Otvaranje obrta. Birokracija i kako Hrvatska potiče mlade poduzetnike

Evo da podijelim svoje iskustvo od danas i jucer. Nakon dugo vremena planiranja konačno sam odlučio pokrenuti vlastiti business.

Zbog trenutne situacije jedina mogućnost mi je otvaranje obrta što je ujedno i jeftinije i brže. Nakon nekoliko sastanaka u knjigovodstvu saznao sam sve što me zanima, sve što mi treba i odlučio krenuti u realizaciju.
Rečeno mi je da je otvaranje obrta full jednostavno, doslovno u jedno prijepodne moguće je obaviti većinu posla (osim otvaranja poslovnog računa i još nekoliko sitnica).

Ok, krenem ja nadobudno i sretno u ponedjeljak ujutro. Konacno cu imat svoj obrt! Kopiram dokumentaciju i odlazim u zgradu županije gdje je ured za otvaranje obrta. Nigdje žive duše, osim troje zaposlenika koji ocito primaju prijave za otvaranje obrta. Od kojih je jedan na terenu, drugi pije kavu sa čistačicom, a treći telefonira. Nakon 10 min čekanja konačno dolazim na red.

U startu hladan tuš!

[quote=""]Referent: - Imaš svu dokumentaciju?
Ja: - Nadam se da imam.
Referent: - Ok, imaš lječničku svjedodžbu?
Ja: - Nemam, rečeno mi je da za moju vrstu obrta ne trebam lječničku svjedodžbu. (A u mislima: a u qrac, prvo pa problem. Sto ce im pobogu ljecnicki pregled? Em radim doma, em ne zaposljavam nikog. Aha - treba platit.)
Referent: - Vratite se onda kad budete imali svu dokumentaciju. Možete to obaviti u sat vremena u bolnici - medicina rada. Plaća se oko 300kn.
Ja: - Ok, hvala.[/quote]

Odem ja u bolnicu, kad ono; 15 ljudi čeka. Odem do jedne od 3 sestre (a ima još i doktorica - ukupno 4 zaposlenika) da se naručim:

[quote=""]Ja: - Trebao bih obaviti lječnički pregled zbog otvaranja obrta.
Sestra: - Jeste naručeni?
Ja: - Ne, zato sam ovdje.
Sestra: - Ok, ali ne možete danas, pogledajte koliko ljudi vani čeka, a već je skoro 11h.
Ja: - Zar ne radite do 15h?
Sestra: - Doktorica obično odlazi oko 12:30, pa neće ona radi vas ostajati duže.
[/quote]
Nakon kraćeg prepiranja naručio sam se za sutra (utorak). Na odlasku sam se sjetio privatne poliklinike koja je ujedno i jedina alternativa. Putem do tamo razmišljao sam o tome kako sestre i doktorica u bolnici teško rade, koliko su potplaćene i sl. Trebalo bi im dati još barem 3 plaće svakoj. Uglavnom, u privatnoj poliklinici isto nisam mogao biti pregledan isti dan.

Sa tlakom 300/800 vratio sam se kući. Umjesto da sam obavio većinu posla, nisam obavio ništa, a izgubio sam skoro cijeli dan.

Sutradan sam otišao odmah ujutro na lječnički pregled. Nakon 4 sata čekanja konačno sam došao na red. Nakon što je pregled bio gotov bilo mi je jasno zašto se bez lječničkog pregleda ne bi trebao moći otvoriti obrt. Nakon lječničkog pregleda saznao sam:
[list]
[:3feh9q64]Koliko sam težak[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Koliko sam visok[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Da čujem[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Blago povišen tlak (naravno, nije se mogao toliko spustiti od jucer)[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Da vidim malo lošije (to sam čak već i znao)[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Prebrojali su mi broj otkucaja srca u jednoj minuti. (Baš su ljubazni)[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64]Onim slušnim aparatom ustanovili su da mogu disati. (Kažem vam - baš su srca)[/:m:3feh9q64]
[:3feh9q64][/:m:3feh9q64][/list:u:3feh9q64]
Čisto da dam potpunu informaciju - platio sam to 320kn + 4 sata mog života i 4 sata parkinga. Lako za to, dobio sam za uzvrat barem 20 milijuna bacila koje mogu slobodno ponjet doma.

