Otvaranje obrta. Birokracija i kako Hrvatska potiče mlade poduzetnike

Odgovorit i ja ovdje iako sam počeo temu sa drugim problemima.

Junior svako dobro ti želim, ali ne otvaraj obrt nego d.o.o. i ne ako nemaš godinu dana u naprijed sigurno tržište. Nije sve faktor ljudske pogreške, a i da je možeš li biti siguran da si nepogrešiv? Da ne možeš dobiti otkaz u firmi i biti prepušten sam sebi i svom obrtu? Imaš li dobrog knjigovođu? Jesi li spreman na davanja državi za poreze za koje nikad nisi čuo(osim ako nisi duboko pravu i zakonima.) da postoje? Eto jer ako ne daj bože odeš u minus, jamac obrtu je vlasnik obrta i sva dugovanja prelaze na vlasnika dok firma ode u stečaj. Treba spremno ući u posao i pripremit se na sve moguće scenarije. Biti korak ispred.

Svako dobro i puno uspjeha poslu.

Naravno da nisam nepogrešiv. D.o.o. mi nije zanimljiv dokle god sam zaposlen na puno radno vrijeme na trecem mjestu. Kao vlasnik d.o.o.-a ne mogu raditi u firmi, a zaposliti se ne mogu jer Zakon o radu ne dopušta više od 40h tjedno.

U slučaju da otvorim d.o.o. također se moram zaposliti i plaćati doprinose za zdrastveno i mirovinsko. Čak i da se ne zaposlim, kao nezaposlen direktor opet se moram prijaviti.

S te strane je priča skoro ista, a vjerujem da su to troškovi koje opisuješ. Naravno ima tu još poreza na dohodak, doprinosa komori i još gro sitnica, ali u oba slučaja postoje takve stvari.

Ja nemam posla za godinu dana unaprijed, to jednostavno nije moguće jer nitko ne želi čekati više od mjesec-dva da mu kreneš raditi web. Međutim, ne sjećam se u zadnjih 3-4 godine razdoblja kada nisam imao posla.

Najveći trošak u startu mi je knjigovodstvo, ostalo se sve plaća po ostvarenom dohotku.

Da bih svatio tvoju priču pomoglo bi mi da kažeš koliki dohodak si ostvario. Ovako na prvu loptu, čini mi se da ti je problem stvorio paušalni porez koji dobivaš nakon završetka prve kalendarske godine u kojoj si započeo poslovanje.

Malo mi je nevjerojatno da oni (kako ti kažeš) u hodu izmisle neki porez i prisile te da ga platiš a da ni ti ni oni ne znaju o čemu se radi.
Paušalni porez je u principu ok jer ti na kraju dođe na isto, ako preplatiš imaš pravo tražiti povrat, u protivnom si na nuli ili moraš doplatiti razliku sljedeće godine. Meni sve to ima smisla, o poreznim stopama bi se dalo pričati.

Ono što ljudi obožavaju jest naplatiti račun + PDV od klijenta. Svidi im se kad lova sjedne i zaborave da sva ta lova nije njihova - da dio ode na PDV, a na ostatak će morati platiti ovaj ili onaj porez. I kad dođe vrijeme naplate eto sr*nja.

Što želim reći? Porezi se plaćaju i u d.o.o. i kod obrta. Razni doprinosi se plaćaju u oba slučaja. Knjigovodstvo je za d.o.o. puno kompliciranije i skuplje. Država te cica u oba slučaja. Ako planiraš muljat nadrapat ćeš u oba slučaja. Ako planiraš pošteno šansa da uspiješ je podjednaka u oba slučaja.

P.S. Mogu govoriti ovo jer mi obrt neće biti ono od čega ću živjeti već će mi to biti dodatan izvor zarade. Posla trenutno imam i previše, svaka dodatna zarada će mi dobro doći. Taman da tu i tamo bude i koji minus na kraju mjeseca mogu to podnjeti. Ne očekujem veće probleme. Kad i ako mi radni odnos prestane opet ću staviti sve argumente na hrpu i dobro razmisliti o prelasku u d.o.o.

Jos malo apsurda. Konacno sam danas dobio obrtnicu. Pecat je spreman. Dodjem ja u pbz u čk-u kad ono paf! -Ne otvaramo ovdje poslovne racune. Odite u vž. Ocu qrac, odem ja u zabu i otvorim racun bez problema.

Jos mi treba ljecnicka potvrda da mogu raditi sa racunalima, ali ne - gospodje u bolnici ne mogu / ne zele izdati vise od jedne potvrde mjesecno. Kad sam bio tamo u utorak rekle su mi da dodjem kad budem imao pecat i da ionako ne mogu dobit 2 potvrde isti dan.

