesecne prihode za pokriti fiksne troskove (racunaj oko 5-6k kuna minimalno), jer ces samo upasti u probleme i sranja. Kada budes imao tajminimalni mjesecni prihod redovan onda razmisljaj o otvaranju tvrtke. Poticaji su samo usputni ■■■■■ njih, ne racunaj na njih, pravi se da ih nema.

Eto toliko od mene.

2 Likeova

Potpuno se slažm s ovime. Ako možeš bez njih uzmi ih ali sve prvo pročitaj i pitaj. Ako ne možeš bez njih, onda pročitaj dvaput! A računica, e čuj ja sam računao prije početka da se može čovjek izvući sa 5 tisuća mjesečno ali to nije život, tako da za neki život kakav takav, prometa bi trebalo biti duplo toliko. Sreća imao sam klijente koji su došli kod mene odmah u startu iz stare firme.

I BITNA STVAR.
što si više dižeš plaću plačaš veće doprinose. Tipa za 4500 recimo plaću, firmu ti to košta oko 7000 tisuća i kusur.
No na svu sreću postoje cake, legalne da to malo ispeglaš pa ne ispadne toliko, ali država ti uzme velik dio.
Za oko 10 tisuća plaću, recimo imaš uspješan mjesec, država zaradi skoro koliko i ti ako to ide sve preko plaće.

Ima jedna stavka koju sam zamjetio da možda nije točna, naime nisam u sustavu PDVa ali imam PDV id. Samo moraš naglasiti im da nisi u sustavu PDV-a. I ja sam mislio da ne može to imati ako nisi u sustavu PDV-a ali zapravo to ima veze ako se ne varam sa naplatom ako plaćaš unutar EU ili izvan. Jedino tamo je primjenjivo.

Hmmmm. Meni je teta u poreznoj rekla da ako zelim PDV ID moram postati mjesecni obveznik PDV,a samim time moram i uci u sustav PDVa, sto sam ja tako i tako odmah od pocetka uradio, jer ionako 99.9% je s pravnim osobama pa mi se ne isplati ne biti u sustavu PDVa.

Ali izgleda da i u tom pogledu svaka porezna ima svoju pricu onda, ili moze biti da sam ja nesto krivo skuzio. Tko ce ga znati.

Ma joj, to što kažu jednoj, u drugoj kažu drugačije.
Znam da samo godinu dana skoro, evo još malo obljetnica, nisam plaćao PDV, tako da vjerujem da stvarno i nisam u sustavu PDV-a :smile:
Tko zna možda za božić dođe čestitka :smile:

SVE provjeriti NEPARNI broj puta tako da poslije uzmeš srednju vrijednost, izvučeš devijaciju koja je onda minimalna, ali samo ako pitaš da dobiješ odgovor sa DA ili NE. A kažem i to moraš pitati tipa 5 ili 7 puta.

Nemoraš, ja nisam u sustavu pdv-a, imam vat id i normalno poslujem sa strancima.

Drugim pravnim osobama je tak svejedno da li si u sustavu pdv-a ili ne. Tko ti kaže da mu je bitnije da si u sustavu pdva ili laže ili nema pojma. Moja cura, koja je glavni računovođa u jednoj većoj hr firmi, mi je to objasnila u detalje kako i zašto.

Meni se jedanput desilo da je čovjek rekao da se njemu više isplati ako sam ja u sustavu pdva, što nije istina.

Meni je knjigovođa jednog klijenta objašnjavao da su im autorski ugovori isplativiji
od plačanja usluge nekoj firmi na bilo koji način. Ja to ne znam prijeneti ali u svakom
slučaju je porez (ili povrat poreza?) u pitanju.

Večina firmi se ne želi zafrkavati s papirologijom i kad im spomeneš autorski ugovor i oni i knjigovođa testera u krasan …

Pa daj onda ti nama objasni isto. Jer koliko ja znam biti u sustavu PDV-a i ne biti u sustavu PDV-a nije isto i nije nebitno. Da je onda nebi postojale te divje kategorije.

Velika je razlika da li ti klijentelu vecinskim dijelom cine fizicke osobe ili pravne osobe. Ako je ovo drugo onda ti je i poprilicno korisno da budes u sustavu PDV-a.

A ti nama sada objasni zasto je to nevazno.

Nije tebi isto i nebitno, ali je tak svejedno onome tko plaća račun koji si ti izdao (ako je pravna osoba!).

Za baš detaljnu kalkulaciju (koju sumnjam da bi sad tu na forumu mogao rekreirat kak je meni objašnjeno) najbolje pitaj svog računovođu.

Nevažno je ukoliko pružaš uslugu i tvoja osnovna cena je ista, samo se na nju dodaje ili ne dodaje iznos PDV-a.
Kupcu je svejedno jer može dobiti račun koji iznosi 100 RSD, ili račun koji iznosi 100 RSD + PDV, pa ima pravo povrata tog PDV-a. Međutim uglavnom su oni koji odlučuju dovoljno nepismeni da ne znaju da je to isto.

Ima naravno i situacija kada je bitno, ali u slučaju pružanja neke usluge za istu osnovnu cenu nije…

Mozda kod vas u Srbiji, ja iz Hrvatske ne smijem npr. u Njemacku izdati racun s PDVom.

Izvini, pokušavam shvatiti ovu tvoju rečenicu u kontekstu ranije rečenog i čini mi se da već pokušavaš na silu ispasti mudar, obzirom da ovo već nema preterano veze sa mozgom.