Nakon preko 4 sata konačno sam imao fucking lječničku svjedodžbu u ruci. Bio sam opet najsretniji čovjek na svijetu. Ok, potrošio sam 2 dana, ali sad se konačno mogu posvetiti ozbiljnim stvarima.

Dojurim ja opet u ured da predam dokumentaciju:

[quote=""]referent: - Imate li svu dokumentaciju.
Ja: (ko iz topa) - Imam!
Referent: - Ok, da vidimo… Lječnička je tu, ugovor o najmu poslovnog prostora je tu, svjedodžba je tu… hm, zar nemate svjedodžbu iz srednje škole?
Ja: - Naravno da imam, ali uzeo sam ovu s fakulteta, to je zadnje sto sam zavrsio. Pa valjda ona više vrijedi? Struka je gotovo identična.
Referent: - Joj da, al onak mi je lakse, ovak moram zvat ministarstvo…
Ja: - Diploma iz srednje mi je doma, ne da mi se vozikat 40km kad imam istu takvu tu.
Referent: - Ok. Imate li građevinsku dozvolu?
Ja: - Ne, kakvu građevinsku? (A u sebi: Nemoj me j*bat, koju krvavu građevinsku i za šta??!?)[/quote]

Da skratim, opet ista priča, nepotpuna dokumentacija, treba mi građevinska ili uporabna dozvola zato jer želim sam sebi iznajmiti svoju sobu gdje će biti sjedište obrta. Dokaz da sam vlasnik stana u kojem se soba nalazi imam, ali to nije dovoljno.

Pošto je zgrada građena 1968.god ne mogu dobiti uporabnu dozvolu, a građevinsku ne mogu pronaći. Nitko od susjeda je također nema, zgrada sigurno ima građevinsku, ali ne mogu ju pronaći. Jedino što mi prostaje je državni arhiv.
Zovem tamo u 14:20;

[quote=""]Ja: - Dobar dan, treba mi građevinska za taj i taj stan …
Arhiv: - Ok?
Ja: - Mogu li to dobiti kod vas?
Arhiv: - Znate li broj građevinske?
Ja: - Ne, znam samo broj parcele
Arhiv: - To ne pomaže. Za početak treba istražiti broj građevinske. Ako mi istražujemo za vas to košta 400kn, ako istražite sami onda je naravno besplatno.
Ja: - Ok, kako mogu sam istražiti?
Arhiv: - Dođete do nas i tražite po godini izgradnje i abecedi investitora.
Ja: - Ok, do kada radite?
Arhiv: - Do 14h.
Ja: - Sad je 14:20.
Arhiv: - Da, znači, za stranke radimo od 8-14h.
Ja: - Ok, hvala, vidimo se onda sutra.[/quote]

Tlak mi je u tom trenutku vjerojatno opet došao do 300.

Uglavnom, sutra idem u arhiv po krvavu građevinsku dozvolu bez koje poštar ne može donjeti račune za porez na adresu.

Morao sam ovo podijeliti sa vama jer mi je sada lakše. Za razliku od jucer i danas, sutra ne idem sretan i neće me iznenaditi ništa.

Ako vam je netko rekao da otvaranje obrta košta 700-900kn - LAGAO JE
Ako vam je netko rekao da je otvaranje obrta jednostavno i traje jedan dan - LAGAO JE

Najbitniji zakon u Hrvatskoj je Murphyev zakon!

ognjen5 stil, samo na kulturniji način :slight_smile:

Haha, odlično!

Očekujem nastavak… :slight_smile:

Sve je to još dobro, čekaj da otvoriš i da malo krene posao pa te zavrti klasični krug neplaćanja preko računa ili valuta 90 dana (čitaj 6 mjeseci). Onda nakon 6-7 mjeseci zoveš svaki dan da ti se ili ne javi ili baš sad evo nema, sutra ti uplatim 10-20% ako hoćeš…
Sve je OK dok je samo jedan neplatiša u igri ali vremenom se skupi, a tebi troškovi idu svaki mjesec. Zdravstveno, mirovinsko, komorski doprinos, majmunarina na zrak i ovo i ono. onda ti ne platiš prvi mjesec, pa drugi… kamate, opomene, blokade.

