Pitanja razna najraznoraznija

Sviđa li vam se novi izgled wm foruma?

Ja se uplašio kad sam vidio da mi ne želi otvoriti stranicu, sad vidim što je haha… Meni je draže ovako, jedino bi u lijevom sidebaru volio kada stisnem na “Sve kategorije”, da mi ih otvori u sidebaru, a ne u bodyu.

jednako mi se sviđa kao i raspored u ladici kašika, nož, viljuška

ako naučim na neki redosljed i naviknem se na nešta i onda se to promjeni bez neke goleme potrebe i bez nekih velikih meni lako vidljivih prednosti, ja izgoro.

6 Likeova

Vala i nije neka promjena, morala sam je traziti, eto toliko mi smeta.

Ova kasika, noz viljuska- naopako stvarno. Mislim da bi mi se desavalo da nabadam makarone nozem :grin:

3 Likeova

realno bilo bi ok kad bi ovaj glavni dio bio centriran, a ne pomjeren udesno da se napravi mjesta za ovaj sidebar

Znaci ove dve strelice da su iste duzine

Mozes pod postavke profila podesiti koje kategorije da ti budu u sidebaru, mozes ih i sve ubaciti.

@simeon prebaci se na dark mode, bit ce ti ugodnije za oci, a i tamo se ovaj sidebar bolje uklapa.

Ili barem modern theme, ovaj classic template kojeg koristis nije jos optimiziran. To se takodjer mijenja pod postavkama profila.

Inace sidebar iskljucite klikom ovdje i vrati vam se sve na staro…

4 Likeova

Kako razni sajtovi znaju koji su ispravni JMBG (jedinstveni matični broj građana)? U Hrvatskoj se to nekako drugačije zove čini mi se OIB ili tako nešta. Sad pitanje je kod npr registrovanje na sajt kladionice ili neke druge sajtove oni traže da se upiše JMBG i kad se lupi neki broj kaže nepostojeći JMBG. Kako ti sajtovi imaju spisak svih jmbg iz svih ovih ex yu država? jesu ti podaci zvanično dostupni ili?

Ne znam za vas, ali ja ne mogu zaspat, ja uvijek završim ovako

:rofl:

Svaka cifra u JMBG oznacava tj daje neku informaciju o nama, pa mislim da se na osnovu nekih cifara moze odrediti npr gde smo rodjeni ili tako neka fora…

2 Likeova

Pa da, možda poslije onda pomoću filtera nekog u pozadini filtrira to, jer ne vjerujem da je preko API-ja spojeno to…

1 Like

Nema dostupne baze OIB-ova niti JMBG-ova.
JMBG se više ne koristi (osim lihvarskih banaka), sve ide preko OIB-a.
wikipedija: “Osobni identifikacijski broj sastoji se od jedanaest brojaka, gdje su prvih deset izabrane slučajnim odabirom, a zadnja je brojka izračunata po posebnom izračunu.”
Znači, može se izračunati kontrolni broj ako je poznata metoda.

2 Likeova

Hrvatskim kladionicama to na interni uvid daje ministarstvo financija ili porezna uprava. Ali mislim da nemaju podatke o građanima ostalih zemalja. Vjerujem da je tako i u BiH i u Srbiji. Mi smo prije imali JMBG, kojeg je zamijenio OIB, al je zapravo slična stvar.

Kad vidite sajt sa adsens pop upom, kako prijavljujete i jel znate ofrlje koliko treba da sajt izgubi adsens?

Ne prijavljujem jer sam lijen al rado bi da je moguce u dva klika. Nisam dugo naisao na takve sajtove.

Ima li ko kakvih preporuka za čitanje? samo da nije filozofija i samopomoć. ako može po par predloga da imam probrat i vidjet jel dostupno za skidanje onlajn. unaprijed zahvalan

Metro 2033, neka engleska verzija umjesto srpske
Andjeli i demoni, Dan Brown (mislim da je ovo bila prva knjiga koju sam procitao bez da sam bio nateran hehe)

A kontam, sad planiram neki put pa obavezno mislim da moram ponjeti npr Rat i mir, Zlocin i kazna, Braca Karamazovi itd

1 Like

Deka do kože, jorgan preko.

Trenutno citam samo brodske pisce.Aj,ok, citam od Bere ovu zadnju a kupio sam i neke domace horor price


Kada odem u BL, obavezno do Kulture pa kupio nesto iz Imprimatura.

1 Like

Biblija, Kuran, Tipitaka, Mahabharata - ja krenuo to čitati jer najbolje krenuti s najprodavanijim knjigama, a zaželio sam se i malo duhovnosti, a zanimljivo je izvlačiti poveznice među - na opće mišljenje - kontradiktornim knjigama te paralelno googlati povijesne činjenice.

1 Like

Ne.

Koristi se algoritam za validaciju.

Wiki.

3 Likeova
  1. Irving Stoun o Van Gogu. Inspirativno i sigurno ce te pokrenuti:

  1. Verga. Sicilijanac Kratke price a duboke, stvarne, fantasticne.

image

Manje od evro po netu vidim ima, a visi vjerovatno i po ormnima i skuplja prasinu (bila je dio kompleta nekig 60-tih vjerovatno)

1 Like