Pitanja u vezi Dropshiping-a?

Pozdrav svima :slight_smile:
Planiram da krenem da se bavim dropshiping-om, pa imam nekoliko pitanja u vezi toga.
Gledao sam i citao razne stvari o tome i mislim da bi mi najvise odgovarao shopify za web prodavnicu,
pa je prvo pitanje sta mislite o Shopify prodavnici za dropshiping? (da li je imao neko iskustva sa tim)
drugo sto me zanima je da li je potrebno da otvorim biznis paypal nalog za to ili mogu sa mojim privatnim da obavljam te poslove?
cuo sam negde da kazu da za nove naloge paypal zadrzava novac dosta dugo(ili da ne mogu da podignem novac dugo) i da ako vide da radis dropshiping hoce da ti blokiraju nalog… tako da je trece pitanje da li je to istina?
catvrto pitanje kako napraviti da na prodavnici ljudi mogu kupovati direktno karticama, a ne paypalom, i kako posle podici taj novac?
Peto pitanje bi bilo da li mogu da napravim payoneer karticu i da je povezem na taj biznis paypal i na nju da povlacim novac sa pp?
E sad ja sam nekako ovako mislio da ja kupujem svari sa mojom VISA karticom ili mojim privatnim pp od sajtova slicnih aliexpress, dx…(proizvode koji imaju dostavu do 10ak dana max), a da uplate primam na taj biz pp, sta mislite o tome?
Sesto pitanje misljene/iskustva od FREE + Ship? da li je bolje ta opcija ili da bude standardna cena proizvoda sa free ship(ili mala naknada za dostavu)?
Sedmo pitanje Ko je radio dropshiping voleo bih da mi kaze njegova iskustva i koji se problemi i nepredvidjene situacije mogu deisit.
Svaki savet je dobro doso :slight_smile:
Unapred hvala

Ne mozes. To je ono sto znam :smiley:

Nepredvidjene situacije su ako kupac nije zadovoljan proizvodom i zeli da ti ga vrati a ti da mu vratis novac ili da mu posaljes zamenu.Zato je dobro proveriti preko koga se radi dropshipping.

Hvala vam na odgovorima :slight_smile:

Aha a da li postoji jos nesto slicno kao payoneer, a da je karticu moguce povezati sa pp? [quote=“Dejvis, post:3, topic:36849, full:true”]
Nepredvidjene situacije su ako kupac nije zadovoljan proizvodom i zeli da ti ga vrati a ti da mu vratis novac ili da mu posaljes zamenu.Zato je dobro proveriti preko koga se radi dropshipping.
[/quote]

Pa da prvo bih sve proverio i dogovorio se, a potom se bacio u poso :smiley: ali mislim da kada bi kupac zeleo da vrati proizvod, ja mu kazem da on taj proizvod vrati onom ko je poslao i kad ja dobijem povracaj novca, onda vratim kupcu njegov, ili eventualno da on zadrzi proizvod a da mu refundiram deo novca. Kolko sam video sajtovi kao aliexpress imaju Return Policy, pa bih gledao da takav Return Policy vazi i na mojoj prodavnici

Posto ces vjerovatno dropshippat neke jeftinije stvari kad budu trazili povrat novca samo im vrati. Nije vrijedno zajebancije za par dolara.
Free + ship je dosta isfurano, moze ic ali jako puno ljudi je to skontalo.

aha pa i ja sam steko takav utisak za free+ship, tako da mislim da je bolje standardno cena za proizvod i mozda + postarina…
Gledao sam nesto i naso jedan proizvod kosta oko $13 (nalazi se u US i ima free ship fedex-om 2-6dana)
e sad ja bih ga na sajtu verovatno stavio $19.99 + ship cost $4.99… ja jos uvek nisam ovo skroz istrazio da li bi islo i kako bi islo i da li po toj ceni ili vecoj ili manjoj… ali odprilike tako nekako sam ga zamislio…

Evo da ozivim temu, vec nekoliko mjeseci razmisljam da krenem ecommerce posto je zadnjih godinu dana dozivio pravi boom, posebno dropshipping. Koliko sam citao ovako neki cijenik bi bio optimalan (savjeti od dropshipping strucnjaka koje sam dobio)

Ja koristim WooImport za unos proizvoda pa koristim ovu formulu za postavljanje cijena.
Za one koji se bave ovime i koriste wordpress (ne shopify) zanima me koja vam je brzina ucitavanja stranice na gtmetrix.com? meni je negdje oko 3.5sec i stvarno ne znam kako da je jos poboljsam.

