Paušalni obrt u Hrvatskoj

Hvala na informaciji :slight_smile: Dali se zna kada će biti rasprava?

Postoji tu par caka.

ti možeš osnovati d.o.o. (j) i biti direktor ali ne možeš biti direktor koji je zaposlen full time jer radiš već negdje drugo, ali i tu možeš biti tretiran kao onih 8 sati dodatnih tjedno, ali za to moraš opet platiti porez i prirez i doprinose za te isplate jer se tretira kao drugi dohodak.

1 Like

Hvala na informaciji @Sales_Department.

Za dobit suglasnost od tih 8 sati tjedno od prvog poslodavca može biti dosta sklizak teren.
Iz razloga što poslodavac može povući suglasnost kao što smo našli u zakonu iznad.

Pretpostavljam da čim poslodavac vidi da pokušaš dobit tih dodatnih 8 sati tjedno bit će i njemu jasno da ti i njega pokušavaš izigrati kako i on tebe :smiley:
Iz razloga što najčešće to ne bi bilo tih 8 sati tjedno nego i više koje bi ti iskorištavao i u periodu dok radiš za poslodavca.

Pogotovo ako se tvoj d.o.o bavi istom djelatnošću kao i tvrtka u kojoj primarno radiš.

Najbolje bi bilo raditi svoje što misliš bez ikakvih suglasnosti.

Za taj dio postoji odredba u zakonu, i po nekom pravilu ne bi smio to raditi. Nedavno su na sudu vozači Libertas-a (tvrtka za prijevoz putnika u Dubrovniku) izgubili na sudu. Tužili su Libertas jer im nisu htjeli dati dozvolu za drugi posao (vozač taksija/ubera), i izgubili su jer je ta djelatnost konkurentna firmi za koju radiš.

1 Like

Hvala na informaciji @petarvu.

Kako bi se to manifestiralo u slučaju paušalnog obrta?

Primjerice tvrtka za koju radiš ima registriranu djelatnost

  • Promidžba (reklama i propaganda)

Tvoj paušalni obrt isto ima registriranu djelatnost

  • Promidžba (reklama i propaganda)

Pa s obzirom da ti isto treba dozvola, vjerojatno isto… Ali svejedno, ako ti firma dozvoli, nemaš problema.

Ne kužim se ni ja u to, ali pretpostavljam da se radi o srži posla, a ne striktno o registriranoj djelatnosti. Npr, tvoja firma se bavi SEO optimizacijom i reklamama (vodi reklame za druge tvrtke), a ti se želiš baviti affiliate marketingom, i nećeš raditi na ugovore s nekim manjim tvrtkama… ne vidim razlog zašto ti ne bi odobrili, sve dok njima kao firmi ne stvaraš konkurenciju na području rada.

Da to je sad pitanje AKO ti firma dozvoli.
Sumljam da će firma dozvolit to samo tako osim ako si bitan igrač unutar firme.
Svatko želi imati odmornog radnika na poslu i koji je 100% posvećen njima.

Da i ja isto vjerujem da je tako ali ovo u ugovoru se može svakako tumačiti.

U svakom ugovoru obično stoji slična procedura:

Radnik se izričito obvezuje da za vrijeme rada kod poslodavca kojemu je ustupljen (na svom mjestu rada) neće za svoj račun, ili za račun trećih osoba obavljati poslove iz djelatnosti poslodavca ili iz drugih djelatnosti koje na bilo koji način konkuriraju djelatnosti tog poslodavca, niti će za takve ili slične potrebe koristiti opremu i/ili druga sredstva rada poslodavca za vrijeme rada kod drugog poslodavca i najmanje 1 (jednu) godinu nakon prestanka radnog odnosa kod poslodavca.

Izvor: http://vizura.eu/primjeri/ugovor-o-radu-za-privremeno-obavljanje-poslova-zakona-o-radu-cl-46/

Ne ulazi u tih 300.000 kn, no ne smijes raditi samo sa jednim klijentom…
Ja bi pricekala sa pausalnim, porezna naplacuje penale po novom.
Ja sam pausalist, drzava nas je prevarila ovim sad nacinom.
Nemguce je izracunati koja firma ce imati 50% vise prihoda, tj. Uvijek ce netko imat 50% vise prihoda…

Ma to je sad na hu-bu sve, vjerujem da će se brzo naći rješenje.

