Otvaranje obrta - pokretanje vlastitog posla

Pozdrav svima,

evo kao što to sam naslov govori namjera mi je otvoriti obrt i pokrenuti vlastiti posao u izradi web stranica. Upoznat sam sa cijelom procedurom otvaranja obrta. Ono što bih želio pitati ovdje je ako bi stariji iskusniji poduzetnici htjeli podijeliti koji savjet u smislu pronalaska novih klijenata, a isto tako s obzirom na današnju situaciju u državi i cijelom svijetu dali moja ideja ima šanse za uspjeh ili ne.

Naime iskustva u izradi weba imam nekoliko godina, odradio sam tu i tamo koj projekt preko raznih freelance site-ova.

Želio bih izbjeći one klijente koji žele web stranice a da sami neznaju što će im, i još k tome kad čuju neku cifru onda se pozivaju na malog od susjeda kako on to može odradit za kikiriki.

Jeli tako nešto moguće postići u Hrvatskoj ili je još prerano?

Zahvaljujem.

Uvijek će biti takvih klijenata, a i puno puno gorih, treba ih prepoznati na vrijeme i odbiti.

Evo jednog korisnog članka.

Wildly Successful Freelance Designer Jacob Cass Shares His Insights

Nije problem odbiti takvog klijenta, ugovorom se mogu jasno definirati uvjeti izrade tako da čak i jednim djelom takvih klijenata je moguće postići nekakvu suradnju, problem je kako pronaći one “prave”, i jeli moguće od tog posla zaraditi neki novac?

Dizajneri se traže, svakim danom sve više no isto tako i konkurencija raste. Uz kvalitetan rad, prihvatljive cijene i solidan marketing, mislim da ima prostora za razvitak u tome smjeru. Nebi bilo loše i da izradiš portfolio prije pokretanja obrta, pa bi te možda mogli preciznije savjetovati.

Pa gle, ako radiš izvanredne radove, moći ćeš birati klijente i uvijek ćeš imati posla. Također je bitno da klijentima, osim onoga što će dobiti za te novce, objasniš što NE mogu dobiti.

Idealno trebali bi se dogovoriti sve verbalno i ponuda odnosno ugovor je točka na i. Ja osobno nepišem ponude prije nego se verbalno dogovorimo, a ako klijent inzistira naplatim pisanje ponude. To radim iz razloga što mogu potrošiti pola dana pisajući savršenu ponudu, a ne dobivam ništa zauzvrat i klijent je može pogledati i odbaciti. Također klijenti ti znaju skupljati ponude od različitih agencija pa izabrati najjeftiniju.

Ima još tu puno puno “tips and tricks” kojih ćeš naučit s iskustvom i napredovanjem.

Još jedna stvar koju bi već trebao znati, nemoj raditi “spec work”.

Ako već radiš besplatno da dobiješ par radova u portfoliu, onda napravi za neku humanitarnu udrugu i to ti je jako dobar marketing, osim toga što ćeš dobiti rad u portfoliu.

Smatram da moji radovi zadovoljavaju trenutnim standardima na svjetskom tržištu, nisu radovi bazirani na nekakvim besplatnim template-ima s tabličnom strukturom i raznoraznim prehistroijskim glupostima itd…

Ukoliko krenem u vlastiti biznis htio bih barem biti u mogućnosti zaraditi jedna prosječna mjesečna primanja, bar za prvu godinu, to bi bio moj jedini izvor prihoda. Po dosadašnjim saznanjima koja imam daleko sam još od nekakvih prosječnih primanja, a troškovi obrta su dosta veliki.

Sumnjam da tako nešto možeš postići ako ti netko ne osigura veliki posao – to je ono kod nas kada poznaješ nekoga iz lokalne ili državne uprave tko je član cosa-nostra (naša stvar) tipa stranke na vlasti. Inače, ne vidim kako bi mogao startati s nekih 20-ak (i plus) tisuća kuna računa ispostavljenih svaki mjesec…

Nisam još upoznao niti jednu čovjeka koji je kod otvaranja obrta ili firme startao u plusu. Po meni ako se nečeš na početku znati nositi sa minusom, bolje ne otvarati.

