Otvaranje obrta. Birokracija i kako Hrvatska potiče mlade poduzetnike

Nije ni bitno, ionako nakon prve godine neću imati veliki dohodak s obzirom da sam do sada dosta uložio, a još i moram uložiti dosta.

HOK je cca 50kn mjesečno, to je zanemarivo.

Junior, koliko si ukupno kuna spucao na otvaranje obrta ? (bez domene)

tnx

Hm, pokusat cu pobrojat sve ovdje:
[list]
[:2ck8rncb]Obrtnica 200kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Upravna pristojba 250kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Svjedodžba medicine rada 320kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Uporabna i građevinska dozvola 100kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Pečat 125kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Biljezi i takse cca 50kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Benzin zbog vozikanja 200kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Ostali troškovi (logo, naziv…) cca 1000kn[/:m:2ck8rncb][/list:u:2ck8rncb]

Dakle to su sitnice. Tek kad to riješiš dolaze pravi troškovi:
[list]
[:2ck8rncb]Zaštita na radu i sve što ide uz to cca 3 000kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Alati koje trebam (photoshop i par sitnica, ostalo sam imao prije) cca 6 000kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Pločica koja mora bit na vratima cca 150kn[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Knjigovođa mjesečno: 400kn + pdv[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Vođenje poslovnog žiro računa: 40kn mjesečno[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]Domena: 625kn godišnje[/:m:2ck8rncb]
[:2ck8rncb]HOK: cca 50-60kn mjesečno ako se ne varam[/:m:2ck8rncb][/list:u:2ck8rncb]

Vjerojatno ima još stvari koje sam zaboravio, ali u grubo to je to.

Bitno je kako gledaš na to, možda izgleda kao trošak, za mene je to investicija ako gledam dugoročno.

Hvala ti na odgovoru. Jedino što mi nejde u glavu, a to je zaštita na radu i sve što ide uz to cca 3 000kn.
Za otvaranje obrta ljudi su u hok-u (Mažuraničev trg) polagali zaštitu na radu za cca 200kn. Nakon nekoliko dana dobili svjedođbu i vozi miško.

A nije samo zastita na radu.
Tu je procjena opasnosti. Ispitivanje elektricnih instalacija i da ne nabrajam dalje.
Ako zelis posalji mi e-mail pa cu ti poslati ponudu koju sam dobio gdje se sve vidi.

Netko te pokušava preveslati. Neka firma ti pokušava uvaliti svoje usluge pokušavajući te zbuniti da misliš da je to obaveza. Kakav je to uopće papir koji si dobio i od koga si ga dobio? Očito nije od neke državne službe nego od firme Preventa d.o.o.

Što se tiče zaštite na radu, pogledaj Obveze zaštite na radu 1 - Što su stvarno obveze i koliko to košta?
A nije zgorega ni nazvati savjetodavnu službu HOK-a na 062 000 026 pa provjeriti svaku stavku iz ponude.

Spominje se da izuzeće sa one koji rade u privatnom stanu, pa za one koji su vlasnici i ujedno jedini radnici i sl.?

Radi li još Hitro u FINA-inim poslovnicama?

http://www.hitro.hr/Default.aspx?sec=29

ovo je i meni palo na pamet… sigurno su vlasnik ove prevente i neko iz grada kumovi-jarani. ja još nikada nisam čuo da je netko ko je zaposlen u svojoj firmi i radi od doma morao polagati zaštitu na radu i pribaviti razna uvjerenja. jedino je potreban ugovor o najmu poslovnog prostora kojega izdaješ sam sebi. mislim da je ovo zrelo za neku inspekciju.

I meni je to sve nekako sumnjivo. Ispada da čovjek otvara restoran. Sad sam se sjetio da posjedujem doma papir od jedne firme koja se isto time bavi, pa ti javim kad dođem doma. Nemoj žuriti sa plačanjem…poz

Bez brige, naravno da neću žuriti i da ću se dobro raspitati prije. :slight_smile:

Evo još jedna zgodna stvar.

Ne mogu se registrirati kao poslodavac u zagrebački SC jer sam bio registriran kao student. Navodno sad slijede neke posebne procedure. Pitanje koliko će trajati.

Kladim se da je do programa. :slight_smile:

[quote=“Junior”]Hm, pokusat cu pobrojat sve ovdje:
[*]Alati koje trebam (photoshop i par sitnica, ostalo sam imao prije) cca 6 000kn
[/quote]

cek, kolko znam photoshop i ostali programi trebaju bit bas kupljeni sa keyem?
i to je onda, 1 key 1 PC ili?

@tsereg
Da, naravno :slight_smile: Pred 4 godine su mi se jadali kako su još u dosu. Sumnjam da se išta promijenilo od tada.