Nego nisu normalni u zadnje vrijeme, sve se masovno provjerava - paušaliste, ljude što rade vani, carina na granici češlja sve… očito se nema novaca u državi pa kupe svaku kunu…

Vrlo lako se dokaže da nisi zaposlen, e sad… hoće li oni to slušati ili ne, nezz… Ali sumnjam da za nekog misle da je zaposlen za Google i Amazon na ovaj način s blogovima itd…

Uglavnom su idioti i ovi sto provjeravaju i ovi sto pisu zakone. Ne znaju o cemu se radi pa pisu napamet, jos ce neki inspektor dati sebi za slobodu da kaze da si zaposlen za Amazon zato sto imas aff sajt haha

1 Like

A dobro, mi opet ne znamo pozadinu… Ne znam uopće jel ima takav slučaj… Valjda razumiju u poreznoj šta znači Fiverr npr… Tamo imaš sto klijenata… Ili općenito neka strana firma…

Sigurno da su neki i zlouporabili paušalni obrt…

ma neće, nego prave probleme ako netko ima jednog samo klijenta ili kad među par klijenata jedan prevladava s preko 50% prihoda koji dolaze od njega…
što je stvarno apsurdno…

na očekivanom sastanku obrtnici traže da se ne rade problemi obrtnicima koji imaju klijente u inozemstvu jer su se sami izborili za njih

Ne. Ako imaš ugovor o radu, tada možeš imati i jednog klijenta u paušalnom obrtu.
Pitao sam na fb-u u jednoj grupi.
Zato jer su mirovinsko , zdravstveno i porez već uplaćeni kroz plaću. Ukupni troškovi zadnji stupac /12 + banka i eventualno obrtnička komora.

2 Likeova

Eee to me zanimalo, toppp… Onda se nemam što sekirati!

Da se nadovežem.
Ako imaš samo paušalni obrt, a jednog klijenta, onda je to prikriveno zaposlenje ili neke druge kombinacije u paušalnom obrtu.

Svakako pitaj plavi ured.

1 Like

to smo gore i rekli…jedan klijent je problem, i problem je bilo što vezano uz IT gdje jedan prevladava te kad donosi više od 50% prometa (što je debilno, i na tome se trenutno radi od strane obrtničke komore da se to izostavi)

upravo je to problem. znate zašto? neki paušalni obrti imaju jednog klijenta, a taj klijent je država (odnosno neko javno poduzeće ili državna firma)…Čak je udruga Glas poduzetnika reagirala raznim priopćenjima pa je pitanje hoće li uroditi plodom…

Hvala @jorgovan.

Ako je tako kako kažeš to je idealna situacija.

Dali je potrebna dozvala od poslodavca ili ide i bez toga? @jorgovan

Pretpostavljam da ide bez toga ali vrijedi pitat dvaput :smiley:

Možeš raditi standardni posao 08-16 (plaćeno mirovinsko, zdravstveno) i nakon posla imati samo jednog klijenta? @jorgovan

Najbolji savjet je na poslu budi osrednji, nikad se nemoj isticati. Ukoliko se ističeš zapasti će te više posla pošto manje iskusni kolege nisu stigli odraditi.

Na kraju manje iskusni kolege prođu bolje nego ovi iskusniji. (Standardni posao + obrt) :slight_smile:

Ovisi kako imaš definirano u ugovoru o radu.
Ako ti piše za ne smiješ raditi za druge firme, organizacije bez dozvole, onda treba.
To je obično standard u ugovoru.

Neki napišu da ne smiješ raditi za konkurenciju, neki da ne smiješ obavljati iste poslove.
Npr. programiranje, bilo koji jezik radiš, ne smiješ raditi programiranje sa strane, makar su u pitanju različiti jezici i različiti tipovi app.

Tako je. Pošto imaš prijavu i zaposlen si, onda to više nije prikriveno zaposlenje. Možeš imati jednog ili više klijenata.

Naučio sam do sada da uvijek kad me pitaju da li sam zainteresiran za posao, napomenem da mislim raditi i sa strane, to i to.

Točno ti piše u ugovoru. Ako ti treba dozvola, pitaj za paušalni obrt.
Ako ti ne dozvole, traži dalje firmu.

2 Likeova