Dakle sustav me tjera da mjesec dana krsim zakon.

Ma kakva liječnička potvrda za rad s računalima? Oni tebe vozaju okolo.

Ne, fakat postoji pravilnik koji definira da trebas tu potvrdu ako radis >4h dnevno na računalu.
Osim toga, trebaš i:
[list]
[:3pt5uvq7]Ispitivanje strojeva i uređaja[/:m:3pt5uvq7]
[:3pt5uvq7]Osposobljavanje poslodavca iz područja zaštite na radu[/:m:3pt5uvq7]
[:3pt5uvq7]Knjiga nadzora, evidencije i znakovi sigurnosti[/:m:3pt5uvq7]
[:3pt5uvq7]Plan evakuacije i spašavanja[/:m:3pt5uvq7]
[:3pt5uvq7]Osposobljavanje za pružanje prve pomoći[/:m:3pt5uvq7]
[:3pt5uvq7][/:m:3pt5uvq7][/list:u:3pt5uvq7]
I još svašta nešto. Prouči si zakon o zaštiti na radu.

Evo ja sam danas konačno dobio obrtnicu i riješio sve.

Ovom prilikom želio bih samo zahvaliti ekipi iz CARNeta što su mi odbili zahtjev za domenom idpi.hr i što su mi umjesto nje predložili domenu idip-internetski-dizajn-i-programiranje.hr koja prema njihovim propisima može proći.

Odi ti, Junior, iz Hrvatske još dok si dovoljno mlad. Neće te sreća ovdje ako si pošten i pametan.

Da, to nije loša opcija za neku budućnost. Trenutno treba biti jači od ove mutave birokracije. Sad kad sam riješio većinu, ostaje mi da nadoknadim izgubljeno vrijeme.

ovo je dobar savjet.

ja bih pohvalio samo idip-ov logotip… posebno mi se svidja na ovoj 75-80% black noise povrsini : )

ON topic - ovaj bi topic trebalo staviti na sticky ak vec nije, cisto da se vidi kroz sta covjek mora prolaziti dok ne dodje do onog stupnja da ko covjek i zivi od onoga u cemu je dobar… jebena katastrofa. Svaka cast na zivcima btw.

[quote=“orca”]ja bih pohvalio samo idip-ov logotip… posebno mi se svidja na ovoj 75-80% black noise povrsini : )

ON topic - ovaj bi topic trebalo staviti na sticky ak vec nije, cisto da se vidi kroz sta covjek mora prolaziti dok ne dodje do onog stupnja da ko covjek i zivi od onoga u cemu je dobar… jebena katastrofa. Svaka cast na zivcima btw.[/quote]

Hvala na pohvalama. Nažalost svjestan sam da će mi živci tek trebati. Postoji toliko pravila, zakona, raznih odredbi kojih se moraš držati da ti jednostavno uvijek nešto nedostaje. Digits je vrlo dobro dočarao stvar sa umivaonikom u ormaru :slight_smile: A ima još gro apsurdnih stvari.

Baš sam pričao sa knjigovođom o temi pokretanja businessa. Imam sreću što sam se već u srednjoj školi počeo baviti ovime i što sam nastavio na faksu raditi konstantno preko studentskih ugovora.

A zamislite mladog čovjeka koji (recimo) ima znanje, upravo je diplomorao i želi pokrenuti svoj posao. NEMA ŠANSE da uspije u tome. Bilo da li odabrao d.o.o. ili obrt treba imati par tisuća kuna mjesečno da namiri sve potrebe ove naše države. Taman da uspije prvu godinu održati neku pozitivnu nulu, sljedeće godine će ga pokopati paušalni porez na dobit/dohodak.

Ne treba puno da se nađeš u situaciji koju je gore netko opisao.

Što je najgore u cijeloj priči, postoje neki poticaji, ali nisam ni pomišljao tražiti to jer tu vjerojatno tek treba papirologije. Nisam tražio nikakve poticaje, samo želim da me ostave na miru da mogu legalno raditi posao koji volim.

Umjesto toga, sad bih trebao izgubiti još xy dana i y tisuća kuna na krvavu zaštitu na radu. Zašto mi to treba? Mogao bih možda krivo kliknuti i iščašiti prst, stvarno ne znam!

EDIT:

I da se nadovežem na osobnu iskaznicu. Danas su mi u banci prvi puta provjerili identitet. U tom trenutku sam već imao obrtnicu i rješenje.

Otvorio sam obrt s početkom rada, postoji određeni rok do kada neke stvari moraš prijavit poreznoj itd. Ako to ne napraviš možeš kazneno odgovarati. Povežite sami :slight_smile: Da bi se nekome opako smjestilo treba ti svega par dana i koja tisuća kuna.