Btw. nije sve tako sivo (crno je lol), ne daj se obeshrabriti i srretno :slight_smile:

Da, nisam baš toliko nov u poslovanju i znam točno što me čeka. To me ne može obeshrabriti. Za razliku od ovih debelih guzara koje sjede po bolnicama i državnoj upravi, ne rade ništa (i to još preko qrca) i još se bahate.

Pa ne bum ja zbog vas valjda ostajala do 13h?!? (A radno vrijeme do 15) I to mi se usudi reć nakon što sam dan i po izgubio čekajući njih da nešto naprave. Jooj krvi ti se napijem…

Kako divna priča, pa to je prekrasno moraš se mučit malo sutra ćeš znat za što si se mučio.

Šuti, dobro je, još je to sve u granicama normale !

Ja sam u bivšoj firmi imao lavabo u ormaru… “Prvilnik o minimalnim tehničkim uvjetima za poslovne prostore putničkih agencija” !

Zamisli da ti na slijedećem šalteru kažu da trebaš izgraditi lavabo u hodniku :slight_smile:

I naravno da je pravilo bilo zadovoljeno. To što je u jbnom ormaru u hodniku nije bilo toliko bitno…

Obrt sam par godina nakon toga otvarao mjesec dana… prošao sam točno to što si opisao + još jedno 5-6 sačekuša po putu.

Nedaj se obeshrabriti :slight_smile:

Cestitam na klinickoj smrti jer vec na 190-2X0 je srcani undar : ) sala mala, … ehh, pa ti ostani normalan u ovoj drzavi.

Junior, to je apsurd - ovo s građevinskom i s liječničkom. Vrlo je vjerojatno da to ništa ne treba, već da oni rade bez da uključuju mozak po nekoj špranci.

Obavezno ovaj prijepis pošalji ministru uprave i ministru gospodarstva, uz imenovanje službenika, te im ga postaj na Facebook profil Vlade. A ja bih ga poslao i u koje novine.

Ja bih također na minisitra uprave poslao i zahtjev za obeštećenjem u iznosu od jednog radnog dana bruto plaće, plus troškovi. Naime, službenik ti je odmah prvi dan trebao proučiti dokumentaciju i uputiti te kamo moraš ići.

Koje sranje, ja nemrem vjerovat… u stvari mogu, u stvari sam sebi se cudim sto me to uopce iznenadilo.

Tsereg ima pravo. Treba sve njih prijaviti nekom, pa makar taj netko ne napravi nista, jednom kad dodje netko ce napraviti nesto ce moci sve to lijepo popraviti.

A sad, to je zato jer ne tako davno (u vrijeme komunizma) ljudi nisu mislili svojom glavom, nisu se bunili, nisu imali prava, dobar dio tih ljudi i dan danas nema prava jer tako misli, pa se ne buni. A kada se ljudi ne bune, ne prijavljuju to drugi ljudi koriste da bi ih jos dodatno gazili…

Upravo sam u procesu otvaranja obrta bez lokacije tj obrt za reklamiranje, zanima me jel mi opet treba lječnički pregled i kakva je razlika u području posebne državne skrbi??

I kod nas u BiH ne treba gradjevinska, a cak ne treba ni prostor, prijavis vlastitu sobu… ovo se odnosi na obrt, nisam siguran da li vazi samo za dopunsku ili/i primarnu djelatnost.

Prije godinu dana sam i ja otvorio obrt i znam da te muke na pocetku nisu nista spram onih koje slijede :smiley:
Otvaranje me nije izaslo puno oko 170 KM, ali zazo troskovi kasnije rastu.

Kod nas su prvo uveli fisklane kase, pa ti onda gledaj sta ces kupiti da bi prosao sto jeftinije. I kad kupis to cudo koje masno platis uvidis da je to ustvari obicni digitron sa GPRS modulom, i onda ti pritisak skoci na tih 300.

