Pad Adsense zarade - pokazatelj krize?

Kako objasniti skoro 30% pad Adsense zarade na 40% više prometa.
Ista niša - turizam.
Isto tržište - Europa.
Iste stranice - imaju istu ili već posjetu, a sve do jedne manju zaradu.

Dokaz:

Probajte sami i javite - odaberite željeno razdoblje u Adsensu i usporedite sa prijašnjim promatranim razdobljem - prošla godina.

Jedino objašnjenje koje ja vidim je nema oglašivača - kriza koja je upravo aktivna i tek će budući reporti to potvrditi.

Sve zavisi odakle ti dolaze posetioci ti iz Evrope (što ti kažeš) Nije isto (znači čitaj CPC) posetioci iz Nemačke, Švajcarske i posetioci iz Poljske ili Mađarske. Nije isto takođe ako ti posetioci dolaze preko organic search -googlea i preko FB ,twittera itd…

Jednostavno možda tvoj sajt posećuju sad (trenutno) neka drugačija “vrsta” posetilaca koja ne voli mnogo da klikće na oglase a i sami oglasi pozicija možda više nije efektna za klikove.

Vremenom posetioci sajtova što je pozato postanu “slepi” na oglase tako da ponekad moraš malo miksovati izmeštati poziciji da " bi primetili" oglase

Ima tu milion stvari šta bi moglo da bude što je zarada opala.Na kraju statistika je ta koja samo nam govori da nešto ne štima ili nešto dobro radimo

Razumijem sve napisano no nažalost sve napisano nije razlog pada zarade.

Isti izvor posjeta.
Jednak omjer većinski novih posjetitelja.
Isti sadržaj, iste teme, isti sajtovi.
Iste zemlje.

Pričam o uzorku od 60+ sajtova.
Ne vidim da nešto krivo radim, a SVAKI sajt ima isti problem. Ista ili veća posjeta = manja Adsense zarada.

Nema oglašivača to je sigurno jer i sam vidim jedne te iste oglašivace najvise onaj euro market

Googleovi oglasi (što je svima poznato) se zasnivaju na personalizovanim (prilagođenim) oglasima.

Ako posetilac dođe na tvoj sajt a pre toga nije ništa pretraživao na internetu ili je izbrisao istorju pretraga (ili nije pretraživao temu turizam) njemu se neće pojavljivati relevantni oglasio turizmi nego neki “random” sam tim on neće biti zainteresovan za takve oglase pa tako neće klikati na njih,

Vrlo moguće da nema dovoljno advestera za tvoj sajt (znači ne oglasa) nego konkretno za tvoju nišu i tvoje keyworde na sajtu nema nekog (trenutno) velikog interesovanja advestera pa manje oglasa se vrti na sajtu.
Ne prikažu se na svakoj stranici svi full oglasi nekada ako imaš 6 polja oglasa priakžu se 3 negde 2 itd…

Možda kod tebe. Inače svakog advestera ti možeš vrlo lako ukloniti da se pojavljuje na tvom sajtu

Ja sam nedavno pisala da je Adsense poceo “uzimati” , “skrivati”, nazovite to kako god hocete, zaradu. I sve to pod ruku sa Google analitikom koji ne prikazuju stvarnu posjetu, sa GA ocitavanjima bi se to nekako uklopilo (tipa, o pa nemam posjete zato i nemam zarade), ali kada se instalira bilo koji drugi plugin koji pokazuje do 40-50% više posjete, svejedno nema zarade na adsense. Neki dan sam 20 puta ulazila na adsense i pratila, ujutro oko 10 piše zarada 3,5 eura, nakon par sati piše 1 eur, pa opet 5, pa zatim 3, da bi doslo do 10 i na kraju bilo 4. Drugi dan bude 1 eur i ne mrda cifra po citav dan. Sta rade i sta se desava mi nije jasno. Imam 3 rucno postavljena oglasa u objavi, ako je duzi teskt tu se automatski popune oglasi, imam jedan od mgida nakon cetvrtog paragrafa i native media ciji je oglas tek poslije objave. Konkretno, jedan oglas od mgid-a u tekstu i jedan od native nakon objave vise zaradi od adsensa.