Dotakli smo srž. Toga me i strah jer nemam nikoga iz lokalne niti državne uprave za razliku od nekih svojih konkurenata. Smatram da kvalitetan rad i nije presudan za uspjeh u Hrvatskoj, ispravite me ako griješim! Ja bih bio zadovoljan kad bih u prvoj godini postigao za mjesečni prosjek i pola od navedenog, znači 10-ak kkn.

Nije da mi je namjera startati u plusu, svjestan sam da na početku treba uložiti i biti u minusu neko vrijeme a tek onda početi vraćati uloženo, na to sam i spreman.

Osobno smatram da bi prije nego što otvoriš svoj obrt morao imati posla barem 6 mjeseci, kako bi ti se isplatilo otvaranje obrta.

Raditi u početku bez obrta ili d.o.o.-a neznam koliko je pametno, ne smijem se oglašavati, ne smijem izraditi svoju stranicu, ne smijem izdati račun što je bitna stavka svakom imalo ozbiljnijem klijentu.

Ja sam isto razmišljao o pokretanju posla prije godinu i pol te sam pregledavao savjete i na ovom forumu.
Sjećam se da je jedan korisnik pitao da li mu se isplati pokrenuti posao ako je siguran da će imati mjesečne prihode oko 8k kn. Većina savjeta je bila negativna, da taj iznos nije dovoljan (čak je netko rekao da se ne isplati pokretati posao ako prihodi neće biti minimalno 30-35k mjesečno).

Ja sam imao sigurnih 7k prihoda mjesečno i svejedno sam odlučio riskirati i otvorio doo s ušteđevinom. Sad skoro godinu i pol kasnije, nisam ni malo požalio. Prihodi su redovito rasli svaki mjesec (iako ne pretjerano).

Što se tiče troškova, bili su manji nego što sam očekivao. Troškovi dosta ovise o vrsti posla. Ja sa bavim samo web developmentom i radim u uredu kod kuće.
Prijavio sam se na minimalnu plaću za početak, a pošto sam se prvi put zaposlio, prvih godinu dana nisam morao plaćati zdravstveno. Od ostalih većih troškova firme tu je bio trošak za najam ureda u prostoriji kuće koji sam zapravo sebi isplaćivao, te knjigovođa 600 kn mjesečno. Bilo je i fixnih troškova za komp, softver i opremu za ured, no nije bio velik iznos sveukupno.

Za usporedbu, nakon plaćenih svih poreza i doprinosa za prošlu godinu, profit koji mi je ostao je bio bolji nego što bih dobio kroz plaću da sam se zaposlio prošle godine u nekoj firmi (što bi bilo teško jer nisam bio zaposlen prije, iako sam znao programirati).

Ja sam odabrao doo umjesto obrta ponajviše zbog poreza. Ne sviđa mi se pomisao da plaćam porez po većim stopama kako prihodi rastu (a ne želim raditi dio poslova na crno kako mi se čini da svi obrtnici moraju). Ovako plaćam 20% poreza na dobit i radim na tome da ostvarim što veće prihode :slight_smile:

Moj savjet u vezi klijenata je fokusirati se isključivo na kvalitetu. Ne radim web stranice za lokane firme, nego na web appovima drugih firmi. Zadovoljni klijenti se uvijek vračaju s dodatnim projektima.
Imao sam samo jednog lošeg klijenta koji mi nije platio za zadnjih 30% posla (odustao je od projekta i prestao odgovarati na moje mailove), no nije bio prevelik iznos, pa odustao od naplate (to je bio Kanađanin neki).
Apsolutno najgori klijenti su oni koji pokreću svoj prvi web projekt i traže programera koji će im napraviti web app, u 99% slučajeva nemaju dovoljno iskustva realizirati uspješan projekt.

Ako nekog zanima, mogao bih još detaljnije napisati o troškovima doo-a u prvoj godini.

