PDV i naknada za naplatu preko weba

Osim toga, mislim da je Anti jasno kad treba, a kad ne obračunati PDV. Njega je interesiralo da li trošak transakcije ulazi u obračun…

[quote=“Sljaker”]Mi o kruškama, ti o jabukama.
Mi o uslugama (gdje je bitno mjesto obavljanja usluge), ti o robi.

Ja o potrebi dokaza da je u pitanju ino kupac čak i za robe, a bez dokaza prije izdavanja računa PDV se mora naplatiti. S naknadnim dokazom ide se u obračun predporeza (i/ili ino kupac traži povrat), ali bez pisanog dokaza ništa…[/quote]

Baba šumom dede drumom… vidim… nisi ostavio jasan komentar/mišljenje.
Sada vidim da brkaš i pretporez i obvezu za PDV. Nije ti za zamjeriti ako se ne baviš ovime (ozbiljno to mislim).

Ako koristiš takvu logiku u poslovanju i odgovara ti, super za tebe, bitno da funkcionira, ali zvučiš malo zbunjujuće kada pišeš. Možda dobro misliš, ali ne znaš objasniti. (pretporez => ulazni računi, obveza za PDV => izlazni računi).

Onaj koga zanima, pročitat će sve iz početka i naučiti štošta o PDV-u.
Nema se što za dodati. Dokazivati svakome sve iz početka nema smisla.
Onaj koji se ne bavi poreznim pitanjima, PDV-om, računovodstvom i sl., moža imati poteškoća u razumijevanju ovoga. To smo se u prijašnjem postu složili.

Uglavnom, malo smo otišli predaleko. Na sva pitanja se davno odgovorilo, ali eto, kad je PDV zanimljiv pa smo malo prošitili raspravu :slight_smile:

Ma nema problema…
Samo mi reci kako nazivaš situaciju kad u obračunu PDV-a za ovaj mjesec imaš izraženu neku stavku koja ti se idući mjesec treba vratiti? Npr. obračunaš PDV nekom ino kupcu, a on ti naknadno dostavi dokaz da je doista ino kupac…

To nije predporez?

[quote=“Sljaker”]Ma nema problema…
Samo mi reci kako nazivaš situaciju kad u obračunu PDV-a za ovaj mjesec imaš izraženu neku stavku koja ti se idući mjesec treba vratiti? Npr. obračunaš PDV nekom ino kupcu, a on ti naknadno dostavi dokaz da je doista ino kupac…

To nije predporez?[/quote]

Znam što misliš, ali opet si postavio pitanje na malo nezgodan način :slight_smile:
Ako si naknadno utvrdio da si zabunom zaračunao PDV na izlaznom računu, ispravak ćeš napraviti na način da storniraš krivo obračunati PDV.

Ako je to jedina stavka koju prijavljuješ u obračunskom razdoblju (recimo da je, zbog lakšeg razumijevanja), dobit ćeš povrat kako si napisao, ali to se ne zove pretporez.

Dobio si povrat na temelju ispravke (storna) krivo obračunatog PDV-a iz prijašnjeg razdoblja. Ako je ispravak podnešen u istom obračunskom razdoblju, naravno da neće biti povrata zbog + i - stavaka koje se poništavaju, to je jasno.).

Ukratko, u ovom primjeru, ostvarili smo povrat, ali ne na temelju korištenja pretporeza, već ispravke krivo obračunatog PDV-a iz prijašnjeg razdoblja.

Pitao si kako to zovem? Odgovor je da ne postoji jedna riječ za takvu situaciju, to je umanjenje obveze koja se reflektira povratom jer u našem primjeru nismo imali drugih izlaznih računa. (da smo imali drugih izlaznih računa koji premašuju iznos, onda bi se naš storno očitovao u smanjenju obveze, ali to je u praksi gotovo isto… smanjenje obveze koju trebaš platiti ili povrat novca).

Ovo je samo izmišljeni primjer, ali se događa u praksi i nije neobičan.

Dobar dio ove rasprave je orijentiran na to da li je programiranje i izrada web stranica za stranog klijenta po narudžbi “elektronički obavljena usluga”.
Slažem se sa tsereg-om da je to jako dvojbeno i da su u poreznoj najvjerojatnije krivo interpretirali taj dio zakona.

No, kopao sam još po mišljenima na site-u porezne i naišao na ovo:

Prema članku 5. stavku 6. Zakona o PDV-u, kod ovih vrsta usluga strancima se ne obračunava PDV (boldana je točka 5 koju su spomenuli):

quote="" Uslugama iz stavka 5. ovoga članka smatraju se:

  1. prijenos, ustupanje i korištenje autorskih prava, patenata, licencija, zaštitnog znakovlja i sličnih prava te odricanje od tih prava,
  2. promidžbene usluge, uključujući i usluge posredovanja u tim uslugama,
  3. usluge: inženjera, odvjetnika, revizora, računovođa, tumača, prevoditelja i druge slične usluge savjetovanja,
  4. usluge obrade podataka,
    5. ustupanje informacija, uključujući i informacije o poslovnim postupcima i iskustvu,
  5. bankarske i financijske usluge te usluge osiguranja, uključujući reosiguranje, uz iznimku iznajmljivanja sefova,
  6. ustupanje osoblja,
  7. iznajmljivanje pokretnih dobara, osim prijevoznih sredstava,
  8. odustajanje od obavljanja poslovne djelatnosti,
  9. omogućavanje pristupa do sustava za distribuciju prirodnog plina ili električne energije i prijevoza ili prijenosa putem tih sustava te obavljanje drugih usluga koje su s time izravno povezane,
  10. telekomunikacijske usluge,
  11. usluge radijskog i televizijskog emitiranja,
  12. elektronički obavljene usluge
  13. sve usluge posredovanja u svezi s uslugama iz ovoga stavka,[/quote]

Članak 33b stavak 8. točka 5. pravilnika dodatno pojašnjava što spada pod “ustupanje informacija”:

Znači u pravilniku je točno specificirano da izrada softvera po narudžbi za stranog klijenta spada pod usluge na koje se ne obračunava PDV.
Ima li netko drugačiji zaključak?

tsereg?

@Tritan
Tako je.

Nijemam primjedaba. Jedino me zanima što je to “ustupanje”? Je li to “plati jednom i kupio si sva prava koja se mogu kupiti” ili je to “plati i dobio si samo pravo na korištenje (tzv. licencu)”. Pretpostavljam da se odnosi na ovaj prvi slučaj - izrade po narudžbi i prijenosa svih prava - jer drugi je slučaj pokriven točkom 1 - prijenos, ustupanje i korištenje autorskih prava.