Otvaranje obrta za izradu web stranica

Pozdrav,

Već duže vrijeme razmišljam o otvaranju obrta vezanog za izradu web stranica i virtualnih šetnji tako da svoje poslovanje mogu legalno obavljati, reklamirati se i na kraju krajeva - izdati račun.

Raspitao sam se i došao do zaključka da je najbolja opcija za početnika otvoriti paušalni obrt.Knjigovođa mi je objašnjavao troškove i na kraju ispada da su mjesečno nekih 1200 kn (ukoliko netko od vas ima druge informacije neka slobodno mi proturječi).

Sad ono zbog čega sam i otvorio ovu temu…

Logično je da su potrebni i svi legalni softveri ali to je preskupo pa me zanima dali ja npr za izradu web stranica mogu koristiti npr. wordpress, joomlu ili nešto treće, za grafiku neki free program na internetu i tako raditi legalno?

Ukoliko netko ima iskustva sa sličnim problemima molio bih da pomognete…

Budući da sam i sam istraživao u vezi otvaranja obrta/firme smatram da bi bilo najbolje koristiti neku Linux distribuciju, LibreOffice, GIMP, Inkscape itd. Ukoliko navedeni pokrivaju tvoje potrebe odmah si uštedio popriličnu svotu.

Jednom sam išao kupit grafičku i lik koji je bio prije mene u redu kaže prodavaču da mu složi PC za posao, al da može potrošit najviše 4000kn…ovaj mu izračuna da ga samo programi toliko izađu…

Ja sam ti otvorio paušalni obrt, dobio sam i poticaje od države (18 800).

Godišnji troškovi te ispadnu cca 16000kn (1054 mj/doprionsi + oko 1650 god/pauš porez i još par nameta.)

1 Like

Za windows bi još i izdvojio tih 1000 kn i za programe koji su mi potrebni za izradu virtualnih šetnji ali ovo drugo bi me upropastilo.Znači poptpuno je legalno raditi s programima poput GIMP-a ukoliko dođe inspekcija?

Za izradu web stranica bi koristio notepad koji se dobije instalacijom windowsa ali me zanima dali je npr. Worpress moguće koristitii?

Po nekoj logici to bi trebalo biti legalno…

Notepad za izradu weba? Nije nemoguće, ali ono kud notepad… Postoji hrpa besplatnih editora!

GIMP, Wordpress, ovo, ono - svi su izdani pod nekon licencon, e pa pročitaj tu licencu i vidit ćeš možeš li koristiti to čudo za posao…

Koliko sam vidio po netu inspekcija je kažnjavala ljude zbog Linuxa i sl. jer su neuki, pa bi ljudi morali ić u općinu da to riješu i sl. Najbolje bi bilo imat isprintane licence na hrv jeziku za sve free programe…

Možda da probaš instalirati programe na vps.

Hajde ubaci koji link na te diskusije ako možeš iskopati, da malo to proučimo. Mogu razumjeti da postoje neki aspekti našeg zakonodavstva zbog kojih koncept da se nešto “besplatno” unese u knjigovodstvo poduzeća malo šteka, ali baš generalno da je to zbog “neukosti inspektora” - to je često sinonim za “nisam znao da ovo moram napraviti da bi bilo u skladu sa zakonom, a niti moj knjigovođa isto”.

Evo, malo sam surfao i istraživao i naišao na jednu također super ideju.Portabilni programi.Već sam si instalirao photoshop i dreamwever na HDD.

Cini mi se zahvalnije rješenje od VPS-a zbog troškova.

Pohvaljujem Fidllera zbog savjeta za Linux! Žao mi je što oko pravnih tema nemogu pomoći ali ću i ja savjetovati Linux. Sve je apsolutno besplatno i puno bolje i pouzdanije od od komercijalnih rješewnja!

Ne treba pretjerivati …

@tsereg Davno je to bilo…ali može biti ovo šta “ihush” kaže na http://m.bug.hr/forum/topic.aspx?to=105285&page=2 …dolje pri dnu rasprave…

Gigolo, pretjerujete…Winsi su zakon…Neznan kako se može nabaviti program za kasu na Linuxu… Kad se može Linux onda svakako, inače Windows :slight_smile:

@webfan nisi još ni krenija u posa, a već gledaš kako bi kra…ajoj…i to programe koje nisi prisiljen krasti…

1 Like

Jedno pitanje, ako se firma bavi izradom stranica, jeli firma mora imati zaposlenu osobu koja ima neku vrstu škole, ili završen neki tečaj za web dizajn ili slično?

Ako se radi o d.o.o. firmi onda ne, a za obrt nisam siguran.

