Paušalni obrt u Hrvatskoj

Ako je vjerovati natpisima većine HR portala u posljednje vrijeme postoji podosta obrta paušalaca koji zapravo rade samo za jednu firmu i tako vješto izbjegavaju, kako oni tako i poslodavac za kojega zaista rade, plaćanje većih davanja državi.

Kreću izmjene paušalne porezne politike koje će sankcionirati i mozebitno zabraniti djelatnosti koje su nama webmajstorima bliske.

Moj slučaj;
Obrtnik paušalac
Pun želje i elana raditi i ostati u HR
Imam samo primanja od Adsensea

Sada bih na temelju ovoga trebao plaćati kazne ili tražiti da me Google zaposli jer samo na njima surađujem ili zatvoriti obrt te primati novce na crno ili gibati van?! Za ovo smo se borili! Priput hura!

Kakvi su vaši slučaji, razmišljanja, znam da vas sigurno puno ima ovaj problem, a vrlo vjerojatno da tu ima i dosta vas koji su ovo i zakuhali.

Ti ne bi trebao biti u prekršaju jer koristiš usluge od drugih na kojima zarađuješ.

Na adsense gledam kao preprodaju.

Pitaj ministarstvo koje.:smile::smile::smile:

Glavna djelatnost obrta mi je web programiranje, plaćanja od strane samo jedne firme i eto me… jedan od onih koji naizgled iskorištavaju paušal.

Mislim da je problem samo u slučaju da radiš u toj firmi na njihovoj opremi i slično. To je bilo iskorištavanje paušalnog oporezivanja, jer su ljudi dobivali “otkaz”, osnivali paušalni i primali plaću preko njega i za sebe plaćali onaj minimalac od 1200kn za zdravstveno mirovinsko, a normalno nastavili raditi na istom radnom mjestu.

Radna skupina kaže kaže da paušalne obrte treba vratiti izvornim načelima i povlastice da plaćaju manje poreze omogućiti samo tradicijskim i proizvodnim obrtima. Njihov broj se ne povećava. U tradicijske obrte ubrajaju se cvjećari, bravari, dimnjačari, užari, medari,… a u proizvodne alatničari, licitari, filigranski majstori, drvotokari…

Dakle, nema budućnosti za IT u paušalu.

Pročitajte više na: https://m.vecernji.hr/vijesti/pausalci-ostaju-ali-ne-kao-zamjena-za-radni-odnos-1345970 - m.vecernji.hr

Ovo je samo prijedlog. Isto tako kazna ide poslodavcu koji izbjegava plaćanje poreza ne tebi. Ne trebaš se brinuti, neće automatski svakog kažnjavati bez da pogledaju o čemu je riječ, a druga stvar mislim da im ovi zakon neće proći, ali živi bili pa vidjeli.

Edit: koliko sam razumio ovo vrijedi samo za domaće tvrtke, ne ako radiš za inozemne tvrtke.

Kakva panika se digla oko toga, kao da ce sutra zabranit obrt za cijeli IT. Jedino tko se mora brinuti su informaticari koji rade samo za 1 klijenta iz Hrvatske, pogotovo ako rade u prostoru tog “klijenta” tj. poslodavca. A to su se trebali brinut i prije ove hajke jer je to oduvijek bilo zabranjeno. Znaci ti si siguran posto primas pare izvana.

2 Likeova

Država je troma kada treba napraviti nešto korisno, a vrlo ažurna kada puni blagajnu.
Moj je dojam da je Monika u pravu - rad u prostoru HR tvrtke je sporan.

1 Like

I počelo je;

Ima li IT paušalaca na forumu? Kako ste prošli?

nisu normalni .,.,.,.,.,.,

““Malo mi je teško to prihvatiti jer nisam imao plaćene godišnje odmore i bolovanja niti sam bio zaštićen elementima iz ugovora u radu, a zapisnik sugerira da bih trebao platiti doprinose i porez kao da sam primio bruto 2 plaću na račun”, zaključuje.”

Zadnji odlomak iz članka… Žalosno… Ali tako je… Kakav bogovi radni odnos… Naravno, vjerujem da ima ljudi koji to iskorištavaju, ali barem za gospodina iz primjera, i vjerojatno za većinu influensera ovo je žalosno

Treba uzeti u obzir faktor zastrašivanja. Po mojoj procjeni, oni nemaju pojma koliko bi tko trebao platiti. Zato plaše ljude ogromnim iznosima i onda će ispasti heroji jer su, dobri kakavi jesu, naplati samo trećinu ili polovinu iznosa.
Vjerujem da ima puno muljaže s tim paušalcima i da je mnogo firmi nagovorilo ljude da tako rade (za njih, of kors) jer im je tako kao povoljnije.
S druge strane su pošteni “mali” ljudi koji su se sada našli u gabuli.