Pitam se da li postoji kakva olakšanja za novopečene obrtnike, kao godina dana bez poreza ili slično…

Možda sam otišao krivo ali kod nas (Bosna) nije stvar ništa bolja ali za nove obrtnike postoji olakšanje, godinu dana od dana otvaranja obrta ili d.o.o se ne plaćaju određeni porezi (ne svi)…

Malo sam se konsultovao sa advokatom i pitao ga sta je sve potrebno za manju firmu sa 1 ili 2 radnika…kaže sve isto kao i za veliku sa 100-200 radnika…citiram: “Ovdje je za svakoga isto, ne možeš biti malo ili puno trudan, trudan si i tačka.”

Nema takvih olakšica koliko sam ja upoznat. Postoje neki poticaji za novo zaposlene, ali ne znam o kojim se iznosima radi niti koliko je tesko ostvariti iste.

Ali npr za prvo zaposlenje drzava placa zdrastveno osiguranje godinu dana.

[quote=“HepeK”]Pitam se da li postoji kakva olakšanja za novopečene obrtnike, kao godina dana bez poreza ili slično…
Možda sam otišao krivo ali kod nas (Bosna) nije stvar ništa bolja ali za nove obrtnike postoji olakšanje, godinu dana od dana otvaranja obrta ili d.o.o se ne plaćaju određeni porezi (ne svi)…
Malo sam se konsultovao sa advokatom i pitao ga sta je sve potrebno za manju firmu sa 1 ili 2 radnika…kaže sve isto kao i za veliku sa 100-200 radnika…citiram: “Ovdje je za svakoga isto, ne možeš biti malo ili puno trudan, trudan si i tačka.”[/quote]

Nije istina pričate gluposti.
mijenjaj advokata
fmrpo.gov.ba - Federalno ministarstvo razvoja poduzetništva i obrta-Mostar obuhvaća područje Hercegovine i Bosne.
Ima jako puno dokumenata na stranici kotaktiraj se treba doć plan,program firme, jednostavno je dobiti poticaj 5,6 tisuća ukolko firma nije neka igraona već ozbiljan posao itd.

Da bi dobio poticaj tebaš imati registriranu firmu.
Nikako ne preporučujem d.o.o. malim obrtima. Vidi raspitaj se…

Novootvoreni obrti su oslobođeni plaćanja komorskog doprinosa HOK-u za prvu godinu poslovanja. Nisam siguran vrijedi li to još uvijek, ali najbolje je nazvati HOK za detalje jer je ionako za oslobađanje potreban pisani zahtjev.

Ovo je isto novo - Reprogramiranje naplate poreznog duga

Rasprava o Zakonu o zaštiti na radu može se nastaviti ovdje:

http://www.webmajstori.net/forum/tema/37186-Zakon-o-zaštiti-na-radu

(da ne zatrpavamo ovu temu, vjerujem da će ova tema jednog dana zanimati ljude koji budu planirali pokrenuti posao pa da se lakše snađu)

[quote=“kromaser”]Nije istina pričate gluposti.
mijenjaj advokata
fmrpo.gov.ba - Federalno ministarstvo razvoja poduzetništva i obrta-Mostar obuhvaća područje Hercegovine i Bosne.
Ima jako puno dokumenata na stranici kotaktiraj se treba doć plan,program firme, jednostavno je dobiti poticaj 5,6 tisuća ukolko firma nije neka igraona već ozbiljan posao itd.

Da bi dobio poticaj tebaš imati registriranu firmu.
Nikako ne preporučujem d.o.o. malim obrtima. Vidi raspitaj se…[/quote]

Ne bi nikada rekao za nekoga da priča gluposti ako ga ne poznajem, radije bi rekao da je u krivu.

A nisam rekao da su oslobođeni svih poreza već nekih određenih, tako sam ČUO!

Kako si na kraju ipak dobio idip.hr?

btw imaš tipfeler na stranici. Piše “emai:” umjesto “email:”.

Hvala, ispravio sam.

Domenu sam kupio. Kad platiš problema više nema.

[quote=“HepeK”]Pitam se da li postoji kakva olakšanja za novopečene obrtnike, kao godina dana bez poreza ili slično…

Možda sam otišao krivo ali kod nas (Bosna) nije stvar ništa bolja ali za nove obrtnike postoji olakšanje, godinu dana od dana otvaranja obrta ili d.o.o se ne plaćaju određeni porezi (ne svi)…
[/quote]

Kakve ba olaksice :D,

Nece ti ni jedna drzava oprostiti dio poreza… porez se MORA placati :slight_smile:

Sve se placa, znam na vlastitom primjeru.

Ne treba za prvu godinu