Pitanja razna najraznoraznija

Imate li troje djece i ako imate kakva su iskustva u odnosu na dvoje osim sto je logisticki teze?

Nemam iskustva (stali smo na dvoje), ali sam siguran da je dobro pročitati literaturu na tu temu.
Ukratko, stariju djecu treba uključiti u brigu o prinovi i ne smije se dozvoliti da starija djeca dobiju dojam da su zapostavljena jer je došlo najmlađe dijete.
Iskustva drugih mogu pomoći, ali preporučam ti da usporedno pročitaš i literaturu i onda uzmeš najbolje od jednog i drugog - prema vlastitoj situaciji.

Moji roditelji (a i mnogi drugi) sad kukaju jer su stali na dvoje đece. Da imam baš dosta para tj da me ne pritišće oćel bit dovoljno za sve, ja bih volio imat još đece (i mi imamo dvoje). U suštini čini mi se da sebični razlozi prevagnu da ne bude više od dvoje djece tipa da imaš vremena za sebe, da si izgubio previše živaca sa prvo dvoje, da neće bit dovoljno para, vremena… Na kraju kad čoek iole ostari vidi da su đeca jedino šta daje radost pravu i šta ostaje iza. Stoga mnogi žale što nisu imali više đece

2 Likeova

Mi smo stali na dvoje jer je nakon drugog poroda supruga rekla da se više neće tako patiti. Prvi je prošao relativno u redu.
Prije 7 godina je kćer namolila i dobila cucka tako da imamo više brige nego s djetetom.

Jel trece na putu rodilo se, razmisljate o tom?
Ako ste u fazi raszmisljanja, samo naprijed…

Imam ja troje i usudila bih se reci da nije logistocki teze. Najveca je razlika izmedju “nemati djecu” i “imati dijete”. A kad si vec roditelj, dvoje ili troje nije vise velika “logisticka” razlika. Stavise, lakse dvoje nego jedno npr. Nama se desilo trece, jer su blizanci, i hvala nebesima da je tako jer ukratko, super je imati troje, ukratko :slight_smile:

Stos tice prakticne strane, ono sto ce vam uskoro trebati je auto u kome mogu tri sica pozadi komotno, a samo par ih je takvih…al o tom po tom

3 Likeova

Ja isto imam troje, zapravo tri djevojčice, s tim da je treća stigla malo kasnije, jer sam ja htjela još jedno dijete, s obzirom na lijepa iskustva s prve dvije.

Čini mi se da nema nikakve razlike logistički, dapače ove dvije starije se ponašaju kao da su joj i one mame pa i one vode brigu o sestrici, a samim time je i meni lakše.

Ipak, moram primjetiti da je posljednje dijete ipak malo razmaženije; previše pažnje od svih nas😁

4 Likeova

Para nikad dosta. A gdje je za dvoje bice i za trece. Nek imaju jedni druge, to je vise od novca.

I radost, ali vala i briga. Kom’ je to ok, da sebe preda za djecu, a razmislja o jos jednom - zelim mu hrabrosti da prevagne da se usudi za jos jedno dijete.
Jer ako cemo realno, ima li ista zaista vrijedno sto mozes napraviti za 9 meseci :grinning: (a cesto i za zivota)
Dakle ko zeli i moze, nema se tu sta previse razmisljati. Nikad ne mozes biti spreman ionako, pa cemu cekati :grin:

4 Likeova

Imamo dvoje djece(kcerka i sin), najmladje ce u maju imati 4 godine.
Ja sam skroz za trece, supruga je na 60% :slight_smile: mada je njena rijec glavna.

Hvala na savjetima :slight_smile:
Javicu ako sta bude :slight_smile:

2 Likeova

Evo dobre serije, bas je nedavno zavrsila sezona…

Pogledah Tulsa King nedavno, meni odlično serija sjela

Plane (2023) ko voli akciju neka pogleda neće se pokajati :grin:

Skinuh i probah, ali nisam baš oduševljen, cinema hd i film plus su mi bolje aplikacije i brže i preglednije za filmove i serije. Ovo me podsjeća na kodi koji nikad nisam volio jer mi je sa adonima i svim ostalim prekomplikovan

Komplikovano? Pa moja žena bez problema ga koristi bez pomoći tako da… :wink:

Add-onovi se sami instaliraju prvi put kad instaliraš aplikaciju da ni ne znaš, a dodatne možeš stavljat ali ne moraš. Sučelje je super intuitivno, ima par gumbića i to je to.

Btw. Kodi se ni meni nije svidio iz istog razloga kao i tebi i nisam ga koristio više od par puta.

1 Like

Pa probaj cinema hd i reci šta je lakše i brže. I najbitnije šta ima više filmova i serija i subtitlova. Takvo je moje iskustvo.