Nakon toga krajem godine pocnes raditi sa jebenim godisnjim obracunom, pa plati turistickoj zajednici, za oglasavanja na javnom mjestu (iako to i nemas), plati za sume, plati obrtnickoj komori, plati porez…

A tu su i troskovi za GPRS karticu od telecoma, odrzavanje gore pomenute fiskalne kase (mjesecni iznos pretplata), njen servis…

Ovdje necu da spominjem muke sa klijentima, koji hoce pa nece da plate, da posalju obracune i slicne stvari.
Uglavnom puno je lakse i manje strasno bilo bez firme (obrta), zaradjivao sam manje ali bio sam RAHAT (valjda znate sta znaci ta rijec)!

Evo update.

Uspio sam danas obaviti sve što sam planirao. Iznenađen sam koliko su u državnom arhivu ljubazni i susretljivi. Također ova današnja referentica je bila više nego ok.

Sad još samo čekam da sutra papiri odu u proceduru i na potpisivanje i za dan-dva bih trebao dobiti obrtnicu. Tada još moram otvoriti žiro račun i to je to.

Ono što me u cijeloj priči čudi je činjenica da u niti jednom trenutku nisu provjerili moj identitet. Bez predočavanja osobne iskaznice ili bilo kojeg identifikacijskog dokumenta uspio sam otvoriti obrt. Što bi reklo; da sam dovoljno lud, da imam viška živaca i novaca mogao sam otvoriti obrt na bilo čije ime u bilo čijem stanu. Je li to samo meni čudno?

Ja sam 2000 godine otvorio Obrt i dobro se sjećam da tada nije trebala ni Građevinska a ni Liječnička svjedožba.

Trebao je ovjeren ugovor o najmu poslovnog prostora.
Sve je bilo riješeno u roku 1 sata + 20-ak minuta otvaranje poslovnog računa i 1 dan čekanja za izradu pečata.

Čitajući ovaj post od Junior-a i iznenađen sam bahatosti naših službenika.

Moja žena radi u Bolnici i prilično znam kako Bolnički sustav fukcionira nažalost.
Sestra: - Doktorica obično odlazi oko 12:30, pa neće ona radi vas ostajati duže.

:smije:

[quote=“Junior”]Je li to samo meni čudno?[/quote]Čuj, možeš biti siguran da nije čudno svim onim ljudima koji otplaćuju kredite dignute u bankama na njihovo ime.

Ja ću ti dati jedan vrijedan savjet, NE otvaraj obrt ni pod razno ukoliko ne možeš zaraditi za državu mjesečno nešto ispod malo 3000 kuna. Ovo što ti sada proživljavaš je ništa što te čeka sa poreznicima. E tamo tek nitko ne zna što radi, a ako zna svjesno te može krivo savjetovat i napraviti ti štetu, a ne možeš im ništa jer su zaštićeni kao Lički Medvjedi.

Obrt je privremeno rješenje dok sam full time zaposlen u drugoj firmi. Krediti i neko veliko širenje mi ne padaju na pamet pod obrtom. Ako bude prilike za to, zatvorit ću obrt i otvorit d.o.o.

Pravne stvari i knjige mi vodi firma koja ima više od 15 god iskustva pa se nadam da neću doći do tvoje priče.

[color="#006400"]Rasprava je premještena iz teme:
http://www.webmajstori.net/forum/tema/37076-Hrvatska-ipak-ima-smrtnu-kaznu-(za-sve-koji-se-ne-bore-protiv-toga)
[/color]

Naravno da mi je jasno da do takvih situacija može doći i dolazi. Sve je to faktor ljudske pogreške. Ja otvaram obrt i on mi nije primarna djelatnost. Nakon nekog vremena svakako planiram preći u d.o.o. vrijeme će najbolje pokazati kada će se to desiti.

Ja nemam velike investicije za početak, do 10 000kn kredit mi nije nikada u životu pao na pamet, nadam se da ni neće. Tako da jedino što mogu ostati dužan proizlazi iz mog dohotka. Kroz neko vrijeme ću biti pametniji, prema iskustvu do sada, sve bi trebalo biti ok. Ako budem u plusu iti malo svaki mjesec, pored plaće koju imam biti ću sretan.

Pišem ovo jer si potaknut mojom temom i jer si preporučio da ne idem u to :slight_smile: