Paušalni obrt + Adsense?

Gdje ti se žuri sa obrtom, zar ne možeš platiti porez kao fizičko lice?

ako si zaposlen i ideš otvorit obrt, onda jedan dio davanja državi možeš izbjeći…što je dobro

neću ti ovdje tipkati u detalje o davanjima (sve je online dostupno o tome), ali stavi sve na papir kad malo istražiš.

tako da znaš koliko ćeš zaraditi svaki mjesec, a kolika su ti pritom davanja (porez, knjigovodstvo, ostali fiksni troškovi), čisto da vidiš hoće li se isplatiti…a druga metoda je naravno prijava drugog dohotka u poreznu upravu te plaćanje poreza na njega

Kad to dostigne neku cifru od koje se može solidno živjeti i kada je izvor te zarade takoreći malo stabilniji. Ako je to od FB stranica, iako radim skoro 10 godina s tim, mislim da je to malo nestabilno.

Ako je kombinacija npr FB posjeta + sa Gugla, to je već dosta bolje, nego sam Gugl ili samo FB posjeta.

Što se tiče legalne opcije, najbolje odabrati šta je jeftinije… Fizičko lice koje je već zaposleno, možda treba platiti samo porez na tu dodatnu zaradu. Kad se registruje firma, ako je to osnovno zaposlenje, treba platiti i doprinose za penziju i zdravstveno i šta se već uplaćuje.

Kolega plaćao 300 KM kod nas knjigovođu, nije niko htio jeftinije da mu vodi knjige, isto S.P. :smiley: Međutim on je ima 3-4 radnika i radio povremeni izvoz vani, mada nije imao puno računa. Kaže sramota ga reći drugima da plaća 300 KM kad svi plaćaju po 100 ili 150 KM za slične djelatnosti. :smiley:

1 Like

Zaposlen sam drugdje samo bi htjel imati jedan normalni način isplaćivanja a obrt mi se čini prigodnim ako zatreba još nešto sa strane…

ako je imao izvoz i takve neke stvari, ne treba čuditi veći iznos. to je čak i jeftino

Zbog čega bi to bilo jeftino? Jednom mjesečno izveze npr kamion robe, jedan proizvod na računu, + 1-2 računa mjesečno što ima tj što mu legne isplata od ovih što kupuju njegov proizvod, to ne vidim kao neki veliki posao.

Sad mislim da reče da plaća 150 KM kod istog knjigovođe, spustio mu cijenu nakon nekog vremena.

Kaže da kada se raspitivao o cijenama, svi su formirali cijene na osnovu broja zaposlenih, što meni nema logike, ali valjda oni znaju zašto je to tako.

za sp koji radi sa adsense, eventualno jos jednom/dve mreze, knjigovodja treba da izracuna koliko se treba uplatit, i u dogovoru s vama- odradit to u banci. To je jedan dan posla, ako ima jos klijenata (a ima) onda to bude dodatnih 20 min (kad imas 2-3 uplate mjesecno)… sve preko 60km za tako nesto je sasvim ok traziti 100km za to je vec vrijedjanje inteligencije