Pukao filmoviplex a bas se namjerili da gledamo True Detective 3. sezonu.
Elem koja je alternativa? Jel taj Stremio torrent? (ne bih torrent, da ne placam kazne, jednom su mi vec trazili pare)

Instaliram i evo veli torrent fles…
image

Nije stremio torent već aplikacija koja ima među opcijama i opciju da vuče sa torenta, ali ne vuče po difoltu, no nakon instaliranja nekih adona (bar ja to ovako shvatih)

Cinema hd je ispo aplikacija i vuče sa vanjskih linkova (nije torent)

Ja nisam na sajtovima sto godina gledo, ubiše sa reklamama i detektuju ad blokere kolko se sjećam pa se ne može pokrenut film sa ad blokerima

Ako imaš tv box fire stik il nešta slično možeš preko aplikacije ove cinema hd il neke slične. Ti čini mi se imaš vpn pa ne bi sa tim trebalo bit problema zbog piraterije

A opcija je i skidat preko nekih foruma (ja koristim ih najviše za nove sinhronizovane crtiće) balkan download org i megasrbija com. Biće ima i stranih verzija

A imaš i za torent neku opciju na nekim sajtovima da otvoriš fri trajal akaunt (moš ih otvarat beskonačno) i dobiješ nekolko giga prostora na nekom klaudu i download ne ide kod tebe no na taj klaud i onda možeš odatle direkt skidati skinuto sa torenta. Neam pojma bi li te šta zaštitilo tako da skidaš.

1 Like

Ja sam uzeo pretplate na HBO Max (4.5€), Disney+ (6.5€), SkyShowtime (3€) i Netflix (5€) na raznim akcijama. Sve skupa plaćam 19 EUR mjesečno i imam skoro sve filmove i serije u najboljoj kvaliteti, s titlovima, bez štekanja usred filma i sve s daljinskog upravljača od TV-a. Moglo bi se i manje plaćati kad bi pretplate radio planski, ovisno o tome što želim gledati taj mjesec al je toliko cheap da mi se uopće neda otkazivati pretplate.

Kad se sjetim koliko sam kao klinac plaćao u videotekama za VHS kazete (i još žurio pogledati da ih vratim na vrijeme) , ovo mi je bagatela, a za torrente i slične gluposti sam davno izgubio živce…

True Detective ima na HBO Max, a on košta 6,99€ mjesečno ili oko 4.5€ ako se uzme godišnja pretplata. Odradiš nešto posla ili pročitaš koji novi SEO tutorial za to vrijeme koje bi gubila u potrazi za ilegalnim streamovima koji štekaju i već si si isplatila mjesečnu pretplatu :slight_smile:

1 Like

Jel nekome došla obavijest da mu Netflix pojeftinjuje?

Meni je prije par dana došao mail da mi spuštaju sa mislim 12 eura (ona premium 4k pretplata) na 10 eura :smiley:
Nisam ništa tražio, došlo samo od sebe. Možda vide da plaćam godinama, a skoro ništa ne gledam pa tako zadržavaju pretplatnike.

Nije problem u placanju. Ja sam se odvazila da gledam streaming i preporucila mi drugarica ovaj filmoviplex prije godinu dana, ih moje srece. Odmah uzeh i VPN uz to. Odkliknes jedno 10 reklama sa bradavicama i ostalim gadostima, i onda uzivanje!
Do tad sam pravila listu kad se nakanim, pa narucivala da mi neko skida s torrenta dole kod nas, jer mi nije opcija da ja skidam bila iskljucena posto ovdje su kazne debele :grin:

Vec imam pretplatu na Netflix, Prime i Mubi (mislim da smo ovo zadnje ukinuli u medjuvremenu, nisam ni koristila samo placali). Sveukupno sranje. Prvo nemam vecinu filmova koje bi pogledali. Netflix je ok djeci za Sponge Boba i Pokemone. Nema filmova ni na Prime gdje se cesto doplacuje preko preplate za film. A i kad ima, treba nam tltl, a imam opciju sa njemackim titlom sto je ocajno, ne moze se pratiti uopste. Sa engleskim ide ali nije uvijek dovoljno.

A ima i gore od tog - prije neki dan na Prime nadjemo jedan francuski film koji smo htjeli pogledati, doplatimo, kad ono nema ni njemacki titl nego je film sinhronizovan.

E ovo sa sinhronizacijom mislim da pojma nemate koliko je to ocajno. Uspjela sam ovdje par ljudi nagovoriti da predju na original filmove s titlom, ali ovdje je sinhronizacija normala. Ja to ne mogu i necu da gledam. Znaci na tv-u ne gledamo bas nista.

A u kino kad odem, idem na predstave koje su originali s titlom, i to imas samo u pojednim malim kinima.

2 Likeova

isti slučaj s plaćanjem, gledanjem i pretplatom