Možda malo off topic ali pokušaj i ovdje analizirati pa možda pomogne https://testmysite.thinkwithgoogle.com

Evo jedan kurs za dropshipping 100% off pa mozda nekome bude od koristi :slight_smile:

1 Like

Hej, nova sam ovdje ali me zanima kako ste krenuli u cijeli proces sa dropshippingom. ukratko kako ste se zabavili sa zakonom , otvorili firmu ovdje ili u inozemstvu ili ?

@veronika_rand Ne znam baš za ovo prvo , ali što se tiče osnivanja firme, nećeš osnovati firmu odmah, tek kad posao krene sa zaradom, da možeš osigurati mj. plaćanje za firmu. To je neki 2 -3 mjesec posla , porezna bi te ubila na početku.

Udji na fb u grupu Dropshipping Balkan tamo ces mozda naci odgovore na tvoja pitanja :slight_smile:

Kad radite DS, koja je praksa kod slanja proizvoda?
Predmeti stoje kod nekoga na skladištu, tko se bavi samo time? Koje opcije su tu u igri?

Ili je moguce slati direktno iz HR? Ima li to smisla? …radi se o malom laganom proizvodu, do 100grama.

Kako se dolazi na ebay? Nekada mi balkanci to nismo mogli, jel se promjenilo što? :slight_smile:

Cijela poenta DS-a jeste da ti nemaš nikakve veze sa skladištem.

Generalno je praksa da dobavljač šalje tvom kupcu direktno, da ti ni ne vidiš robu. Poenta je samo da ne stavi nabavnu cenu nigde na pošiljci. Neki dobavljači mogu staviti i tvoj logo npr na pošiljke.

Uvek treba poručiti malo robe i imati na lageru i taj lager povremeno obnavljati novom robom, jer može se desiti da te dobavljač ispali - npr. ponestane mu robe, ili promeni cenu preko noći, pa ti se više ne isplati cena po kojoj si prodao i sl.

Robu koju imaš na lageru možeš slati i direktno iz HR. Treba samo da vidiš da li postoje neke carinske prepreke. Druga opcija je da iznajmiš skladište u nekoj od zemanja gde najviše prodaješ npr u Americi i da robu šalješ u skladište, a onda oni šalju tvojim kupcima.

Mislim da sad sve zemlje Balkana mogu da koriste ebay za prodaju. Jedino što treba je paypal. Na ebay-u treba samo voditi računa jer ne vole kad neko otvori nalog i odmah izlista nešto na prodaju. Hoće trajno da suspenduju naloge bez ikakvog upozorenja. Najbolja strategija sa novim nalogom je prvo koristiti za kupovinu nekih stvari, može i nešto trivijalno dok se ne skupi feedback od 10+ i dok nalog ne bude star minimum 3 meseca. Nakon toga se može izlistati nešto na prodaju.

Takođe treba voditi računa i šta se prodaje. Oni imaju na svom sajtu listu visoko rizičnih stvari i ako neko izlista takvu stvar mogu mu praviti problem, ili tražiti neke dokaze o poreklu robe. Slično je i sa markiranim stvarima. Zbog velikog procenta lažne robe i zbog tužbe koju su popili i izgubili pre nekoliko godina nemaju nikakav stepen tolerancije. Znači ako ne možete da dokažete da ste ovlašćeni distributer za tu markiranu robu, zaboravite na prodaju tih stvari preko ebay-a.

Veoma je bitno da paypal, stripe, pa verovatno i drugi procesori za naplatu ne provale nikako da radite DS. To smatraju veoma rizičnim modelom biznisa i hoće da trajno suspenduju naloge.

Hmm…hvala. Ja sam onda samo malo pobrkao pojmove. Ja bi zapravo proizvodio proizvod koji bi prodavao, ali mi je nejasan koncept mogućnosti distribucije.
Htio bi u suštini da se ne moram zezat sa pojedinim isporukama, nego samo da određenu količinu negdje nekom pošaljem na skladište i da automatiziram web shop sa tim skladištem.
Ako je moguće pojedine isporuke slati iz HR, tj. ako cijenovno to ima smisla…mogao bi imati nekog i ovdje tko pazi na isporuke. Ali nemam osjećaj koje su sve prepreke za za slanje iz hr, isto kao ni mogućnosti vani.
Ni kak funkcionira ebay iz perspektive prodavaca, ni koje su alternative ebayu.

Ima vec neka uhodana shema za ovo…ili kako da dodjem do kombinacija za ovo?

Pa prepreke su najviše vezane za uvoz u USA. Ako bi to što bi proizvodio bilo ok tj. ne bi sadržalo neke nedozvoljene supstance, ili zahtevalo posebne dozvole, onda i ne bi imao nekih posebnih prepreka. Postoje firme koje se bave špedicijom u USA i ljudi ih uglavnom koriste da uvezu robu iz Kine brodom. Neko je o tome mnogo detaljnije pisao u Internet Zarada forumu. Ja sa njima nemam iskustva jer koristim dobavljače iz USA, pa se i ne cimam sa uvozom/izvozom. A za pojedine predmete koje imam na lageru i koje sam slao iz Srbije, nisam imao problema sa njihovom carinom.

Možda je za to što tražiš najbolje koristiti FBA preko Amazona. Jače su provizije, ali ako bi ti proizvodio, mislim da bi ti se itekako isplatilo. Oni bi odradili sve. Ja i ne znam za neku drugu opciju gde bi bilo sve automatizovano. Čitao sam da Oberlo u potpunosti automatizuje shop za narudžbine sa Aliexpress-a, ali nemam iskustva sa time.

Jedina alternativa eBay-u, pored Amazon-a, koju vredi pogledati je Etsy pošto ti proizvodiš robu. Vidi samo da li bi se to uklapalo u njihov TOS. Ostale alternative tipa Bonanze i sl. mislim da nemaju dobar traffic. Koristio sam ih ranije, pre više godina, ali ne mogu da se pohvalim nekim naročitim uspehom. Možda je sad bolja situacija.

1 Like

Ovo što se tiče dozvola, tek ću da saznam.
Taj predmet je poprilično kreativan rad jednog autora i spada pod nišu “logičkih igrački/slagalica”. Koliko sam skužio, taj autor je poprilično cijenjen u tom svijetu.
E sad, ja kad sam vidio tu slagalicu, odmah sam je poželio i kupiti. No, na moje iznenađenje, nigdje nisam našao gdje ju mogu kupiti…ali sam zato našao hrpetinu postova gdje se ljudi raspituju gdje to mogu kupiti.
Isto kao ispod svakog videa o toj slagalici, dolje nađem masu zainteresiranih kupaca koji se raspituju gdje to kupiti. Tako da mi je tu brzo sinula ideja da bi ja to mogao proizvoditi i da je to možda potencialna zlatna koka. Testirat ću tržište pa znati više o potražnji…ali ovako odokativno mi se čini super prilika. …youtube filmići o toj stvari znaju imati milijonske preglede.
Da stvar bude još bolja, domena koja se točno u slovo poklapa sa imenom proizvoda je slobodna (8 slova). Zaprvo više nije, to sam odmah uzeo. :smiley:

Uglavnom, ispada da tu igračku nitko nije ozbiljnije krenuo proizvoditi…samo je prodana neka početna kolekcija koju je sam autor valjda u startu izradio i pustio. (Ili tko zna na kakvim kanalima se to može naći za kupiti…ja nisam uspio naći)

U cijeloj priči postoji mogućnost da je to možda štićeno nekakvim autorskim djelom …i da autor neće biti sretan da to netko proizvodi. Mada sumnjam u to.

Heto, malo sam se raspisao o okolnostima…možda neki detalj bude zanimljiv.

Ja ću jedino morati proći pola svijeta da dođem do prototipa po kojem bi mogao posložiti proizvodnju, hehe. Ali testirat tržište mogu i bez proizvoda…

1 Like

Probaj, mozda i jesi i naisao na zlatnu koku. Posto je igracka u pitanju, verovatno treba da se postavi upozorenje da ima sitnih delova (ako ima) zbog jako male dece i da ne sadrzi nista sto bi moglo biti toksicno. Ovo stvarno ne znam, nego je eto neka moja logika kad je u pitanju uvoz u USA.

E sad sto se tice copyright-a, vidi, mada ima mnogo proizvodjaca koji prave slicne igracke. Mozda mozes tu naci neku rupu u zakonu i da predstavis svoj dizajn kao orginalni, ili dovoljno razlicit od orignala da bi prosao kao originalan. :wink:

Mislim da bi ti preko Amazona i njihovog FBA skladista islo odlicno. Mozes FBA skladiste da koristis i za eBay i Etsy kao fulfillment servis.

Srecno! :wink:

Hvala :wink: