PDV i naknada za naplatu preko weba

[quote=“ProfitLista”]@tsereg
:zhuja:
…hm… nisam vidio da si nadopunio priručnik s ovim webinarom o PDV-u… :D[/quote]Kad se saberem, potražit ću druge teme koje smo već imali na ovo i vidjeti može li se što napokon složiti.

Što ako iskažeš PDV ino kupcu, a nisi trebao po zakonu (ili možda nisi smio)?
Recimo, ti zaračunaš PDV za svaki slučaj jer nisi siguran trebaš li zaračunati. Onda kupac mora platiti PDV u svojoj državi. Zatim on zatraži povrat PDV-a od Hrvatske države. Doduše, ispada da u tom slučaju naša država nije na šteti, ali pitam se hoće li oni u poreznoj izbečiti oči kad vide da se traži povrat PDV-a po računu koji bi trebao biti bez iskazanog PDV-a ilitiga sa iskazanim PDV-om 0%

Bespravnim zaračunavanjem PDV-a kršiš Zakon o PDV-u i takva akcija se ne preporuča.

99% izvršenih usluga kupcu u inozemstvo je neoporezivo, ako mjesto obavljanja nije RH.
Za sve one koji žele bubati PDV ili ne PDV, savjetujem ne PDV jer je tako manja šansa da pogriješe.

Znači, još jednom, rijetko koja usluga koja je obavljena ino kupcu, a da mjesto obavljanja nije RH, spada u grupu usluga za koje se obračunava PDV.

Većina vas takve usluge (za koje treba zaračunati PDV) neće obavljati u životu, a i ako bude, lako ćete ih prepoznati jer će biti u obavljene u RH.

Nemojte zaračunavati PDV na fakturama ako za to nemato osnove. Ako ne znate, rađe nemojte zaračunavati PDV nego što ga zaračunavate jer tako gotovo 99% nikada nečete pogriješiti (ako pružate usluge preko interneta ino kupcu).

Morate imati na umu da zaračunavanjem PDV-a dobivate više novca na svoj račun. S te strane i varate kupca + kršite zakom o PDV-u.
Također, nemojte misliti da ino dobavljač može samo tako tražiti povrat PDV-a iz Hvatske. Ne ide to tako.

Ne zaračunavati “PDV za svaki slučaj” - time stvarate problem, a ne rješavate ga.

@Svima koje ovo zanima.

[b]U ovom i prijašnjim postovima je sve objašnjeno. Dalje od ovoga nije moguće.

Ako ni poslije ovoga niste sigurni, morat ćete potražiti stručnu pomoć jer ovo nije tema za svakoga, kao što nije ni programiranje ili kirurgija… Da je tako, svi bi sami sebi vodili računovodstvo i ne bi postojali porezni savjetnici, niti kazne :)[/b]

OMG, koliko priče…

A stvar je nevjerojatno jednostavna: kako se PDV obračunava u 99,9% izvoznih poslova, ne treba se zamarati nego ga uvijek iskazivati i naplaćivati pa obračunavati u PDV izvještaju.
Ako je ino kupac oslobođen PDV-a, on to treba dokazati. Ako to dokaže prije izdavanja računa, onda se račun piše bez PDV-a (i priložiti dokaz). Ako to ide dokazivati poslije izdavanja računa, račun se ne mijenja niti stornira, nego se u slijedećem PDV obračunu prilože ti dokazi i zatraži obračun predporeza.
BTW. ino kupac ima pravo na povrat PDV-a također, kao što ga imamo i mi (npr. kad idemo u špežu van).

No, da budemo primjereniji temi: trošak transakcije se uračunava u osnovnu cijenu usluge i PDV treba obračunati i na taj trošak. Zato, firme dignu cijenu za taj postotak pa onda to definiraju kao “na gotovinu je popust xx%”, a tih xx% je ustvari unaprijed zaračunat trošak transakcije.

I, još jedno: ako netko misli da njegova usluga/proizvod ne podliježe obračunu PDV-a u izvozu, treba za takav konkretni slučaj zatražiti u pisanoj formi mišljenje Službe za očitovanje Ministarstva financija. Kad imaš službeni papir, postupaj po njemu i nema te porezne uprave koja može protiv toga.

Da li se ovo odnosi i na proizvode, tipa da prodaješ knjige, softver na CD-u, multimedijski CD, edukacijski CD, e-knjigu koju šalješ mailom nakon plaćanja karticom… Da li si nešto od ovoga također mislio pod usluge?

S ovim se nikako ne bi složio. Meni su porezni inspektori rekli da ako ne iskazujem PDV, tj. stavim ga 0%, a radi se o slučaju u kojem sam morao staviti 23%, čeka me gorka sudbina. Ja nisam pogriješio u onim slučajevima koje su oni gledali, ali da jesam, bilo bi mi veselo.

Napisao sam knjigu o programiranju u C# i prodajem je putem interneta. Bio sam u Hrvatskoj dok sam pisao. Sjedim za svojim kompom dok promoviram tu knjigu. Oh, da, moj web server je u SAD-u. Sad sam na mukama.

WTF? Znači umjesto da stavim svih 123 kn u svoj džep, ja sam 23 kune dao državi. Ne vidim kako je to meni ostalo više novca u džepu, tj. na računu?

[quote=""]
Ako ni poslije ovoga niste sigurni, morat ćete potražiti stručnu pomoć jer ovo nije tema za svakoga, kao što nije ni programiranje ili kirurgija… Da je tako, svi bi sami sebi vodili računovodstvo i ne bi postojali porezni savjetnici, niti kazne :)[/B][/quote]

Stručnu pomoć najčešće tražim od porezne u smislu da napišem pitanje, a onda porezna odgovori u roku 15 dana i pošalje mi poštom odgovor s pečatom i potpisom ravnatelja porezne uprave. Jedino je problem što su mi rekli da ne postavljam previše pitanja jer sam ih zatrpao svojevemeno. Ali dobro je to što svaki put vrlo brzo odgovore, a ja imam papir sa potpisom direktora pa imam s čim mahati kad dođu drugovi.


Izvozne isporuke su oslobođene PDV-a, kako roba, tako i 99% usluga (ako nisu obavjene u RH).
Ovo su stvarno osnove Zakona o PDV-u.

I još jedno: ako obračunaš PDV, a nisi ga trebao obračunati, neće se dogoditi baš ništa. Ustvari, jedino što se može dogoditi da ti PU izvrši povrat.

[quote=“ProfitLista”]
Izvozne isporuke su oslobođene PDV-a, kako roba, tako i 99% usluga (ako nisu obavjene u RH).[/B] Ovo su stvarno osnove Zakona o PDV-u.[/quote]

Gdje to piše? Zakon? Tumačenje? Link?

Upravo suprotno - PDV se uvijek obračunava, osim ako to nije Zakonom o PDV-u oslobođeno. Naravno, pod jasnim uvjetima. Zaboravljaš da ino kupac ima pravo povrata…

Po tvom iskrivljenom tumačenju, svi mi hrvatski izvoznici griješimo…

@Dr_Ante

Knjige, CD-i, DVD-i… su roba, a ne usluge.
Izvoz robe je oslobođen PDV-a.

Nije točno. Ključna riječ nije usluga, nego mjesto obavljanja usluge.

[quote=“Dr_Ante”]Ali dobro je to što svaki put vrlo brzo odgovore, a ja imam papir sa potpisom direktora pa imam s čim mahati kad dođu drugovi.[/quote]Da li možeš dati adresu na koju postavljaš pitanja da ti tako brzo odgovaraju?

Ja sam pisao na središnju upravu i čekao odgovor točno 9 mjeseci.

To je porezna uprava u Splitu. Oni odgovore odmah i vrlo su precizni. Ali ti ne možeš njima poslati pitanje jer nisi pod njihovom jurisdikcijom.

[quote=“Dr_Ante”]To je porezna uprava u Splitu. Oni odgovore odmah i vrlo su precizni. Ali ti ne možeš njima poslati pitanje jer nisi pod njihovom jurisdikcijom.[/quote]Ma mogu ja poslati pismo svakome, da vidiš. :slight_smile: A ako baš treba, naći se i povratna adresa u Splitu.

Zaj*bao sam. Nisam smio ovo napisati. Sada će svi od reda nagrnuti da šalju pisma u PU Split :(. Možda ipak neće svima odgovarati. Meni možda odgovore brzo jer sam ja njihov stari znanac.

Poslat ću ja svoja pitanja onda tebi. :smiley: A ti počni naplaćivati prekuvertiranje i adresiranje - 25 kn po pismu.

I ne zezam se uopće - mi smo stvarno čekali 9 mjeseci na odgovor, nema šanse da ne bi dobio i 50 i 100 kn ako možeš osigurati odgovor u dva tjedna.

