Pitanje u vezi naziva pravne osobe

Zanima me mogu li gdje pretraživati nazive pravnih osoba.
U planu je otvaranje jdo-a, pa razmišljam o nazivu svoje tvrtke.

Unaprijed bih počeo raditi vizualni identitet, logo, stranicu…
A to nema smisla ako ne odredim naziv tvrtke.

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:1

Ne znam da li ima bolje, ali ovo može poslužiti

1 Like

Thx!

Poslužiti će.

Imam još jedno pitanje.
Termin web agencija ili internet agencija.
Da li je to regularna vrsta pravnog subjekta ili više kao neki “opis djelatnosti”?

Pripremi 5-6 imena, odi do suca i rezerviraj ono koje ti dozvoli. To sto ime ne postoji ne znaci da ce ti ga tvoj sudac dozvolit. Na njemu je da procijeni je li tvoje ime ok. Recimo mora se razlikovat u barem 3 slova od neke druge firme drugog imena a “slicne” djelatnosti, sta dovodi do hrpe veselih situacija tipa da ako postoji firma koja se zove “Put”, tvoja se ne moze zvat “Triput” ili “Usput”. Odnosno moze, al ti sudac moze i odbit to ime. Ima tu jos pravila, al ovo o 3 slova mi je bas najdraze. Ne ides za tim koliko je to ogranicavajuce i suludo. Tipa “šestar” i “prestar”, dvi potpuno razlicite rijeci po znacenju, sudac moze odbit jer… 3 slova :smiley: A ti vec napravio logo, identitet, stranicu sa sestarima.

1 Like

i pripazi da se isto ili slično ime odnosi samo na isti trgovacki sud… tako da tvrtka moze imati potpuno isto ime ako je registrirana u splitu, ali ne moze imati slično ako je regoistrirana u zg :smile: … eh ta hrvatska

1 Like

Hvala za info.

Fakat glupo ovo sa slovima.

A ta rezervacija imena?
Da li mogu rezervirati prije početka procesa registracije jdo-a?

Da, ali na jako ogranicen period (3 dana mislim?).
Ali nije bitno, kolika je sansa da ce ti netko uzet bas to ime? Najbitnije je da dobijes ok od suca za ime koje si odabra. Ja san ovo rjesava telefonski; kad je sudac napokon odobrio jedno ime (odbio ih je jedno desetak prije toga), onda san isa do biljeznika i pokrenio postupak dalje.

1 Like

Ok, znači treba napraviti popis imena koje bih želio. Redoslijedom od najpoželjnijeg prema manje poželjnom.
Smatram da je naziv tvrtke jako bitan a sva ta pravila su dosta ograničavajuća.

A opčenito, šta mislite o nazivu tvrtke na latinskom jeziku za djelatnost grafički dizajn, izrada stranica, oglašavanje…? Koliko sam pročitao latinski je jedini “strani” jezik kojim je zakonski dozvoljeno izmisliti naziv tvrtke.

A opet, kontam si ono…“Manje je više”.
Kao što je stvar i sa domenama. Najbolje je jedna, lako pamtiva i prepoznatljiva riječ.
A uz sva ta pravila, treba gledati da je slobodna hr domena. Bilo bi poželjno da je i com slobodna, samo to je već puno teže.

Može i engleske riječi.
Što se tiče sličnosti, preko telefona na HITRO.hr ti kažu da neće rpoći, dođeš tamo, i nakon tjedana ideja, osim one koja navodno neće proći, doneseš cijeli latinski riječnik tamo, i onda se zainatiš i staviš prvu koju si želio i prođe.
Tako se meni dogodilo.
Znači sve uzeti s dozoom rezervacije što kažu.
PS: da traže da doneseš presliku riječi/značenja iz lat. rječnika…

1 Like

Ja sam se dobro zaje… s nazivom firme.
Jedino se tješim da je to bilo prije interneta :frowning:

Moj savjet:

  • provjeri dostupne domene
  • ako domene nisu dostupne, provjeri djelatnost firmi koje su regale domene
  • klasika - izbjegavaj šđčćž, izbjegavaj lingvističku egzotiku s kojom će blagajnice imati problem
  • neka bude kratko i unikatno
1 Like

Ma HITRO izbjegavat koliko je moguce. Direktno kod suca pitat za ime. U konacnici, on je taj koji ce odobrit ili odbacit ime.
Jezik sada moze bit latinski i starogrcki (ka i prije), ali i bilo koji sluzbeni jezik EU.