Ja ne znam dragi članu giovanni7 zašto misliš da se samo u Hr može raditi kao web dizajner. Pa ako tvoji radovi odgovaraju trenutnom svjetskom satndardu u čemu je problem da se natječeš na tržištu od +1 milijardu ljudi aka kugla Zemaljska. Zbilja nemam pojma ćemu tolika fiksiranost na domaće tržište kada ti tvoj posao omogućava da djeluješ doslovno globalno.

Ajde napiši, nemoj škrtariti.

Imaš opciju mirovanja obrta do godine dana, tako da možeš biti legalno prisutan na tržitu (ne i konkurentan jer nesmiješ obavljati poslove).

Teško je u hrvatskoj do kruha i većina poslova koja može završiti ili završi na mojem stolu a vezana je za web development radi o stvarima koje su financijski neisplative drugima za izvesti.
Radeći i preko vanjskih servisa slična situacija.
Odnosno ako nisi “konektan” raditi ćeš više, kompliciranije za manje.

Danas ako uzmeš 90% stvari se na webu se mogu rješiti sa gotovim rješenjima. Inchoo je uspješno prebacio Kolektivu u Magento. Jedan spor i velik Open Source sustav na visoko prometni i dinamični sajt. Tako da nitko ozbiljan nebi smio tvrditi da je nemoguće nešto ne napraviti na kvalitetnom open source rješenju.

Ispalo bi da možemo svi raditi supercool rješenja na open source platformi i konkurirati i velikim studijima i njihovim rješenjima no nažalost zbog nerazumijevanja klijenta to ne ide.
Jer ako on licencu nekog software plati 50000kn, to znaći da tvoje open source rješenje mora da bude 50000kn jeftinije.

Za ozbiljne projekte moraš uzeti u obzir,neznam jel ispravna riječ, da moraš biti “utuživ”. Ljudi će teško prepustiti velik novac samo tako nekome. Tako da treba početi od malih stvari.

Jedan veliki problem na koji ćeš vjerovatno naletjeti je autoritet velikih. Nekad na tvojem projektu će sudjelovati i veće firme i tu se fino možeš slikati. Oni znaju. Iako je web u zadnjih 5-6 redefiniran i u izradi frontend server aplikacija (tako bi to nazvali oni u enterpreise svijetu) kod nas nema pravih i velikih autoriteta, jednostavno moraš pognuti glavu. Oni znaju.
Oni znaju uzeti jQuery ili neki treći software i implementirati ga kao i ti, možda čak i sporije i lošije kao što se događa u velikim sustavima, ali oni imaju taj autoritet velike kompanije.
I kad naletiš na takav slučaj najbolje se maknuti.

Onaj isto veliki problem što ti u većini slučajeva moraš ispuniti zahtjeve cijelog projeka da bi projekt uspješno bio završen, oni afirmirani igrači jednostavno klijentu objasne da je to neisplativno ili nemoguče.
Ti nemaš pojma kad nešto ne možeš implementirati oni imaju znanje kad se nešto ne može implementirati.

Tako da ako želiš krenuti iz nule i nemaš veze kao što je tsreg ranije rekao hodat ćeš bos po trnju:)

Zahvaljujem svima na odgovorima i savjetima!

Zaključak je znači, najprije pronaći i ugovoriti s nekom firmom ili agencijom nekakvu vrstu outsorce-a kao nekakav fiksni dio mjesečnih primanja, zatim krenuti u obrt / d.o.o., drugim riječima “teško”.

Krivi zaključak.
Otvoriti obrt/d.o.o. Stviti ga u fazu mirovanja. Složiti (što kažu ameri, outstanding) web s portfoliom. Krenuti u agresivnu marketinšku kampanju na globalnoj razini. Početi raditi. Nije lagano, ali može se. Nema kruha bez motike.

[quote=“giovanni7”]Zahvaljujem svima na odgovorima i savjetima!

