Page restrictions - false news

Imaju oni pravo da to rade.

Ja nisam do sada vidio da su ih na fb označili.
Ovo što oni pišu na svojoj stranici da je lažna vijest niko nije ni primječivao dok nisu dobili da mogu označavati na fejsu.

Sinoć Avaz napisao da je Ramiz umro, vjerovatno su jutros obrisali nakon što su skupili klikove i reakcije. Ovi veći mediji kao što su klix imaju oko 10% posjete s fb pa se ne brinu puno oko toga.

Zakonsku mogucnost? Uzece ti advokat pare samo.

Razumijes da FBu ne treba razlog da nekome ogranici nesto, pa nije FB javno dobro. FB moze jednostrano raskinuti ugovor sa bilo kojim korisnikom u vidu gasenja ili ogranicavanja usluge. Ako ti nije pravo napravis svoj FB.

1 Like

To su i meni rekli, ocijenili kao Pseudonauka, navodno nemam izvor vijesti utemeljen, a izvor je Otto Heinrich Warburg - Wikipedia. Nisam htjela brisat link od Wiki, pitala sam ih sta u stvari nije tacno u objavi, nikad nisu odgovorili niti su ukinuli restrikciju

Meni su početkom decembra prošle godine označili neku bezveze vijest kao prenošenje lažnih vijesti, neka zanimljivost, ništa bitno… od tada mi je doseg bio normalan, u januaru je bilo dana sa ekstra posjeta, daleko više nego inače i radilo sve dobro do prije nekoliko dana.

Sad ne znam da li je doseg opao zbog te ocijene, poslao sam im mejl. Mada je kod mene tako već sigurno dvije godine, jedno vrijeme doseg bude mizeran pa onda kada opet krene nadoknadim sve.

Što se tiče sajta “raskrinkavanje”, mislim da rade odličan posao. Ali isto tako mislim da to u velikoj mjeri ne doseže do onih do kojih bi trebalo… do ljudi koji vjeruju u raznorazne teorije zavjera, glasače koji donose pobjede na izborima ovima koji ih lažu, itd…

To je odličan projekat za koji smatram da bi trebale i države da ih podrže (novčano), mada u propalim državama poput naših je bolje da se ne mješaju…

Problem je sto kod onog ko vjeruje u gorepomenute teorije, on kad vidi da faktograf kaze da je to neistina (i da izvor) ovaj pomisli “a vidi ovih sto cenzurisu, ovo mora da je istina” “farmakomafija ih placa” itd

Da, to vidim redovno na FB objavama. Tu nema pomoći. Ali mislim da je veći broj onih koji su negdje između, “normalnih” ljudi, treba raditi na njihovoj edukaciji, pa s vremenom (za jedno 30 godina :rofl:) i ovi što vjeruju da je zemlja ravna ploča će početi koristiti mozak. :smiley:

Pored raskrinkavanja, postoji i sajt istinomjer.ba i istinomer.rs koji rade isto to, samo za izjave političara, kao i https://www.krik.rs/ koji se bavi istraživačkim novinarstvom. Odlični sajtovi.

Evo jedne zanimljive mape na koju sam naletio na instagramu, vezana za fake news. Sta kazete?

Naravno, ja pozdravljam njihov posao, i cak sam TopFan od tih stranica, samo eto jedna objava je ispala problem. Od svih mi je najbolji Faktograf jer odgovore na mail u roku jednog sata, dok kod Raskrinkavanja treba cekati po 10 dana i na kraju nista, a valjda imaju vise posla :joy:

Koji plugin koristiš za to? Daj link dobro bi nam došao

1 Like

Novi update. Ispravili su vijest i sa raskrinkavanja su je ocijenili tačnom. U page quality na stranici nema više vijesti, ali mi još uvijek stoji Page restrictions i reach je jako nizak. Sada čekam da sklone i to. Valjda će i to brzo skloniti. Uputio sam žalbu i facebook-u i čekam i njihov odgovor. Uglavnom, dobro sam se napatio. Hahhaha.

Suština, podržavam i ja to što radi raskrinkavanje, ali nekada i pretjeraju.

Ono što mi je zaparalo oči jeste restrikcija za dijeljenje kopiranog sadržaja, a to je na koji stranici nemoguće, jer je svaka slika i svaki video isključivo napravljen od strane moje firme. Moram vidjeti šta je to.

Od tužbe nema ništa, svašta čovjek izgovori kada je ljut.

Znači može se ispraviti

Kako si uputio žalbu facebooku?

Još uvijek nisam siguran može li se ispraviti ili ne, jer mi na fb stranici stoji Page restrictions i reach je jako nizak. Jedino smo uspjeli ostvariti kontakt sa Raskrinkavanjem i učinili smo sve kako su nam oni rekli i dobili smo povratni e-mail u kojem stoji: "U skladu sa unešenim ispravkama, Vašim objavama na Facebooku je promijenjena ocjena tačnosti." Čekam da mi sklone restrikciju sa stranice i da stranica pozeleni.

Žalio sam se na sljedeći način: Creator studio - Monetization - Overview - na Action Required klinuo Pogledajte dalje i zatim išao na Request another review. Sada čekam odgovor facebook-a.

Također sam uputio žalbu preko: https://www.facebook.com/help/contact/151371415454526. Ideš na Partner, sačiniš print screen kršenja i na slici dodaš tekst da se greška ispravila sa nezavisnim ocjenjivačem ili da koristiš isključivo vlastiti sadržaj.

Hajde piši ako ti se reach popravi

Je li ti se šta popravilo?

Ništa. Još uvijek stoji restrikcija na stranici.

Ako kazna stoji u Kvaliteta stranice ( /quality) to znači da ti oni nisu sklonili kaznu nego su samo napisali da si isparavio netačnu vijest.

Meni zalba prihvacena i sad je jedna kazna maknuta iz page quality… ima jos jedna…hoce se reach popravit?

Kako da znamo druže, pa ne radimo na odjelu za reach…

1 Like

ja imam jednu jakod obrus tranicu koja uprkos losem page qualitiju vuce dobar traffic… e sad, false-flagovano je dosta vijesti jos nekad u maju. Flagovano kao spam a nije bio spam u pitanju, a taman kako je korona krenulo msm da se nije moglo ni zalit jer kao nije imao niko da pregleda,…

problem je sto se to jos nije obrisalo a evo skoro vec godinu dana. Ima li iko iskustva sto se toga tice?