1 Like

Kod mene od 4 domaća sajta, na 3 je manje više isto kao i prošle godine u 7 mjesecu, a jedan ima povećanu zaradu i RPM zbog više posjeta i možda boljeg smještaja oglasa. Na ovom u minusu imam i manje posjeta pa je ukupna zarada manja ali RPM je tu negdje.

Top row je average.

image

1 Like

To što ti se tako dešava sam sistem adsense proceni da su to bili nevažeći klikovi ili nevažeći saobraćaj. On ih tebi “uračuna” tih 3.5 u adsense nalog (račun) posle provere taj klik povuče. Jer po njihovim pravilima -adsense taj klik nije ostvario ono " za šta je bio namenjen"

Slično što imate na mesečnom nivou smanjenje zarade u vezi" nevažećeg saobraćaja" kada vas treba da isplati tako radi i na dnevnom nivou čak i na sedmičnom

Adsense i dan danas ne voli mnogo reklama trećih strana pa samim tim malo smanji cenu klika (tako sam barem ja čitao po netu )

Da, imala sam samo jednom “nevazece” za mjesec april, 0,01. Nikad prije, a ni poslije. U aprilu sam imala oko 200 eura na adsense iako je 90% prometa islo na Instant articles. IA je ukinut krajem aprila i od maja pa na ovamo totalno je pao domet, mjesec za mjesecom, i sad kad nema IA umjesto da imam vecu zaradu jer linkovi vode na web, imam enormno manju zaradu a i posjetu. Posljednja 3 mjeseca totalna zarada na adsense je 80 eura :face_with_hand_over_mouth: :face_with_hand_over_mouth: Rasulo

1 Like

@Dali ovo je neverovatno… :#

Pa poseta ti sad dolazi direkt sa FB zato je manja zarada. Kao što rekoh i uvek govorim google uz to naravno i adsense oglasi vole i bolje je kada posetioci dolaze sa organic search-a google pretrage nego s referalla (aj tako da kažem)

Mnogima se dešavalo i dešava se da adense odjednom samo kaže: smanjeno prikazivanje oglasa na sajtu a to je samo zbog traffica koji vodi sa FB ili nekih sumljivih linkova ili razmena linkova na primer

tako da… to nemoj da te čudi što je zarada tolika kolika je pod uslovom da nemaš velikih poseta sa google pretrage

ljeto je uvijek slabo, august pogotovo … uporedi sa prethodnim godinama

1 Like

Sve ja to razumijem, ali nisam ni prije imala posjete sa googla, nesto sitno, kao i sad. I prije je sa fb/a odakle ce drugo. Nisam imala smanjenje prikazivanja oglasa, barem me nikad nisu obavijestili. Ne nerviram se ja zbog toga, dam im vremena jos mjesec dva i ubacim jos jednu od mgida reklamu i meni dosta.

2 Likeova

I da nadodam, odmorila sam od porezne ova 3 mjeseca, nista mi nije leglo na racun i nisam morala nista poreza platit :face_with_hand_over_mouth: u svakom zlu ima dobra

1 Like

Ja isto primjecujem,imam 10 sajtova,1 sam mi donosi ozbiljnu zaradu,a ostalih 9 za zvake,a nekad nije bilo tako.Zaradjivali su 450 evra mjesecno,ranijih godina,i bas sam negdje skoro razmisljao kako bi sada zaradjivao samo za zvake,da mi nije ovog koji mi donosi svu zaradu,a najmladji je,na engleskom…Nisu svi,ali vecina ovih 9 je na nasem jeziku.

Normalno da je palo. Leto je. Manje sedi za kompom i lista sajtove.
Ljudi su na letovanju. Tako je svake godine.

1 Like

Možda je nekad bilo, sad vise ljudi stalno na telefonu, bilo gde da su, pa i na odmoru, na plaži.
Zavisi dosta od osobe, ali se stekla zavisnost.
Dobro, možda ko je na letovanju, neće toliko otvarati sajtove za pretragu smeštaja, ali otvarace sajtove sa sadrzajem "šta videti u tom mestu’ isl.

1 Like

Očito tu nitko nema više sajtova da usporedi zaradu ove godine sa prošlom i javi kako stoji, svi odgovori nešto okolo, nešto o desetim problemima, dio nije ni pročitao moji post do kraja…

Što se mene tiče može lock teme.

Kod mene na ovim sajtovima sto imam je oko -10% po impresiji u poredjenju s proslom god, kod tebe kosoro pola

1 Like