1 Like

Ja san još za vrime rata sluša Gatesa na TV i reka je da je W. školjka za ljude koji neznaju šta je računalo, tako da i informatički nepismeni mogu koristiti računalo bez da znaju kako ono funkcionira. Ako imaš W. na računalu time govoriš okolini da si nepismen.
Istina je da je Linux slabo podržan i da se većina stvari radi za W. Ali polako!
Jedan ljuti windowsaš mi je reka da je Linux stvar prošlosti koja ne odgovara potrebama današnjice. Pita san ga zašto? Kaže da je prijateljici pokuša otkloniti problem na Linuxu i da nije uspija. Dodaje da mu je sad potpuno jasno zašto je Linux besplatan. Nisan mu ništa odgovorija.
A tebi ću reći, - Nemožeš koristiti Linux ako neznaš šta je računalo. Linux nije za neuke!
Ja se računalima bavim preko 30 godina i umirovljeni sam sistemac. Ništa lipše i bolje nisan vidija nego šta je Debian. A prvi put u životu san ga vidija 2005.

Ja fala Bogu znan šta je kompjuter, ali moja cura jedva zna pa koristi Ubuntu bez problema…Ne govorimo sad o Gentoo, Archu i sl. Ošli smo u offtopic

to je slobodni obrt, dakle ne mora imati tečaj ili nekakav majstorski ispit koji btw treba ako npr želiš servisirati računala

Ne mora za obrt imat nikakav tečaj za web dizajn.

1 Like

Da li web dizajneri ili programeri mogu imati status slobodna zanimanja ?

Pretpostavljam da mogu…? Što očekuješ da bi bilo povoljnije u takvom statusu?

Rad u slobodnom zanimanju je, koliko čitam, razlikovan u odnosu na druge oblike “inkorporiranja” svog posla samo po tome kako se vode knjige i plaća porez. Koliko vidim iz Zakona o porezu na dohodak, čl. 18. st. 2., iako postoje neke djelatnosti koje se posebno smatraju slobodnim zanimanjima, ono što djelatnost zapravo čini “slobodnim zanimanjem” je upis u registar obveznika poreznika na dohodak. Po toj stvari, ne vidim razloga zašto bilo kakva djelatnost ne bi mogla biti “slobodno zanimanje”, odn. vođenje posla takvo da osoba koja posao radi plaća porez na dohodak. Zakon samo nalaže da ta djelatnost mora biti osnovna djelatnost (ma što to značilo, nvj. da osoba od te djelatnosti zarađuje gotovo sve svoje prihode).

Činjenica je da nisam čuo da ljudi izvan uobičajenih djelatnost baš nešto “hrle” u “samostalne djelatnike”. To bi upućivalo da za te druge djelatnosti rad kao “slobodno zanimanje” nije ništa povoljniji nego rad kroz barem obrt. Primjerice, da knjigovodostvo nije jednostavnije, da porezno priznati rashodi nisu povoljniji i sl. Dodatno na to, web-dizajneri i programeri zapravo mogu sav svoj rad, ako rade kao “slobodni” /freelanceri/, prodavati kao autori, dakle primati autorske naknade, što spada u “druge dohotke” po Zakoni o porezu na dohodak i moguće je i najpovoljniji oblik “slobodnog zanimanja”.

http://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

http://www.porezna-uprava.hr/obrtnici/Stranice/Slobodna-zanimanja.aspx

http://www.seebiz.eu/linic-uvodi-poreze-i-za-slobodna-zanimanja/ar-72963/

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Stranice/prirucnici_brosure.aspx

U konačnici, ja bih ovdje išao proučiti kako se prijavljujem ako većina mojih prihoda dolazi od autorskih honorara, tj. da li je i u tom slučaju registriranje isto kao slobodna zanimanja, te kako se vode knjige, itd. Dodatno, kako se postupa kada bih svoje djelo prodao privatnoj osobi, građaninu?

Ali kod ovakvih zanimanja postoje i neki drugi problemi. Primjerice, da bi čovjek mogao dobiti uobičajeni potrošački kredit kod banke, tipično mora redovito primati dohodak i sl.

Vrlo dobri upisi od tog člana “ihush”, mislim da sve stoji što je pojasnio. Međutim, ovo za Linux je spomenuo kao ilustraciju da ako se pokuša biti pametniji od inspektora, popušit će se sigurno – ne zato što su inspektori još pametniji, već zato što mogu bez posljedica postupati protuzakonito, tj. ispisati nekome prekršaj za nešto što prekršaj uopće nije, samo da bi ovoga prisilili da “skače po općini”, a njih same za takvo ponašanje neće nitko kazniti. Ovdje “Linux” više označava nekoga tko pokušava prikriti da koristi softver bez licence.

Također dobro istaknuta razlika između piratstva (kazneno djelo) i neispravna licenca (prekršaj).

Ovo je zanimljiva tema u svijetlu najave o ukidanju Državnog inspektorata, što je vjerojatno čisti politikantski potez da se obavi “čišćenje nelojalnih kadrova”.