@luka5
Da, mislim da se jedna licenca odnosi na jedno radno mjesto. To mi ima najviše smisla.

Društvo pozdrav, ukoliko vam treba bilo kakva pomoć oko zadovoljavanja zakonskih propisa vezanih za zaštitu na radu i sl. javite se na pm…Pomoći ću vam, to mi je struka…nedajte se nasjest na trikove ovlaštenih firmi koje će vam izbiti minimalno nekoliko tisuća kuna za nešto što možete i sami za puno manje novaca…samo treba dobro poznavati zakone…pozzz

Evo jedan mali off, upravo cuo pa sam se odmah sjetio ove teme haha:

Pozdrav,

Nedavno sam se išao raspitati za otvaranje obrta (web dizajn).
Budući da sam zaposlen u druguj firmi nisam dužan plaćati nikakve doprinose, a što se tiće poreza plaćao bih nešto manje od 800 kn. god. iz razloga što živim na podrućju od posebne državne skrbi isto tako nemoram plaćati Knjigovodstvo, a sve to dok neprelazim
50 000 kn god.
Ostali troškovi su kao što je Junior naveo oko:

Obrtnica 200kn
Pečat 125kn
Biljezi i takse cca 50kn

Još jedino neznam koliko će me koštati ti svi papiri koje trebam riješiti oko prostora, inaće pod prostor bi naveo sobu.

Zanima me koje uvjete mora ispunjavati prostor i računalo u slućaju dolaska inspekcije?

S obzirom da se porez plaća na dohodak, ne znam kako si uspio doći do fiksne cifre od 800kn godišnje? Da li već unaprijed znaš koliki ćeš dohodak imati?

Što se papira tiče za prostor tiče, ja sam samo trebao priložiti građevinsku i uporabnu dozvolu. Pošto nisam imao koštalo me oko 200kn čini mi se (piše točno u nekom postu od prije). Ako već imaš građevinsku i uporabnu neće te koštati ništa. Jedino što trebaš je ugovor o najmu sa vlasnikom objekta. To ti je ujedno i dobar način da izvučeš lovu iz obrta jer je porez na najam stana/prostora manji nego da plaćaš porez na dohodak.

Što se tiče uvjeta koje prostor mora zadovoljavati imaš post ili čak thread gdje se spominje zaštita na radu pa tamo možeš saznati više.

Nisam još nikad čuo da računalo mora ispunjavati neke uvjete, bitno je samo da ne koristiš UKRADENI software. Naravno da ćeš kupiti ono bez čega ne možeš i na čemu ćeš na kraju krajeva zarađivati. Po slobodnoj procjeni i s obzirom na to da si naveo čime ćeš se baviti pretpostavljam da će ti otprilike 20 000kn biti dovoljno za jedno radno mjesto što se tiče hardvera i sofvera.

Mislim da sam ja zajedno sa uplatnicom za obrtnicu dobio još jednu uplatnicu. Ne sjećam se na što se odnosila, ali mislim da je ukupno bilo oko 400-500kn.

Ne znam da li su te već upozorili, ali ako si zaposlen u trećoj firmi i imaš svoj obrt u dohodak ti ulazi i plaća i ono što uspiješ zaraditi od obrta. Tako da te na kraju može zahvatiti veća porezna stopa nego što si očekivao.

EDIT: poslovni prostor još mora imati ovo: (nisam siguran da li sam to već negdje napisao)

[list]
[:go5ik9ss]Cijenu sata rada[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss]Načini na koje klijent može slati prigovore[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss]Na ulazu u poslovni prostor moraš imati natpis na kojem piše naziv obrta, vlasnik, oib, adresa itd. (provjeri što sve mora biti po zakonu)[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss][/:m:go5ik9ss][/list:u:go5ik9ss]

Ima tu još troškova koje si preskočio:
[list]
[:go5ik9ss]HGK (mislim da je oko 250 kn tromjesečno, nedavno sam dobio prvi račun)[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss]Vođenje poslovnog žiro računa (cca 50 kn mjesečno)[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss](Barem meni) Uz to što banka uzima 50kn mjesečno za vođenje računa, uzimaju još i za izvode, uzimaju 18kn po fakturi itd.[/:m:go5ik9ss]
[:go5ik9ss][/:m:go5ik9ss][/list:u:go5ik9ss]

cifru od 800 kn sam dobio u poreznoj upravi jer su me pitali kolika je procijenjena zarada, prema mojim procjenama to nebi bilo više od 50 000 kn god. barem za prvu doginu, a dalje ću vidjeti.

Dohodak plaća poslodavac, a za ostalo me nitko nije obavjestio, no kako got bilo imam pravo na povrat poreza tako da bi na kraju sve to dobio natrag.