Paušalni obrt u Hrvatskoj

Daj bože da mi bude malo tih 300tkn hahah… Poslat ću ti jednu poruku u DM zanima me nešto.

1 Like

do 2009. je bio zakon koji nije omogućavao osobama da rade negdje i osnuju paralelno s tim tvrtku…

sada je to moguće (moguće je biti direktor jedini osnivač i raditi negdje drugo)

paušalni je super stvar jer uvijek možeš podizati novce s tog računa bez ikakvog pravdanja…Samo se pazi kod obrta ako imaš jednog klijenta, odmah ćeš biti na meti Porezne…Ali evo obrtnička komora trenutno pregovara s Poreznom da se donesu konkretna pravila i da se obrtnike zaštiti od kazni (jer ih porezna odmah tereti za prikriveno zapošljavanje).

Ako ti bude trebao neki financijski savjet, samo pitaj (to mi je struka) rado ću pomoći (free naravno)

1 Like

Ma zaposlen sam u drž. službi pa smo ograničeni samo na “samostalne gospodarske djelatnosti”, što d.o.o. nije.

A imao bi 4-5 klijenata (Amazon US, Amazon Uk, Amazon CA, Ezoic, možda i Google, potencijalno Share a Sale i drugi affiliate programi), i sve su pravne osobe, tako da mislim da ne bi bilo nekih istraživanja od strane porezne kao što češljaju freelancere.

Može svakako, hvala ti puno :smiley:

1 Like

Ako ti 60% prihoda bude od jednog klijenta izgleda bi mogao biti u problemu

https://www.reddit.com/r/croatia/comments/sqn4uf/počeo_progon_porezna_poslala_paušalcu_da_duguje/

Pa koji bi onda drugi jednostavan model mogao biti po zakonima lijepe nam RH, ako netko već radi affiliate marketing i oglašavanje…

ma s ovim člancima samo plaše narod.

ako to rasporediš kroz 2-3 pa i 4 klijenta, nećeš imati problema…mogu naravno zatražiti neku dokumentaciju, ali generalno ne bi trebalo biti poteškoća…Opet kažem, nakon svih ovih medijskih objava su obrtnici zajedno s obrtničkom komorom zatražili hitni sastanak s ovim iz Porezne da se donesu konkretna pravila jer je ovako sada podložno različitim tumačenjima…

1 Like

i zaboravih ti dodati…ako si zaposlen i otvaraš paušalni, doprinosi ti se gledaju umanjenu, kao doprinosi za drugu djelatnost…koliko oni iznose, imaš u ovoj tablici
image_5e32857503fef

1 Like

Pozdrav ekipa

Zanimljiva rasprava,
@Sales_Department sto oznacuje stupac “Godisnja porezna osnovica” ?
Ukoliko je covjek zaposlen i otvara obrt do 85 000 Kn godisnje, placa prema drzavi 2.231,25 Kn i to je sve ili ima jos kakvih nameta?

Ukoliko je covjek zaposlen u tvrtci 08 - 16 i poslje posla radi preko obrta za samo jednog klijenta dali je to uredu ili nije ?

1 Like

Mislim da je taj rad samo za jednog klijenta i problem, jer je to prikriveni radni odnos. Trebaš se onda zaposliti za tog jednog klijenta kao drugi posao, vj. na pola radnog vremena ili kako već.

1 Like

E to me zanima @petarvu.
Ukoliko radis kod poslodavca u vremenu od 08 - 16 tu se sve redovno placa za tebe i mirovinsko i zdravstveno.

Ukoliko se ima pausalni obrt poslje 16 trebao bi imat barem 2 klijenta gdje bi imao podjedanku dobit odnosno nebi se smjelo desit da od jednog klijenta primas 70 % zarade, a od drugog klijenta 30 % zarade ?

Ukoliko bi imao samo jednog klijenta dali bi se to opet gledalo kao prikriveno zaposljavanje makar se sve uredno placa i mirovinsko i zdrastveno kod poslodavca gdje primarno radis ?

@petarvu budemo pricekali iskusniju ekipu da vidimo sto se smije :smiley:

1 Like

@petarvu Dali je to moguće to bi onda bilo da dnevno radiš 12 sati. Mislim da po protokolu smiješ samo 8 sati raditi ili se varam?