Lako je za pare, mogu ja to obaviti besplatno što se mene tiče, ali postoji jedan drugi problem.

Problem je u tome što ako dobiješ odgovor od PU Split, a imaš firmu koja spada pod PU Zagreb, onda ti možda neće priznati odgovor. Naime, od revizije čujem za slučajeve da jedan te isti zakon PU Zagreb tumači na jedan način, a PU Split na drugi.

Ako si dobio tumačenje od svoje porezne uprave, onda možeš mahati s tim papirom i neće ti nitko ni pokušati pisati kaznu. Jednostavno će poštivati ono što su njihovi kolege napisali.

Ako mašeš sa papirom od druge ispostave, a netko u Zagrebu je tražio očitovanje na to isto ili slično pitanje (i zagrebački drugovi su protumačili drugačije), tada može biti problema. Vjerojatno si čuo da različite ispostave PU različito tumače iste stvari. Zbog toga se ja ne bi igrao s papirom od ispostave pod čijom jurisdikcijom nisi.

Također je problem i to što se očitovanje porezne ispostave odnosi na tvoju firmu i piše naziv firme kojoj je odgovoreno. Nekad ti oni u očitovanju napišu da smiješ napraviti nešto što se inače ne smije. Recimo, jednoj firmi su dopustili kupnju službenog automobila iako firma ima 0 zaposlenih (inače je to strogo zabranjeno za firme s 0 zaposlenih). Tip je radio u državnoj firmi i imao privatnu firmu pa nije trebao prijaviti ni sebe ni nikoga. Imao je zbog vrste posla potrebu da koristi često automobil i oni su se očitovali da može kupiti automobil. To očitovanje je važilo samo za njegovu firmu jer je ime njegove firme bilo napisano na očitovanju. Da netko od njegovih prijatelja ko ima firmu sa 0 zaposlenih kupi auto i počne mahati s očitovanjem koje je namijenjeno drugoj firmi, onda se to ne priznaje, nego ide kazna.

Znači, na čekanju sam. Da bar onda nakon 9 mjeseci što dočekam odgovor mogu uzeti i porodiljski dopust od plaćanja poreza. To bi bilo fer i siguno bi značajno ubrzalo odgovaranje.

[quote=“Sljaker”]Gdje to piše? Zakon? Tumačenje? Link?

Upravo suprotno - PDV se uvijek obračunava, osim ako to nije Zakonom o PDV-u oslobođeno. Naravno, pod jasnim uvjetima. Zaboravljaš da ino kupac ima pravo povrata…

Po tvom iskrivljenom tumačenju, svi mi hrvatski izvoznici griješimo…[/quote]

Izvoz dobara je oslobođen PDV-a (članak 13. Zakona o PDV-u),
a uvjeti za to oslobođene propisani su u članku 14. Zakona o PDV-u.

Propisanim poreznim oslobođenjem s pravom na odbitak pretporeza izvoz se u cijelosti rasterećuje PDV-a,
a oporezuje se u onoj državi u koju se dobra uvezu i to po stopama koje vrijede u toj zemlji.

To je opće prihvaćeno načelo u svim državama koje primijenjuju PDV.

Ako ti se čita, evo link:
Porezna oslobođenja pri izvozu, Članak 13.
http://www.zakon.hr/z/186/Zakon-o-porezu-na-dodanu-vrijednost

[quote=“ProfitLista”]Izvoz dobara je oslobođen PDV-a (članak 13. Zakona o PDV-u),
a uvjeti za to oslobođene propisani su u članku 14. Zakona o PDV-u.

Propisanim poreznim oslobođenjem s pravom na odbitak pretporeza izvoz se u cijelosti rasterećuje PDV-a,
a oporezuje se u onoj državi u koju se dobra uvezu i to po stopama koje vrijede u toj zemlji.

To je opće prihvaćeno načelo u svim državama koje primijenjuju PDV.

Ako ti se čita, evo link:
Porezna oslobođenja pri izvozu, Članak 13.
http://www.zakon.hr/z/186/Zakon-o-porezu-na-dodanu-vrijednost[/quote]

Mi o kruškama, ti o jabukama.
Mi o uslugama (gdje je bitno mjesto obavljanja usluge), ti o robi.

Ja o potrebi dokaza da je u pitanju ino kupac čak i za robe, a bez dokaza prije izdavanja računa PDV se mora naplatiti. S naknadnim dokazom ide se u obračun predporeza (i/ili ino kupac traži povrat), ali bez pisanog dokaza ništa…