Paušalni obrt + Adsense?

Ja imam pausalni obrt i affilaite zaradu.
Ukratko lagano je za vodit.
oporezivanje ide po kategorijama-ovisno o zaradi. Mislim da najveci porez koji mozes platit je oko 5000 kn. Uz ovo placas sebi mjeecno doprinose.
Svaku evidentiranu uplatu na vasem racunu upisujes Kpr obrazac. uz njega moras imat Po-sd obrazac kojeg na kraju godine prijavljujes poreznoj.

Ako kome treba vise detalja nek se javi u inbox.
Inace u Hrvatskoj je pausalni obrt do 300.000,00 kn.

1 Like

Hvala na informacijama posto i ja gledam za pausalni obrt uz affiliate zaradu. Jel znas mozda ako je nekakav problem ako se zarada dobiva preko čeka, a ne na račun? Da li to komplicira situaciju?

Pozz, mislim da bi trebalo biti ovezano s oibom, a ne znam kako funkicioniraju cekovi posto ih nikad nisam koristio

Aha. Kod Amazona nazalost jedino isplacuju ili na americki racun na Payoneer karticu kako sad primam ili s čekovima. Trebat cu se malo raspitat u nekom knjigovodstvu ili negdje prije nego krenem u to. Hvala na odgovoru.

Ako pravite novi adsense račun imate mogućnost da izaberete bussines ili personal mislim da nije moguće nakon toga mijenjati. Ako odaberete bussines account tu unesete naziv firme i adresu od sjedišta firme i sve ostale podatke logično od firme. Još jedno jako važno pravilo bar za BiH jeste da se to računa kao izvoz/uvoz i poslovanje sa inostranstvom i treba vam d.o.o. nakon toga kada vam legnu pare na taj račun od firme ukupan iznos npr. ako je to 300 € vi kroz fiskalnu kasu morate provuci taj novac, znaci napravite fiskalni racun 300€ mozete uzeti i baciti ga u kantu jer je bitno da ste samo provukli kroz kasu novac. Tako isto i sa paypalom kada prebacujete na poslovni racun. Imam firmu i radio sam to tako i to je legalan nacin ako hocete da nemate problema sa inspekcijom. Rece vam da mozete i sa obrtom to raditi, pa normalno mozete raditi kako hocete ako ne postujete propise i zakon, mozete vi voditi i duple knjige i razne druge lopovluke sto i drugi rade dok ih ne uhvate.

U RS ne treba fiskalna kasa jer se radi o “izvoznim” djelatnostima a one su oslobođene fiskalizacije. A i nema logike izdavati fiskalne račune Guglu bez obzira da li ih bacao u smeće ili šta već :smiley:

Takođe u RS nije potreban d.o.o. za takav biznis, može sa S.P. (samostalni preduzetnik) što je možda slično kao obrt u Federaciji s tim što je daleko jeftinije imati registrovan S.P. nego D.O.O…

Jedna država - hiljadu različitih zakona…

Ajde konačno da nas se skupilo par koji imamo obrt i zaradu od davanja usluge prema vani. Da li tko zna detaljnije objasniti obvezu slanja zbirne prijave poreznoj koja je u ovom slučaju potrebna. Pričam za RH.

Treba na kraju svakog mjeseca poreznoj slati preko e-porezna (sa fina certifikatom) obrasce pdv-zp i pdv i pdv-s ukoliko se posluje sa inozemnim klijentima (fb, google etc.)

nije ništa komplikovanije od recimo švicarske :smiley: što se tiče entiteta/kantona … samo je problem papirologija i nestručan kadar :smiley:

Imate li na svakoj web stranici od koje zarađujete nekakav “about us” sa detaljima obrta?

Mozes npr. postaviti sve informacije o firmi pod “contact” i tu staviti ID broj, banku, broj tel, email itd ako zelis da izgledas profesionalno a ne kao neka obicna stranica koja nije registrovana kao firma.