Za zapošljavanje kod drugog poslodavca trebaš dobiti dozvolu od prvog poslodavca?

Ovo sam pronašao:

Zakona o radu radnik koji radi u punom radnom vremenu može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najduljem trajanju do 8 sati tjedno, odnosno do 180 sati godišnje, samo ako je poslodavac, odnosno ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.

Da bi se dodatni rad realizirao, postojeći poslodavac ili poslodavci moraju radniku dati pisanu suglasnost za takav rad. Smatramo da bi poslodavac bio ovlašten i povući takvu suglasnost što bi značilo da bi nakon povlačenja suglasnosti dodatni rad radnika morao prestati.

Izvor: NOTARIUS - Dodatni rad i prekovremeni sati

1 Like

Ma tko će ti dokazati koliko radiš… To ti ne može nitko dokazati, kad imaš dozvolu za rad lako je… Ali tako je, 180 sati godišnje.

Al svakako trebamo pričekati iskusnije hah

1 Like

Nego malo je glup zakon, možda netko ima fizičku i psihičku spremnost za odraditi dodatnih 100 sati mjesečno, ne vidim razlog zašto ne bi smio… Iako zakon kaže da ne smije… Ali bitno da te glavni poslodavac smije izrabljivat 250-300 sati mjesečno (znam jer je sestra radila toliko kao sezonac)

1 Like

Ali ako prvi poslodavac mora dati pisanu dozvolu za rad kod drugog poslodavca to mu se nikako neće sviđati.

Prvi poslodavac će uvijek govoriti joj nemoj, bit ćeš umoran, da li ćeš moči i slično.
Jer ako ti moraš ovisiti o prvom poslodavcu da li će on povući suglasnost ili ne to mi je dosta sklizak teren.

Upravo to što kažeš slažem se s tobom

Rađe će te pokušati kod sebe još dodatno izrabiti koliko može i eventualno ti nešto sitno platiti.
Dok kod nekog drugog za te dodatne sate bi daleko više profitirao.

osnovica, na temelju nje dolazi do izračuna od 2231,25 kn godišnje…

i da, za radit dodatno treba dobiti suglasnost poslodavca za tih 8 sati koji se spominju…

Ovo što ste pisali oko paušalnih…upravo o tome sada raspravlja obrtnička komora s našom poreznom da se donesu pravila jer se puno toga može tumačiti na razne načine…cilj je da se uspostave konkretna pravila jer neki su nepošteno dobili kazne, dok su neki uistinu imali prikrivene radne odnose…

na sastanku će biti i tema “što ako su mi klijenti iz svijeta, amerike i sl.”…pa je intencija da se takve obrtnike ne tretira kao krivce za prikriveni radni odnos, ali to još treba potvrditi

2 Likeova

Aha, onda možda ne bi bilo loše i pričekati malo dok se ne dogovore…

da…

ja isto slično nešto planiram…

uz regularni posao ide uskoro j.d.o.o najvjerojatnije…paušalni sam prvotno mislio ali hoću izbjeći to vezano uz paušalne i kazne…

Ako se uzme razred do 85.000 Kn dali “Godišnja porezna osnovica” može biti manja od 12.750,00 Kn ?
Tipa ako si tijekom godine zaradio do 60.000 Kn?

Odnosno za što mi služi tih 12.750,00 Kn? Dali je to samo za izračun ovih 2.231,25 Kn ili ima još kakvo značenje?

Radim u tvrtki od 08 - 16. Dođem doma oko 5 i mogu nastaviti raditi za svog jednog klijenta.
Neka radim primjerice 3-4 sata dnevno i za to dobijem 5.000 Kn dali mi je uredu s tim ići na paušalni obrt ili gledati na j.d.o.o?

Htio bi tvoje mišljenje na ovo @Sales_Department.

Ovo će biti zanimljivo za vidjeti. Recimo obavio sam razgovor s tvrtkom koja ima sjedište u Americi ili Australiji i htio bi biti njihov radnik full time (08-16).

Pošto nemam državljanstvo tih država nego samo Hrvatsko morao bi otvoriti neki oblik poslovanja zbog izdavanja faktura.

Ukoliko bi otvorio paušalni obrt automatski bi mi se proglasilo “prikrivenim zaposlenikom”?
Kako se tumači taj dio ?

Pa o tome će tek raspravljati