Zaključak je znači, najprije pronaći i ugovoriti s nekom firmom ili agencijom nekakvu vrstu outsorce-a kao nekakav fiksni dio mjesečnih primanja .[/quote]

Na to se nemožeš stvarno pouzdati jer firma ako nađe nekog njima isplativijeg zamjeniti će te. Obujam poslova koje možeš očekivati neće biti velik i zvati ćete samo kad im stvarno trebaš ili kao što to vole reći kad te stvarno mogu iskoristiti.
Ako će oni dva tjedna raditi nešto što ti napraviš za tri dana, a ti si i upola jeftiniji, možda čak niti nebi dobio posao, jer svoje ljude moraju ionako platiti i bolje da rade nego da sjede.
Čak i da imaš nekoliko klijenta može ti se dogoditi da budeš u praznom hodu.
Tako da ćeš morati kombinirati svašta.

No ono najbolje što možeš pogoditi je da cijeli projekte sam ideš izvršiti tako na duže vrijeme imaš osiguran posao i prihode.
Možeš kao neki otići na strani web servis i raditi puno manjih poslova, znam da ima likova koji rade poslove do 100$ i zbog postojećeg dobrog profila uhvate do 10 poslova mjesečno. Lik živi u državi sa manjim standardom pa su mu to pristojni novci.

Morao sam pogledati malo evidenciju :slight_smile:

U 2011. sam poslovao 10 mjeseci, a troškovi su bili ovakvi:

Neto plaća = 23345,55 kn
Doprinosi za plaću = 6852,45 kn
Božičnica = 2500 kn
Knjigovodstvo = 6000 kn
HGK = 550 kn
Najam prostora za ured = 8312 kn
Naknade banke = 1200 kn
T-Mobile = 1300 kn
Komp i softver = 8600 kn
Uredski materijal = 2000 kn
Troškovi zaštite na radu = 1650 kn
Vatrogasni aparat + med. ormarić = 850 kn
Ostali mali troškovi = 800 kn

Ukupno 63960 kn troškova za 10 mjeseci u 2011.g. što bi značilo da je firma imala 6396 kn mjesečnih troškova prosječno.
Ako oduzmemo neto plaću, božičnicu i najam prostora što je meni išlo, ostali troškovi firme su bili 29802 kn = 2980 kn mjesečni prosjek.
Ove godine ću imati puno manje materijalnih troškova, pa će i prosjek biti manji.

Naravno dodatno ide 20% poreza na razliku između prihoda i troškova.

Zaključak: ne znam, može se krenuti i sa manje od 10k kn mjesečnih prihoda, no poželjno je što prije napredovati i povećati ih.

[quote=“KH1”](čak je netko rekao da se ne isplati pokretati posao ako prihodi neće biti minimalno 30-35k mjesečno).[/quote]Lako je moguće da sam ja to rekao, jer to je upravo cifra koju ja smatram indikativnom.

Sumnjam, međutim, da sam govorio o isplativosti pokretanja posla. Moje iskustvo govori da je minimalna mjesečna suma računa ispostavljenih na d.o.o. oko 30.000 - 35.000 kn po zaposlenom da bi poduzeće moglo biti pouzdan poslodavac i neriskantan poslovni partner. Hoće li netko raditi za manje i koliko dugo je, naravno, stvar okolnosti. Međutim, okolnosti ne mijenjaju bilancu, samo mjenjaju procjenu rizičnosti.

Cifra od oko 30.000 kn se lako objasni kada se počne uključivati:

  • realistično radno vrijeme (raditi “na adrenalinu” se može samo neko vrijeme),
  • godišnji odmor,
  • bolovanja ili drugi dulji periodi nemogućnosti rada (i gubitak klijenata povezan s time),
  • prijevozno sredstvo,
  • obrazovanje i praćenje trendova,
  • akumulacija kapitala bitna da se može zaposliti slijedećeg čovjeka (firma koja ne raste, zapravo propada - to nije floskula, jer klijenti s vremenom traže višu kvalitetu ili se sele dalje),
  • osobna štednja (godine lete jako, jako brzo).

Po mome sudu, vlasnik firme koji dulje od godinu do najviše (!) dvije ne dođe na ovu cifru bi trebao u glavi odigrati scenarij “što sa mnom i što s mojim klijentima ako mi padne cigla na glavu”, te promisliti o tome gdje je i kamo ide.