Naime, ni kod nas u Srbiji, kao ni u jednoj državi koja ima uveden sistem PDV, ne iskazuje se PDV ukoliko izdaješ račun inostranom korisniku. Prosto, PDV je porez na potrošnju u datoj zemlji. Ukoliko je primalac u inostranstvu onda mu se prilikom uvoza ukalkuliše PDV koji on plaća svojoj zemlji i dalje zavisi od njegovog statusa može li ga koristiti ili ne. Uglavnom je kazna za pogrešno iskazan PDV to da ga moraš i platiti (čak iako nisi u sistemu PDV-a a iskažeš PDV, isti se mora platiti)

PDV sistem je manje-više isti kod nas i kod vas i kod Slovenaca, obzirom da smo svi prepisali iste zakone sa zapada, a koji su opet manje-više isti.

Kod nas kada su uvodili PDV svi su preporučivali da je bolje biti u PDV, što u načelu, u nekim slučajevim jaeste. Recimo ako si uvoznik i veleprodaja kineske robe, onda je dobro jer možeš vratiti PDV koji platiš prilikom uvoza. Zatim, ako učestvuješ u javnim nabavkama robe za bolnice, obzirom da se za javne nabavke gleda uvek samo osnovica, pa je problematično postići dobru cenu ako nisi u PDV.

Međutim, ako radiš maloprodaju kupcima (nabavljaš robu od veletrgovca i prodaješ za gotovinu kupcima) onda je isplativije biti van PDV, obzirom da ti je PDV na maržu čista ušteda. Ako vršiš samo usluge u kojima nema velikog utroška materijala (računovodstvo, programiranje, dizajn i sl.) onda je također biti bolje van PDV-a.

Ako posluješ sa inostranstvom, također postoje različiti aršini. Za usluge je svejedno, obzirom da ionako ne iskazuješ PDV ino kupcu, a obzirom da kod usluga nema puno ulaznog PDV-a ne možeš nešto ni uštedeti. Za prodaju sopstvenih proizvoda i robe u inostranstvo je bolje biti u PDV-u jer je izvoza oslobođen PDV-a sa pravom povrata prethodnog PDV-a, tako da ti nabavka materijala ispada jeftinija i možeš biti konkurentniji na inotržištu.

Pozdrav svima i da se maknu nedoumice evo jednom za svaga:

  • Ako si u sustavu PDV-a, izrada weba je 3.000,00 kn + PDV (3.750,00
    kn) ako si izradio web za firmu koja je u sustavu PDV-a oni ti
    uplate kompetan taj iznos s PDV-om, oni sebi od države vrate PDV,
    a ti moraš platiti državi PDV.
    Znači tvoja je zarada 3000,00 kn, a njihov trošak 3000,00 kn.

  • Ako si u sustavu PDV-a i izradiš web za istu cijenu
    fizičkoj osobi ti moraš platiti PDV državi, a fizička osoba si nemože
    vratiti PDV.
    Znači tvoja zarada iznosi 3000,00 kn, a trošak fizičke osobe 3750,00
    kn.

  • Ako nisi u sustavu PDV-a izradiš web za 3.000,00 kn (ne
    stavlja se PDV) ako je kupac firma u sustavu PDV-a oni uplaćuju tih
    3000,00 kn i nemogu si odbiti PDV niti ga ti plaćaš državi.
    U tom slučaju tvoja je zarada 3000,00 kn, a njihov tošak 3000,00 kn.

  • Ako nisi u sustavu PDV-a izradiš web za 3000,00 kn fizičkoj
    osobi ona ti plati 3000,00 kn.
    Tvoja zarada iznosi 3000,00 kn, a trošak fizičkoj osobi 3000,00 kn.

  • Znači ako nisi u sustavu PDV-a konkurentniji si prema
    fizičkim osobama i prema firmama koje nisu u sustavu PDV-a.

  • Dok s druge strane sve što kupuješ na firmu (komp., uredski
    materijal, uredski stolac itd.) ako nisi u sustavu PDV ne možeš si
    vrati PDV. Npr. kupiš komp. Za 10.000,00 kn s PDV-om ako si u sustavu
    PDV-a vratiš si 2.000,00 kn i komp te košta 8.000,00 kn, ako nisi u
    sustavu PDV-a košta te 10.000,00 kn.

2 Likeova

A svima onima koji kažu da je to isto biti i ne biti u sustavu PDVa u startu, neka onda probaju dogovoriti 4-5 poslova u startu firme (eto kao dani primjer j.d.o.o. koji nema kapital), očekivati lovu za 30 dana, završe posao za 25 dana , i onda neka plate na kraju mjeseca recimo 10 000 kuna PDV-a a onda čekaju 90 dana da ekipa plati Vama.
Pa tisuće firmi malih koje nisu znale kako i što su zbog tog PDV-a propale. Da li se zakon napokon promijenio za ove u sustavu ne znam. Ali definitivno trebao bi.

1 Like

tko ime primitke do 3 milje godišnje plaća PDV po ispostavljenom računu od 1.1 ove godine. Ali svejedno ne vidim razloga u ovoj branši koja praktički i nema ulaznih računa zašto bi itko ulazio u sustav PDV-a ako zakonski ne mora.

Ekipa za preporuku ako trebate knjigovodstvo i sve objašnjeno kako treba:
http://proadeo.hr

Razumio, hvala na objasnjenju.

Od ne znam kada ti je na snazi zakon da i male firme (do 3 milijuna kuna prometa godisnje) mogu se opredijeliti da placaju racun po naplati, a ne po izdanom racunu.

A nisam znao, teško mi je pratiti toliko stvari. Znam da je nešto, ali nisam htio pričati bez veze jer nisam siguran. Ajde barem nešto.
Još da se pojavi neki sistem poštene naplate za onog koji nudi uslugu, i klijenta, da sve bude kako bi trebalo super.
Makar, što dalje, stvar je kako si postaviš stvari, tako ti i bude.