1 Like

Na to su morali misliti prije.

Ako netko radi u IT-u za 25 000 brutto 2, njegov netto je 14080 kn.

Na paušalni obrt ostane oko 23 000 kn.

I sad da obadvojica imaju ista prava u zdravstvenom, a kad dođe u mirovinu, onda će plakat, zašto im je mirovina minimalac.

A ovaj sa velikom plaćom će imati dobro mirovinu.

Samo nemojte govoriti da za 30-50 god. ne bude mirovine, to slušam zadnjih 37 god. od svih.

Zato me ljute ti što 8 h rade za firme, onda oddrade ili ne odrade koji fuš, a imaju ista prava.

Paušalni obrt je za rad sa strane nakon posla ili drugi biznis , pri čemu su davanja uz redovno zaposlenje do 500 kn u 1. razredu.
Svi troškovi.

1 Like

Moram se složiti s ovime. Paušalni obrt ne bi nikako smio biti glavni izvor prihoda.

pa cinjenica jeste da penziono propada i da je sa svakom generacijom situacija sve gora i gora… kako ti mislis jorgovane da sistem funkcionise uopste?

Umjesto da se kuka na penziju, uzmes razliku koju imas zbog obrta, odvojic te 3000 kuna (znaci opet ti ostane 6k viska) pravac vangard, i za 35 godina po 6.5% eto te na 4,500 000 HRK. Dovoljno da lagano zivis od kamate, da dobijes vise nego sto bi dobio da si uplacivao u penzioni i jos da na kraju nesto djeci ostavis (a ne da to zamre s tvojom i zeninom smrcu)

1 Like

Smio bi biti, zašto ne… Meni prijatelj ima i lijepo si plaća životno osiguranje, dođe mu ko mirovina… Samo ne rade to svi… Ali ako je čovjek pametan i ulaže jedan dio cijeli život, paušalni je top… Bolje je u S&P 500 ulagat nego u naš mirovinski fond…

Ekipa imam pitanje,
uskoro ću tražiti dozvolu poslodavca za otvaranje paušalnog obrta, e sad, ako mi dozvole, bit će odlično. Jedna stvar me muči a ne mogu nigdje pronaći konktretnu informaciju.

Obrti sa prometom do 300 000kn ne ulaze u sustav PDV-a, i taj dio mi je jasan.

Ono što mi nije jasno je kada sam ja zaposlen i otvorim obrt, imam li ja i dalje pravo na tih 300 000kn primanja preko obrta, ili se i moja plaća kod poslodavca računa unutar tih 300 000kn, što bi značilo da onda preko obrta smijem ostvariti manje prihoda.

Znači: primanja od poslodavca + primanja od obrta = do 300 000kn, ili je paušalni obrt i dalje priča za sebe i imam pravo na svih 300 000kn.

paušalni je priča za sebe…

vjv znaš, ti kod obrta odgovaraš u svoje ime i za svoj račun pa te se može ovršiti na temelju toga u slučaju ne daj bože nekog problema.

ali gledaju se isključivo primitci po tvom poslovnom računu…

dakle, bez obzira što si zaposlen možeš otvoriti d.o.o ili obrt i tako nisi dužan plaćati dobar dio davanja (doprinose) već godišnje ćeš u tvom slučaju dobiti rješenje o eventualnom plaćanju razlike prema porezu na dobit.

pošto ćeš imati obrt, posebno se otvara poslovni žiro račun i svi pritmici koji su vezani uz taj račun ti se računaju do 300K

1 Like

E to me zanimalo, znači odlično…Hvala ti puno! Mislim, nije da očekujem da ću ispuniti 300tkn, ali dobro je znati da onda imam pravo na puni iznos…

A to da odgovaram za sve znam, jbga kad ne može drugačije, sumnjam da ću dobiti dozvolu i za paušalni obrt, a za d.o.o. zakonski nemam pravo .

Naravno da imas pravo na puni iznos, ali imaj na umu radi onih razreda da sto vise zaradis vise ces placati poreza i doprinosa (u tvom slucaju nema doprinosa jer si zaposlen)

Pausalni je stvarno odlicna stvar i ja sam ga imao, no iskreno kad ti krene web jako rasti brzo ces ga “prerasti”, vidit ces na svom webu istu stvar ako nastavis i dalje disciplinirano raditi na njemu :slight_smile:

1 Like