Nije stvar profesionalnosti nego ne željenja da stavljam osobne podatke na nekoliko treshy web stranica koje imam, a od kojih zarađujem preko obrta.

Pa ako je to adsense i radis preko obrta nemas potrebe stavljati, ali ako radis neke druge digitalne usluge kao sto je marketing i sl. i imas obrt puno ozbiljnije je da postavis informacije da si firma u svakom slucaju, ali kao sto kazes to je tvoja osobna stvar i ti odluci.

Po zakonu trebas imati podatke o firmi na web stranici. Ali meni isto ne dolazi u obzir da stavljam svoju kucnu adresu na web stranicu tako da radije bi riskirala kaznu. Ili eventualno napraviti neki page di pisu ti osobni podaci, stavit da bude no index i nigdje sa njega ne linkati na webu da je nedostupan. A za inspekciju eventualnu im mozes rec da imas page jer je gore, druga je stvar sta nitko ne moze do njega.

Kad bi imalo smisla radi Adsensea otvoriti obrt? Te financije su više prihod sa strane ali bi htjel da nekim legalnim načinom to riješim

Usput, kako funkcionira kada netko zarađuje puno veće novce? Jel se treshold zarade povećava ili Google isplaćuje maksimalno do 500 eura?

1 Like

250km/mj su samo knjigovodstvene usluge…

Ako ti neko naplacuje toliko za pausalni obrt javi mi se, imam na prodaju golden state bridge

ne znam na sta mislis za ovaj treshold al ti dobijes onoliko zaradis na google? Mozda novi nalozi imaju neki limit

Sto se ostalog tice, zavisi odakle si… evo u RS (BiH) je ovako:otvoris i kosta te oko 200km. Mozda naci nekog knjigovodju za 60km, moras platiti mjesecno 50km ili 2% od prometa (od prometa ne od profita) koji god je broj veci od ta dva, doprinose barem minimalne, a to je oko 290km, i pored toga imas neke opstinske takse (koje zavise od uopstene u kojoj si)… Uglavnom, probudis se prvog u mjesecu i odma si duzan minimalno oko 400km.

Ako radis adsens prkeo fb, bolje nemoj otvarat nista jer ti moze propast sve lagano. Bolje poblaciti novac normalno i onda placati onih 14% u federaciji (opet zavisi gdje si, pretpostavljam u BiH posto te ne ganjaju za porez jos), a ako si u RS onda ne platis nista al ostavis sa strane po 10% uvijek ako te uhvate pa da im platis retroaktivno

2 Likeova

cijena knjigovodstva ne mora bit velika, ovisi sve kakav je obrt…ovisi koliki promet ima obrt, koliko računa izdaje, koje su djelatnosti…i jel u toj cijeni i kojekakvo savjetovanje uključeno
i je li u sustavu PDV-a…
ja recimo knjigovođu plaćam simboličnih 200kn.
zašto?
zato što sam i sam iz financijske struke pa odrađujem 85% posla sam, dok knjigovođa ima sve to na uvid i onda predaje izvještaje u predviđenim rokovima.

Aha, zaboravil sam spomenuti, u Hrvatskoj sam. Trenutno imam 580 eura na Adsense, pisalo mi je da sam prošal treshold ali sad kužim, to nije upozorenje da mi Google obavezno mora isplatiti (crvena je obavijest) već me samo želi potaknuti na isplatu a time potaknuti i da još više radim… Ja sam skužil da je to sad ograničenje i da ne mogu više zarađivat od tog pa da pošto-poto moram ići na isplatu. Zbog tog sam i reklame privremeno isključil…

Nije mi sila podići pa onda neka samo stoji do daljnjeg i ja mogu komotno dalje zarađivati na tome na papiru? Nema neka granica? Dok se malo bolje to sve ne pokrene pa da onda krenem i ja s obrtom