Hvala. Korisni savjeti.
Da, mora mi biti slobodna hr domena obavezno.
Kratko, lako pamtivo, unikatno, bez čžš.

A ja recimo držim da ti ime firme uopce nije bitno … moze ti se firma zvati iwtf3456doo a ti isforsiras svoj brend Horz Burek Pita Zeljanica

izgubices vrijeme i energiju, a sve ti ovisi koliko je sudac nadrkan taj dan …

Hm…
Zadnji puta kada sam čitao o imenima, sjećam se da je bilo samo hrvatski i latinski.

bilo je hrv latinski i starogrcki, a sad moze i sve ostalo… traze da napises obrazlozenje kako/zasto i onda opet ovisi o nadrkanosti suca taj dan

Uvijek je bio i starogrcki dozvoljen.
Ali sad smo u EU, od ima koja godina su svi sluzbeni jezici EU dozvoljeni. Moja firma ima engleski naziv.

Znam.
Ali imam u glavi i besplatnu Hr domenu. Mislim 400kn je nije za baciti. Bilo bi idealno da nađem ime tipa
"Qbit", da je hr domena slobodna i da ovi u Carnetu ne zajebavaju nego da mi daju qbit.hr domenu.

Osim toga, ime tvrtke ima psihološki efekt. Znao sam naletiti na toliko bizarna imena koja stvaraju neku odbojnost.
Ime, slogan, vizualni identitet mora biti usklađen sa djelatnosti. Inače kod ljudi stvara konfuziju, konfuzija stvara odbojnost… Sve to ima svoje.

Može li riječ “agencija” biti sastavni dio imena za jdo-a?

To je tvoje mišljenje :slight_smile: … recimo ja bas mislim da je ime nevazno… sve ti ovisi sta radis… ionako ces biti ili serviser ili programer ili onaj sto radi web… :smile:

a degordian je dobar primjer za moju stranu…

carnet it nece pravit problemako imas jdoo/doo, kako god da ti se zove firma dobijes tu domenu, kolegi su izasli u susret pa su mu je cak i skratili na njima prihvatljivu varijantu naravno :smile:

u svakom slucaju sretno, i razmisli jos 15 puta prije nego otvoris tvrtku u HR, ne govore ljudi to bez razloga …

evo meni je bas nedavno zavrsio stecaj za koji nisam ni znao daje pokrenut i sad nitko ne zna kakav je status i buducnost tvrtke… svako ima svoje tumacenje (porezna, trg sud, fina, dva knjigovodstva…), a jedino sam ja odgovaran za nepravilnosti (plaćanje kazni)… :wink:

1 Like

A kaj da ti kažem. Razmišljam već godinama.
HZZ će mi dati 20k kn, imam nešto svoje ušteđevine…
Nekih znatnih ulaganja nemam. Najviše ću utući u Adwords pa šta bude.
Najgore šta se može desiti je da uđem u dug. Ali jebiga, dužan sam ionako od kako sam rodio.
Kao i svako novorođenče na ovom svijetu.

Popušio sam dosta projekata zbog toga što nisam tvrtka/obrt.
Računam da pokrijem sve troškove i da sam sebi zaradim solidnu plaču.

ne znam kakvi su sad uvjeti na HZZ, ali ako i dalje inzistiraju da te novce moras odmah potrositi, budi pametan i dogovori se sa nekim da fiktivno to odradis :wink:

i ja sam tako krenio… i sad vidim da sam pogrijesio… budi mudar… nek te ne zavede tih 20k :wink:

stavi na papir mjesecne troskove bez plaće…knjigovodstvo, rezije, glupi nameti, onda dodaj doprinose na plaću pa vidi koliko MORAŠ svaki mjesec zaradit… onda si jos dodaj u zbroj i neto plaću… nije lako skupit, treba to svaki mjesec iznova…

ali evo necu biti gunđaloi ubijat ti nadu i zelju…

sretno ako krenes u to